"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Delf + Vesperos Vendetta

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Delf + Vesperos Vendetta

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Mietin, että haluaisin tälläisen Bregan D'aerthe tyylisen armeijan.
Tulin siihen johtopätökseen, että kenties Dark Elffit olisivat oikea vaihtoehto. Vähän fiilistä tuomaan ajattelin vesperos vendettaa, mutta mitä sitten käyttäisin rarena ja armeijan johtona jos coressa on dark ridereitä ja corsaireita. Specialeissa shadeja ja vesperos vendetta. Pitää käsiin veilä etsiä delffien armybook, ennen sen ostamista ajattelin kuitenkin kysyä, että kannattaako moista edes ajatella. Jos homma on tuomittu häviöön niin lemppaan kokoajatuksen.

Mitä figuureita sitten käyttäisin vesperos vendettana, kun en viitsi alkaa mail orderin kanssa vänksläämään?

Kiittäen jo etukäteen kenties.
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Hydraksi ehdottomasti se lonkerohirviö mikä Drizzt-kirjoista löytyy.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Ja sitten bolttereita kaksin kappalein?

Mietin että mistähän saisin tyylinmukaisen haltiajohtajan. Enkä voi sille mitään että Jarlaxle on lempihahmo ylivoimaisesti kaiksita lukemistani kirjoista.
http://www.sotataito.com/images/foundry/rev304.jpg
Tokihan tuossa yksi mahdollisuus olisi. Tarvii vaan hienon kotsan, se puuttuu.

Hydra ei periaatteessa ole palkkasoturimainen, mutta voisi moista harkita, ehkä pienellä konvertoinnilla.
Rakenne
Viestit: 91
Liittynyt: Pe 01.12.2006 13:15

Viesti Kirjoittaja Rakenne »

Eipä taida forgotten realmsin underdarkissa olla lonkerohirviötä jota fluffikkaasti voisivat dark elfit käyttää. Beholderit ja mindflayerit on semmosia joita vastaan dark elfit enemminkin sotivat.
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3011
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

onko rareen niin pakko työntää mitään?

Mutta vendettan lisäksi manflayerit mukaan, sopivat kaikista parhaiten.

loordiksi laittaisin highbornin jolla la, käärmenahka, heart-stone of darkness , joku taikamiekka ja addinational handweapon.
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Heretic kirjoitti: taikamiekka ja addinational handweapon.
Lordi ei saa ylimääräisestä käsiaseesta mitään hyötyä maagisen kartun kanssa.
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Jos siis pistää Coreen Dark ridereitä, ja mahdollisesti corsaireja, sitten vendetta ja manflyerit specialiin, sitten rullakuski ja se noble, niin jääkös se paljoakaan tuhannesta pisteestä? Huomenna koitan saada vihdoin sen armybookin.
Avatar
Teonanacatl
Viestit: 2035
Liittynyt: Su 26.01.2003 19:10
Paikkakunta: Joensuu, "fluffipelaajien luvattu karkkimaa"

Viesti Kirjoittaja Teonanacatl »

Rakenne kirjoitti:Eipä taida forgotten realmsin underdarkissa olla lonkerohirviötä jota fluffikkaasti voisivat dark elfit käyttää. Beholderit ja mindflayerit on semmosia joita vastaan dark elfit enemminkin sotivat.
Jossain Salvatoren kirjoissa rymyää Drowien palveluksessa, jonkin moinen lonkerohirviö, Itlyoch mikälie olikaan. Tarkka nimi ei nyt mieleen tule mutta joku I:llä alkava se kuitenkin oli.

Edit: Usermaatra korjasi otuksen nimen. Itsellä kun on sen verta pitkä aika kun viimeks nuo kyseiset Salvatoren kirjat olen lukaissut.
Viimeksi muokannut Teonanacatl, Ma 19.02.2007 21:57. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
"Kuunnelkaa lapset Teonanacatlia, joka tietää asiasta
hieman kauemmin pelanneena..."
- Illumina
"Teonanacatl ounaa."
- Usermaatra
"Något sagt i latin låter djupt."
-Trad.
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Yochlol, se on drowien uskonnollista hommaa, ja Jarlaxle nyt on enemmänkin ateisti.

Sain nyt jonkinnäköisen idean asioista. Kiitän.
Rakenne
Viestit: 91
Liittynyt: Pe 01.12.2006 13:15

Viesti Kirjoittaja Rakenne »

Yochlol on näköjään muodonmuuttaja-lonkerovahahirviö. Luulin että se on nais dark elfin näköinen demoni aina, eikä suosikkimuodossaan :P
SMusta
Viestit: 288
Liittynyt: Ti 24.02.2004 17:51
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja SMusta »

Vaikka tuo Bregan D'aerthe toimikin maanpinnalla niin empä muista missään olleen mainintaa että käyttivät ratsuväkeä. Joten nuo dark riderit ei oikein taida sopia porukkaan.
Yllä oleva viesti on ainoa oikea totuus ja se että minä olen väärässä ei muuta sitä asiaa mitenkään. ;)
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Tämä on WH maailma ja jarlaxle pelaa voittaakseen.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

SMusta kirjoitti:Vaikka tuo Bregan D'aerthe toimikin maanpinnalla niin empä muista missään olleen mainintaa että käyttivät ratsuväkeä. Joten nuo dark riderit ei oikein taida sopia porukkaan.
Olihan dunkkeleilla jotain liskoratsuväkeä maan pinnalla Mithrilsalin piirityksessä. Kyllä Bregan D'Aerthen opportunistit varmasti keksivät vähintään saman joutuessaan kosketuksiin vihollisratsuväen kanssa. Kylmiöratsut ovat ehkä kumminkin vähän liian raskasta kamaa Jarlaxlen sneaky bastardelle.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”