"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Aaiivaan perusjuttuja

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Tenki
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 28.01.2003 17:41

Aaiivaan perusjuttuja

Viesti Kirjoittaja Tenki »

Siis mä en vielä harrasta warhammereita eikä mulla siis niitä ole. Mutta mä oon ihan sairaan kiinnostunu niistä, mut mä en tiiä mitää aivan perusjuttuja ja ei oo oikein ketään keltä kysyä, koska mä en tunne ketään joka pelaa warhammereilla (paitsi pari tyyppiä mut ku ne on aivan ventovieraita...).

Eli siis:
Miten siinä liikutaan???
Miten damage määräytyy???
Miten vuorot jakautuvat???
Pelityypit???
On olemassa kaksi sääntöä. Ensimmäinen on se, että ei ole mitään sääntöä ja toinen on se, että jos tulee kysyttävää katso sääntöä numero yksi.
AssMuster
Viestit: 415
Liittynyt: Ti 05.11.2002 16:23

Viesti Kirjoittaja AssMuster »

No varmaan olis hyvä ostaa sääntökirja. :)
Kuninkaalla on keppihevonen.
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Re: Aaiivaan perusjuttuja

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

tenki kirjoitti:Siis mä en vielä harrasta warhammereita eikä mulla siis niitä ole. Mutta mä oon ihan sairaan kiinnostunu niistä, mut mä en tiiä mitää aivan perusjuttuja ja ei oo oikein ketään keltä kysyä, koska mä en tunne ketään joka pelaa warhammereilla (paitsi pari tyyppiä mut ku ne on aivan ventovieraita...).

Eli siis:
Miten siinä liikutaan???
Miten damage määräytyy???
Miten vuorot jakautuvat???
Pelityypit???
1. Jokaisella unitilla on oma movement range (tuumia) jonka mukaan liikutaan

2. Vahinko määräytyy yksikön strenghtin ja vastustajan toughnessin mukaan.

3. Vuorot ovat vuorotellen. :)

4. Pelityypit... Hmm... Elikkäs warhammerissa voidaan pelata niin että molemmat tekevät tietynkokoiset armeejat ja sitten tapellaan, tai sitten voidaan pelata skenario (esim. hyökätään dwarf kylään. armeejan koot voidaan sopia vaikka niin et hyökkäävä saa isomman), tai vaikka kamppanja tai isompi turnaus.
Lisäksi on myös olemassa Skirmish, jossa liikutaan skirmish säännöillä (ks. sääntökirja) ja pelataan pienempiä skenarioita. En tiedä tuosta juurikaan mitään...

Mut tosiaan, sääntökirja kannattaa hankkia. Siitä näet paljon enemmän. Jos et ole vielä aivan vakuuttunut, voit myös hankkia suomen kielisen sääntö kirjan (pelkistetty!). Tämä tosin taitaa olla vielä 5th edition säännöillä mut perus idea käy siitä silti ilmi.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Nikodent
Viestit: 292
Liittynyt: Su 13.10.2002 20:20
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Nikodent »

noi perus asiat kuten itse sanoit on selitetty sääntökirjassa, mutta siihen on käytetty muutamaa kymmentä sivua. joten aika pitkä juttu selitettäväksi.
Pahoittelen huono kieliasua ja painovirhe paholaisia.
Kalakukko
Viestit: 212
Liittynyt: Ke 28.08.2002 19:15
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kalakukko »

Kaikkein paras olisi varsinkin noin aivan alussa lukea sääntökirjaa, sitten kun hieman tietää jotakin, pelata peli jonkun kanssa joka tuntee säännöt. Näin säännöt oppii oikein parissa pelissä, eikä pääse kyllästymään puuduttavaan opiskeluun. Kaikkia sääntöjä ei voi alkaa selittämään näin boardilla. Tulisi sata sivua tekstiä...
::Ei ole hyviä ihmisiä, on vain pahoja ihmisiä, joila on kaksi vastakkaista puolta::
Tenki
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 28.01.2003 17:41

Viesti Kirjoittaja Tenki »

Ostan sitten ehkä sääntökirjan kunhan saan jonkun kaverin mukaan. Itseään tai seinää vastaan peli ei varmaan onnistu!

