"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Bretonnian suuntaukset

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Avatar
Messinar
Viestit: 333
Liittynyt: Pe 27.10.2006 20:03
Paikkakunta: Suomen Helldorado

Bretonnian suuntaukset

Viesti Kirjoittaja Messinar »

Olen tässä aloittelemassa bretonniaa. Onko Bretonnia niin puuduttavan yksipuolinen , kun puhutaan? Tiedän kyllä, että breteillä perussuunta on tiukasti eteenpäin.
Lisäksi löytyykö niiltä jotain tehokkaampiakin taktiikoita , kuin pelkkä (suoraviivainen) hyökkäys?
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Bretonnian taktiikka koostuu yleensä siitä, mistä suunnasta hyökätään. Kaikki muut edestä, Pegasuksilla on jo vähän valintaakin.

Ja mitä hemmetin "tehokkaampaa taktiikkaa", aika harva armeija kestää kun Brettien lanceja jysähtelee päiten.

On olemassa salaryhmä, joka pelaa vain junttihordella, mutta heistä ei puhuta.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Raistlin Majere
Viestit: 427
Liittynyt: Su 26.02.2006 16:51
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Raistlin Majere »

Voithan yrittää tehdä vaikka magia painoittesen listan Damseleilla, vaikka ei siitä välttämättä mikään mahtava tulisi.

-Siis jos vaihtelua haluat
W.A.R is coming and i'm soooo waiting for it!!
kasvi
Viestit: 857
Liittynyt: Su 15.02.2004 22:32
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kasvi »

siis kyllä brettien maagihorde on ihan varteen otettava vastus juurikin sen takia, että maagit eivät kuole pois -ovat suojassa lancen keskuksessa.
power dicejä tulee joka vuorolla reiluhko kasa, millä sitten saa aikaan kaikkea jännää..

Mutta siis kyllähän se täysillä päin ja lujaa taitaa olla pitkälti se pääajatus.
Palkkamaalausta
"Oikeat figut on niille, jotka eivät osaa proxyttaa"
-Nojatuoli
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Itse puoltaisin kyllä myös monipuolista all-round bretonnian listaa. Breteillä löytyy hyvää infantrya (halpaa eikä anna lipuista pisteitä), sotakoneita ja ampumista, joten on mahdollista tehdä puolustus suuntauksellisia listoja.

Itse peluutin mm. 7 maajussi yksikön ja kahden trebutchetin listaa, jossa ritareita oli 4 pientä lancea ja pegasus yksikkö. Vastustajat joutuivat tulemaan päälle koska kaksi Trebutchetia ja 35 longbowta ampuu kovempaa kuin useimmat armeijat. Ritarit toimivat lähinnä vastustajan etenemistä hilliten ja vastapallo ryhminä. Pegasukset ja Lordi saivat yhdessä helposti koko taistelulinjalle ld 8-9, joten paniikkikaan ei helposti iske. Pelimenestys oli lähestulkoon cavalry jyrän veroinen, mutta enemmän täytyi töitä tehdä voiton eteen.

Enpä siis uskalla väittää tuollaista monipuolisempaa armeijaa tehokkaammaksi, mutta kyllä ne hyvin toimivat ainakin pienellä treenillä ja toimivat kovana yllätyksenä vastustajan kuullessa sanan "bretonnia". Sekä tuollaista että cavalry jyrää pelanneena voin ainakin sanoa hyvällä omatunnolla, että monipuolinen lista on noin 5x hauskempi pelata.
Avatar
Messinar
Viestit: 333
Liittynyt: Pe 27.10.2006 20:03
Paikkakunta: Suomen Helldorado

Viesti Kirjoittaja Messinar »

Tiedättekö milloin Bretit ovat uusiutumassa tai ovat uusiutuneet? En nimittäin välittäisi ostaa battalionia jos ne uusiutuu pian.
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Bretit eivät ole vanhimmasta päästä, eli turha pelätä niiden uusimisen puolesta. Taitaa mennä ainakin vuoteen 2008 että kannattaa puhua niiden uusimisesta.
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

Nykyinen bretonnialais-kirja ilmestyi kauppoihin suunnilleen 1.2.2004 ja lähes koko figuvalikoima uudistui samalla (poislukien Green Knight ja Mounted Yeomen, jotka ovat noin vuodelta 1997).

Eli armeijakirja ja figut tuskin uudistuvat ennen vuotta 2010 tms. joten kauheaan paniikkiin ei kannata joutua.

Griefbringer
guarts92
Viestit: 16
Liittynyt: Ke 06.12.2006 21:26
Paikkakunta: kuopio

Viesti Kirjoittaja guarts92 »

bretoniallahan voi käyttää vaikka minkälaista hyökkästekniikkaa esim: jousi pohjanen,jousi katapultti,magia painotteinen, ratsuväki (tehokas) ja jne :)
Avatar
Wellu
Viestit: 166
Liittynyt: Pe 29.09.2006 20:24
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Wellu »

En tiedä ovatko nuo niin tehokkaita..Yleensä väki tyytyy ratsupohjaan, koska Brittien magia ei ole kummoista ja ampujiakin on niin vähän..Pegasus knihdit ovat mielestäni parhaasta päästä koko kansassa
Ikä on vain mielentila
Werryzz
Viestit: 44
Liittynyt: Ti 31.01.2006 17:01

Viesti Kirjoittaja Werryzz »

