"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tyranidi vinkkejä kaivataan

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
08058
Viestit: 154
Liittynyt: To 19.06.2003 12:22
Paikkakunta: Helsinki

Tyranidi vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja 08058 »

No niin.

Elikkä aloittelen tässä huvikseni pientä nidi armeijaa.

Nyt löytyy vanhan battleforcen pohjalta:
16 hormagaunttia
16 termaganttia
12 genestealeria
ja 4 warrioria.

---
Näistä ajattelin 400 pts patrollin seuraavaa:

3 warrioria, toxin sacs, carapace, scything talons, enchanted senses = 3x26 = 78 pts
venom cannon 20, deathspitter 10, flesborer 6
= 114 pts

8 hormagaunttia, fleshooks, toxin sacs= 8x13 =104

8 hormagaunttia, fleshooks, toxin sacs= 8x13 =104

13 termaganttia, fleshborer= 13x 6= 78 pts
---
=400 pts

warrioreilla on toxinit, jotta Venom Cannonilla on edes jollain on mahdollisuus muotoilla 12 etupeltiä chimeroista ja devilfisheistä uudelleen. Carapace puolestaan, jotta niillä olisi edes mahdollisuus selvitä boltereista ja pulssikivääreistä.
Gauntit liikkuvat nopeasti ja sitovat mitä ehtivät, warriorit yrittävät pysyä perässä ja ampua sitä mitä muut eivät ehdi assaultoimaan.

Kertokaa ihmeessä miten tuota voisi parantaa ja josko jokin strategia ei vain toimi.


Toinen kysymykseni on, että jos tätä porukkaa haluaa alkaa laajentamaan 1000 tai 1500 pisteeseen mitä kannattaisi hankkia lisää?

Onko joku yksikkö jota ei kannata edes ajatella?

Mielessäni on ollut seuraavaksi hankkia nykyinen battleforce ja Hivetyrant.
Saisi lisää warrioreita ja molemmat isot nidit.

Olen ymmärtänyt että vaikka Carnivaali keksistä saa lähes kuolemattoman siitä ei sellaista kannata tehdä, koska tällöin ilmeisesti käy Lantikka efekti. Pääseekö Feksi yleensä koskaan lähikseen?

Kuika paljon biomorfeja Hivelle ja Feksille kannattaa antaa?

Tyrantguardin ajattelin konvertoida warrioreista. Kannattaako Tyrantguardia käyttää ja jos niin kuinka montaa?

Siivet vaikuttavat aika suosituilta ratkaisuilta sekä warrioreille että Hivelle. Ovatko ne todella niin kannattavia, hinta on kuitenkin pisteissä aika kova?
Ehdotuksia mistä konvertoida warrioreille siipiä jos innostus iskee?

Toimivatko Biovoret? Ja kuinka monta niitä pitäisi olla että niistä on mitään iloa?

Miten genestealereita kannattaa käyttää?

Onko jotain yleisesti hyödyllisiä biomorfeja joita kannattaa harkita kaikille gauntista Hiveen? No toxinien lisäksi.

No näillä alkuun.
Mösö
Viestit: 138
Liittynyt: Ti 10.04.2007 19:07
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tyranidi vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja Mösö »

Sinun kannattaa selata hieman tätä aluetta taaemmas. Löytyy kommentteja aika moneen nidi-armeijaan, joista näkee mallia.

Patrol

Tuohon patrol-porukkaan on paha mennä sanomaan paljoa, koska sinulla ei ole enempää gauntteja. Itse ottaisin kaikki extrat pois ja laittaisin lisää figuja peliin.

Tyranideilla pelaajien on aina muistettava se, että gauntit vaativat synapsiyhteyden pystyäkseen toimimaan, koska niiden perus Initiave on 5. Jos pelaisin sinun porukkaasi vastaan, ampuisin noita warrioreita kaikella mitä minulla on kunnes ne putoasivat. Sitten napsisin paikallaan lurkkivat gauntit pois. Genestealereilla on se etu, että ne toimivat ilman synapsiyhteyttäkin.

Armeijan kasaus

Olipa aika paljon kysymyksiä.

Se, mitä sinä tarvitset, riippuu aivan pelityylistäsi. Nideillä voi tehdä armeijoita pöydän reunasta reunaan täyttävästä laumasta kahdeksan monsterin armeijaan. Tasapainoisessa armeijassa on kaikkeas gaunteista monstereihin. Nykyinen satsi + Battleforce + Tyrantti on hyvä alku armeijalle.

