"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Violettiin eloa

Aloittelijatason kysymykset miniatyyrien maalaamisesta, kokoamisesta tai maaston rakentamisesta.
nojatuoli
Viestit: 64
Liittynyt: La 15.05.2004 19:26

Violettiin eloa

Viesti Kirjoittaja nojatuoli »

Eli en millään onnistu saamaan violetista luonnollisen näköistä. Yleensä sekoitan punasta ja sinistä sopivassa suhteessa. Tässä vaiheessa jälki on vielä kotullista, mutta kun highlightaan lisäämällä bleached bonea, tulee pinnasta kalpea ja kuollut. Eli kysymykseni on, millä korostatte violettinne?
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Datsi »

miten olisi bleached bonen vaihtaminen ihan puhtaaseen valkoiseen?
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Ratovaari
Viestit: 3238
Liittynyt: Ti 22.11.2005 22:43

Viesti Kirjoittaja Ratovaari »

Sephirot kirjoitti:miten olisi bleached bonen vaihtaminen ihan puhtaaseen valkoiseen?
Tai vaikka sekoittaminen alkuperäiseen väriin?
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Avatar
Rogue
Viestit: 567
Liittynyt: La 10.09.2005 15:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Rogue »

Ratovaari kirjoitti: Tai vaikka sekoittaminen alkuperäiseen väriin?
No nyt et kyllä tainnut tiivistää asiaa varsin hyvin?

Itse korostan lähinnä lisäämällä seokseen lisää joko sinistä taikka punaista, halutun sävyn mukaan. Tämä sopii omiin tarkoituksiini kovin hyvin, sen valkoisen kanssa läträämisestä en oikein perusta, kun saa olla hyvin varovainen ettei koko väri muutu.
Viimeksi muokannut Rogue, Ti 13.02.2007 18:41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Koita korostusta sinisellä. Enchanted blue sopii äärimäisiin korostuksiin, midnight blue sopii vähän hillitympiin korostuksiin.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Tämä korostusvärihän riippuu ihan siitä, mistä tuo violetti löytyy ja millaista siitä halutaan.

Esimerkiksi jos maalaat figulle violettia kaapua, voi tuo valkea olla ihan hyvä korostusväri, koska tuolla saa aikaan sellaisen pirteän vaalean pastellivioletin, joka sopii hyvin vaatteisiin. Itse olen monelle naisfigulle maalannut tuollaisen mekon ja hyvin on toiminut.

Jos taas violettia tulee esim. ihoon tai suuhun, on esimerkiksi punainen parempi korostusväri. Jos taas maalaat jotain tummaa violettia vaatetta (esim. viitta), voisi sininen olla parempi.

-Roope
nojatuoli
Viestit: 64
Liittynyt: La 15.05.2004 19:26

Viesti Kirjoittaja nojatuoli »

tuo violetti tulee ns kolmanneksi pääväriksi sinisen ja punaisen kanssa, eli kaikki olkanauhat, koristerimpsut, wristbandit yms... siis ei saisi olla liikaa siniseen tai puniseen kallistuva.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Perusteet”