"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Xenosten naurettavuus.

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Snowtrooper kirjoitti:Vakavasti ottaen, tietyissä tilanteissa aseiden kantamalla on vähemmän merkitystä (vrt. purestrain genestealerien tehokkuus käytävissä/kaupungissa/tiheässä maastossa), joissain tilanteissa taas enemmän (vrt. samainen geneparvi ylittämässä puolen kilometrin peltoaukeaa tai pelitermeillä 96" depotusetäisyyttä Armored Companya vastaan Alpha-tason skenussa). Samoista syistä tämän päivän reaalimaailman ihmisarmeijoilla on sekä pitkän kantaman aseita että lyhyen kantaman aseita. Ei Hive ole niin tyhmä että ampuisi itseään jalkaan käyttämällä pelkkää one-trick pony -listaa.
Aivan, aivan. Näinkin kyllä..kyllä!
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Drak »

Arpinaama kirjoitti:
Remington kirjoitti:Tuli nyt vain siis yhtäkkiä mieleen.. Hive mind = netti!!! =oD Äiti hive tyrant laittaa taistelussa gaunteille sähköpostia hyökkäyksestä! =oD
Ja jos kantaman ulkopuolella niin kannettava ei pelitä kun ovat liian kaukana sivistyksestä! ^_^
To: [email protected]
from: [email protected]
subject: Yo!

---:::-- Transmitting! ---:::----
Yo! Yo!1 Mami, löyd3ttiin tommonen ihq n4m1 n4m1 planeetta. Mennään sen kautta kun mennään aseman kautta meidän hivemobiililla. lol
p.s heruux sulta pari uutta g33niä viikonlopuks, haluttais pitää hauskaa swarmin kaa >;P
----:::----End of transmission ----:::----
Hah! :)
Avatar
WHAM
Viestit: 406
Liittynyt: Ti 01.08.2006 18:11
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja WHAM »

Miksi avaruusolentorodut EIVÄT olisi ihmisen kaltaisia monella eri tavalla?

Maapallolla kehittyi todistettavasti kehittyneitä elämänmuotoja, joten voidaan olettaa että maapallon kaltaiset maailmat olisivat todennäköisimpia uuden elämän syntysijoja, ja tästä voidaan taas päätellä että niiden elämänmuodotkin saattaisivat olla hyvin ihmisenkaltaisia.

Toisaalta syyksi voidaan määrittää myös ihmisen perusluoteenseen kuuluva itseihailu, ja halu tehdä kaikesta ihmisen kaltaista. Ehkä GW:n pojille iski narsismikohtaus...
This galaxy is full of hidden secrets. It takes a vivid imagination and some pure insanity to uncover them all, yet the cost to ones sanity in uncovering them is... immense...
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

WHAM kirjoitti:Miksi avaruusolentorodut EIVÄT olisi ihmisen kaltaisia monella eri tavalla?

Maapallolla kehittyi todistettavasti kehittyneitä elämänmuotoja, joten voidaan olettaa että maapallon kaltaiset maailmat olisivat todennäköisimpia uuden elämän syntysijoja, ja tästä voidaan taas päätellä että niiden elämänmuodotkin saattaisivat olla hyvin ihmisenkaltaisia.

Toisaalta syyksi voidaan määrittää myös ihmisen perusluoteenseen kuuluva itseihailu, ja halu tehdä kaikesta ihmisen kaltaista. Ehkä GW:n pojille iski narsismikohtaus...
Juttu on siinä että suurin osa galaksin roduista ei syntynyt planeetalla mutalammikossa. Old Onet ja kumppanit loivat ne.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Piitter
Viestit: 88
Liittynyt: To 08.06.2006 22:16
Paikkakunta: kokkola

Viesti Kirjoittaja Piitter »

Ompas mielenkiintoinen ja samalla ristiriitainen aihe. :)
Joten omalla maalaisjärjelläni, ja hieman biologiaa lukeneena, annan oman painavan mielipiteeni asiaan.