Carnifexista saa todella pullean, mutta se todella kerää tulta. Nopeita gauntteja tarvitaan juuri siihen, että fexit ja muut arvo-otukset pysyvät hengissä. Jos vihollinen perääntyy, fexin on vaikea päästä lähikseen. Itse käytäkin fexejä paljolti tulivoimana.

Biomorfeja kannattaa aina antaa sopivasti. Mieti aina mitä hyvää jostain lisukkeesta on ja pärjäätkö ilman sitä. Joskus voi olla kannattavampaa jättää morffit pois ja ottaa lisää lihaa. Hyvä esimerkki täysin turhasta biomorfista on toksiinipussi ampuja fexillä (venom + barbed), koska molemmat aseet ovat maksimivoimassa ja hyötyä saisi vain lähiksessä, mitä tuon fexin pitää välttää.

Tyrant guard on jälleen hintakysymys. Kannattaako 45 pisteellä ostaa hivelle kaksi woundia lisää vai esim. melkein kolme stealeria. Vastaus riippuu taktiikastasi ja muusta armeijasta.

Siivet - ks. edellinen kappale. Itse tilasin siipiä GW:ltä (Warrior: Morathi Pegasus Left Wing + Right Wing, Tyrant: Plastic Dragon Wings Complete). Halvoiksi noita en sanoisi.

Biovore toimii (jos on tuuria). Isommassa armeijassa (> 1000 p) en useinkaan käytä, koska en halua laittaa useampaa biovorea pöydälle ja yksi vie kokonaiset heavy-slotin mahdolliselta fexiltä. Varsinkin jalkaväkeä vastaan biovore voi hyvillä nopilla olla murhaava. Yhdessä pelissä biovoreni piti huolta siitä, ettei mariinien Landspeeder (assault cannonilla) sai niskaansa miinaa toisensa perään yrittikin piilotella talojen takana.

Genestealereita käytetään siten, että niillä rynnistetään arvokkaan kohteen kimppuun juosten maastosta toiseen, jolloin saadaan edes maastosave. Sitten tehdään kohteesta selvää ja siirrytään seuraavan kimppuun. Jos pöydällä ei ole paljoa maastoa, niin genestealereilla pelataan siten, että niillä rynnistetään esiin tulta keräämään ja sitten vastustaja ampuu ne tohjoksi.

Tyranideilla oppii pelaamaan vain pelaamalla. Oikea xeno oikeassa paikassa tekee helposti selvää puhdasoppisimmastakin keisarin kannatajasta, mutta kuolee kuin torakka väärässä.
Avatar
K0tka
Viestit: 219
Liittynyt: Su 15.10.2006 21:00
Paikkakunta: Varkaus

Re: Tyranidi vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja K0tka »

tuohon patrol listaan sanon minä että, laita hormat samaan ryhmään, ja vaihda warrun Felshborer Deathspitteriin, kaikki turha morph poies.
08058
Viestit: 154
Liittynyt: To 19.06.2003 12:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tyranidi vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja 08058 »

Kiitos Mösölle ja Kotkalle vinkeistä.

Suunnittelin tuossa pari 1500 pts listaa Nideille (lopussa) ja lueskeltuani aikani keksin lisää kysymyksiä.

Ravenerit? Kalliita warrioreja? Vaikuttavat herkulta, mutta eivät ole synapseja. Veikkaukseni on että Deepstriken takia hankalia käyttää niin etteivät päädy reikäjuustoksi vuorolla jolla tulevat peliin. Hyviä ideoita ja kokemuksia miten näitä kannattaisi käyttää tai ajatella käyttävänsä?

Gargoylet vaikuttavat hyviltä napsimaan pieniä yksiköitä pois pelistä, mutta näyttävät siltä että niihin voi luottaa ammunnassa yhtä hyvin kuin gauntteihin. Sitä paitsi maksavat yhtä paljon kuin kaksi gaunttia. Kokemuksia ovatko ne pisteidensä arvoisia kentällä vai nopeutensa takia Stealereiden kaltaisia maalitauluja?

