"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kuinka voittaa Tauilla.

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Tappaja91
Viestit: 12
Liittynyt: Ke 23.11.2005 10:59
Paikkakunta: Vihtavuori

Kuinka voittaa Tauilla.

Viesti Kirjoittaja Tappaja91 »

Mul o ongelma. Mä ja mun pelataan yleensä jotain 1500 pointsin pelejä ja mä häviin joka kerta. Pistäkää joku hyvä vinkki tai army lista joka pärjää Space Mariineille, Chaos Mariineille ja Eldarille.
The enemies of the Emperor fear many things.
They fear discovery, defeat, despair and death.
Yet there is one thing they fear above all others.
They fear the wrath of the Space Marines.
Avatar
VileKing
Viestit: 668
Liittynyt: Pe 20.08.2004 10:19
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VileKing »

Minkäslainen armeija sulla on?
"I am so Straight that, when i buy a House, the first thing i do is to brick up the back door." - Straight Dave
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Mihin se peli kaatuu?
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
helke
Viestit: 179
Liittynyt: Ma 28.08.2006 14:58
Paikkakunta: Joutsa

Viesti Kirjoittaja helke »

Oberon_ kirjoitti:Mihin se peli kaatuu?
Se kaatuu Tauhun. XD Ei vaiskaa. Veikkaan että lähistely puolen krootit on vähissä. Jos on, niin koitas lisätä niitä yks ryhmä.
Death to the false Emperor!
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

helke kirjoitti:
Oberon_ kirjoitti:Mihin se peli kaatuu?
Se kaatuu Tauhun. XD Ei vaiskaa. Veikkaan että lähistely puolen krootit on vähissä. Jos on, niin koitas lisätä niitä yks ryhmä.
Suotta. Krootit eivät ole kummoisiakaan lähitaistelijoita. Metsään pysäköitynä rapid fore -ryhmänä ihan kelvollinen, mutta saa selkäänsä miltä tahansa, joka osaa tapella edes vähän. I3, T3 eikä savea tarkoittaa, että nämä kuolevat lähiksessä ennen kuin ehtivät edes huitaista.

Valitse kohteesi hyvin, neutraloi ensin pahimmin uhkaavat yksiköt. Liiku suojasta suojaan äläkä anna viholliselle tilaisuutta ampua takaisin. CTM:n poistuttua eldareilta Tausta tuli pelin kovin mobiilin tulivoiman armeija.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Slaughter Master
Viestit: 511
Liittynyt: La 21.05.2005 16:18

Viesti Kirjoittaja Slaughter Master »

The Captain kirjoitti:CTM:n poistuttua eldareilta Tausta tuli pelin kovin mobiilin tulivoiman armeija.
Crystal Targeting Matrix, eli ennen Eldar vehiclet saivat tällaisen kivan jipon, jonka avulla ne voivat liikkua, ampua ja taas liikkua. Näin niitä oli vaikea koskaan nähdä ja pääsivät nopeutensa ansiosta vieläpä oivallisesti karkuun.
Avatar
Stormdaemon
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Stormdaemon »

Slaughter Master kirjoitti:
The Captain kirjoitti:CTM:n poistuttua eldareilta Tausta tuli pelin kovin mobiilin tulivoiman armeija.
Crystal Targeting Matrix, eli ennen Eldar vehiclet saivat tällaisen kivan jipon, jonka avulla ne voivat liikkua, ampua ja taas liikkua. Näin niitä oli vaikea koskaan nähdä ja pääsivät nopeutensa ansiosta vieläpä oivallisesti karkuun.
En voi kuin olla kysymättä: Miten tämä liittyy mihinkään, kun kukaan ei tunnu asiasta kysyneen? Varmaankin yhtä paljon kuin tämä minun viestini tähän mennessä toisin sanoen.