Sikäli kun ajatellaan älyllisen elämänmuodon evoluutiota loogisesti, tullaan siihen pisteeseen että, kun olento kehittyy älylliseksi, itsensä tiedostavaksi olennoksi, onse evoluution kehittämä puolustus mekanismi, mikä takaa rodun selviytymisen, joka taas selittää sen että, olento ei tarvi mitää ylimmääräisiä jalkoja/käsiä selviytyäkseen, koska se pystyy aivoillaan ratkaista vastaan tulevat ongelmat.
Joten kuten ihminenki uskon että muut älylliset rodut, ovat kaksi jalkaisia, kaksilla käsillä, koska kehittyneiden aivojen lisäksi se ei tarvitse muita, ja varmasti ylimääräinen pari käsiä tai jalkoja olisivat tiellä. Puhumattakaan käsien tilalla olevia lonkeroita, mikä tekisi taas esim: aseen/aluksen rakentamisen mahdottomaksi. toki voisi olla jotai jäämiä lisä käsistä kautta muista evoluution jäljiltä, onhan meilläki häntäluu...Ja kun puhutaan nyt 40k:n roduista ovat niistä melkein kaikki kehittäneet omat avaruus alukset sun muut, ja niiden tekemiseen tarvitaan kädet/jalat.

Ja mennää sitten näihin Tyranideihin, kun asiaa alkaa pitemmän päälle miettimään, ni jo pelkäästää se on silkka mahdottomuus että tyrkkyjen hive fleetit voisivat reissata pitkin galaksia, sikäli kun tiedän että tyrkkyjen alukset mitä lieneekin, ovat elävää materiaalia. ja kaikkihan tietää ettei mikää elävä kudos/materiaali selviä avaruudessa.

Evoluutio pyrkii kehittämään elämää eteenpäin, ja luoda olennolle elintärkeät ominaisuudet, ja sanokaa mikä on käytännöllisempää kuin kahdet jalat/kädrt, ja sitä voidaan nimittää PÄIVITTÄMISEKSI.
Im immortal...till i die.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Mikään nykyaikana tunnettu elollinen materiaali ei selviä avaruudessa. Tyranidien alusten ulkokuoren rakenteesta ei ole annettu tarkkaa kuvausta, se voi hyvinkin olla pelkkä luumainen/kitiinityyppinen eloton kuori.

Pari vuotta sitten luin lehdestä (älkää kysykö mistä) evoluutiobiologin haastattelun. Haastattelussa hän huomautti monista ihmisen haitoista (vain kaksi jalkaa, turhia elimiä yms). Eli ihminenkään ei ole biologisesti täydellinen, mutta pystyy älykkyytensä avulla paikata "vikojaan".
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Squirreli
Valvoja
Viestit: 1397
Liittynyt: To 23.05.2002 10:34
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Squirreli »

Science fiction- sekä fantasiakirjallisuus käsittelevät yleensä inhimillisiä teemoja erilaisilla ulkokuorilla varustettuna. Jos lähdetään vain jonkin sci-fi-iloittelun merkeissä rakentamaan mitä kummallisimpia (vaikkakin perusteltavissa olevia) muukalaisrotuja ja sensemmoisia, tulos saattaa olla akateemisesti kiinnostava pohdinta, mutta on sitten eri asia onko se toimiva ratkaisu kirjallisuudessa tai pelin taustamateriaalissa. Toki sci-fin perusideaan kuuluu uusien ajatusten esiintuonti, mutta miten pitkälle se olisi oikeasti paikallaan pelissä, joka on tarkoitettu hiukan muuhunkin kuin kunnianhimoiseen avaruusbiologiaprofetointiin? Itselleni nykyinen kevyt-scifi-linja muutaminen tumminen sävyineen uppoaa ihan sopivasti. Ei niin, että olisin täysin tyytyväinen 40k:n maailmaan, mutta vioistaankin huolimatta olen siitä aina pitänyt ja juuri sen ansiosta yhä pelaan peliä yli kymmenen vuoden jälkeenkin.