Zoanthorpet, niin no, kannattaako näitä harkita edes? Vaikuttavat kalliilta warruilta, jotka ehkä pääsevät ampumaan joskus, mutta kestävät yhtä huonosti pst tulta kuin mikä tahansa muukin warrior.

Spore Mine clusterit? Deepstrikettävää fast attack slotin täytettä vai strateginen etu? Todellinen peli vaikutus näin äkkiseltään katsoen aika turha ja arvaamaton.

Rippereitä ei ilmeisesti kannata ottaa kuin isompiin listoihin ja silloinkin sitomaan jotain dredin tai greater demonin kaltaista vai tekeekö näillä oikeasti jotain?


Muutama kommentti listoista
Koska muistan ensimmäiset pelini 2ed aikaan Tyranidejä vastaan ja silloisilla säännöillä Screamer Killerin aiheuttaman paniikin kentällä en suostu edes ajattelemaan Karnivaali keksiä ilman lähitaistelu aseistusta. Itse asiassa jos Karnivaalille saisi fleetin jollain tapaa en edes harkitsisi muita kuin Screamer Killeriä ihan vain nostalgisista syistä.

Pidän myös ajatuksesta laumasta nidejä ryntäämässä kentän poikki ja sitten repimässä kaiken kappaleiksi. Siksi olen panostanut ensisijassa trooppeihin ja synapseihin. Hive ja karnivaali ovat nyt vain niin legendaarisia, etten osaa kuvitella mieltäni lämmittävää nidi armeijaa ilman niitä.

Fexillä on Barbed strangler ihan vain odottamassa disembarkaavia firewarruja tai deepstrikettäviä yksiköitä. Ja Hive warrujen kanssa yrittää edes nalkittaa tankkeja ja scimmereitä ennen kuin ne tekevät liian pahaa jälkeä.

Yksiköt ovat siksi suhteellisen pieniä, ettei lyhyeksi jääneen rynnäkön seurauksena itsensä rapidfireltä löytävät gauntti broodit menetä kuin yhden lukumäärästään. Eos toimiiko, mutta ajatus ainakin on mielestäni hyvä kun mietin IG armeijani kokemaa Firewarrujen salvoa.

Jälkimmäisessä listassa mietin Stealereiden tiputtamista ja suurempaa panostusta Gauntteihin ja Hormagauntteihin.
Mitä mieltä olette?
Kaikki palaute on tervetullutta.

Lista1
-------------
HQ 311
Hive Tyrant 75 pts +
Biomorphs: Toxin sacs 12, Enchanced senses 10, toxic miasma 6
Weapon symbiotes: Lashwip&bonesword 15, venomcannon 40
Hive mind: Warp Field 35
=193 pts

Tyranid Warrior brood 14 pts/ kpl (3) +
Biomorphs: Toxin sacs 3, Enchanced senses 2, Extended carapace 3, = 22 pts/ kpl
Weapon symbiotes: scything talons 4x3, Venomcannon 20, deathspitter 10x2
=118

Elites 154
Tyranid Warrior brood 14 pts/ kpl (4) +
Biomorphs: Toxin sacs 3, Enchanced senses 2, Extended carapace 3, = 22 pts/ kpl
Weapon symbiotes: scything talons 4x4, Venomcannon 20, deathspitter 10x3
=154

Troops 876
Gaunt brood 4 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: none
Weapon symbiotes: fleshborer 2 = 6 pts /kpl
=72

Gaunt brood 4 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: none
Weapon symbiotes: fleshborer 2 = 6 /kpl
=72

Hormagaunt brood 10 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: toxin sacs 2, fleshooks 1 = 13/ kpl
Weapon symbiotes: na
=156

Hormagaunt brood 10 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: toxin sacs 2, fleshooks 1 = 13/ kpl
Weapon symbiotes: na
=156

Genestealers 16 pts/ kpl (9) +
Biomorphs: extended carapace 4 = 20/ kpl
Weapon symbiotes: na
=180

Genestealers 16 pts/ kpl (10)+
Biomorphs: extended carapace 4, scything talons 4 = 24/ kpl
Weapon symbiotes: na
=240

Heavy support 149
Carnifex 85 pts +
Biomorphs: Bio plasma 8, enhanced senses 8, tailweapon scythe 10, adrenal glands (I) 6, adrenal glands (ws) 4,
Weapon symbiotes: barbed strangler 20, scything talons 8
=149