Pelasin Bretonnialla 2 vuotta.
Ite käytin semmosta taktiikkaa että laitat kaikki joukot suurinpiirtein pitkään rintamaan, jouset taakse. Ja täysillä eteen.
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Anteeksi, tämä ei nyt liity Bretonnia-keskusteluihinne, mutta ihmettelen tätä:
Ite käytin semmosta taktiikkaa että laitat kaikki joukot suurinpiirtein pitkään rintamaan, jouset taakse. Ja täysillä eteen.
Miksi jouset taakse jos ne ei voi ampua omiensa yli nuolisadetta? Minusta tämä warhammer-pelisysteemi kusee siinä juuri pahemman kerran...
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

The_Duke kirjoitti:Anteeksi, tämä ei nyt liity Bretonnia-keskusteluihinne, mutta ihmettelen tätä:
Ite käytin semmosta taktiikkaa että laitat kaikki joukot suurinpiirtein pitkään rintamaan, jouset taakse. Ja täysillä eteen.
Miksi jouset taakse jos ne ei voi ampua omiensa yli nuolisadetta? Minusta tämä warhammer-pelisysteemi kusee siinä juuri pahemman kerran...
Omat joukot liikahtavat luultavasti ensimmäisellä vuorolla niin, että ne avaavat tulilinjan ampujille. Tai sitten ampujat deployataan niille surullisenkuuluisille tykkikukkuloille, joita joka toinen taktiikkaoppaan kirjoittaja mainostaa itsestäänselvyyksinä ja kansalaisen perusoikeuksiin kuuluvana osana pelipöytää.

Tämän skaalan pelissä nuolisateen ampuminen sokkona sinnepäin omien joukkojen yli (luultavasti tietämättä, onko siellä lisää omia takana) ei vain toimisi. Lisäksi se olisi erikseen määriteltävä tietylle asetyypille (lyhyt, normaali, pitkä jousi, glade guard bow, jne.), mikä sekoittaisi pienten lasten päät.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Kääpänä
Viestit: 199
Liittynyt: La 28.10.2006 17:32
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kääpänä »

The Captain kirjoitti:
Tämän skaalan pelissä nuolisateen ampuminen sokkona sinnepäin omien joukkojen yli (luultavasti tietämättä, onko siellä lisää omia takana) ei vain toimisi. Lisäksi se olisi erikseen määriteltävä tietylle asetyypille (lyhyt, normaali, pitkä jousi, glade guard bow, jne.), mikä sekoittaisi pienten lasten päät.
Ehkä tästä pelistä voitaisiin sitten tehdä vähän isompien lasten versio. Sehän toisi aivan uusia mahdollisuuksia warhammeriin. Figujen ulkonäkökin saattaisi muuttua vähän erikoisempaan tyyliin "wink". :D
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

kääpänä kirjoitti: Ehkä tästä pelistä voitaisiin sitten tehdä vähän isompien lasten versio.
Sellainen on.

Sitä kutsutaan 80-luvuksi.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Late M
Viestit: 1863
Liittynyt: To 22.01.2004 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Late M »

Bretonnialla pelatessasi kannattaa tosiaan ottaa huomioon se, ettei vastustaja oleta saavansa eteensä montaa isoa jalkaväkiryhmää. 3x25 sotilasta hoitaa homman kotiin siinä mielessä, että voit silti tehdä ratsuarmeijan, mutta sinulla on kuitenkin keskusta tuettuna suhteellisen kovilla jalkaväkirykmenteillä. Vastustaja ei halua taikoa tai ampua isoja ja halpoja ryhmiä, joten ne saattavat jopa pärjätä tappeluissa.
Avatar
Chaos Orc
Viestit: 402
Liittynyt: Ti 05.09.2006 17:23
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Chaos Orc »

vaikka en mene missään tapauksessa vähättelemään kovia ritarijyriä, niin nostaisin kyllä brettimagian arvoa, koska maagit saavat pahalle päälle sattuessaan paljon tuhoa ja jos yrittää hyökätä kimppuun (jos pääsee.. vaikeaa ottaen huomioon ritarien movementin..) niin kasa ritareita ja bears anger sattuu pahasti..
Mitä zeroke-intiaani tekee, kun hänellä on kivi kengässä? No ottaa sen pois!
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Chaos Orc kirjoitti:vaikka en mene missään tapauksessa vähättelemään kovia ritarijyriä, niin nostaisin kyllä brettimagian arvoa, koska maagit saavat pahalle päälle sattuessaan paljon tuhoa ja jos yrittää hyökätä kimppuun (jos pääsee.. vaikeaa ottaen huomioon ritarien movementin..) niin kasa ritareita ja bears anger sattuu pahasti..
Mihinkäs ajattelit sen Bear's Angerin castata? Siihen lantsareita johtavaan jalkasankariin?

Brettimagian käyttökelpoisuutta syö pahasti se, että lancen keskeltä damseleilla ei ole lossia kuin large targetteihin ja kukkuloille. Beastissa ja lifessä on aika monta line of sightiä vaativaa tai muuten käyttökelvotonta (lue: Bear's anger) taikaa.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
karhu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 01.09.2003 17:23

Viesti Kirjoittaja karhu »

Mutta miksi kukaan ei ole vielä ehdottanut pegasusjyrää, käsittääkseni se on ihan hyvin turnauksissakin pärjännyt.
Avatar
Wellu
Viestit: 166
Liittynyt: Pe 29.09.2006 20:24
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Wellu »

eskokarhu kirjoitti:Mutta miksi kukaan ei ole vielä ehdottanut pegasusjyrää, käsittääkseni se on ihan hyvin turnauksissakin pärjännyt.
En tiiä, on se mustaki ihan toimiva ja nopea. Ehkä muut miettii sitäkin vaan osaks sitä kuuluisaa jyrää..
Ikä on vain mielentila
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Perusteet”