"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Aloitan

Kaikki ne eksoottisemmat tinan ja muovin siirtelytavat, jotka eivät löytäneet paikkaansa ylempää.
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Aloitan

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Noniin taas tällänen topicci ...

Mutta kuitenkin asiaan. Eli olin viime kesänä Ropeconiss ja näin yhden(muitakin kuin tämän)kaverin joka oli menoss pelaa Confoo.Olin eka ett mitä se on ja kaveri selitti ett se on niinkun hammereit mutt hauskempaa. Kysyin että voiko sitä vertaa mitenkään Mordheimii nii kaveri sano ett se on vielki hauskempaa ku hammerit ja Mordheim yhteensä ,joten kiinostuin.

Oon kattonu figujen kuvii nettikaupast ja tullu päätökseen että en tiiä mitä alan kerää. Oon kuullu että kääpiöt on iha ok ja wulfenit , mutt sudet on aika heikkoij. Alkemistit buustii toisiaan (kuulema). Ja jotain tälläst. Niin jopukkueen kanssa voisitteko kertoa hieman tietoa että mitä alotelevan kannataisi alkaa keräämään.

Jengi jopka kiinostaisi olisi sellainen aika ampuva ja nopea. Mutt ei välttämätt niin kauheen ampuva.

Ja sitten pelit. Minkä kokoisia ne ovat? Minulle tuli selainen käsitys että ne olisivat jotain Mordheimin luokkaa, mutta hieman isompia. Mutta ei kuitenkaan mitään faban 2k pts matsei.

Ja saakos näitä figuja suomestakin ja sääntökirjan ? Kai? Uskois ainakin.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Tervetuloa pelien kuninkaan pariin.

Suomessa figuja ja muuta sälää peliin toimittaa Sotataito. Muu keino saada sälää on ostaa ne suoraan Rackhamilta.

Pelien koko on yleensä turnauksissakin käytettävä 400 AP. Tuolla pistemäärällä saa peliin noin 8-15 figua, tai jos tuo peliin halpaa massaa, niin enemmänkin.

Porukka mitä suosittelen sinulle on Cynwael Elvesit, sillä vaikka nämä ovat hieman vaikeahko armeija pelata (Näin olen kuullut.), niin nämä ovat liikkuvia ja saavat paljon ampujia. Ja sinähän olit kiinnostunut liikkuvasta ja ampuvasta armeijasta.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Re: Aloitan

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Tervetuloa tämänkin pelin pariin.

Confrossa siis pelataan keskimäärin 10-15 figun porukoilla (isommilla roduilla yleensä vähemmän ja joillakin vähän enemmän). Kokoluokka on siis aika lähellä Mordheimia. Pelimekaniikka vaan on täysin erilainen ja suurinpiiretein kaiken FaBaan ja mortikkaan liittyvän saa unohtaa. Peli sisältää esim. sellaisia ominaisuuksia, kuin figujen aktivointi vuorotellen (ei FaBan "sun vuoro - mun vuoro" -systeemiä) ja taistelijoiden haavoittuminen ja heikkeneminen niiden myötä.
xxSEBBOxx kirjoitti:Jengi jopka kiinostaisi olisi sellainen aika ampuva ja nopea. Mutt ei välttämättä niin kauheen ampuva.
Ampuvaa ja nopeaa saa ainakin Wolfeneista, Devourereista ja Ophidiaaneista. Näistä Ofideilla on luultavasti pelin pelottavimmat ampujat ja susipoppoot ovat nopeimmat armeijat pelissä, ja niittenkin ampujat ovat varsin tehokkaita. Kaikkia näitä rotuja kuitenkin haittaa vähäinen lukumäärä, joten tappioihin ei ole liikaa varaa.

Hyvää ampumapainotteista armeijaa saa myös ainakin Cynwäll -haltioista ja Griffineistä, tosin näistä Griffineiden nope ei ole kuin keskinkertaista. Conffissa tosin on sellainen hauska piirre, että jokaisen armeijan saa taipumaan lähes mihin pelityyliin tahansa oikeilla figuvalinnoilla.

Tähän on taas pakko mainita tämä ikuinen tosiasia: valitse se joukkio, jonka ulkonäöstä pidät eniten.

Jos kaipaa lisää tietoa pelistä ja armeijoista, kannattaa käydä lukemassa viestejä ja artikkeleita seuraavissa osoitteissa:

http://www.figmaatikot.net/konf/foorumit/

http://en-forum.confrontation.fr/

Toivottavasti tästä oli apua.

