"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Turnauskokoonpano: Rautapiha ja Elffit

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Turnauskokoonpano: Rautapiha ja Elffit

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Eli pohjana tälle kokoonpanolle toimivat nuo aikaisemmat Helffi ja rautapiha listat. Kuitenkin olen tehnyt molempiin muutoksia, etenkin Rautapiha listaan. Molemmista listoista on etsitty mahdollisimman paljon tehoja.

Rautapiha:

Herot:

Vrasku 60p.
(juustopallo, eipä muuta...;))

Sharku 55p.
(johtaa wargeja ja huutaa heroic moveja)

Uruk-hai kapu 60p.
-crossbow
(ne kokoonpano pisteethän tällä saa, samaten mahtia)

Örkki Bannerilla 30p.
(auttaa taistojen voittamisessa)


Sitten sotilaat:

14 Uruk-hai 154p.
-crossbow
(nuolia kiitos :))

5 Warg rideriä 65p.
-kilvet
(tuovat liikkuvuutta)

7 Uruk-hai 70p.
-kilvet

Sit vielä vähän sontaa:

6 örkkiä 30p.

13 Örkkiä 78p.
-keihäät
(halvat supportit)

Pisteet: 602
Massa: 49
Mahti: 8
Jousia: 33% (17 vuorossa, Rähähhähää! :D)
Teema: 2 (?)

Eli kuten jo huomasitte, lista ampuu varsin kovaa. Itse asiassa yksikään pahislista ei voi ampua kovempaa, et sillee...
Valitettavasti deffa laski paljon, kun vaihdoin sitä ampumiseen.

Sit hyvislista:

Helffit:

Herot:

Veikat: 140p.
(Perus juusto)

Joukot:

14 Helffiä 140p.
-kilvet

3 Helffiä 36p.
-jouset
-keihäät

4 Helffiä 44p.
-jouset

Liittoarmeija Welffit:

Herot:

Legolas: 90p.
(Liittolaissankari, ampuu paljon, tappaa paljon)

Soltut:
12 Welffiä 96p.
-keihäät

5 Welffiä 50p.
-jouset
-keihäät


Massaa: 39 + 3 heroa
Might: 9
jouset: 33%, 12 + 3 vuorossa
Pisteet: 598

Toinen vaihtoehto hyvislistalle on tuo hieman aikaisempi Ruin of Arnor lista. Sanokaa vain kumman mieluummin ottaisitte.


YHT: 1200p.

Eli molemmasta listasta löytyy tehoja (Edit: ja tökeryyttä). Teemaa on paikoitellen "hieman" venytetty tehojen saamiseksi, mutta sehän on vain elämää.... Pahislista on kokenut suuria muutoksia, hyviksiä on vain trimmattu paikoitellen. Sanokaapa saisiko listoista vielä hieman tehokkaampia? Pisteet on listoissa käytetty kokonaan.

Edit: listaa uusittu, Arwen poistettu ja tilalla massaa....
Pahiksille on tullut enemmän keihäitä.
Edit2: Huokaus, listaa taas muuteltu...Nuolia yksi vähemmän, mutta Veikoilla on nyt haarniska.

Edit3: (toivottavasti viimeinen) Jousille on annettu keihäät ja Veikkojen haarniskat lähtivät pois...

Edit4: Voi petskules!!! No nyt listan pitäisi olla laillinen, eikö? Harmour urukkeja on tullut lisää ja paikkoja muuteltu sieltä täältä...
Viimeksi muokannut Snafu, Ti 10.04.2007 20:49. Yhteensä muokattu 7 kertaa.
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Welffeillä ei ole liidua. Legolas ei saa Thranduils halls listassa haarniskaa. Ei se Arwen niin hyvä ole kun se natures wrathi onnistuu vitosella. Ota se pois ja banner ja massaa tilalle niin tuleepahan vielä mauttomampi lista ;).