Mitä tyranidien avaruuskestävyyteen tulee: Lähdetäänpä liikkeelle vaikka siitä seikasta, että hive mind on äärimmäisen voimakas psyykkinen läsnäolo jolla on vaikka minkälaista voimaa käytössään. Lisäksi se varmaan osaa käyttää metallia osana rakenteitaan ja on muutenkin aika kova täti. Se, ettei normaali elollinen materiaali olekaan kovin säilyväistä tyhjiössä tuskin meitä haittaa tyrkkyjen ollessa kyseessä. Biotechi on muuten monen hyvänkin scifikirjailijankin kirjoissa nähty klisee ja sinälläänkin 40k:n sillisalaattiin ihan sopiva.
...to crush your enemies, to see them driven before you, and to hear the lamentations of their women.
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Piitter kirjoitti: Evoluutio pyrkii kehittämään elämää eteenpäin, ja luoda olennolle elintärkeät ominaisuudet, ja sanokaa mikä on käytännöllisempää kuin kahdet jalat/kädrt, ja sitä voidaan nimittää PÄIVITTÄMISEKSI.
Olen pohtinut samaa ongelmaa, ja tulin tulokseen lajien konservatismista, joka lopulta pyrkii hidastamaan evoluutiota. Kun lajille on kehittynyt kulttuurillinen evoluutio, se pyrkii hidastamaan fyysistä evoluutiota. Esimerkiksi ihminen, joka olisi mutaation avulla saanut ylimääräisen käsiparin, olisi kaksi kätistä kykynevämpi olio (jos ei oteta lukuun lisääntynyttä verenkiertoelimistöä->sydän kuluu nopeammin, vaatii enemmän ruokaa, raskaampi luusto ja lisääntynyt lihasmassa etc.). Kuitenkin, jos kyseinen mutaatio satuisi tapahtumaan, se todennäköisesti ei pääsisi yleistymään, vaan joko surmattaisiin tai sitä hyljittäisiin. "Alheisemmilla" lajeilla hyödyllinen mutaatio todennäköisesti yleistyy.
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Mikki N kirjoitti:Esimerkiksi ihminen, joka olisi mutaation avulla saanut ylimääräisen käsiparin, olisi kaksi kätistä kykynevämpi olio....... jos kyseinen mutaatio satuisi tapahtumaan, se todennäköisesti ei pääsisi yleistymään, vaan joko surmattaisiin tai sitä hyljittäisiin. "Alheisemmilla" lajeilla hyödyllinen mutaatio todennäköisesti yleistyy.
Tai sitten kehittymättömämmät sivilisaatiot eivät ole perillä vastaavanlaisten mutaatioiden haittavaikutuksista ja niiden annetaan lisääntyä vapaasti. Yleensä mutaation kautta saavutetut hyödyt kompensoituvat jollain samanveroisella "drawbackilla". Esimerkiksi lemmikkijyrsijöiden tietyt väriyhdistelmät ovat lisääntymiskyvyttömiä.
-Olipas huono esimerkki-

Tai ehkä mutaation kautta saavutetut edut pelottavat sivilisaation sisään pesiytynyttä konservatiivien ryhmittymää joka on puolustuksekseen keksinyt nämä "drawbackit" pelotellakseen tavallista tallaajaa.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja K0tka »

niin, sanotaan että tellus(maapallo) on ihanteellinen paikka elämälle, katosos etäisyys auringosta vettä yms yms muuta esim ilmakehä ett' kaasu ei vapaudu ilmakehään. tämä oli se joka loi meidät ihimiset, ensin olimme jotain hellkarin ameeboja tuolla meressä sitten pallokaloja sitten Ns tyräniidejä(dinosaurus) evoluutio tuli pyrämiidit, internet yms. joten tästä voidaan päätellä että muut planeetat joilla on elämää ovat evoluutioituneet aivan tai liki samalla tavalla kuin maapallo...tyräniidit taas, ovat mielestäni (en tiedä fluffillistesti) meidän tyrannosaurus rex vaiheessa eli n.65milj vuotta jäljessä...
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