-Roope
Viimeksi muokannut Ropetus, La 30.12.2006 20:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Kiitän ja kumarran näistä valaisevista vastauksista.

Mutta vielkin piinaan teitä kysymyksilläni :P

Eli mikä on Wuleneiden ja Deouverejen ero siis fluffilisesti ja statsillisesti. Minulle itselleni tuli Mieleen että Deouverit olisivat "pahoja" susia ja Wulfenit "hyviä".

Vai olenko iha pihalla ?

Edit: ja onkos noi Ripperit tai noi muut ei sudet niin haltioita?
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Re: Aloitan

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

xxSEBBOxx kirjoitti:...kaveri selitti ett se on niinkun hammereit mutt hauskempaa. Kysyin että voiko sitä vertaa mitenkään Mordheimii nii kaveri sano ett se on vielki hauskempaa ku hammerit ja Mordheim yhteensä ,joten kiinostuin.
Kaveri on kyllä vähän huijannut. Hauskinta näistä vaihtoehdoista olisi kuitenkin Mordheim Confron figuilla... :)

Vaikka ihan asiallisen oloinen tuo Dogs of War kirja on, ei siinä mitään. Se siis tuo hahmonkehityksen yms. mortikan tyylisen mukaan hommaan, joskin sen tasapainotuksesta on sitten kuulunut aika monenlaista mielipidettä.

Figut ovat kuitenkin ainakin omasta mielestäni n kertaa GW:n nappeja nätimpiä ja kyllä säännötkin tuntuvat toimivan, mutten varsinaisesti olisi riemulla niitä mortikan tilalle vaihtamassa. Tai ainakin miettisin huolella, toisinko jotain mortikasta Confroon jos pelikaverit hyväksyisivät.
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

No Ni !!!

Nytt tiedän mitä alan keräämään :P siis ulko näön perusteella.

Eli ne olisivat Wulfenit tai Deouverit .

Voisitteko kertoa kyseisistä jengeistä.
Avatar
Tas
Viestit: 534
Liittynyt: Su 05.06.2005 12:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tas »

Voisitteko kertoa kyseisistä jengeistä.
Fluffista en oikein osaa kertoa, mutta pelityyliä/muuta peliin liittyvää voin, onhan näitä vastaan tullut mätettyä ihan riittävästi. Wolffeneilla tärkeimmät kyvyt ovat suuri nopeus ja voima. Eli päästessään hyökkäämään tekevät suurta tuhoa. Taistelutyylikin perustuu siihen että lyödään vihollinen niin lyttyyn että ei enää ole lyömässä takaisin. Ainakaan kovaa.

Jos taas vihollinen selviääkin moitteettomasti hyökkäyksestä, on susihukka pulassa. Näillä kun on usein melko huono kestävyys (Resilence) eikä puollustuskaan huippuluokkaa ole.

Toinen heikkous on heikko kuri (Discipline). Wolffeneilla harvemmin voitetaan vuoron alussa heitettävää kuriheittoa, joka antaa siten taktisen edun vastustajalle. Tätä kuitenkin lievittää susien ylivoimainen liikkuvuus, ovat nopeimpia armeijoita koko pelissä.

Eli lyhennettynä:

+voima
+nopeus

-kuri
-melko vähämassaisia armeijoita, koska sudet vievät paljon pisteitä
-kestävyys

Tässä kerroin nyt pääasiassa pelkästään wulffeneista, devourereista kun ei pahemmin ole kokemusta. Periaatteessa samat seikat pätevät devojen susipuoleen, tosin vähän parempi kestävyys ainakin muutoksena.


Ja tervetuloa mainion pelin pariin.

Jos alkoi confro kiinnostamaan, niin klikkaa itsesi osoitteeseen http://www.konfrontaatio.net - aiheena rackhamin pelit syvällisemmin.


-Tas

http://www.figmaatikot.net/konf/foorumi ... c&start=15 Tuosta sivun loppupäästä löytyy HH :n kirjoittama mainio esittely wolfeneista. Kannattaa lukea!
Avatar
Ghaassas
Viestit: 304
Liittynyt: Su 27.02.2005 11:14
Paikkakunta: Espoo, Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Ghaassas »

Devourereista voin sen puoleen sanoa, että nuo Ripperit ovat puolihaltioita, fluffissa muistaakseni halveksittua kansaa, ainakin muiden haltioiden piireissä. Ovat sitten päässeet sinuiksi devourer-susien ajattelutavan kanssa.

