"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Ravenereistä

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Ravenereistä

Viesti Kirjoittaja K0tka »

Jep, eli armeijastani tulee (melkein) full-blood-closis armeija...eli Paljon reavenereitä.
mutta codexia ja reveneitä lukiessani pilkisti silmään se, että näille riivajoille saa ampuma aseita.
ja he deeppaavat armeijassani.


joten siis kannataako näille laittaa se ampuma ase kun eivät voi heti deep striken jälkeen Chargeta? mietin vaan että ovat
sen vuoron aikas altiita tulelle?

Kiitos jo etukäteen.




edit: typo
Viimeksi muokannut K0tka, Pe 08.06.2007 23:10. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Harryboy
Viestit: 513
Liittynyt: Ma 08.05.2006 20:12
Paikkakunta: Oisko se Kanada?

Re: Reavenereistä

Viesti Kirjoittaja Harryboy »

puhut sä nyt RAVENEREISTA?
Jos joo, niin laita pois vaan, jos pisteet riittää. Kyllähän ne kumminkin aika monta laakia saa per jätkä aika seks.
47.3% tilastoista on lonkalta heitettyjä
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Ravens?

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Vai puhutko Raveneistä?
Ravenwing tai Black Ravens (molemman SM chaptereitä), jotka siis molemmat ovat hyvin lähistelijöitä vaikka osaavatkin ampua.
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Re: Reavenereistä

Viesti Kirjoittaja K0tka »

Ravener, ei mikään Raven wing tai Raven guard...
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Nidejä siis

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Siis kyse on nideistä ja niiden suuresta madosta. Itse en laittaisi ampuma aseita, koska olet tekemässä täysin lähistelevää armeijaa eli ei tyylillisesti sovi. Samoin näitä ei kannata laittaa ihan vihollisen viereen deeppaamaan kun kuitenkin liikkuvat niin kiitettävästi vuorossaan että voivat hyökätä vähän kauempaakin.
Avatar
Kurimus
Viestit: 1487
Liittynyt: Pe 22.08.2003 17:48
Paikkakunta: Sastamala

Re: Ravenereistä

Viesti Kirjoittaja Kurimus »

Ravenereiden tuominen peliin Deep Strikella nyt on vain yksinkertaisesti tyhmää lähes aina. Ne kun sattuvat olemaan sen verran nopeita että ovat klosiksessa normaalisti toisella vuorolla, viimeistään kolmannella. Jos käytät Deep Strikea, ne ovat siellä klosiksessa aikaisintaan kolmannella vuorolla, mahdollisesti eivät edes tule kentälle ollenkaan.

Yhden kerran elämässäni olen käyttänyt matosten deeppausta. Skenaariona oli Cleanse ja eskalaatio oli käytössä. Kun ravenerit saapuivat peliin, oli koko vastustajan armeija jo jumitettu lähikseen ja peli osapuilleen selvä (toisella vuorolla :) ). Deeppasin Ravenerit suoraan valtaamaan pöytäneljänneksen jossa muita joukkojani ei vielä ollut.

Omien kokemusteni perusteella paras tapa käyttää Ravenereita on on ottaa niitä 3kpl (1 per FA-slotti), ja käyttää niitä nopeina häirintäyksiköinä. Yksittäinen Ravener on yksi täydellisimpiä yksiköitä tässä pelissä. Nopea, halpa (=uhrattava) ja voi potentiaalisesti tappaa ihan mitä vain. Sellaisia kaikki haluavat armeijaansa. Ja mistään muista asekombinaatioista ei sitten edes puhuta kuin Scything Talons & Rending Claws.

Täysiverisen lähisarmeijan voi kyllä toteuttaa muillakin keinoilla kuin Ravenereilla, aika paljon paremminkin. Ja kuka niitä nykyisiä ravenereja edes itselleen haluaa, nehän on ihan säälittävän kokoisia :|
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Re: Ravenereistä

Viesti Kirjoittaja K0tka »

kyllähän tuossa jokunen kk siten warseerissa oli lista (turnaus lista) nidi 1500pts, vaivaiset 16 raveneriä...oli vissiin hyvin pärjänny.

omaan armeijaan noita tulee 6-12kpl

mutta joo kiitos, en siis deeppaa näitä :)
Avatar
Harryboy
Viestit: 513
Liittynyt: Ma 08.05.2006 20:12
Paikkakunta: Oisko se Kanada?

Re: Ravenereistä

Viesti Kirjoittaja Harryboy »

jos et diippaa, niin sit jätät ehdottomasti ne ampuma aseet pois.
47.3% tilastoista on lonkalta heitettyjä
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”