"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Avaruusjyrsijöitä *uutta 25.3* Razorback "valmis"

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

Tuleekos kohta lisää nappeja näytille?
Tuohan menee jo sen "Mika-laadun" pualelle
Mika-laatuun ei muuten pysty kukaan muu kuin mika itse
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Joo, voisinpa tyrkkäistä kuvan koko ryhmästä, kun tuon sergeantin saan viimeisteltyä. Tänä iltana tai huomenissa.

Dredi sitten seuraavaana. Myykää meikäläiselle assaultmarine jalkoja tai miksei kokonaisia figujakin 3kpl. Edullisesti :D
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Postaus poistettu, mokailun takia
Viimeksi muokannut taavetti, Ti 19.12.2006 22:00. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Avatar
Hands_of_blue
Viestit: 1749
Liittynyt: To 25.08.2005 17:36
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Hands_of_blue »

taavetti kirjoitti:mutta kyllä nämä pöydälle kehtaa nostella.
Ihanko tosi? :)

Kuva tosiaan on vähän tumma, mutta kyllä siitä näkee, että aivan loistavaa jälkeä ovat nämäkin. Sergeantti iskee erityisesti ja nyt näkyy kultadetaljitkin hyvin ja toimivat nekin loistavasti ja sävy hivelee silmää. Pidän myös sinisten osien juovamaisesta blendauksesta. Pitäisi varmaan keksiä sitä rakentavaa kritiikkiäkin mutta kun ei osaa niin on tyydyttävä vain suitsuttamaan.
Elmeri
Viestit: 25
Liittynyt: Su 22.10.2006 11:55
Paikkakunta: Sipoo??

Viesti Kirjoittaja Elmeri »

Ei voi muuta sanoo ku että omat kalpenee ton rinnalla. Kessun lannevaate on tosi hyvin onnistunu, ainaki mun mielestä. Eikä lärvikään oo huono. Armourissa ei oo mitään vikaa, nätti. Kyllä kelpaa pelikentälle laittaa.
Älä ota sitä vakavasti.
Avatar
QQ3
Viestit: 949
Liittynyt: Pe 25.03.2005 17:17
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja QQ3 »

Tuosta vasemman puoleisesta en pitänyt. Siinä ei ollut mitään mitään mikä kiinnittäisi siihen huomiota, toisin kuin muissa napeissasi. Ei erikoista asentoa, ei tavallista hienompaa basea, ei verta missään. Kersantista sensijaan pidän valtavasti. Varsinkin kessun naaman metallipuolikkaassa olet onnistunut melko hyvin. Olisi kiva saada noista kuvia myös takaa ja sivuilta, jos niitä ehdit ottaa.

Edit: Miksi kaikilla GW:een mariini kessuilla on nastoja otsassa?
Viimeksi muokannut QQ3, Ti 12.12.2006 22:07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Tuosta vasemman puoleisesta en pitänyt. Siinä ei ollut mitään mitään mikä kiinnittäisi siihen huomiota, toisin kuin muissa napeissasi. Ei erikoista asentoa, ei tavallista hienompaa basea, ei verta missään. Kersantista sensijaan pidän valtavasti. Varsinkin kessun naaman metallipuolikkaassa olet onnistunut melko hyvin. Olisi kiva saada noista kuvia myös takaa ja sivuilta, jos niitä ehdit ottaa
Jeps, vasurissa ei mitään erikoista. Se oli vain viimeinen pakollinen boltterimies ryhmään. Kessun nastat puolestaan liittynee fluffiin. Voihan ne tulkita vaikka paiseiksi/finneiksi.

Kessuun kokeilin sitten tosiaan jotain muuta. Kasvonpuolikas räjähtänyt, armorin etuosaan ja olkasuojalle. Vähän enemmän ruhjeita. Polveen jotain freehändin tynkää. Eri väriset polvet ja toinen olkasuoja. Mariineihin ei vaan maalauksella kovinkaan ihmeitä voi enää tehdä, kaikki tehosteet on joku jo käyttänyt ja jotain todella omaa on vaikea keksiä.

Takaa ja sivulta otan kuvia kunhan saan kameran siihen kuntoon, että niitä kuvia kehtaa sitten näytellä. :D

Ja jälleen kerran kiitokset kommenteista.
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Mainioita marsuja, harmi vaan, että ovat liian pieniä :( . Maalauksen osalta muuten varsin kivoja, mutta nuo kessun polvisuojat ovat IMHO aika kauheat muuhun figuun verrattuna. Jos ne ovat sinun mielestäsi niin ok, eipä olis ensimmäinen kerta kun olen yksin mielipiteeni kanssa ;) . Maalaa toki armeija, niin voin tulla itsekkin katsomaan kuinkka narkki näyttää marsuille kaapin paikan :) . Olisi nimittäin tarkoitus tehdä comebackki 40k:n ihmeelliseen maailmaan ja mikäs sen parempi tapa, kuin nähdä kommari armeijan löylyttävän ultra marsuja. Muuten tosiaan tuohan nuokin sinänsä jotain uutta marsuihin, tuo blendaustapa taitaa olla vähän erikoisempi, ainakin Suomen piireissä. G(ood) L(uck) for painting those marines up!
patsy02 kirjoitti:Useless as they may be, the horses still need their knights for the extra armour save.
http://2011.piraattivaalit.fi/
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Pesis kirjoitti:Mainioita marsuja, harmi vaan, että ovat liian pieniä :( . Maalauksen osalta muuten varsin kivoja, mutta nuo kessun polvisuojat ovat IMHO aika kauheat muuhun figuun verrattuna. Jos ne ovat sinun mielestäsi niin ok, eipä olis ensimmäinen kerta kun olen yksin mielipiteeni kanssa ;) . Maalaa toki armeija, niin voin tulla itsekkin katsomaan kuinkka narkki näyttää marsuille kaapin paikan :) . Olisi nimittäin tarkoitus tehdä comebackki 40k:n ihmeelliseen maailmaan ja mikäs sen parempi tapa, kuin nähdä kommari armeijan löylyttävän ultra marsuja. Muuten tosiaan tuohan nuokin sinänsä jotain uutta marsuihin, tuo blendaustapa taitaa olla vähän erikoisempi, ainakin Suomen piireissä. G(ood) L(uck) for painting those marines up!
Heh, nenään tulee, mutta ei se haittane. :D enkä minä osaa edes pelata. Erikoisesta blendaustavasta en kyllä tiedä? Isontelemaan en rupea, tuskin niistä kovinkaan hyviä edes tulisi ja toiseksi minulla on kuitenkin elämää figujen ulkopuolella erittäin runsaasti. :D

