"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Wood elves - 2K, muokattavissa.

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Migutti
Viestit: 507
Liittynyt: Su 29.10.2006 16:36
Paikkakunta: Espoo

Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Migutti »

Heroes
Spellweaver
+ Lvl 4 wizard
+ Power stone x2
+ Staff of sorcery


Wardancer noble
+ Moonstone of Hidden ways
+ Biting blade


Waywatcher noble
+ Hail of Doom Arrow
+ Talisman of protection


Spellsinger
+ Level 2 wizard
+ Dispel scroll x2


Core
Glade guards (10)
Glade guards (10)
Scouts (8)
Scouts (8)
Dryads (8)


Special
Wardancers (8)
+ Wardancer noble
+ Musician
+ Bladesinger


Tree Kin (3)
Tree Kin (3)


Rare
Waywatchers (6)
+ Waywatcher noble

1997 pts.

Juu, tuli muokattua tota hieman. Nyt (ainakin minun mielestäni) hieman lähistelypainotteisempi. Glade guardit jaoin kahteen, ja lisäsin muutaman scoutin. Ideana olisi, että Waywatcherit ja glade guardit antaisivat suojatulta, muut hyökkäisivät suoraan kimppuun, ja velhot torjuisivat maagiset hyökkäykset ja heittäisivät niitä itsekin muutaman.
Viimeksi muokannut Migutti, Pe 15.06.2007 02:17. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Kertsu
Viestit: 61
Liittynyt: Ke 25.01.2006 17:28
Paikkakunta: Kuopio

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Kertsu »

Et saa talisman of protectionia molemmille nobleille
Migutti
Viestit: 507
Liittynyt: Su 29.10.2006 16:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Migutti »

Kerä kirjoitti:Et saa talisman of protectionia molemmille nobleille
Miksi näin? Ei minusta ainakaan armybookissa lukenut mitään tuollaisesta, ja sääntökirjakin sanoo, että '' A character cannot have more than one talisman.'' Eikös tuo tarkoita, ettei samalle noblelle.
Avatar
Kertsu
Viestit: 61
Liittynyt: Ke 25.01.2006 17:28
Paikkakunta: Kuopio

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Kertsu »

Samaa magic itemiä ei saa olla kuin vaan kerran armeijassa paitsi dispell scrollit ja power stonet
Migutti
Viestit: 507
Liittynyt: Su 29.10.2006 16:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Migutti »

Ok, laitoin waywatcherille enchanted shieldin.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Sotatanssijalla on jo omasta takaa kutosen wardi, joten se ei tee talismaanilla mitään. Waywatherille taas ottaisin hailin ja vaikkapa sitten tämän talismaanin, sekä adhw:n ja heittäisin nykyiset kamat hiiteen, sillä kerran 3d6 s4 nuolta ja sen jälkeen yksi killing blowilla on parempi, kuin joka vuoro 3 s3 nuolta, jolloin killing blowista ei hyödy.

Joukoista sen verran, että mannunvartijoilta lippu pois, sillä näillä ei ole minkäänmoista haarniskaa, joten lähitaistelu on hävitty aina lähes varmasti, jolloin lippu on vain helppoja pisteitä vastustajalle. Jäljellä olevilla pisteillä jakaisin mannunvartijat kahteen kymmenen ryhmään muusikoilla ja esitaistelijalla ja ottaisin vaikkapa ryhmän scoutteja blokkaamaan marssia ja avittamaan tienvartijoita.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Migutti
Viestit: 507
Liittynyt: Su 29.10.2006 16:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja Migutti »

''adhw''? additional hand weapon?
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Re: Wood elves - 2K, muokattavissa.

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

Wardancer noblella ei muistaakseni saa olla biting bladea (wardancer weapons only). Waywatcher noble on minusta turha. En oikein keksi mitään tapaa millä se olisi pisteidensä väärtti (joku voisi infota minua jos on keksinyt jonkun käytön). Tavallinen watcheri ajaa saman asian. Ehkä jos käyttäisi jotain suurta laumaa waywatchereita (10) niin ne voisi siirtää turvaan moonstonella. Sekin edellyttäisi että kentällä olisi vähintään pari metsää. Scouttinoble ajaa mielestäni saman asian (myös moonstone casessa) ja sillä voi olla panssari ja kilpi. Talisman of protectionilla lisäksi ei tee mitään, nyrkkisääntö on ettei kutosta heitä koskaan tarvittaessa. Eli itse käyttäisin scouttinoblea, jolla HoDa (Hail of...) ja LA sekä sword of might+shield/helm of hunt+shield/enc.shield/helm of hunt +addhw+shield/helm of hunt+addhw. Scoutille sopii paremmin hunter's talon ja se viimeinen spite. Alter, heppanoble tai kotkanoble ovat parempia Hoda-kuskeja.Staff of sorcery on kallis, Waverille voisit kokeilla kolmea power stonea ja ranu's heartstonea sekä beast listaa. Ranulla saa sen ekan miscastin pois ja se auttaa dispellauksessa. Kotkan voisit ehkä ottaa listaan mukaan se on halpa ja hyvä. pisteitä saa esim. yhdestä WW:stä ja tanssijoista sekä ehkä tanssijoiden champasta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”