Devourerit taasen eivät tietääkseni ole suoranaisesti "pahoja", he vain ovat kyllästyneet muiden wolfenien jumalten filosofioihin ja ovat päättäneet elää sovussa luontaisen tappamisvaistonsa kanssa. Siinä sivussa he yrittävät vapauttaa muutkin kansat maallisten tahi jumalallisten ylivaltojen ikeestä. Devourereiden fluffi on mielestäni yksi asenteellisimmista, ainakin sikäli kuten olen sen itse käsittänyt.

Half-Breed taitaa olla näitä devopelaajia, eli hän voi korjailla mielensä mukaan.

Suomeksi ei valitettavasti ole (vielä) devourereille armeijanvalintaopasta, mutta enkkufoorumilta löytyy kattava katsaus armeijaan.Osa tekstistä saattaa olla turhan sääntöteknistä, mutta ainakin tuo alun heikkoudet ja vahvuudet -pätkä antaa jonkinlaista osviittaa jengin olemukseen.

Mutta tosiaan, http://www.konfrontaatio.net on varmaankin se pelin kannalta paras paikka.

Tervetuloa pelin pariin.

Täytyy kyllä myöntää että on sillä Mordheimilläkin vahvuutensa, mutta innostamispuheet nyt ovat vähän semmoisia. ;)

(Niin, ja olen tosiaan se, joka siellä Ropeconissa sinut tähän innosti)
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Kiitos selventävistä vastauksista ..

Mutta eivät kysymykset kesken lopu

Elikkä mitä ostan kun alotan confauksen?

Tulisis mieleen että ostaisin sääntö kirjan ja perusjamppoja boxin ja yhen heron (kuten hammereisa) vai?

Conffaus peli porukat?

Eli yrtiän tässä kaveriani mukaan saamaan mutta yleensäkkin hänen hammerointinsa on himan .... Sellasta että ostetaan kirja ja figuja ja sit ne jää lojumaan jonnekin :/ .

Olisiko jossain hesan alueel jotain porukkaa joka huolis mukaan naskii ?
Avatar
Tas
Viestit: 534
Liittynyt: Su 05.06.2005 12:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tas »

Olisiko jossain hesan alueel jotain porukkaa joka huolis mukaan naskii ?
Pääkaupunkisudulla toimii Implacable/X seura, jolla toiminta on aika aktiivista ainakin näin ulkopuolisen näkökulmasta. Kannattaa kysyä jäseniltä enemmän.
Elikkä mitä ostan kun alotan confauksen?
Jos wolffeneita olet aloittamassa, niin iniation set (taikka starter set) voisi olla ihan kiva vaihtoehto. Iniation sisältää sääntökirjan ja kaksi laatikkoa; yhden susille (predators of blood) ja yhden alkemisteille. Hinta on enemmän kuin kohtuullinen, vain 50 euroa. Tällä on hyvä huijata kaverikin peliin mukaan, puoliksi ostaessa aloittaminen maksaa vain 25 euroa per nuppi.

Starter setissä tulee mukana charru susille ja alkemisteille ja pari perusnappia molemmille. Tarkan sisällön löydät tuolta, sieltä löytyy iniation setinkin sisältö.

Devourereista jos aloitat (tai jos iniation setin wuffet ei nappaa) niin hyvä aloitus olisi vaikka se sääntökirja, joku hahmo (character) sekä rahatilanteeen mukaan erilaisia muita jamppoja.

Pääasiassa confropiireissä pelataan luultavasti niitä 400 pisteen pelejä, mutta aloitukseen riittää se 200-300 pistettäkin.

Tässä mitä tuli mieleen, kysy ihmeessä lisää jos tulee kysyttävää.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Pääkaupungissa on aika paljonkin pelaajia, joista kai suurin osa selaa konfrontaatio.nettiä ja/tai roikkuu irkissä. Kyselemään vaan, aina jonkun saa nalkkiin... Implacable/X pitää viimeisen tiedon mukaan helmikuun alkupuoliskolla tiimiturnauksen, johon riittää 200 pisteen porukka. Suti vaan heilumaan. ;) Onpa nappeja tiettävästi lainaksikin annettu.

