Miten kävi?

Varo, ettei Sauron saa vallattua Keski-maata! Vai onko se kenties juuri se, minkä haluat tapahtuvan?
Elrontti
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 19.06.2006 14:40
Paikkakunta: Suomen Metropoli=Somero

Miten kävi?

Viesti Kirjoittaja Elrontti »

Jos modet pitivät ideaani tyhmänä tai jotenkin turhana niin lukottakaa (aivan kuin eivät itse tätä tajuaisi).

Homman idea yksinkertaisessa monimutkaisuudessaan:

Edellinen käyttäjä kirjoittaa esim. Mordor Troll ja 5 orc warrua vs. Minasin kapu ja 10 Minasin warrua.

Sitten joku käyttäjä hoksaa viestin ja pelaa kyseisen pelin yksin tai kaverin kanssa ja sitten tulee tänne ja laittaa raportin miten kävi ja samalla uuden pelin.


Ei laitetaa mitään kauhean järkyttävän suuria taisteluita.

Itse voisin aloittaa laittamalla:

Troll Chieftain + 6 Orc Warrioria vs. Gimli + 5 Dwarf Warrioria ?
Avatar
Wolverine
Viestit: 250
Liittynyt: La 23.12.2006 20:41

Viesti Kirjoittaja Wolverine »

Tästä voi kehkeytyä mielenkiintoisiakin keskusteluja ja väittelyitä. Pelaisin tuon pelin vaikka heti, jos olisi kenen kanssa pelata...
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Hieman skeptisesti suhtaudun tämän aiheen tarpeellisuuteen, mutta katsellaan nyt ensin, miten tämä lähtee pyörimään ja minkälaista keskustelua tähän saadaan aikaiseksi.
Phil Kelly says "No!"
Simpsons Friikki
Viestit: 135
Liittynyt: Pe 05.01.2007 18:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Simpsons Friikki »

Täähän näyttää mielen kiintoiselta, joten laitan oman "taistelun tänne. Pelasin itse jonkin aikaa sitten (GW:een staffin kanssa) Aragorn vs.Balrog (oli ihan kiva tapa kuka on kuka).
Suomen suurin Simpsons fani/friikki!
Ollut poissa sotavasarasta ja GW:stä yli vuoden...
Minut tunnettiin aikaisemmin Cirdan of the Heavenssina.
Strider
Viestit: 164
Liittynyt: La 29.01.2005 12:50

Viesti Kirjoittaja Strider »

Cirdan of the heavens kirjoitti: Pelasin itse jonkin aikaa sitten (GW:een staffin kanssa) Aragorn vs.Balrog.
Jos pelasit tuon Stefin kanssa niin sitten mäki tiedän ton. Se oli kyllä hieno tasitelu Stefi selittää jotain ett: Aragornilla on keski-iän kriisi ja päättää lähteä etsimään hiukan jännitystä elämään ja suuntaa Morijijiaan(iillä tai jiillä kiroitetaan tai jotenki mut iha sama) ja löytää sieltä Barlogin. Tiittidiittididiii(Stef hyräilee sitä jotain lotrin biisiä) Ja Aragorn hyökkää Barlogin kimppuun . Taistelun kulustaen kyllä muista mitään mutta loppu tulos oli että Aragorn kuoli mutta sai kumminki pari haavaa pois. Tais mennä vähän asian ohi mut no taistelu oli se toikin. =)
Simpsons Friikki
Viestit: 135
Liittynyt: Pe 05.01.2007 18:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Simpsons Friikki »

