Minulla on pari kysymystä jotka ovat pyörineet päässäni jo jonkin aikaa ja nyt tulin hakemaan teiltä viisaammilta neuvoja.
Kysymys 1.
Minulla on kärry unitti johon on liittynyt prinssi omalla kärryllään ja unitilla on Banner of the undying legion. Pelissä vastustaja ampuu prinssiltä kärryn alta, niin tippuuko prinssini vain unitin kyydistä ja ei saa mahdollisuutta herätellä kärryään Bannerin avulla?
Prinssin kärryähän voi korjailla bannerilla, mutta miten tässä tapauksessa käy?.
Kysymys 2.
Jos minulla on taas kärry unitti ja siinä prinssi (mutta ei banneria). Koko unitti on closiksessa vihu unitin kanssa ja prinssiltä lyödään kärry alta, niin prinssi ei enää kuulu unittiin joten ottaako se haavoja siitä kun kärry unitti häviää combat resossa taistelun? Vai ottaako ensin kärry unitti haavat ja sen jälkeen Prinssi kaikki haavat mitkä jäivät jäljelle?
Kiitos teille viisaammille jotka valaisevat asiaa minulle.
-Opo
Tomb king kärry unitti ja prinssi kärryllä.
Re: Tomb king kärry unitti ja prinssi kärryllä.
Prinssiä ei saa herätellä bannerilla, se toimii vain yksikköön.Opinto-Ohjaaja kirjoitti: Kysymys 1.
Prinssi lähtee yksiköstä vasta lähistelyvuoron lopussa, joten kärsii/hyötyy normaalisti combat resosta.Opinto-Ohjaaja kirjoitti: Kysymys 2.
Lähteet (wanhat, mutta noin pelaisin):
http://www.geocities.com/mi_whplayers/faqs/tk_faq.txt
jos haluaa prinssiä peluuttaa niin kärry-yksikkö on sille mielestäni oikea paikka. Kärryt menevät tällöin edestäkin läpi aika monesta jutusta ja aiheuttavat sitä kriittistä painetta. Juuri tälläisessä yksikössä prinssin muuten avuton magia on juuri omiaan.Opinto-Ohjaaja kirjoitti:Kiitoksia aco:lle
linkin luettuani Prinssi kärry unitissa ei tunnu enää kannattavalta.
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Niinkai. Tuntuu vaan että se prinssi kauaa siinä unitissa pysy, tai häiritsee ratkaisevalla hetkellä esim juuri kun unitin pitäisi pursuitata mutta prinssiltä on menny kärry alta joten mennäänkin vain 2d6. No täytyy vain katsella ja kokeilla. kiitos viellä vastanneille.MakeH kirjoitti: jos haluaa prinssiä peluuttaa niin kärry-yksikkö on sille mielestäni oikea paikka. Kärryt menevät tällöin edestäkin läpi aika monesta jutusta ja aiheuttavat sitä kriittistä painetta. Juuri tälläisessä yksikössä prinssin muuten avuton magia on juuri omiaan.