"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Heavy Gear Blitz!

Kaikki ne eksoottisemmat tinan ja muovin siirtelytavat, jotka eivät löytäneet paikkaansa ylempää.
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

Heavy Gear on aina roikkunut jossain mielenkiintorajani alapuolella, ja sen vanhat säännöt olivat toki mielenkiintoiset mutta tuntuivat raskailta. En koskaan pelannut, paitsi PC-versiota joka taisi olla jonkinverran buginen....

Nyt niillä on uusi sääntökirja, jota kehutaan yksinkertaisemmaksi ja toimivammaksi. Onko kellään (tnjrp!!?) kokemusta tai muuta mielipidettä pelin tähän uusimpaan versioon...?

EDIT: Joku oli saanut tällaista infoa jossain:
The game is largely about speed- you can switch between various forms of movement which have pros and cons.

It's a combined arms game. The four types of group you encounter most often are:

Gears: 15-20 foot robots of the agile-anime variety.
Tanks: Generally larger and with bigger guns than present day
Stiders: Big tanks that walk around. Often scary.
Infantry: Essentially no stopping power but very difficult to dislodge.

New players should focus on Gears, since they're really the focus of the game and the most compelling to buy/paint. Gears are fielded in groups of five, called Squads or Cadres. The different flavors of Squad (General Purpose, Strike, Fire Support, Recon, other) determine the gears and options that a group has access to.

The emphasis here is on small team tactics. Individual Gears get a bonus to attacking in unison (Multiple attacker Penalty or MAP), and a rule called "Snap Fire" allows them to cover each other's movement.

An average sized kitchen table comfortably holds 2-3 combat groups (5 gears to a group) to a side without getting sloppy. The good news is that the rules support fielding just 1 Squad as an army, so the entry cost is very low.

As for what happens during a game, mostly you try to keep your big, heavy units safe and launching damage from a concealed position whilst your smaller scout units are spotting for them. There's a lot more variety than that, but it's pretty important.
Minusta vaikuttaa mielenkiintoiselta. Varsinkin tuo "The emphasis here is on small team tactics. "
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Avatar
tnjrp
Viestit: 2652
Liittynyt: Ke 21.08.2002 13:32
Paikkakunta: Piikkiö
Viesti:

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja tnjrp »

Gene Steeler kirjoitti:Nyt niillä on uusi sääntökirja, jota kehutaan yksinkertaisemmaksi ja toimivammaksi. Onko kellään (tnjrp!!?) kokemusta tai muuta mielipidettä pelin tähän uusimpaan versioon...?
No ei eikä oikeastaan muihinkaan versioihin. Yleensäkin olen suosiolla jättänyt väliin nämä isomman skaalan pelit kun resurssia menee ihan kivasti näihin 28mm hörhötyksiinkin.

SilCore-version olen kyllä lukenut ja paperilla se vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta peliltä. On kuitenkin, vaikka malliongelmatkin ratkeasivat, hieman liian mutkikas näin löysällä pelitahdilla mallailtavaksi. Blitzin tietysti pitäisi korjata juuri tuota ongelmaa.
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

Blitzin sääntis on nyt hankittuna ja hyvältähän se vaikuttaa.
Turha mutkikkuus loistaa poissaolollaan, olennaiseen keskitytään.
DP9 on selvästi panostanut luodakseen taktisen figupelin, kun aiemmat versiot olivat enemmänkin roolipeliosastoa.

Itse pelimekaniikka on kumminkin monimutkaisempi kuin vaikkapa 40k:ssa tai AT-43:ssa ja sisältää säännöt mm. eri liikkumisnopeuksille (täydestä vauhdista ei pysähdytä kuin seinään ensi vuorolla) ja radioliikenteelle ja -häirinnälle, jotka ovatkin merkittävässä osassa pelin taktikoinnissa. Aktivointi muistuttaa hieman AT-43:n vastaavaa, tosin ilman ennalta määrättyä järjestystä. Komentopisteillä yksiköt voivat suorittaa lisätoimintoja vuorossa.

Perusmekanismi on, että yksiköllä on joku taito, esim ampuminen ja sen arvo N (esim 2 tavallinen). Kun yksikkö yrittää ampua, heitetään N kpl noppaa ja valitaan paras. Tähän sitten lisätään tiettyjä modifiereita riippuen ampujan ja kohteen nopeudesta, aseen kantamasta, suojasta jne jne. Jos kaikki nopat olivat "1" on kyseessä fumble. Ammuttava kohde heittää defence-kyvyllään oman heiton ja tulosten ero ratkaisee kuinka hyvä osuma oli kysessä. Erotus kerrotaan aseen Damage-kertoimella (esim 8x) ja tulosta verrataan kohteen haarniskaan (esim 14). Jos tulos on suurempi, tulee kevyt vaurio, jos kaksi kertaa suurempi on kysessä raskas vaurio, ja kolme kertaa suurempi on suora tappo. Vauriotaso kasvaa myös seuraavasta vauriosta, esim toinen kevyt vaurio edellisen päälle tuottaa raskaan vaurion. Vauriosta tulee sitten tiettyjä miinuksia toimintaan.

Pelissä on myös monipuoliset säännöt Line of sightille tai paremminkin Target Lockille, koska aktiivisten sensorien ja valvontasatelliittien maailmassa ei kohdetta aina tarvitse välttämättä nähdä... Usein pieni ja huomaamaton yksikkö käy spottaamassa vihollisen ja välittää koordinaatit tulitukiyksikölle, jos vaan vihollisen radiohäirintä ei estä kommunikaatiota!