Kaverini pelatessa pieniä pelejä Taulla mariineja vastaan tuntuu siltä, että peruskaura, fire warriorit, tappavat lähes kaikki lähellekään uskaltavat. Myös kaukaa tulee tappoja. Voi olla vain onnea, joka ei välitä todennäköisyyksistä, mutta silti. Myös Sniper dronet tuntuvat tepsivän. On vaikea sanoa, miksi häviät, mutta kenties panostat liikaa ampumisen laatuun, kun määrä tuntuu olevan enemminkin se, mikä ratkaisee (tiettyyn rajaan asti tietenkin). Varsinkin, kun pulse rifle on niin ärsyttävän tehokas.
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja K0tka »

Hmm...Tosiaan, olen pelannut mariineilla taua vastaan nyt useita kertoja ja voittanut joka ikisen kerran, kannataa hommata siihen listaan Vähintään 1 hammerhead S10 AP1 on paha tankkeja vastaan, tosin olen voittanut puhtaasti vain kun kaverilla ei ole anti-tankkeja ja silloin panssarini pääsevät läp (predator), Lähikseen ei tosin kannata jäädä silloin kaikki Tau:t saavat selkäänsä, Mutta en ole kovin hyvä antamaan neuvoja kun en itse pelaa taulla. Eli hommaa rail-guneja
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

TAU on törkeän vaikea armeija ensimmäisillä kerroilla, ja en ole ihmeissäni että häviät. Syy on kokemattomuus. Muistan kun itsekkin ryysisin Firewarrioreillani Berserkereitä päin...

Mutta asiaan. Lähdetään ihan perusasioista: TAU:lla hyvät yksiköt tulevat esiin perusyksiköissäkin. Firewarriorit ovat halpoina, 30 tuumaa ampuvina ja S5 Aseilla varustettuina yksiä kätevimmistä perusmiehistä. Näitä kannattaa ottaa armeijaan joskus vaikka 30% koko määrästä.

Pathfinderit ovat myös käteviä: merkkavat yksiköitä jolloin perusjannutkin osuvat tappavan tarkasti. Saavat myös ne mariininkaatokiväärit, ja niitä kannattaa ottaa sen varalta että saat alussa jo hyvän paikan tai pääset sinne nopeasti. Ja nopeus ei ole ongelma, kiits dewilfishin.

Crisisit ovat koko armeijan selkäranka. Ne pystyvät monipuolisella asevalikoimalla pyyhkimään ties mitä kentällä. Kokemuksesta voin sanoa että vanhan kirjan kombot pätevät paremmin kuin uuden kirjan uusilal aseilla höystettynä. Yksi tapa on tehdä massaa tappavia, sekä kevyitä tankkejakin kaatavia pukumiehiä on laittaa plasma-riflet ja missile podit. Käytän jokaisessa pelissä. Toinen kiva tapa on deep strikettaa kahdella ryhmällä siten että toinen ampuu fusioneilla raskaita tankkeja, kuten lantikoita, ja toinen edellämainitulla kombolla laukoo läheisten vihollisjoukkojen niskaan kaikkea kivaa. Jälkimmäinen taktiikka on kyllä hieman riskialtis.

Broadsidet ovat varsinkin pienemmissä peleissä kivoja, halpoja kun ovat ja tykin voima on taatusti riittävä. Kaatavat kaikkea kallista komentajista tankkeihin.

Hammerheadit ovat myös kivoja. Niistä saa suhteellisen halpoja, ja multi- tracker niin ei tarvitse miettiä liikkuuko vai ampuuko. Yksi parhaista itemeistä TAU:lla.

Krootteja kannattaa ottaa vaikka suojaamaan muita joukkoja. Oikeastaan ainoa ryhmä joka pärjää jollain tavalla lähitaistelussa.
Jos pitää päättää, niin suosittelen että assaultoit näillä, sen sijaan että ammut. Riippuu tietysti hieman tilanteesta. Krootoxeista ei kokemuksia ole, joten en osaa sanoa. Eikä sen enempää houndeistakaan.

Rail riflejä muuten tuetaan, ja niitä saat sniper droneista.