Kiitän vastauksista!!!

edit: Ilmeisesti sitä suomen kielistä sääntökirjaa myydään fantasiapeleissä nimellä Johdatus strategiapeleihin suomeksi??
On olemassa kaksi sääntöä. Ensimmäinen on se, että ei ole mitään sääntöä ja toinen on se, että jos tulee kysyttävää katso sääntöä numero yksi.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

tenki kirjoitti:Ostan sitten ehkä sääntökirjan kunhan saan jonkun kaverin mukaan. Itseään tai seinää vastaan peli ei varmaan onnistu!
Eipä oikein ;-) Tai no voihan sitä tehdä niin mutta ei se kovin hauskaa ole.
fantasiapeleissä nimellä Johdatus strategiapeleihin suomeksi??
Vanhat säännöt. Ei mikään turhan kannattava hankinta. Paras tapa aloittaa on hankkia kaverin kanssa sääntökirjan kanssa tai jos päätätte aloittaa empirellä ja örkeillä(hällä väliä kumpi ottaa kumman) aloitusboksilla.
Avatar
minisaarnaaja
Viestit: 428
Liittynyt: Pe 09.08.2002 11:02
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja minisaarnaaja »

tenki kirjoitti:Ostan sitten ehkä sääntökirjan kunhan saan jonkun kaverin mukaan. Itseään tai seinää vastaan peli ei varmaan onnistu!
No, kyllähän se pasianssinakin pelittää, tosin hieman tylsänä sellaisena. Sääntökirjan ostamisen ja netin selaamisen lisäksi kehottaisin tutustumaan peliin myös livenä mikäli vain mahdollista. Eli mikäli asuinpaikaltasi löytyy jonkinlainen alan kauppa, niin sen henkilökunta tai siellä majailevat hyypiöt (trust me, niitä löytyy aina, nimimerkillä itsekin sellainen) auttavat varmaan mielellään. Ja jos asut jossain kauempana, niin koita kysyä vaikka täältä Vasarasta lähellä asuvien pelaajien yhteystietoja.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Asutko paikkakunnalla, jossa ei ole kerhoa/muuta toimintaa? Jos näin ikävästi on asia, etsi jostain lähiseudulta isompi kaupunki, jossa tällainen paikka on, ja käy katsomassa muutama peli. Sillä lailla oppii parhaiten.

Sääntökirja on tietysti aloittelevan pelaajan ykköshankinta, mutta senkin kanssa on hyvä, jos on jo nähnyt muutaman pelin käytännössä - voi sitten saada sellaisia ahaa-elämyksiä, että "tuota ne siis tekivät siinä pelissä". Tietysti monet harrastajat ovat myös valmiita opastamaan aloittelijaa paikan päällä eli selittämään pelin aikana, mitä ne nyt tekevät. Itsellänikin on tänä iltapäivänä tarkoitus demota FB:tä yhdelle kaverille.

EDIT: näköjään minisaarnaaja sanoikin jo tämän...
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Killu
Viestit: 319
Liittynyt: Ti 28.05.2002 11:48
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Killu »

kyllähän se johdatus strategiapeleihin on ihan hyvä alottelijalle, siinähän on kaikki perussäännöt melkeinpä samat kun 6. editioonissa, sitä on myös helpompi selailla ja opetella sääntöjä kun siinä on vaan sellatteet 80 sivua. Jos suoraan rupee säätään sen 5 kilon kirjan kanssa ni eihän siitä mitään tuu.
1+1=10
The Rain
Viestit: 205
Liittynyt: To 05.09.2002 18:27
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja The Rain »

Mulla olis suomenkielinen sääntökirja siinä ei kyllä kerrota kaikkea fb:stä mutta kerrotaan pääasiat. Voin myydä ton kirjan jos haluut lähtis 7e.
Tenki
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 28.01.2003 17:41

Viesti Kirjoittaja Tenki »

Vois lähtä käymään tuolla oulun fantasiapelissä kattomas et mitä näkyy.

Mitä ne riimut on ja mitä niil tehdään???
Miten ne pisteet määräytyy kun on esim. 1500 pisteen armeijà??
Ai niin. Miitä niillä nopilla tehdään???
On olemassa kaksi sääntöä. Ensimmäinen on se, että ei ole mitään sääntöä ja toinen on se, että jos tulee kysyttävää katso sääntöä numero yksi.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

tenki kirjoitti:Vois lähtä käymään tuolla oulun fantasiapelissä kattomas et mitä näkyy.

Mitä ne riimut on ja mitä niil tehdään???
Miten ne pisteet määräytyy kun on esim. 1500 pisteen armeijà??
Ai niin. Miitä niillä nopilla tehdään???
Riimuja käyttävät kääpiöt, ja vain kääpiöt. Ne ovat kääpiöiden vastine taikaesineille.

