"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pelaaminen "Blipeillä"

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Pelaaminen "Blipeillä"

Viesti Kirjoittaja Hanska »

Oletko vasta aloittamassa miniatyyripelaamista?
Mietitkö kakkosarmeijaa?

Tuntuu siltä että suurin ongelma pelaamisen aloittamisessa on armeijan valinta. Miten valita juuri sinulle sopiva armeija?

Vaikka armeijan valinta ei tuottaisi ongelmaa, kaikki ovat täältäkin foorumilta lukenut liian monta kertaa kysymyksen "mitä ostaisin seuraavaksi". Miniatyyrit kun eivät kasva puissa vaan maksavat ihan oikeaan rahaa jota ei viitsisi paljoa heittää turhiin figuihin, tarvisi tietää mikä toimii ja mikä ei. Tähän tarjoan ratkaisuksi kaverini keksimään loistavaa tapaa aloittaa harrastus; "blipeillä" pelaaminen!

Perukseltaan blippipeli on ihan normaalia peliä mutta miniatyyrit korvataan niiden alustan kokoisilla pahvinapeilla joihin on merkattu mitä figua ne korvaavat.

Pelin aloitus:

Ainut mitä tarvitsen kaverisi(kavereiden) kanssa on pelin peruspaketti sääntöineen ja tempelateineen, sekä valitsemanne armeijan codexin.

-Tee armylist. Alku tässäkin kannattanee ottaa rauhallisesti 500-750p armeijalla.
-Leikkaa jokaiselle "figulle" sen alustan kokoinen pala pahvia tms.
-maalaa esim. spary-maalilla molemmat armeijat eriväriseksi ja merkkaa kynällä tai maalilla mikä blippi on kukakin.
-Aloita peli

Vaikka pahvinapit pöydällä ei vedä vertoja miniatyyreille on tällä pelitavalla kiistattomat hyödyt. Voit kokeilla miten eri yksiköt toimivat eri varustuksella ilman että joudut ostamaan kalliita(ja lopulta jopa turhia) figuja. Jos kymmenen pelin jälkeen huomaat että tämä ei ollutkaan sinun armeija voit vaihtaa sitä vain ostamalla uuden codexin; Kun figuja ei ole ne ei mene hukkaan.

Itselläni ja kaverillani on takana kymmeniä pelejä blipeillä ja niistä saatu kokemus on korvaamatonta. Nyt meillä molemmilla on täydellinen käsitys kuinka armeijojemme eri yksiköt toimivat ja valmiina omalle pelityylille räätälöity, käytännössä testattu armylist ja figujen ostosuunnitelma on jo olemassa.

Nyt ei tarvitse kysellä "mitä ostaisin seuraavaksi?"

(kirjoitettu WH40k:n näkökulmasta mutta sama periaate toimii muissakin peleissä)
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Toinen ehkä tutumpi sana meille vanhoille parroille on proxy, eli korvike... :)
Avatar
mauno
Valvoja
Viestit: 709
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja mauno »

Jep. Proxyilyähän tuo. Ensin luulin että joku on alkanut pelata 40k:ta Space Crusaden tutkablippejä käyttäen. Eli ennen kuin on line-of-sight blippiin, ei tiedä mikä yksikkö on kyseessä. Kun blippiin on LOS, laitetaan yksikkö, jota blip merkkaa, blipin tilalle. Voisi olla ihan hauska kokeilu ja muutos pelin luonteeseen.
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

Oma tapani on kyllä ollut ihan aina pelata kaikkia pelejä muutama kerta pahviproxylla.

Tietyssä pisteessä tämä vain vie siihen että sinulla on kaapissa 20 erilaista pikkupeliä ninjojen kapakkadueleista siirtomaasotien meritaisteluihin, ja XxY kokoisten pahviläpysköjen kokoelmat joka peliin.

Nimimerkillä; Kokemusta on, figuja ei.
Avatar
Abu
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti 27.08.2002 23:24
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Abu »

Onko tässä nyt keksitty pyörä uudestaan?
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
Avatar
Hagakure
Viestit: 51
Liittynyt: Su 08.10.2006 15:36
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Hagakure »

Paperilapuilla sitä on tullut itsekkin pelailtua useaan otteeseen, ja yhäkin välillä.

