"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Korkeat kukkulat.

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Tearsqueeze
Viestit: 285
Liittynyt: Ke 07.02.2007 18:01
Paikkakunta: Kouvola

Korkeat kukkulat.

Viesti Kirjoittaja Tearsqueeze »

Onko teillä kokemusta korkeista pelikukkuloista, itselläni ei, tai ainakaan ennen tätä! Olen tekemässä kukkulaa(voisi jo kutsua vuoreksi) mitoilla: korkeus: 10,5cm ja sivut: 26,5cm. Toteutin kukkulan styroksista, kaksi palaa jotka liimasin yhteen. Nyt on höskä kuivumassa jonka jälkeen pyöristän reunat. Yläosan jätän suoraksi, että sitä on helpompi hyödyttää pelissä!

Siispä nyt kysyisinkin: Mihin tarkoitukseen korkeat kukkulat soveltuvat parhaiten? Onko niistä mihinkään muuhun kun komisteluun kentällä. Toivoisin asiallisia vastauksia!
"Älä nyt sinäkään missään nimessä perustele kantaasi. Viisastelu oikeinkirjoitusvirheistä ei kasvata sukupuolielintäsi." - The Captain.
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

Jos tarkoitat pelillisesti, FaBassahan niistä saa sen +1, nelkytkoossa lähinnä voit vedota korkeusetuun kun ammut tuollaiselta size3 päältä size1, eli vaikka vastustaja olisikin piilossa, ei se ole kuin coverissa.

Jos tarkoitit maastollisesti, niin en osaa sanoa.

Muistutan kuitenkin, että kannattaa päällystää styroksi erikeepperin ja liiman seoksella, jos sprayaat. Tällä siis saat luonnollisen "kukkulan", jos haluat jotenkin muuten, laimennha erikeepperiä ja sudi päälle :)
Avatar
Slipoilfan
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 01.01.2007 12:24

Viesti Kirjoittaja Slipoilfan »

Joku törkeä snipu tiimi sinne, esim. Eldar Pathfinders. Näkee hyvin, on suojassa assaultoinnilta (paitsi jump pack yms.) ja tarpeeksi korkealle vuorelle ei enää vastustajien kuditkaan yletä - tosin saa olla aika korkea.
Skenehuora
Jubee
Viestit: 620
Liittynyt: La 17.02.2007 16:25
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jubee »

Tears pelaa ainakin fabaa eli kaaokselle tuosta ei ole hirveästi apua, mutta ampujille nuo ovat hyviä paikkoja, koska muut unitit ei blockaa LoS:sia. Tosin niitäkin voi sitten ampua esteettä. Ja kuten joku tuossa jo mainitsikin niin se antaa +1 CR kun oma yksikkö on kukkulalla ja vastustajan ei. Ja tietenkin toisinpäin.
Avatar
Tearsqueeze
Viestit: 285
Liittynyt: Ke 07.02.2007 18:01
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Tearsqueeze »

Siis tuo +1 CR antaa toisinsanoen rohkeutta, miten se homma tehdään pelissä?
"Älä nyt sinäkään missään nimessä perustele kantaasi. Viisastelu oikeinkirjoitusvirheistä ei kasvata sukupuolielintäsi." - The Captain.
Jubee
Viestit: 620
Liittynyt: La 17.02.2007 16:25
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Jubee »

Tearsqueeze kirjoitti:Siis tuo +1 CR antaa toisinsanoen rohkeutta, miten se homma tehdään pelissä?
Itse tulkitsisin sen niin että jos vaikka painit vastustajan kanssa, niin eikö sinun ole vaikeampi tehdä kaverille jotain jos hän on korkeammalla kuin sinä. Eli siis ylämäkeen on vaikea hyökätä. Niin minä sen tulkitsisin.

Ja sitten miten se tehdään pelissä. Niin oma yksikkö on kukkulalla ja vastustajan yksikkö ei ole tai on puoliksi kukkulalla, niin saat sen +1 Combat Resolutioniin.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Hirveän suuri kukkula ei tunnu kovin käytännölliseltä, koska sen käyttäminen on monesti hankalaa ja tuo jopa hankaluuksia peliin.

Ensinnäkin kovin jyrkillä ja korkeilla kukkuloilla ei figuurit kovin hyvin pysy ja putoaminen ei tee hyvää. Yleensä myös sinne pääseminen on vaikeaa, kun kovin yksikkö missään pelissä osaa lentää, teleportata tai kiivetä. Pahimmillaan komea maastonkappale on vain turhaa estettä. Pahimmillaan tuollainen toimii sitten täydellisenä suojapaikkana, kun vihollinen ei sinne pääse eikä oikein ammukaan (riippuen tietysti pelin mekaniikasta)

Toinen ongelma on matkojen mittaaminen, koska korkeus selvästi pidentää matkaa ja sitten pitää mitata otetaanko matka alustasta alustaan vai aseesta kohdefigun korkeimpaan kohtaan vai miten. Yhdestä valtauskohdetornista tulikin kerran Warmachinessa pientä harmia, kun menimme sopimaan, ettei sitä tuhottaisi ja sitten piti oikeasti miettiä miten mikäkin kantomatka mitattaisiin. Ongelmahan olisi ratkennut helposti räjäyttämällä tornin jalat heti sen jälkeen, kun sen ongelmallisuus paljastui.

Parempana näkisin 2 - 3 kerroksisen kukkulan tai loivasti yhtämittaisesti nousevan korkean "tavallisen" kukkulan kuin minkään vuoren huipun - ellei sitä korkeinta kotaa sitten yksinkertaisesti sovita pääsemättömäksi alueeksi.


Mitä tulee taisteluun kukkulalla niin ylärinteeseen taisteleva on aina alakynnessä, kun eteneminen on tavallista raskaampaa ja lyönnitkin on monesti suunnattava ylöspäin.

Mielestäni Faban +1 CR oli ainakin edellisessä laitoksessa vähän kökösti annettu, kun vihollisen piti jäädä kukkulan alle. Joskin siinä varmaan luotettiin käytettävän sellaisia yksikön kokoisia kukkulaita, eikä mitään laajempia.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”