Tuo pahis lista tarvitsee kipeästi bannerin. Tuo on sellaine lista millä ei saa hävitä lähiksiä koska huono deffa = paljon ruumita. Nimimerkillä kokemusta on. Muutenhan ne ovat tekokkaita.
Eorl Nuori
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 12.03.2007 16:28
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Eorl Nuori »

Hyvislistastaa ei ainakaan voi paljon paremmaksi saada, se on jo nyt niin tehokas. Teema sitten taas on mitä on... Antaisin 1 tai 2. En oikein usko, että tuollainen joukko jossain olisi sotinut (siis Welffit ja Helffit yhdessä), joten menee aika juustottamiseksi. Varsinkin kun listassa on taas perusryhmäsi eli Arwen ja Veikat, plus vielä Legolas sekaan. Ei hyvä... Ja Bannrin voisit ehkä lisätä.

Pahislistan tehot ovat myös melko lailla äärimmilleen vedetty. Lähiksessä voi tulla paikoin ongelmia, mutta listasi ampuu niin kovaa, että on hyvä jos vihollisjoukoista selviää kovin moni lähikseen :). Helffit voivat tuottaa onkelmia, koska osuvat paremmin ja voivat liikkua vaikka ampuvatkin (ja defence on sama). Toisaalta Sharku poikineen voi eliminnoida vihollisjouset...

Ja sitten lopuksi vastaus kysymykseesi: Ottaisin sen Arnor-listan huomattavasti mielummin kuin tuon elffilistan.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Eli pahislistaa en juurikaan muutellut. Hyvislistasta poistin (ainakin väliaikaisesti) Arwenin ja tilalla massaa....
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
Sauron
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 03.12.2003 12:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sauron »

Ikävä kyllä Rautapiha-listasi ei saa kokoonpanopisteitä, koska se rikkoo LoMen jousirajaa. Tarvitset vähintään 28 warrioria Legions of the White hand-listasta saadaksesi kokoonpanopisteiden puitteissa tuon määrän crossboweja. Muuten ihan hyvältä näyttää (mistä listasta orc captain muuten on liittynyt?).

Hyvislistassa on ihan mukiinmenevä, tosin ampujat tykkäisivät myös tökkiä keihäillä.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Hyviksessä on liikaa jousia noilla welffeillä. Legolas tarvitsisi kaksi ei jousetonta tyyppiä kaveriks.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

miQ kirjoitti:Hyviksessä on liikaa jousia noilla welffeillä. Legolas tarvitsisi kaksi ei jousetonta tyyppiä kaveriks.
Jooh...Listoja taas muuteltu, jouset ovat nyt kohdallaan ja Veikoilla H-armorit.

Pahislistassa on nyt banneri Örkki kapun sijasta, samalla otin h-armor urukkeja 5, kun vaihdoin scoutit pois. Massa nousi yhdellä....

Vieläkö löytyy niitä "bugeja"?
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Chaotic Dwarf
Viestit: 348
Liittynyt: Ke 27.09.2006 16:01
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Chaotic Dwarf »

Molemmat ovat äärimmilleen viritetyt eikä niitä tuosta paljoa paremmaksi saa. Varsinkin haltia- sankarit vaikuttavat teennäisiltä ja mauttomilta yhdessä. Ampuminen erittäin tehokasta molemmissa listoissa. Mauttomia, mutta jos kerta haluat voiton mahdollisuudet maksimoida niin menköön.
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois.
-Jeesus Nasaretilainen, Matt. 5:29-30
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Vielä viimeisiä trimmauksia tein puudeliini. Elf jousilla on nyt keihäitä, mutta Veikoilta lähti haarniska veks.

Millainen olisi näissä listoissa teema pisteytys?
Itse veikkaisin näin:

Rautapiha: 2
Elffit: 1 (?)
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Eorl Nuori
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 12.03.2007 16:28
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Eorl Nuori »

Juu, minä sanoisin, että Rautapiha 2 ja elffit 1. Mutta eikös Urukkikapu Crossarilla ole 55p. , ellen vallan erehdy? Sillä 5p. saisi yhden örkin (oh-la-laa!!) :).


Edit: Jaa mutta sillä taitaakin olla Harmourit eh heh... :)
Smirre
Viestit: 61
Liittynyt: Ke 17.01.2007 18:55

Viesti Kirjoittaja Smirre »

No joo suunnilleen. Jos keksisit mukavat iltasatu tarinat, että miks veikat ja Lego on yhdessä, nii voisin antaa 2. Pahis listan historiakin ois kiva kuulla.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Smirre kirjoitti:No joo suunnilleen. Jos keksisit mukavat iltasatu tarinat, että miks veikat ja Lego on yhdessä, nii voisin antaa 2. Pahis listan historiakin ois kiva kuulla.
Noita pitäs alkaa keksimään. Tosin jos teillä on ideoita, niin voisitte keksiä ne mun puolesta :).

