fb örkki ja ogre blogi

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
dwarffer
Viestit: 379
Liittynyt: La 17.03.2007 21:22
Paikkakunta: Lappeenranta

fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja dwarffer »

Elikkäs tässä aloittelin ogreja joten ajattelin et vois alkaa blogittaa niitä.On myös örkkejä tullu maalailtua joten niitäkin täällä sitten nähdään,mutta nytten figuihin:
ekat koolme leadbelsters
Kuva


black orccien frontrank:
Kuva

fanaatikko:
Kuva

warboss:

Kuva

ja warboss on boar:

Kuva
:D
Avatar
Lartsu
Viestit: 8
Liittynyt: To 22.03.2007 16:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja Lartsu »

Hienosti maalattu.. Eipä siihen muuta voi sanoakkaan! :D
Avatar
Elf-Dwarf
Viestit: 104
Liittynyt: Su 18.03.2007 16:51
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja Elf-Dwarf »

LOISTAVAA jälkeä, ehkä vähän tummia). Taidat olla luonnon lahjakkuus...
Gamesworkshop.com, sinne ne warhammeristit menneet on... ;D
Avatar
dwarffer
Viestit: 379
Liittynyt: La 17.03.2007 21:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja dwarffer »

No kiitos Kiitos :D ehkä vähän liioteltua tuo "luonnonlahjakkuus".Seuraavaksi kuvia gnoblareista kuhan kerkeän.
:D
hammerhero
Viestit: 20
Liittynyt: Ma 11.06.2007 09:25
Paikkakunta: huitsin nevada

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja hammerhero »

Ogreihin kaipaisin vähän lissää jotain värikkyyttä.
black örkit ovat hyvin maalattuja.
fanaatikot ERITTÄIN HYVIN.
örkki pomo on vähän kans synkeä.
ja war boss on kans vähän synkee.

Keskiverto hyvin maalattuja!
(\___/)
(='.'=)
('.') ('.')
This is Bunny. Copy and paste Bunny into your signature to help him gain world domination!
chaoz
Viestit: 182
Liittynyt: Ke 11.10.2006 20:01
Paikkakunta: Helsinki

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja chaoz »

paremmat kuvat niin vois jotain sanoo!
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Jep eli niinkuin porukka tässä onkin kiljunut jo, niin hieman valoisammat kuvat olisivat paremmat. Kuvankäsittelyohjlemilla tekee nykyään ihmeitä...

Eli figut...
Ogret ovat mielestäni kuvien persuteella kelpo tavaraa. Iho on melko kivasti maalattu. Muusta maalauksesta ei oikeastaan voi sanoa mitään, koska tummuus häiritsee. Baset ovat hyvät pelipöydälle.

BOrcit ovat myös ihan menevän näköisiä. Punainen väri on se lähes legendaarinen, mutta myös varma valinta örkeille. Suojien maalikulumat ovat ihan toimivia, mutta paikkoja voi hieman miettiä tarkemminkin. Esimerkiksi kengät luultavasti kuluvat esnimmäisinä maalista samoin kun hansakat. Örkkien iho näyttää olevan täysin korostamaton...onko näin? Jos kerran osaat ja olet korostanut muitakin pintoja, niin korosta myös iho.

Fanatic on myös ihan pelipöytätasoa. Kuvasta päätellen iho on korostettu, mutta kaapu on flatti...korostukset voivat tosin hukkua kameran syövereihin.

Warbossista on hieman vaikea sanoa näin tummasta ja pienestä kuvasta, mutta mikä nyt ensimmäisenä taas hyppää silmiin on tuo ihon yksivärisyys. Samaa toitotusta kuin edellämainituissa figuissa.

Warboss on Boar näyttää taas olevan flatti hieman jokapuoleleta. Possun turkki näyttäisi olevan tasaisen ruskea. Kokeileppa maalata turkki näin: Rankka drybrushaus Beastial Brownilla -> Ruskea inkkaus päälle -> Kevyempi brushaus Beastial Brownilla -> Vielä kevyempi brushaus Bubonic Brownilla. Noin pitäisi saada jonkinlaista aikaan.
Itse bossin iho näyttäisi taas olevan hieman flatti...korostukset pintaan niin se on siinä.