==1490 pts
Mostrous creatures: 2
Synapses: 3
Troops: 67
wounds: 89
---------------


Lista 2
--------------
HQ 410
Hive Tyrant 75 pts +
Biomorphs: Toxin sacs 12, Enchanced senses 10, toxic miasma 6, adrenal glands (ws) 4
Weapon symbiotes: Lashwip&bonesword 15, venomcannon 40
Hive mind: Warp Field 35
=197 pts

Hive Tyrant 75 pts +
Biomorphs: Toxin sacs 12, Enchanced senses 10, toxic miasma 6
Weapon symbiotes: Lashwip&bonesword 15, venomcannon 40
Hive mind: Warp Field 35
=193 pts

Elites 272
Tyranid Warrior brood 14 pts/ kpl (4) +
Biomorphs: Toxin sacs 3, Enchanced senses 2, Extended carapace 3, = 22/ kpl
Weapon symbiotes: scything talons 4x4, Venomcannon 20, deathspitter 10x3
=154

Tyranid Warrior brood 14 pts/ kpl (3) +
Biomorphs: Toxin sacs 3, Enchanced senses 2, Extended carapace 3, = 22/ kpl
Weapon symbiotes: scything talons 4x3, Venomcannon 20, deathspitter 10x2
=118

Troops 668
Gaunt brood 4 pts/ kpl (13) +
Biomorphs: none
Weapon symbiotes: fleshborer 2 = 6 /kpl
=78

Gaunt brood 4 pts/ kpl (13) +
Biomorphs: none
Weapon symbiotes: fleshborer 2 = 6 /kpl
=78

Hormagaunt brood 10 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: toxin sacs 2, fleshooks 1 = 13/ kpl
Weapon symbiotes: na
=156

Hormagaunt brood 10 pts/ kpl (12) +
Biomorphs: toxin sacs 2, fleshooks 1 = 13/ kpl
Weapon symbiotes: na
=156

Genestealers 16 pts/ kpl (10) +
Biomorphs: extended carapace 4 = 20/ kpl
Weapon symbiotes: na
=200

Heavy support 149
Carnifex 85 pts +
Biomorphs: Bio plasma 8, enhanted senses 8, tailweapon scythe 10, adrenal glands (I) 6, adrenal glands (ws) 4,
Weapon symbiotes: barbed strangler 20, scything talons 8,
=149

==1479
Mostrous creatures: 3
Synapses: 4
Troops: 60
wounds: 86
----------------

Edit: tosiaan Hivelle ei sitten saa kuin yhden hivemind powerin lisää. Nyt on sitten molemmissa listoissa vähän vapaana ehdotuksille.
Viimeksi muokannut 08058, Su 24.06.2007 22:23. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"All hail the mighty Machine God"
Mösö
Viestit: 138
Liittynyt: Ti 10.04.2007 19:07
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tyranidi vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja Mösö »

En ole ehtinyt kunnolla pohtia listoja, mutta ensimmäiset huomiot:

Lista 2, hive 2: voi olla joko psychic scream TAI warp field, ei molempia

Feksi: Itse olen tehnyt fekseistäni joko lähistelijöitä tai ampujia. On toki pelityylistä kiinni, miten haluaa toimia, mutta toistaiseksi ampujafeksi venom cannonilla ja barbed stranglerilla on toiminut hyvin. Sen voi pitää sopivassa maastossa (esim. talossa), jotta se saa myös maastosavet.

Lyhyitä kommentteja kysymyksiisi (oman pelityylin pohjalta).
- Ravenerit: "40k: Armeijat ja yksiköt"-puolella on juuri äsken käyty keskustelua ravenereista; yhteenvetona ok, mutta älä deep striketä.
- Gargoylet: en ole itse ollenkaan innostunut niistä, tuntuvat liian kalliilta ja huonoilta
- zoantit: melko hyviä, mutta niitä pitäisi olla pelissä ainakin kaksi. Ongelmana se, että tehokkaampaa blastia varten päästävä lähelle.
- spore minet: olen käyttänyt juuri veikkaamallasi tavalla täytteenä. Ovat joskus toimineet loistavasti (esim: 2. vuorolla putosi suoraan predatorin päälle tuhoten sen).
- ripperit olen viime aikoina jättänyt pois, halpoja ja melko tehottomia. Pitävät vastustajan jonkin aikaa lähiksessä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”