"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1000 pts dwarf-turnauslista

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Hogerheim
Viestit: 31
Liittynyt: Ti 02.01.2007 14:56
Paikkakunta: lpr
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hogerheim »

hieman poikettu ehkäpä jo aiheesta? tämä keskustelu ei nyt palvele oikein enää duken listan arviointia..
Kun elämä tarjoaa sitruunan, niin turpa kiinni ja syö se.
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Turnee on huomenna ja vähän jo jännittää. 50 euron lahjakortti himottaa niin perhanasti, vaikka turha siitä tällaisen aloittelijan on haaveillakkaan.

On aivan jumalaton kiire noiden maalaamisessa. Yhtään kokonaan maalattua mulla ei vielä ole. Puolet warruista oli yksityiskohtia vaille valmiita ja puolet thunderereista kohtuu kunnossa. Nyt on siis maalattavana melkein 40 figua ja tuntuu että kuolen!!! Kunhan saan pohjamaalin päälle edes vähän haarniskoita ja aseita ja ehkä hihojakin maalattua niin saa kelvata. Hävettää ihan mennä paikalle puoliksi mustien figujen kanssa!!

Viime hetkellä tuli mieleen heittää minerit pois ja pumpata niillä pisteillä Thanea, tykkejä ja thunderereita. Tulen hulluksi. En ehkä uskalla tehdä tuota ja kun figuja ei sitten olisi kentällä nimeksikään. Saa nähdä miten tässä käy.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Juu anna olla vaan. Muistat vaan olla kärsivällinen. Annat vihun tulla sun luo, ammut minkä pystyt ja jumitat sitten lähiksessä. Iso blokki mainareita kestää mahd tulituksen mikä tulee kun saapuvat pöydälle, ja sen jälkeen kaikki onkin vain ylijuoksua :) Relaa, pidä hauskaa, pidä erikoissääntösi ja riimusi mielessäsi, niin et menetä vahvuuksiasi saati unohda heikkouksiasi.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Roger.
The_Duke
Viestit: 62
Liittynyt: Ma 13.11.2006 10:58

Viesti Kirjoittaja The_Duke »

Joo eipä toiminut. Meni päin persettä tuolla listalla. Ensi kerralla osaan olla ottamatta minereita ja tykkejä kentälle.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

The_Duke kirjoitti:Joo eipä toiminut. Meni päin persettä tuolla listalla. Ensi kerralla osaan olla ottamatta minereita ja tykkejä kentälle.
Nohnoh, nyt kyllä lähdetään korjaamaan ongelmaa väärästä päästä. Tykeissä on se huono puoli, että pitää osata asettaa ne sopiviin paikkoihin josta ne dominoi kenttää. Välimatkojakin pitäisi osata arvioida, ja ilman RO forgingia ei sitä misfireäkään kannata liikaa heitellä. Eli vaativat ihan vähän skilliä. Mikä meni vikaan?
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Jubee
Viestit: 620
Liittynyt: La 17.02.2007 16:25
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jubee »

Kaps kirjoitti:saadakseen ränkki bonukset pitää rivissä olla 5 modelia uusien sääntöjen mukaan.
Ei siis modellia vaa unit strengh. Normaalin 20mmx20mm baseen sijoittuvan ihmisenkokoisen modellin unit strengh on 1. Eli jos on vaikka 3 empiren knightiä ( unit strengh 2 ) nii se muodostaa jos yhden rankin.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Eikä muodosta. 5 modelia rivissä muodostaa ränkin, ja US5 (takaa/sivusta)vie ränkit. Vissi ero.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Kaps
Viestit: 92
Liittynyt: La 20.01.2007 18:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Kaps »

Suurimmat ongelmat taisivat olla vastustajan magia ja skirmaajat/flänkkerit. Organi ja kenraalina runesmithi korjaisi ongelman. Mielestäni nuo 16 mineria ovat ihan hyvä rykmentti vaikka hullulta se kuulostaakin. Loppujen lopuksi ne maksavat vain 1 pointin enemmän kipaleelta verrattuna heavy armour + great weapon warruihin ja ne voidaan placettaa ihan normaalisti, ei sinne maan alle ole pakko mennä. Tietenkin sitä kokoa voisi hioa jompaan kumpaan suuntaan.
Avatar
Nitrone
Viestit: 617
Liittynyt: Ti 25.10.2005 21:30
Paikkakunta: Klaukkala

Viesti Kirjoittaja Nitrone »

Kaps kirjoitti:Suurimmat ongelmat taisivat olla vastustajan magia ja skirmaajat/flänkkerit. Organi ja kenraalina runesmithi korjaisi ongelman. Mielestäni nuo 16 mineria ovat ihan hyvä rykmentti vaikka hullulta se kuulostaakin. Loppujen lopuksi ne maksavat vain 1 pointin enemmän kipaleelta verrattuna heavy armour + great weapon warruihin ja ne voidaan placettaa ihan normaalisti, ei sinne maan alle ole pakko mennä. Tietenkin sitä kokoa voisi hioa jompaan kumpaan suuntaan.
Vievät siinä samassa special slotin, joka on elintärkeä dorffeilla.
"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils" - Louis Hector Berlioz
Avatar
St. Jimmy
Viestit: 396
Liittynyt: La 21.10.2006 22:18
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja St. Jimmy »

Suosittelisin gw:tä warruille kun huono intiative ja huono movement niin et pääse kuitenkaan iskeen ekana. Kyllä sää pystyt ottamaan vaikka yhen minerin pois ja pari warrua että saat ne gw:t.
"Miniatyyripelejä pelatessa pitää kuunnella speed metallia."
Sanoi Santeri Kinnunen levyraadissa.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

St. Jimmy kirjoitti:Suosittelisin gw:tä warruille kun huono intiative ja huono movement niin et pääse kuitenkaan iskeen ekana. Kyllä sää pystyt ottamaan vaikka yhen minerin pois ja pari warrua että saat ne gw:t.
Olisihan se kiva juu, mutta jos GW:llä ottaaa chargen vastaan, hyvä jos pääset edes champalla lyömään takaisin. 5+ save ennen modifiereita ei paljoa pelasta. Chargatessa asia taas on ihan toinen, mutta harvemmimpa käpsät chargaa.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Kaps
Viestit: 92
Liittynyt: La 20.01.2007 18:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Kaps »

Vievät siinä samassa special slotin, joka on elintärkeä dorffeilla.[/quote]

Tuossa armeijjassa on vielä rare slotti vapaana sota konetta varten, joten tuon spessun voi käyttää mielestäni kivaan yllätyksen mahdollisuuteen. Paitsi jos rupeaa tekemään brutaalisia muutoksia armeijaan. Tietenkin jos ostaa rare slottiin urut niin mainereista voi karsia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”