K0tka kirjoitti:tyräniidit taas, ovat mielestäni (en tiedä fluffillistesti) meidän tyrannosaurus rex vaiheessa eli n.65milj vuotta jäljessä...
No selvästi näkee ettet tiedä Tyranideista yhtään mitään.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

K0tka kirjoitti:niin, sanotaan että tellus(maapallo) on ihanteellinen paikka elämälle, katosos etäisyys auringosta vettä yms yms muuta esim ilmakehä ett' kaasu ei vapaudu ilmakehään. tämä oli se joka loi meidät ihimiset, ensin olimme jotain hellkarin ameeboja tuolla meressä sitten pallokaloja sitten Ns tyräniidejä(dinosaurus) evoluutio tuli pyrämiidit, internet yms. joten tästä voidaan päätellä että muut planeetat joilla on elämää ovat evoluutioituneet aivan tai liki samalla tavalla kuin maapallo...tyräniidit taas, ovat mielestäni (en tiedä fluffillistesti) meidän tyrannosaurus rex vaiheessa eli n.65milj vuotta jäljessä...
Tyranidit ovat itse asiassa evoluution huippu, näin ainakin kyseisten olioiden fluffi kertoo.
Metsämies

Viesti Kirjoittaja Metsämies »

Remington kirjoitti:
Tiedossa on mutta silti hakisin itse jotain muuta vaihtoehtoa kuin piippuja.
Tiedänpä eräänkin tyypin joka ei myöskään pitänyt piipuista aseessa ja teki eräänlaisen "shootting carrapacen" eli siis ex.car:n jossa oli hiukan nidimäisiä reikiä joista kuoriaiset ja muut ölliäiset syöksähtelevä maailmalle.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Executioner kirjoitti: Tyranidit ovat itse asiassa evoluution huippu, näin ainakin kyseisten olioiden fluffi kertoo.
Mielipidekysymys. Eldareiden mielestä orkit ovat evoluution huippu. Joka tapauksessahan orkit ja tyrkyt ovat ravintoketjun ylimmällä asteella riippumatta siitä missä ovat.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Datsi »

nidithän syntyvät biomassasta eikö? eli hive mind lähettää pari gaunttia planeetalle x jossa ei ole minkäänlaista puolustusta, teurastaa kaikki, kerää biomassan ja luo lisää nidejä suorittamaan samaa hommelia?

joku mainitsi, että olisi kätevämpää, jos nidien aseet olisivat erillisiä organismeja, en olisi sitä mieltä, sillä silloinhan nidi voisi menettää aseensa, ja olla hyödytön taistelussa. minusta nidien aseet kuuluvat olla yhtenäisiä "pääorganismin" (gauntin) kanssa. ja sitä asetta ei vaihdeta, vaan pidetään siihen asti, kunnes gauntti kuolee. sitten joku tulee ja kerää gauntin biomassan, heittää niihin "polttouuneihin" ja luo uuden nidin, eri aseella.

tyranideissähän on melkein kaikkien rotujen geenejä, miksi nideiltä siis puuttuu lisääntymiskyky keskenään, vaan niiden täytyy kerätä biomassaa?

nyt tässä vain ohimennen, mihin squatit oikeasti katosi? en voi uskoa sitä, että kaikki universumin squatit olivat samalla planeetalla sen kirotun warpstormin iskiessä
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Nideit voivat lisääntyä. Geneiltä ja kaikilta gaunttipohjaisilta tyrkykiltä löytyvät lisääntymiseen tarkoitetut elimet (tosin GW ei ole kertonut munivatko ne vai mitä). Hivet ovat miehiä, Domnatrixit naisia, muista tyrkyistä ei ole varmaa tietoa.