Pienen saarnan jälkeen voisi vielä sanoa, että karta sitä lähitaistelua kuin ruttoa. Ei kannata olla hyväuskoinen ja luulla voittavansa yksiköillä, jotka häviävät IG:n hampoillekin. Ainoa yksikkö jolla toisinaan voi rynnäköidä kroottien lisäksi ovat Crisisit, sillä kolme/kaksi S5 iskua tekevät jo jotain. Kunhan ryhmä on tarpeeksi heikko.
Ja yritä saada moni yksikkö sellaiseen asemaan että liikkua ei tarvitsisi. Välttämätöntä ei ole että voit ensimmäisellä vuorolla ampua, kunhan suljet kaikki tiet jotka vievät kimppuusi. Silloin voit vain odottaa että vastustaja tekee liikkumisvirheen, jolloin alkaa paukkua. Ja aloitus on aina hyvä juttu TAU:lla.
Peril of Warp
toimisto
Viestit: 150
Liittynyt: La 14.10.2006 13:54
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja toimisto »

mariineja vastaan suosittelen devilfishejä ja sky rayta, str8 on mukavaa marsuja vastaan pelatessa.
Scythe
Viestit: 128
Liittynyt: Su 16.02.2003 12:22
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Scythe »

Korostaakseni plasman tärkeyttä otan asian vielä erikseen, vaikka loordi Mikke jo kävikin koko armeijan tarjonnan lävitse.

Mariinit rakastavat myös Taun liikkuvia AP2 - plasmakivääreitä.
Näitä mieluusti Crisis suiteille vaikka ihan twin-linkattuna, jotta osuisit useammin. Myös komentopuvulle laittaisin yhden ihan vain hyvän BS:n takia. Woundaat myös +2, joten osuma ei tapa vain huonon tuurin sattuessa paikalle tai vihollisen istuessa suojaavasssa maastossa.
Eldarit poistuvat suoraan kassan kautta ja instant-killautuvat nätisti pois oikeaoppisten Tau-sotureiden tieltä.
Jos vihollinen eksyy rapid fire - kantamalle, pitäisi myös vaurioiden määrä tuplaantua ammusten määrän kaksinkertaistuessa.

Kuten Dark Crusade sen jo opetti: "Eat plasma fire!" ja "Keep firing! KEEP FIRING!"
-When the hand of Fate points you, it has chosen your Destiny
Avatar
Truupperi
Viestit: 566
Liittynyt: Ma 01.12.2003 10:12
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Truupperi »

Tärkeimmäthän ovat jo tulleet, eli:

1.Liiku
Liikut varmasti paremmin kuin vastustajasi, jos et, niin liikut ja ammut varmasti paremmin.

2.Vältä lähitaistelua
Ellei munkki käy, niin olet kuollut, ainut joita voisi lähäriin heittää olisivat stealthit silloin kun niihin assaultetaan, i10:llä voi saada pulla woundin tai pari. En silti luottaisi tähän temppuun.

3.Keskitä tulivoima
Valitse pahimmat uhkat ja pyri neutralisoimaan ne. Keskitä niin paljon tulivoimaa -vaikka kaikki, jos tarvii- että uhkat eivät ole enää uhkia (joko yksikkö tuhoutunut, fall back tai muuten vain niin pieni ettei se haittaa) ja siirry seuraavaan.

4.Cover on ystäväsi
Varsinkin paikoillaan olevat yksiköt, kuten fire warriorit, pathfinderit ja broadit kannattaa ja pitää parkkeerata niin hyvään suojaan kuin mahdollista ja pysyä siellä niin kauan kuin se tarjoaa suojaa. Jokainen figu joka selviää hengissä vastustajan ampumisesta ampuu takaisin seuraavalla vuorolla.