Strider kirjoitti:
Cirdan of the heavens kirjoitti: Pelasin itse jonkin aikaa sitten (GW:een staffin kanssa) Aragorn vs.Balrog.
Jos pelasit tuon Stefin kanssa niin sitten mäki tiedän ton. Se oli kyllä hieno tasitelu Stefi selittää jotain ett: Aragornilla on keski-iän kriisi ja päättää lähteä etsimään hiukan jännitystä elämään ja suuntaa Morijijiaan(iillä tai jiillä kiroitetaan tai jotenki mut iha sama) ja löytää sieltä Barlogin. Tiittidiittididiii(Stef hyräilee sitä jotain lotrin biisiä) Ja Aragorn hyökkää Barlogin kimppuun . Taistelun kulustaen kyllä muista mitään mutta loppu tulos oli että Aragorn kuoli mutta sai kumminki pari haavaa pois. Tais mennä vähän asian ohi mut no taistelu oli se toikin. =)
Stefiä vastaan ton pelasin, aragorn kyllä sai Narsililla 5 haavaa pois, mutta kuten aiemmin mainittiin hävisi lopulta taistelun.
ps. se kirjoitetaan "Moriaan".
Suomen suurin Simpsons fani/friikki!
Ollut poissa sotavasarasta ja GW:stä yli vuoden...
Minut tunnettiin aikaisemmin Cirdan of the Heavenssina.
Avatar
Klonkku
Viestit: 826
Liittynyt: Ke 03.08.2005 20:24
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Klonkku »

Hei minusta tämä on hauska idea! Olen mukana jos vain saan pelikaveria sen verran. Uskaltaisin vielä ehdottaa, että taistelut (vaikka pieniä ovatkin) kerrottaisiin kuvien kanssa, mikäli mahdollista. Itsellä tämä tuskin onnistuu, sillä napit olisivat suurelta osin proxuja, mutta jos jollain olisi oikeat napitkin niin voisi linkittää mukaan pari kuvaa. Näkisi siis vähän maastoa samalla.

Ja nyt joku vaan pelaamaan nämä pelit. Ja se joka kirjoittaa raportin saa määrätä seuraavan taistelun kokoonpanon?
Elrontti
Viestit: 168
Liittynyt: Ma 19.06.2006 14:40
Paikkakunta: Suomen Metropoli=Somero

Viesti Kirjoittaja Elrontti »

Klonkku kirjoitti: Ja nyt joku vaan pelaamaan nämä pelit. Ja se joka kirjoittaa raportin saa määrätä seuraavan taistelun kokoonpanon?
Juuri näin. Ellei kukaan ole sunnuntaina pelannut tuota minun pistämääni peliä, niin pelaan sen itse ja laitan uuden.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Viesti Kirjoittaja miQ »

No kokeilin tuota Rölli chifu + 6 örkkiä versus Gimli + 5 käpsä heeboo. Ja pelin nimi oli To the death! Hyviksille rökäle tappio. Alamäki alkoi, kun rölli chifu heitti kiven Gimliä päin ja woundasi. Gimli käytti faten ja onnistui. Kaksi kierrosta myöhemmin rölli chifu hyökkäsi Gimlin kimppuun ja tappoi käyttämällä kaikki mahtinsa. Örkit pidätteli käpsiä kun rölli tappoi ukkoja.

No sitten jatkan omalla pikkupelillä:

Rinkku + 2 morgul stalkkeria ja 5 örkkiä (ei jousilla). Rinkulla huonoimmat mahd. pisteet. Ja hyviksillä Haldir jousipyssyllä + 4 haltiaa elven bladeilla (ja yksi joutskarilla). Että sellaista.
Avatar
Klonkku
Viestit: 826
Liittynyt: Ke 03.08.2005 20:24
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Klonkku »

Rinkku + 2 morgul stalkkeria ja 5 örkkiä (ei jousilla). Rinkulla huonoimmat mahd. pisteet. Ja hyviksillä Haldir jousipyssyllä + 4 haltiaa elven bladeilla (ja yksi joutskarilla).
Scenaariona vain yksinkertainen viimeiseen mieheen -mättö.

1. kierros
Priority haltioille. Haltiat pysyvät linjassa, örkit juoksevat eteenpäin. Haldir pudottaa yhden kilpiörkin jousellaan.

2. kierros
Priority örkeille. Örkit ryntäävät edelleen eteenpäin, haltiat pysyvät paikallaan ja ampuvat, mutta ilman tuloksia.

3. kierros
Priority haltioille. Haltiat pysyvät edelleen linjassa, örkit ryntäävät eteenpäin ja Rinkku transfixaa Haldirin, jotta tämä ei voi ampua.

4. kierros
Priority örkeille. Örkit jyräävät lähikseen, mutta jättävät Rinkun taka-alalle. Haldir saa jälleen transfixin niskaansa. Yksi haltia kuolee kahta örkkiä vastaan.