Eli kyllä, käytännössä keksitty pyörä uudestaan.
Ex-Arathon, hän joka ei enää koskaan onnistunut kirjautumaan sisään.
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1459
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Hyvähän se on aina välillä revisioida vanhaa keksintöä, em. syystä meillä on tällaisten sijasta tällaiset. ;)

Kohta joku tekofiksu vaihtoehtovalmistaja tuo markkinoille ProxyBoxin(tm), josta saa kauniiksi painettuja pahvitemplaatteja tavallisimmista fantasia- ja sci-fi-hahmoista, sekä niihin sopivat beissit suosituimpiin miniatyyripeleihin.
Viimeksi muokannut Lighthammer, Ma 05.02.2007 16:43. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Set fire to the family tree.
Avatar
Slaughter Master
Viestit: 510
Liittynyt: La 21.05.2005 16:18

Viesti Kirjoittaja Slaughter Master »

Lighthammer kirjoitti:Hyvähän se on aina välillä revisioida vanhaa keksintöä, em. syystä meillä on tällaisten sijasta tällaiset. ;)
Näin on, totta. Itse en ainakaan ole kuullut kenenkään pelaavan proxyttamalla kokonaista armeijaa.
DeathWizard
Peliporukkavalvoja
Viestit: 785
Liittynyt: Su 24.07.2005 15:24
Paikkakunta: Pudasjärvi

Viesti Kirjoittaja DeathWizard »

Slaughter Master kirjoitti:
Lighthammer kirjoitti:Hyvähän se on aina välillä revisioida vanhaa keksintöä, em. syystä meillä on tällaisten sijasta tällaiset. ;)
Näin on, totta. Itse en ainakaan ole kuullut kenenkään pelaavan proxyttamalla kokonaista armeijaa.
*Nostaa kätensä ilmaan* Tein mokoman ennen kuin ostin örkkejä. Tosin proxytys pahvilapuilla tapahtui örkkien kohdalla, sillä käytin toisen armeijan (Druchii) figuja gobboina... Olivat kyllä melkoisen haltiamaisia gobboja... ;)
-Mikäpä pahan tappaisi?
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Lighthammer kirjoitti:Kohta joku tekofiksu vaihtoehtovalmistaja tuo markkinoille ProxyBoxin(tm), josta saa kauniiksi painettuja pahvitemplaatteja tavallisimmista fantasia- ja sci-fi-hahmoista, sekä niihin sopivat beissit suosituimpiin miniatyyripeleihin.
Vaikka ei ihan täsmääkään niin tämä on kyllä kaupan...
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Itse en ainakaan ole kuullut kenenkään pelaavan proxyttamalla kokonaista armeijaa.
No, nyt kuulet.
Itse voin sanoa proxyttäneeni kokonaista armeijaa, ja olen pelannut kahtakin pelaajaa vastaan jotka proxytti kokonaista armeijaa (tosin toisella niistä oli muuten täysin oikea maalattu armeija, siinä oli vain väärän armeijan figut, nykyään sillä on molempiin armeijoihin figut).
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Wanha :).

Minusta se pelin idea on nimen omaan että ne miniatyyrit on siellä kentällä. Mutta jokainen tyylillään. Kyllähän tuommosia pelejä joskus tullu pelatua, mutta ei ne kyllä voita pelejä jossa kaikilla on maalatut armeijat.
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Xenon kirjoitti:Wanha :).

Minusta se pelin idea on nimen omaan että ne miniatyyrit on siellä kentällä. Mutta jokainen tyylillään. Kyllähän tuommosia pelejä joskus tullu pelatua, mutta ei ne kyllä voita pelejä jossa kaikilla on maalatut armeijat.
Tässä taidetiinkin meinata, että yksiköitä kokeillaan pahvipaloilla. Itse ostan kuitenkin sellaisia figuja, jotka ovat hienoja ja fluffiltaan tyylikkäitä.
Lalalaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”