Squatit olivat tyrkkyaallon tiellä. Shit happens. Osa squateista elää ig armeijani suojissa.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Sephirot kirjoitti: tyranideissähän on melkein kaikkien rotujen geenejä, miksi nideiltä siis puuttuu lisääntymiskyky keskenään, vaan niiden täytyy kerätä biomassaa?
Tarvitsevathan ihmisetkin biomassaa poikasilleen, jotta nämä kasvavat täysikasvuisiksi. Tai ehkä oikeammin bioenergiaa, jota jalostetaan biomassasta.
KOtka kirjoitti: niin, sanotaan että tellus(maapallo) on ihanteellinen paikka elämälle, katosos etäisyys auringosta vettä yms yms muuta esim ilmakehä ett' kaasu ei vapaudu ilmakehään.
maapallo on ihanteellinen paikka hiili/vesipohjaiselle elämälle. Tässä naapurissa olevalle samankaltaiselle planetalle kävi huonompi tuuri, joten maankaltainen planeetta ei välttämättä ole paras mahdollinen paikka elämälle.
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
TunneBanaanienVoima
Viestit: 37
Liittynyt: Pe 19.01.2007 22:16
Paikkakunta: riihimäki

Viesti Kirjoittaja TunneBanaanienVoima »

Sephirot eikö näyttäs tai kuullostas vähä tyhmältä jos nidit lisääntys keskenään? :D Hahahaha :D ensin hive munii jtn munia ja genut tulee ja heittää jotain spegua sen päälle :D tai sit jotkut gauntit lisääntys ku nisäkkäät :D sit niille pitäs laittaa lanne vaate yms. siks et niide elimet peittyy. Ai nii ja si niil pitäs olla rinnatkin. Huhhuh! Tai kuvittele gantti hautomassa jtn munia. Mun mielestä se niiden nykynen lisääntymis tyyli on oikeen hyvä =)
Avatar
Mysterous
Viestit: 2228
Liittynyt: La 16.11.2002 18:24

Viesti Kirjoittaja Mysterous »

TunneBanaanienVoima kirjoitti:LOLOLOLOOMG!!!!
Tai kuvittele ihan liskoja ja niiden lajikäytöstä, tai muurahaisia. Nykyinen lisääntyminen rulor, mutta en näe vikaa normaalissakaan lisääntymisessä.
Avatar
Justus
Viestit: 239
Liittynyt: To 06.05.2004 14:52
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Justus »

TunneBanaanienVoima kirjoitti:Sephirot eikö näyttäs tai kuullostas vähä tyhmältä jos nidit lisääntys keskenään? :D Hahahaha :D ensin hive munii jtn munia ja genut tulee ja heittää jotain spegua sen päälle :D tai sit jotkut gauntit lisääntys ku nisäkkäät :D sit niille pitäs laittaa lanne vaate yms. siks et niide elimet peittyy. Ai nii ja si niil pitäs olla rinnatkin. Huhhuh! Tai kuvittele gantti hautomassa jtn munia. Mun mielestä se niiden nykynen lisääntymis tyyli on oikeen hyvä =)
Ei pitäisi oikeastaan edes vaivautua tulla pätemään, mutta pätemisen voima vaatii sitä...

Sukupuolielimet on pikemminkin carapacen alla suojissa etteivät vahingoitu niin helposti pusikkojen läpi rymistellessä/maata viistäessä. Ja mihin rintoja muka tarvittaisiin? Tuskin pentugauntit maitoa lipittää vaan pikemminkin käyvät jo vastasyntyneinä/-kuoriutuneina (niinkuin se luultavammin olisi, raskaus kun on niin epäkäytännöllistä) pieneliöiden kuten viattomien, söpöjen pikkuoravien kurkkuun kiinni ja pistävät ne luineen päivineen poskeensa (täten tulisi sitä kalsiumiakin ;)) Ja munat olisi luultavasti tyyliin maahan haudattuna, jolloin vanhemmat vapautuvat hautomisen kuluttamasta ajasta ja voivat tehdä uuden pesueen/häiritä paikallista eliöstöä.

Kyllähän tässä lisääntymisessä puolensa on, etenkin näiden "laumasta eksyneiden" 'nidien kohdalla. Pistävät populaation pystyyn ja alkavat elämään tuottoisassa rinnakkaiselossa paikallisen eliöstön kanssa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”