Jos säännöstöä vertaa 40k:n sääntöjen monimutkaisuuteen niin perussäännöt ovat arviolta 2 kertaa monipuolisemmat mutta codexien aiheuttamaa säännöstön kasvua ei ole. Field guidet ("codexit") sisältävät paljon erilaisia variaatioita yksiköille ja armeijalistoille, eivät niinkään uusia sääntöjä.

Pääosassa ovat tosiaan nämä 4-metriset Gearit, mutta isompaa (Striderit, tankit) ja pienempää (jalkaväki) joukkoa löytyy myös.

Figulinja on kokemassa uutta tulemista ja kautta linjan tulos on paremman näköistä kuin ennen.

http://www.dp9.com/Products/Covers/PeaceRiverGPweb.jpg
http://www.dp9.com/Products/HGBLITZ.htm

Omituinen pelifirmahan tuo DP9 on, ei pidä meteliä itsestään mutta tekee hyviä pelejä joilla on tiukka kannattajakunta. Foorumia lueskeltuani havaitsin fanien ja firman edustajien asenteen olevan aivan huippuluokkaa. Tuotteiden hankkiminen on hankalahkoa, koska harva pelifirma pitää niitä varastossaan. Valmistajan sivulta voi tilata jos omistaa luottokortin, joka varmaankin pelin kohderyhmällä keskimäärin on hallussaan... Säännöt kannattaa ostaa e-kirjana DriveThroughRPG.com :ista.

No-niin tästähän tuli miniarvostelu. Jatketaan kunhan päästään maalaamaan ja pelaamaan. Kiinnostuneet ja vanhat pelaajat/asiantuntijat saavat mielellään ottaa yhteyttä!
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Avatar
tnjrp
Viestit: 2652
Liittynyt: Ke 21.08.2002 13:32
Paikkakunta: Piikkiö
Viesti:

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja tnjrp »

Joo. Riippumatonta, ulkomaaksi käytyä keskustelua nimenomaan Blitzistä (tosin rönsyjäkin piisaa) löytyy näköjään ainakin TMP:lta. Tuon kautta saa kaivettua myös jonkinlaisen version HGB:n säännöistä. En vielä lukenut, joten en tiedä miten kattava PDF on.
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
hotsauceteddy

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja hotsauceteddy »

jos tästä ois jotain demotusta esim. conissa niin voisin olla kyllä ihan kiinnostunut. en sitten tiedä oisko tarkotus tästä mitään isompaa säätää, mutta aihepiiri (animemecha-tyyli) on jollain tapaa lähellä sydäntä, joten olisi kiva ainakin kokeilla.
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

tnjrp kirjoitti:Joo. Riippumatonta, ulkomaaksi käytyä keskustelua nimenomaan Blitzistä löytyy näköjään ainakin TMP:lta. Tuon kautta saa kaivettua myös jonkinlaisen version HGB:n säännöistä. En vielä lukenut, joten en tiedä miten kattava PDF on.
Kyllä DP9:n omaltakin foorumilta löytyy varsin kriittisiä mielipiteitä, eikä siellä sensuroida esim. muihin firmoihin liittyviä kommentteja. Lisäetuna on tietysti asiantuntemus aiheesta. Toki sinänsä olet oikeassa että virallisella foorumilla harvemmin tapaa ihmisiä jotka eivät pitäisi pelistä tarpeeksi pelatakseen sitä. TMP:ssä oli pari kommenttia ihmisiltä jotka syystä tai toisesta eivät pitäneet pelistä ja oli ne ihan perusteltujakin.

PDF on lyhennelmä sääntöjen beta-versiosta mutta kyllä siitä saa aika hyvän kuvan mistä säännöissä on kyse. TV-arvot (Tactical Value) ovat tuossa tosin ihan eri skaalassa kuin lopullisessa versiossa, ja varmaan kaikenlaista hienosäätöä on tapahtunut. Sääntökirjassa on 83 sivua, tuossa vain 25.

Saas nähdä ehtiikö figut ropeconiin... :)
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

Nyt voi katsastaa uudet aloitussäännöt netissä
http://www.dp9.com/Funhouse/HGB_Demo.htm

Uusia figuja pukkaa tasaiseen tahtiin, tässä esim. Peace Riverin joukkoja:
http://www.dp9.com/Products/Covers/Cata ... up1web.jpg
Tuo isoin robomöllikkä (Cataphract) seisoo 40mm:n basella ja on pelin skaalassa suurimmasta päästä humanoidin muotoisia taisteluvekottimia.
Takana oleva Red Bull MkII on vielä suurempi mutta taktisesti varsin erilainen kävelijä.
Kuvan pienimmät ovat Warrior-merkkisiä perusgeareja.

Dream Pod 9:n webbisivulta lisää:
http://dp9.com/
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Avatar
Gene Steeler
Viestit: 371
Liittynyt: Ma 29.07.2002 15:08
Paikkakunta: Salo

Re: Heavy Gear Blitz!

Viesti Kirjoittaja Gene Steeler »

Lloyba kirjoitti:jos tästä ois jotain demotusta esim. conissa niin voisin olla kyllä ihan kiinnostunut. en sitten tiedä oisko tarkotus tästä mitään isompaa säätää, mutta aihepiiri (animemecha-tyyli) on jollain tapaa lähellä sydäntä, joten olisi kiva ainakin kokeilla.
Coniin en tällä kertaa pääse eikä figutkaan ole vielä valmiina.
Salon seudulla vois joskus hamassa tulevaisuudessa tosin jotain demoilla...
Sumppi Ry - Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
Heavy Gear Blitz!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut miniatyyripelit”