"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Eling 600pts

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Eling 600pts

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Kyseessä on ensimmäinen lotr listani, joten neuvoja otetaan mielellään vastaan.

Heroes

Khamul the Easterling 135pts
with wicked bladed sword and armoured horse

Easterling captain 70pts
with armoured horse, shield and hand weapon
wears heavy armour


Warriors

10 Easterling warriors 10x10pts=100pts
with spear and shield
wears heavy armour


10 Easterling warriors 10x8pts=80pts

with bow and hand weapon
wears heavy armour


15 Easterling warriors 15x8pts=120pts

with shield and hand weapon
wears heavy armour


4 Easterling kataphrakt 4x14pts=56pts
with armoured horse, shield and hand weapon
wears heavy armour


Easterling kataphrakt 39pts
with banner, armoured horse, shield and hand weapon
wears heavy armour



Total: 600pts

Nyt on ensimmäinen muokkaus tehty annettujen neuvojen pohjalta. Pitää varmaan pudottaa vielä keihäsmiehiä pois ja tilalle kilpi + hand weapon-sotureja.
Viimeksi muokannut vompovompatti, Ke 02.05.2007 16:30. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Avatar
Valtard
Viestit: 1443
Liittynyt: Ma 13.12.2004 18:56
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Valtard »

Jos turnaussääntöjen mukaan mennään, heroja (+ bannereita) pitäisi olla vähintään 200pts. Koettaisin ottaa Khamulin hepalla mukaan. Ottaisin vähintään sen kolme heroa eli 6 mahtia.

Kaikki perussotilaat eivät varmaankaan tarvitse keihäitä, kun ovat vielä kalliitakin, eli niitä pois.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Joo ota muutama kataprakhti pois ja vaihda itäläiskapu ja ne heppa miehet Khamuliin. Muuten näyttää hyvältä.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Kannattaako poistaa ratsastava kapu ja ottaa kamuli ratsulla vai poistaa jalkaisin kulkeva kapteeni ja laittaa kamuli jalan?
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

vompovompatti kirjoitti:Kannattaako poistaa ratsastava kapu ja ottaa kamuli ratsulla vai poistaa jalkaisin kulkeva kapteeni ja laittaa kamuli jalan?
Khamul haluaa yhdellä hyökkäyksellään ehdottomasti ratsulle, jolloin tämä chargatessaan tuplaa hyökkäyksensä ja taistelun voittaessaan pääsee kaatamaan vastustajan, mikä tarkoittaa lähes varmaa tappoa jalkafigulle. Khamul elää tappamalla vihollisia, joista tämä saa lisää Will-pisteitä. Sormusaavehan kuolee mikäli Will laskee nollaan ja ollessaan lähiksessä tämä menettää aina yhden, ja käyttää sitä lisäksi taikomiseen.

Perusjoukot eivät tosiaan tarvitse noin paljoa keihäitä, osan voisi vaihtaa jousiin tai miekkasotilaisiin. Keihäsmiehille myöskään kilvet eivät ole aivan pakolliset (ainakaan kaikille), koska takalinjoissa eivät luultavasti joudu ottamaan iskuja vastaan. Muodostelman reunoilla oleville keihäsmiehille laittaisin toki kilvet, koska joku saattaa päästä hyökkäämään sivustaan ja silloin shieldingistä ja paremmasta kestosta voi olla korvaamaton apu.

Lippumiehen tarpeellisuus on myös vähän niin ja näin. Falangissa pääset usein heittämään kolmea noppaa kiitos keihäiden ja tuon hinnalla saisi neljä tavallista sotilasta. Lippu on omiaan korkean fight valuen joukoilla, joilla re-rolli antaa yhden lisämahdollisuuden sen kutosen heittämiseen, mutta Easterlingien F3 ei ole riittävän korkea tähän (ellet pelaa pelkkää kontua vastaan ;) ).

-Roope
tartunta
Viestit: 972
Liittynyt: Su 16.05.2004 16:51

Viesti Kirjoittaja tartunta »

IMO Khamulia ei kannata ottaa ilman jonkinlaista ratsua, koska jalan siitä (ja sen special rulesta) on huomattavasti vaikeampaa saada tehoja irti. Itse toki pyrkisin laittamaan aina mahdollisimman monelle sankarille hevosen, mutta voithan sinä halutessasi jättää toisen kapteenin jalkaväen sekaan.

Ratsuväestä tosiaan kannattaa nipistää pisteitä, etenkin, jos et ole vielä ostanut noita figuja(tulee kalliiksi).

Keihäitä voi myös varsin huoletta hieman vähentää, tulee myös listan hankkimisesta helpompaa.

//Lippua ei tosiaan hirveästi tarvita. Ja eikös se ole niin, että lipusta saa bonuksen vain mikäli itse taistelijat ovat vaikutusalueella? Eli tukijoita ei hyväksytä? Jos asia siis menee noin muistini mukaan, niin ei lipusta nyt kauheasti pääse tuollaisessa paksussa muodostelmassa hyötymään.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Lippu on mukana, koska haluaisin sellaisen konvata, mutta eipä sitä tarvitse silti väkisin listaan laittaa. Muokataan hiukan.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Chaotic Dwarf
Viestit: 348
Liittynyt: Ke 27.09.2006 16:01
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Chaotic Dwarf »

Keihäitä on vieläkin liian paljon; ota 10 pois ja anna yhdelle itäläiselle lippu. Näin saisit bannerinkin mukaan.
Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois.
-Jeesus Nasaretilainen, Matt. 5:29-30
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Vaihdoin 10 keihästä miekkaan ja annoin yhdelle kataphraktille bannerin. Banneri on ratsumiehellä täysin tyylin takia.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

vompovompatti kirjoitti:Vaihdoin 10 keihästä miekkaan ja annoin yhdelle kataphraktille bannerin. Banneri on ratsumiehellä täysin tyylin takia.
Mitään tyyliä tueta....
Kuule elä poeka ota sitä bannerrii hepolle. Pistä se jalkamiehelle, niin saat kestävän rintaman. Banneri hepo on kyllä aika turha, eikä siitä varmasti saa tehoja yhtä hyvin irti kuin jalkamiehestä jolla on banneri. Muuten lista vaikuttaa siltä perus Itäläislistalta.
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
Eöl the Dark Elf
Viestit: 1106
Liittynyt: Ti 18.07.2006 20:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Eöl the Dark Elf »

Vrasku kirjoitti:Mitään tyyliä tueta....
Tuetaan.


Lista näyttää ihan mukavalta, ratsastavassa lipussa on hyvätkin puolensa kuten liikkuvuus ja tyyli, jaloin se taas ei olisi niin helppo kohde jousille.
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Eöl the Dark Elf kirjoitti: ratsastavassa lipussa on hyvätkin puolensa kuten liikkuvuus ja tyyli, jaloin se taas ei olisi niin helppo kohde jousille.
Kyllä se hepo lipulla helpommin ammutaan, kun se on korkealla. Itse olen toista mieltä tuosta lippuheposta, vaan ihan miten tykkäät (kunhan se minua vain miellyttää ;))
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Täytyy varmaan screenata lippua muilla ratsumiehillä :D

Täytyy katsoa miten homma alkaa toimia.
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”