Sain muuten dredin jalat valmiiksi. Kiva nappi maalata.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Dredi ollut figuuri, jonka olen aina halunnut maalata. Nyt siihen tarjoutui mahdollisuus. Wip kuvilla aloitetaan: jalat lähellä valmista, samoin alusta. Pieniä fiksailuja sinne tänne kuitenkin kumpaankin. Alustasta en jaksanut ottaa kuvia nyt, etu ja takapuolessa oli jo sen verran tekemistä. Liian vaaleita kuvia silti. Valmiista sitten.

Liian vaaleat kuvat
Kuva

Kuva

Mikäs tässä maalaus on mielekästä ja figuurit kivoja. :)
suma
Viestit: 6
Liittynyt: To 14.12.2006 20:29

Viesti Kirjoittaja suma »

Parhaita mariineita piitkään aikaan.


fanitan.
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Jalat ainakin näyttää lupaavilta, mutta ite tykkäisin vähä räikeemmistä highlighteista, nuo ei meinaa erottua (osa erottuu, osa ei). Meinasitko muuten tehdä magneettiliitoksella kädet? jos löydät sopivia magneetteja ota toki miullekkin yks pussi niin lunastan sen sulta sitten :) .
patsy02 kirjoitti:Useless as they may be, the horses still need their knights for the extra armour save.
http://2011.piraattivaalit.fi/
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Pesis kirjoitti:Jalat ainakin näyttää lupaavilta, mutta ite tykkäisin vähä räikeemmistä highlighteista, nuo ei meinaa erottua (osa erottuu, osa ei). Meinasitko muuten tehdä magneettiliitoksella kädet? jos löydät sopivia magneetteja ota toki miullekkin yks pussi niin lunastan sen sulta sitten :) .
En ole tuota magneettijuttuja vielä pähkäillyt. Hyvin nuo kädet pysyvät ihan tapeillaankin, eli en tiedä tarvitseeko lainkaan. Pitänee katsoa mitä Varkaudesta käsiin tarttunee.

Korostukset jaloissa aika samaa tasoa, mitä jo valmistuneissa figuissa.
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

Mitään magneetteja tarvita, asscannon on ainut oikea valinta.

Jep nättejähän ne on.. en vaan ymmärrä miten olet saanut munattua tuon valotuksen kanssa melkein joka kuvassa 0.o...

Itse odottelenkin tässä jo että pääsen isontamaan drediäni. hoo:D
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

vebla kirjoitti:Mitään magneetteja tarvita, asscannon on ainut oikea valinta.

Jep nättejähän ne on.. en vaan ymmärrä miten olet saanut munattua tuon valotuksen kanssa melkein joka kuvassa 0.o...

Itse odottelenkin tässä jo että pääsen isontamaan drediäni. hoo:D
Munaus on helppoa, omistaa makrosalamat, mutta ei ohjausyksikkö, jolla säätää niiden voimakkuutts/tehoa yms. Täytyy turvautua vain peilaamiseen ja "manuaaliseen" himmentämiseen. Mutta eiköhän tässä piakkoin ihan ok kuvia saa.
Avatar
taavetti
Viestit: 521
Liittynyt: To 10.11.2005 16:44
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Dredi on saanut maalia v.lopun aikana ylleen. Kuvassa ei mikään paras syvyystarkkuus, mutta näillä mennään. Keskenhän tämä, nimekseen töpö sai Goljat

Kuva

Otan illan aikana muutaman paremman kuvan
Luu-Kasa
Viestit: 61
Liittynyt: Pe 18.08.2006 17:42

Viesti Kirjoittaja Luu-Kasa »

Kuvan laatu parantunut selvästi edellisestä, tarkentanut koko figuun eikä ainoastaan esim. yläosaan.
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Hittolainen. Pieni vihreä mörkö minussa toivoo etteivät nuo olisi niin hyvännäköisiä livenä kuin kuvissa. Nuo jättävät vostroikkani varjoonsa pelikentällä, kun sinne päästään.
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Pitäisiköhän minunkin ostaa dredi ja tehdä siitä nurglen romukasa...
Tyylikäs on.
Fellows, there's a troll among us.
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Varsin tyylikäs, etenkin kulta on mukavan pehmeän näköistä. Saako udella reseptiä ihan siihen?
patsy02 kirjoitti:Useless as they may be, the horses still need their knights for the extra armour save.
http://2011.piraattivaalit.fi/
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”