5. kierros
Priority haltioille. Haltiat hyökkäävät. Haldir ottaa matsia Rinkun ja Morgul Stalkerien kanssa, mutta häviää ja ottaa yhden woundin.

6. kierros
Priority haltioille. Lähitaistelu jatkuu. Yksi haltia kuolee kahden örkin käsittelyssä. Haldir ottaa uutta matsia Rinkun ja Stalkerien kanssa ja onnistuu pudottamaan Rinkun.

7. kierros
Priority örkeille, mutta Haldir huutaa Heroic Moven. Yksi keihäsörkki putoaa lähiksessä haltialle.

8. kierros
Priority örkeille, mutta Haldir huutaa jälleen. Lähitaistelussa jousihaltia tappaa keihäsörkin, ja toinen haltia pudottaa kilpiörkin. Haldir tappaa toisen Morgul Stalkerin. Pahisten Couragetestit alkavat.

9. kierros
Priority haltioille. Haldir ja kaksi muuta haltiaa piirittävät kilpiörkin. Stalkeri näyttää urhoollisuutensa ja karkaa Couragetestissä. Haldir ei kumppaneineen onnistu tappamaan viimeistä örkkiä, vaikka voittavatkin taistelun.

10. kierros
Priority haltioille. Örkki piiritetään uudelleen, ja Haldir joutuu käyttämään viimeisen mahtinsa taistelun voittamiseen. Örkki kuolee urhoollisesti taistellen.

Voitto haltioille!

Edit: Seuraava battle unohtui. Se on seuraava: kuusi haradrim warrioria (neljä keihäin ja kaksi jousin) kaverinaan Hasharin, vastaan seitsemän Ranger of Gondoria (kaksi miekoilla, kolme keihäillä ja kaksi jousilla) kaverinaan Damrod.
Avatar
Pikku-Make
Viestit: 114
Liittynyt: Pe 07.05.2004 18:59

Viesti Kirjoittaja Pikku-Make »

Eli raporttia tuosta edellisestä:
Kenttä 24" x 24" ja kuolemaan asti.

1. vuoro: Prio hyville. Hyvät peruuttaa ja pahat etenee. Hyvät ampuu pahis jousia ja onnistuvat tappamaan molemmat! :o Siispä pahikset eivät ammu.

2. vuoro: Prio pahoille jotka etenevät 6" ja Hyvät peruuttaa kentän reunaan. Kovasta nuolisateesta huolimatta yksikään haradi ei kuollut.

3. vuoro: Prio pahoille, jotka etenevät ja hyvikset pysyy paikallaan. Tällä kertaa nuolet tekevät tehtävänsä ja tappavat yhden haradin.

4. vuoro: Prio hyville, pahat huutaa, hyvät vastaa ja saavat prion. Hyvät piirittävät pahikset ja tappavat KAIKKI normaalit haradit ja Hasha tappaa 2 rankkuria.

5. vuoro: Prio pahoille ja hasha chargaa Dmarodiin ja heittää tikaria mutta ei osu. Hyvät piirittävät Hashan. Hasharin voittaa taistelun ja tappaa Damrodin.

6. vuoro: Prio hyville jotka piirittävät Hashan. Hasha voittaa taistelun ja tappaa yhden haltian.

6. vuoro: Prio hyville jotka piirittävät Hashan. Hasha heittää loistavat 1, 1 ja 2 ja hyvät voittavat taistelun ja iskevät Hashaan 4 woundia, joista se pystyy fatettamaan vain kaksi.

TULOS: Hyvät voitti!
Seuraava: Onko tämä liian iso tappelu? Sauron sormuksella vs. Aragorn, king elessar, Boromir CotWT kilvellä, Gandalf the White ja Imrahil. Jos on niin tämä:
Sharku kilvellä ja 8 Warg rideria (4 kilvillä ja 4 kilvillä ja heittokeihäillä) vs. Isildur kilvellä ja 8 Warrior of Numenoria (3 jousilla ja keihäillä, 1 keihäällä ja 4 kilvillä)
Gmail kutsuja tarjolla!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Yleinen keskustelu”