Löytyiskö listasta jotain paranneltavaa, jolla sais vielä vähän trimmattua niitä tehoja?
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Eorl Nuori
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 12.03.2007 16:28
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Eorl Nuori »

Vrasku kirjoitti: Löytyiskö listasta jotain paranneltavaa, jolla sais vielä vähän trimmattua niitä tehoja?
No usko nyt ne on ihan tarpeeksi tehokkaat ja niitä on eeeerittäin vaikea saada enään paremmaksi :D. Joten alas keksimään teemaa ;).
Avatar
Valtard
Viestit: 1443
Liittynyt: Ma 13.12.2004 18:56
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Valtard »

Pahislista on laiton, legions of the white hand -osastosta on otettu 14 crossarin lisäksi vain 27 muuta mosuria, kun niitä pitäisi ola 28. :)
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Rautapiha listasi on kova, lähes yksinomaan ampumisen puolelta ja sinuna vaihtaisin osan varsijousimiehistä lähisurukeiksi. Nuo varsijouset, kun eivät voi volleyttää ja liikekin ampumisessa menee niin taitava pelaaja voi helposti pelata nuo pois pelistä ovelilla liikkeillä. Tietenkin ovathan nuo varsijouset psykologinen pelote, mutta ei sitä peliä yksistään ampumisella voiteta.

Itse olen käyttänyt turnauksissa 6-9 varsijousta (silloin, kun vielä pelasin Rautapihalla) ja parhaiten ne urukit ovat suoriutuneet lähitaistelussa.
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Elrohir kirjoitti:Rautapiha listasi on kova, lähes yksinomaan ampumisen puolelta ja sinuna vaihtaisin osan varsijousimiehistä lähisurukeiksi. Nuo varsijouset, kun eivät voi volleyttää ja liikekin ampumisessa menee niin taitava pelaaja voi helposti pelata nuo pois pelistä ovelilla liikkeillä. Tietenkin ovathan nuo varsijouset psykologinen pelote, mutta ei sitä peliä yksistään ampumisella voiteta.

Itse olen käyttänyt turnauksissa 6-9 varsijousta (silloin, kun vielä pelasin Rautapihalla) ja parhaiten ne urukit ovat suoriutuneet lähitaistelussa.
Nyt listassa on enemmän urukkeja jo sen takia, että se olisi muuten laiton. 6 harmour urukkia toimii eliittinä. Nuo varsijouset läksii kyllä taisteluun aikanaan, toki ensin syytävät vastustajat täyteen boltteja.
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Hyvä mies throwing daggereita! Otat yhen ukon pois ja sen hinnalla niitä puukkoja niin saat lentävien veitsien yön!

Teema rautikselle voisi olla jotain tähän suuntaan:

Erkenbrand ja hänen viimeiset miehensä taistelivat sinnikkäästi rautapihan örkkejä ja susia vastaan. Erkenbrand luuli hetkensä koittaneen, koska hukka ratsastaja Sharku huomasi kuninkaan saattueen ylittävän kukkuloita ja lähetti susia Theodenin rykmentin kimppuun. Erkenbrand oli jättänyt huomioimatta toisen urukki patalijoonan joka oli sijoittunut kukkulan taakse. Satoja nuolia lensi varsijousen iskemänä. Erkenbrand tiesi että toivoa ei olisi...

Näin runolliseksi kun mentiin. Elikkä teema sijoittuu Länsimannun valloitukseen ja matkaa Helmin syvänteeseen. Ja sitten tuota haltia listaa täytyy oikein miettiä.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

miQ kirjoitti:Hyvä mies throwing daggereita! Otat yhen ukon pois ja sen hinnalla niitä puukkoja niin saat lentävien veitsien yön
Onkohan viisasta? Nuo keihääthän toimii supportteina....
Tuo Rautapihan teema kuulostaa varsin hyvältä, itsekkin olis tuollaista suunnitellut. Tuo Elffi lista se onkin ongelmallinen, mutta onha nse periaatteessa mahdollinen, nyt kun Arwenia ei enää ole...
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”