Suuremman hyvän puolesta!
Olet mitä syöt, minä olen ihminen
Azured kirjoitti:Hammerhead ilman Multi-Trackeria on kuin perunat ilman lihaa
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

toimisto kirjoitti:mariineja vastaan suosittelen devilfishejä ja sky rayta, str8 on mukavaa marsuja vastaan pelatessa.
Ei näin. Yksi epävarma S8 ohjus yhteen mariiniin? Sinne menee 10 pistettä. Mieluummin täräyttää jonkun speederin alas.
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

mr.tp kirjoitti:
toimisto kirjoitti:mariineja vastaan suosittelen devilfishejä ja sky rayta, str8 on mukavaa marsuja vastaan pelatessa.
Ei näin. Yksi epävarma S8 ohjus yhteen mariiniin? Sinne menee 10 pistettä. Mieluummin täräyttää jonkun speederin alas.
Speederitkin kuuluu mariineihin, ja tässä tarkoitetaan varmaan sitä, että sillä ammutaan mariineja vastaan pelatessa jotain ajoneuvoa, kuten speederiä, rhinoa tai predatoria.
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

Ratovaari kirjoitti:
mr.tp kirjoitti:
toimisto kirjoitti:mariineja vastaan suosittelen devilfishejä ja sky rayta, str8 on mukavaa marsuja vastaan pelatessa.
Ei näin. Yksi epävarma S8 ohjus yhteen mariiniin? Sinne menee 10 pistettä. Mieluummin täräyttää jonkun speederin alas.
Speederitkin kuuluu mariineihin, ja tässä tarkoitetaan varmaan sitä, että sillä ammutaan mariineja vastaan pelatessa jotain ajoneuvoa, kuten speederiä, rhinoa tai predatoria.
Mjoo, ehkä ymmärsin mariini termin perusmosuksi.
waloks
Viestit: 241
Liittynyt: Pe 11.08.2006 21:54
Paikkakunta: Jyväskylä

avatarista

Viesti Kirjoittaja waloks »

warhammer eldar joukojen pahin ase on avatar kun se sai parenuksia ja niiten alukset avatar muutu niin paljon etä siitä tuli pahin pelko koko pelissä sille ei niin vai rökitetä :D
Avatar
Truupperi
Viestit: 566
Liittynyt: Ma 01.12.2003 10:12
Paikkakunta: Kuopio

Re: avatarista

Viesti Kirjoittaja Truupperi »

Lari42 kirjoitti:warhammer eldar joukojen pahin ase on avatar kun se sai parenuksia ja niiten alukset avatar muutu niin paljon etä siitä tuli pahin pelko koko pelissä sille ei niin vai rökitetä :D
välimerkitjaisotkirjaimeniintuostavoisisaadajotainselvää... Ja ei se ava haittaa tauta juuri lainkaan, 4+ invu, eli ihan sama millä ampuu, t6, joten pulsellakin saa jotain aikaan. 6'' liike on nannaa Taulle, sillä vauhdilla kun ei perille päästä.
Olet mitä syöt, minä olen ihminen
Azured kirjoitti:Hammerhead ilman Multi-Trackeria on kuin perunat ilman lihaa
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Re: avatarista

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Lari42 kirjoitti:warhammer eldar joukojen pahin ase on avatar kun se sai parenuksia ja niiten alukset avatar muutu niin paljon etä siitä tuli pahin pelko koko pelissä sille ei niin vai rökitetä :D
PyhPahPuh, ei varmana ole.

Tyypillinen monsu joka tappaa pelissä sen muutaman sotilaan ja sitten onkin jo mennyt aika umpeen ja se muilutetaankin jo takaisin laatikkoonsa. Mm. Khornen ja Nurglen lordit ovat paljon kustannustehokkaampia ja halvempia, nyt näin esimerkinomaisesti. Eldareista Farseerikin on paljon parempi. Ei tosin välttämättä lähitaistelussa.

Muutenkin Eldareilla on vähintään kymmenkunta yksiköitä jotka ovat parempia.
Peril of Warp
toimisto
Viestit: 150
Liittynyt: La 14.10.2006 13:54
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja toimisto »

epävarma...bs5...
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

toimisto kirjoitti:epävarma...bs5...
Niin ja S8, joten se on epävarma kuin mikä, kun tarvitsee 2+ sekä osumiseen, että haavoittamiseen. Ykkösien manaamista pahimmillaan.

Lisäksi kannattaa ajatella onko järkeä ampua noin epävarmalla aseella pois se yksi mariini, kun markerlightin osumia ja seeker missileitä voi käyttää paljon tehokkaamminkin.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”