Initiation settiä en muuten suosittele, kumpikin puoli saa siinä kohtuullisen pöljän yksikkövalikoiman, erityisesti wolfenit.
Avatar
Ghaassas
Viestit: 304
Liittynyt: Su 27.02.2005 11:14
Paikkakunta: Espoo, Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Ghaassas »

Lassek kirjoitti:Initiation settiä en muuten suosittele, kumpikin puoli saa siinä kohtuullisen pöljän yksikkövalikoiman, erityisesti wolfenit.
Ja ne skenaariot mitä tulee siinä mukana on myös aika leimejä. Esitteleväthän ne toki hyvin pelimekaniikan, mutta mitään hirveää jännitystä ei tahdo niistä paria poikkeusta lukuunottamatta löytyä.

Dirzeille se ei kyllä mikään mahdottoman kehno. Thissanin sentinelipoppoollakin kyllä pystyy pelaamaan, ja jopa voittamaankin, kunhan vain ottaa ykkösprioriteetikseen skenaariopisteiden napsimisen vihollisten moukuttamisen sijasta.

Terv. Initation setillä aloittanut dirzpelaaja, jonka armeijasta on parhaimmillaan löytynyt Thissan ja neljä sentineliä.

Mutta tosiaan, wolfeneille se paketti on aika pöhkö, etenkin jos meinaa turnauksissa käydä.
Avatar
Tas
Viestit: 534
Liittynyt: Su 05.06.2005 12:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tas »

Initiation settiä en muuten suosittele, kumpikin puoli saa siinä kohtuullisen pöljän yksikkövalikoiman, erityisesti wolfenit
.

Totta. Turnauksissa etenkin vain kun listaan mahtuu vain yksi figu näistä kolmesta.
Terv. Initation setillä aloittanut dirzpelaaja, jonka armeijasta on parhaimmillaan löytynyt Thissan ja neljä sentineliä.
Sama kohtalo.
Avatar
Hammerheart
Viestit: 3207
Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Hammerheart »

Tas kirjoitti:
Initiation settiä en muuten suosittele, kumpikin puoli saa siinä kohtuullisen pöljän yksikkövalikoiman, erityisesti wolfenit
.

Totta. Turnauksissa etenkin vain kun listaan mahtuu vain yksi figu näistä kolmesta.
En kiellä, etteikö valikoima Wolfeneille olisi pönttö, mutta oikeastaan kaksi figua niistä saa turnauskentälle, jos toista käyttää Howling Predatorina (eli siis Pariah-versiona, jolle oletettavasti sama figu on tarkoitettu). Ei tosin siis mikään järkevin tai reiluin valinta.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Viel jaksan kysyä :P

Eli kannataisiko ostaa melkein kaikki mahdolliset jengin figut kun on pellannut tarpeeksi tai silleen että on hyvä?

Ja voiko confissa olla isompiakin pelejä turnauksissa kunn 400ap ?

Sitten maalaaminen että pitäiskö olla jotain erityisii maaleja vai käykö ihan vain jotkut citadelin maalit? Tai jotain se sääntö kirja selittää jostain akrylli maaleja ..
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Citadelin maalitkin ovat akryylimaaleja :) Ihan citadelin maalit käy, jotkut käyttää vallejon maaleja mutta periaatteessa eroa ei ole kuin purkissa ja hinnassa :roll: Ei niitä kaikkia tarvii, mutta toki se lisää vaihtoehtojen määrää. Itellä pikkuhiljaa alkaa olla suurin osa cynwälleistä, ja listan teko on jo vaikeaa kun ei saa läheskään kaikkea mitä haluaisi, mukaan. Eli liika valinnanvara on huonokin asia. Eli kannattaa, muttei ihan heti alkuun. Voi olla yli 400ap pelejä turnauksissa, ei vaan ilmeisesti ole ollut vielä. Saas nähdä, josko I/x vaikka joku päivä...
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Öhöö .. Entäs sitten Drunet ?

Jotain "pahoja" barbaareja tulis mieleen. Iha hassun näkösii.

Voisitteko kertoa jotain Druneista ?
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Oberon_ kirjoitti:Citadelin maalitkin ovat akryylimaaleja :) Ihan citadelin maalit käy, jotkut käyttää vallejon maaleja mutta periaatteessa eroa ei ole kuin purkissa ja hinnassa :roll:
Ja jotkut kummajaiset Rackhamin maaleja *gasp*... tosin Rackhamin maalit poikkeavat hieman jo koostumuksensa suhteen, mutta tästä keskustelu kuuluukin jo tuonne maalausketjun puolelle.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut miniatyyripelit”