"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Gondoria sekä Mordoria kumpiakin noin 600 pisteellä

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Gondoria sekä Mordoria kumpiakin noin 600 pisteellä

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Tällaisen jännittävän Gondor armeijan kyhäsin. En tiedä kuinka teemallinen tämä on, joten kommentoikaa myös teemaa.

Sankarit

Denethor 30
Faramir (bow) 75
King of Men (heavy armour, shield) 70
Captain of Gondor (shield, horse, lance) 70
Damrod 20

Sotilaat

5 Knights of Minas Tirith 65
6 Rangers of Gondor 48
6 Rangers of Gondor (spears) 54
10 Warriors of Minas Tirith (shields) 80
10 Warriors of Minas Tirith (shields, spears) 90

yhteensä 42 miestä, tasan 1/3 jousta, 8 mahtia ja 602 pistettä.

Sitten niitä pahiksia lopuilla pisteillä

Antisankarit

The Mouth of SAURON(!!) (armoured dark steed) 75
The Witch-King ( +3 mights, +3 fates, dark steed, Morgul blade) 120
Orc Shaman 50
Corbag (shield) 50
Orc Captain (shield, warg) 55

Sotilaat

14 Morannon Orcs (shields) 112
14 Mordor Orcs (spears) 84
4 Warg Riders (shields) 52

yhteensä 37 mörisijää, 0 jousta (:S), 10 mahtia ja 598 pistettä.

Kuten näkyy niin Gondorini on erittäin sankaripainotteinen, mutta mahtia on kumminkin vähän, mutta sankarit ovat sentään tehokkaita. Listan taktiikkana on piirittää vastustajan pääjoukko samoojilla, ratsuväellä ja perustiritheillä ja jatkaa siinä sitten mättäämistä, kunnen vastustaja on saanut tarpeeksi.

Faramirilla on muuten jousi, koska hänellä on hyvä tiputtaa vastustajan ratsuja Damrodin kanssa. Denethor on listassa kovuutensa takia ja enkä oikein pelkää tuota erikoissääntöä, sillä tunnen itseni onnekkaaksi. Lista on sotureiltaansa aika perus Gondoria kuten huomaatte, joten en lähde niitä itse kommentoimaan.

Pahislistaa tehdessäni en oikein ajatellut, mitä listalta oikein halusin ja sitten siitä muotoitui tuollainen. Massaa on aika vähän, mutta tuolla pyritäänkin eliminoimaan sankareita kovan magian avulla ja morannoneista koostuva etulinja pitää kyllä pintansa jonkin aikaa Shamaanin avustuksella.

Sauronin Suu ja örkki kapteeni johtavat uljasta ratsuväkeä ja Suu voi neutralisoida heikompia sankareita transfix taiallansa ja muiden avustuksella. Suu on harvoja maagikkoja, jotka osaavat taikomisen lisäksi myös taistella, mutta mietin vielä sen pois ottoa korkean hintansa takia. Noitakuningaskin kuuluu sankarintappajiin ja sillä aioinkin eliminoida pahimman vastustajan sankarin tuon Morgulin terän avulla ensiksi tietenkin transfixoituani kohdesankarin. Sankareiden kuoltua vastustaja on helpompi hoidella, vaikka massaa olisikin hieman enemmän kuin minulla.

Risuja ja ruusuja kiitos!
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Z4MPUR4
Viestit: 243
Liittynyt: To 21.12.2006 18:30

Viesti Kirjoittaja Z4MPUR4 »

No eipä tule täysiä teemoja koska Gorbag on cirith ungoliin sopiva ja sauronin suukko on mustille porteille. Ja tossa gonboorissa damrod kuuluu rangers of ithilieniin. Muuten ihan kiva lista paljon sotilaita ja mightia.
Avatar
Eöl the Dark Elf
Viestit: 1106
Liittynyt: Ti 18.07.2006 20:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Eöl the Dark Elf »

Mukava nähdä Denethor jossakin listassa, ei ole hirviästi näkynyt. Faramir ja Damrod rankkurien mukaan niin hyvä tulee.

Mordorilasta sen verran että herovalinnat näyttävät mukavilta ja kun WK on mukana niin pääsee leikkimään loitsuilla.
Chaotic Dwarf
Viestit: 348
Liittynyt: Ke 27.09.2006 16:01
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Chaotic Dwarf »

Massaa on pahis- listaksi melko vähän. Shamaanin vaihtaisin kun sinulla on kaksi hyvin taikovaa sankaria. Pisteillä muutama Morannonin örkki sekä pari hukanratsastajaa lisää.
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois.
-Jeesus Nasaretilainen, Matt. 5:29-30
Avatar
Eöl the Dark Elf
Viestit: 1106
Liittynyt: Ti 18.07.2006 20:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Eöl the Dark Elf »

Shamaani antaa furyn, joka auttaa pitämään örkit kasassa.
New Begin
Viestit: 64
Liittynyt: Ke 27.09.2006 17:26

Viesti Kirjoittaja New Begin »

Denethoria ei varmaan sen takia näy, kun on se sääntö, niin se on vähän riskipeliä.
Ihan kivat listat!!! :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”