Pisteet katsotaan armeijakirjasta, esimerkiksi kääpiö-soturi ilman ylimääräisiä varusteita maksaa 7 pistettä, skaven (eli rotta) soturi 5 pistettä jne - sankarit maksavat tietysti paljon enemmän, esimerkiksi kääpiö-thaani 55 pistettä. Tuohon 1500 pisteeseen siis ostetaan noiden pistemäärien (ja armeijan sääntöjen) mukaan niin paljon joukkoja kuin saa mahtumaan.

Nopilla ratkaistaan kaikki tärkeimmät asiat pelissä. Taistelu, taikuus, ampuminen, psykologia. Liian pitkä lista, mutta annan esimerkin. Taistellessa figuurien asekykyjä verrataan toisiinsa. Yksinkertaistettuna, jos toisen asekyky on parempi kuin toisen, hän osuu helpommin, eli noppaa heittämällä tulos 3,4,5 ja 6 tarkoittaa osumaa. Osuminen ei pelkästään riitä, vaan täytyy haavoittaa vastustajaa, jolloin verrataan hyökkääjän voimaa ja vastustajan kestävyyttä. Oletetaan nyt, että ne ovat samat kuin normaalilla ihmisellä, eli 3. Jos voima on sama kuin kestävyys, haavoitat heittämällä 4,5 tai 6. Tähän vastustaja voi vielä heittää haarniskasta tulevan heiton, joka kuvaa sitä torjuuko haarniska tuon iskun. Jos se onnistuu, ei sotilas kuole (tai sankari haavoitu), muuten sotilas kuolee ja poistetaan pelistä.

Hmm, toivottavasti tämä nyt selvitti mitään, on erittäin vaikea selittää ilman noppia ja figuja näyttämättä esimerkkejä samalla :).
Tenki
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 28.01.2003 17:41

Viesti Kirjoittaja Tenki »

Joo, siis nopilla kannataa saada numeroita 3,4,5 ja 6.

Niin ja sit jälleen pommitetaan kysymyksillä!! :D

Mitä insinöörit on ja mitä niil tehdään???
Onko jossakin/joissakin pelimuodoissa jonkunlaisia pistelasku systeemejä????

Jälleen iso kiitos vastauksista!!!
On olemassa kaksi sääntöä. Ensimmäinen on se, että ei ole mitään sääntöä ja toinen on se, että jos tulee kysyttävää katso sääntöä numero yksi.
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

insinöörit yleensä avittaa sotakoneita esim osumaan paremmin tai välttämään onnettomuuksia.

kaikissa peleissä on jonkinlainen pisteidenlasku riippuen yleensä tuhotuista vihollisista, kaapatuista lipuista, hallussa olevasta maastosta yms.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Tenki
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 28.01.2003 17:41

Viesti Kirjoittaja Tenki »

Insinöörejä pitää ilmeisesti ostaa jotenkin vai???

Nyt kaverikin on saatu innostumaan warhammereista elikkäs kohta vois alkaa hommailemaan armeijaa. Tähtäimessä ois empiret.
Millä hinnalla sais kohtuullisen empire armeijan. about 1500 pts.???
Mitä siinä Fantasiapelien peliboksissa tulee mukana???


Newbie corner Fantasy Battlesillekin!!!!!!!!!!
On olemassa kaksi sääntöä. Ensimmäinen on se, että ei ole mitään sääntöä ja toinen on se, että jos tulee kysyttävää katso sääntöä numero yksi.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

killu vasarahemmo kirjoitti:kyllähän se johdatus strategiapeleihin on ihan hyvä alottelijalle, siinähän on kaikki perussäännöt melkeinpä samat kun 6. editioonissa, sitä on myös helpompi selailla ja opetella sääntöjä kun siinä on vaan sellatteet 80 sivua. Jos suoraan rupee säätään sen 5 kilon kirjan kanssa ni eihän siitä mitään tuu.
Eipä siinä isossa kirjassakaan kovin paljoa ole. Perussäännöt mahtuu hyvin pieneen tilaan. Ei sitä kirjaa alusta loppuun tarttee aluksi lukea ;-)
Avatar
Kharon
Viestit: 972
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:46
Paikkakunta: Ulvila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kharon »

tenki kirjoitti: Newbie corner Fantasy Battlesillekin!!!!!!!!!!
Tulossa on.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”