Tässä tuleisi pari kysymystä maalaamiseen liittyen:
1.Miten lakkaus (käsintehty) kannattaisi tehdä. Ennen beissausta vai jälkeen beissauksen.
2.Miten beissauksen rakeet saisi pysymään hyvin kiinni? Kannattaisiko siihen laittaa lakkaa alle vai ei. Käytän gw:n flockkia.
Vastatkaa kun voitte.
Lakkaus ja beissin teko
- figunarkki
- Viestit: 2135
- Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
- Paikkakunta: Kuopio
Re: Lakkaus ja beissin teko
Riippuu toki baesta mutta minä ainakin yleensä laitan lakan aivan viimeisenä.warboss1 kirjoitti:Tässä tuleisi pari kysymystä maalaamiseen liittyen:
1.Miten lakkaus (käsintehty) kannattaisi tehdä. Ennen beissausta vai jälkeen beissauksen.
Miksi ei? Toisaalta flockin kaltaiseen hälpäkkeeseen voisi suihkutettava (maston) lakka olla aika paikallaan.Kannattaisiko siihen laittaa lakkaa alle vai ei.
- dead flesh penalty
- Viestit: 1453
- Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
- Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.
Re: Lakkaus ja beissin teko
Mikäli ymmärsin kysymyksen oikein (haluat siis tietää kuinka saada hiekka, flock ja muu vastaava raemassa kiinni alustaan?), niin ensin paksuhkolla PVA-liimalla (esim. Erikeepperi, Puusepän liima jne.) koko alusta liiman peittoon, ja upota rakeisiin.warboss1 kirjoitti:Tässä tuleisi pari kysymystä maalaamiseen liittyen:
.......
2.Miten beissauksen rakeet saisi pysymään hyvin kiinni? Kannattaisiko siihen laittaa lakkaa alle vai ei. Käytän gw:n flockkia.
..........
Odota että kuivuu, kun kuiva, ravistele liiat pois mutta ei liian rajusti, silloin lähtee kaikki.
Lisää lopuksi rakeiden päälle kerros tai kaksi (yleensä yksi riittää) vedellä ohennettua liimaa, ihan täysin juoksevaa. Tämä kiinnittää rakeet, ja suojaa niitä kulutukselta.
Liimasta ei jää edes kiiltoa jos maalauksen tekee vielä tämän jälkeen. Lakata voi jos näkee tarpeelliseksi, lakkojen kanssa saa vain aina olla tarkkana ettei se ole jotain kiiltävää laatua.
Tuossa on vaan se ongelma, että alustasta tulee ruman näköinen kun siihen pistää vielä vesiliimaa.Tuo sopii ainoastaan niille isommille kiville ( tai hiekalle) Harmi ettei flockille.Lisää lopuksi rakeiden päälle kerros tai kaksi (yleensä yksi riittää) vedellä ohennettua liimaa, ihan täysin juoksevaa. Tämä kiinnittää rakeet, ja suojaa niitä kulutukselta
-
Goblinisti
- Viestit: 584
- Liittynyt: Ti 21.09.2004 14:51
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Sopiihan.warboss1 kirjoitti:Tuossa on vaan se ongelma, että alustasta tulee ruman näköinen kun siihen pistää vielä vesiliimaa.Tuo sopii ainoastaan niille isommille kiville ( tai hiekalle) Harmi ettei flockille.Lisää lopuksi rakeiden päälle kerros tai kaksi (yleensä yksi riittää) vedellä ohennettua liimaa, ihan täysin juoksevaa. Tämä kiinnittää rakeet, ja suojaa niitä kulutukselta
Sama kuin laittaisit vettä alustan päälle. Ei se sitä rumenna.dead flesh penalty kirjoitti:...vedellä ohennettua liimaa, ihan täysin juoksevaa...