- Eipä nyt varmaan muuta. Kyllä nyt taas tuli jaariteltua.
Avatar
dwarffer
Viestit: 379
Liittynyt: La 17.03.2007 21:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja dwarffer »

Kiitos!Tuota minä sanon rakentavaksi kommentiksi :D Kyllä kaikista figuista löytyy korostukset ja oikeastaan warbossien korostukset ovat melkosen hienoja.(paraskin puhuja :D )Yritän saada parempia kuvia noista bosseista.Mutta seuraavaksi saatte nähdä ekan snottarin.
:D
Avatar
dwarffer
Viestit: 379
Liittynyt: La 17.03.2007 21:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja dwarffer »

nonniin tällä kertaa tiedossa ois wywern.se on kyllä vielä wip mutta laitoinphahan kuitenkin:
Kuva
:D
EvilArchitect
Viestit: 80
Liittynyt: Ti 11.07.2006 00:57
Paikkakunta: Tampere

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja EvilArchitect »

Hei koitappa ottaa kuvat ihan silleen että valo tulee suoraan viguja päin ja sitten otat kuvan valon takaa... saattaisi toimia paremmin ellet sitten omista / aijo tehdä sellaista kuvaus valo systeemiä ;)
Sitä saa mitä tilaa..
Avatar
jojoba
Viestit: 3
Liittynyt: Ma 11.06.2007 11:30

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja jojoba »

aika hienosti maalattu
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja Datsi »

Kas, 9 Vastausta ja tasan yksi oikeasti rakentava! :D

Eli: Mitä nyt kuvista saa selvää, niin kyseessä on hieman alempaa pelipöytätasoa, Ogrejen ihoa on ilmeisesti korostettu, mutta silti ne näyttävät kovin fläteiltä, mitä jos aloittaisit hieman tummemmasta ja korostaisit hiukka enemmän? Oikeinpuolimmaisen Leadbelcherin parta on vähän liiankin flätti, ehkä mustaa inkkiä päälle?

Fanatikki näyttää jotenkin vaisulta. Kyseessä voi olla asento, mutta kaapukin näyttää melko flätiltä. Boarbossin possun metallit ovat kaameita, eikä kilvessäkään ole paljoa kehumista ja Wywerni kiiltää aivan liikaa. Myös beisseihin voisit panostaa drybrushaamalla useamman kerroksen, koska nyt ne näyttävät siltä, että olet vain liimannut hiekan ja ruohon figusi päälle. Suosittelen kokeilemaan seuraavaa menetelmää:

Ennen pohjamaalaamista, liimaat hiekan beissiin ja maalaat hiekankin mustaksi. Ennen tai jälkeen, kun figu on maalattu, maalaat hiekan Scorched brownilla. Annat sen kuivua ja Drybrushaat päälle Bubonic brownia ja sen jälkeen vielä Bleached bonea. Jälkeenpäin lisäät Static Grassia oman maun mukaan.

Valokuvat suosittelen ottamaan ulkoilmassa mahdollisimman kaukaa kameran maksimi zoomilla. (optinen, ei digitaalinen) Tai vaihtoehtoisesti Macro-toimintoa käyttäen. Suosittelen kuitenkin ensimmäistä, sillä silloin mahdollinen tärinä ei välttämättä pilaa koko kuvaa. Kamerasi valkotasapaino vaikutaa joissain kuvissa olevan päin prinkkalaa. Kokeileppas säätää sitä.

Uskallanko kysyä, että kuinka kauan olet maalailua harrastanut?
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
Häkä-Ässä
Viestit: 135
Liittynyt: La 30.12.2006 18:33

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja Häkä-Ässä »

Lisätään vielä että kannatanee käyttää pikkasen enemmän aikaa siihen maalaamiseen, ihan kokonaisuudessa.
"Yeah, most of my boys... they would drain the blood from an innocent child and drink it before going into battle."
Avatar
dwarffer
Viestit: 379
Liittynyt: La 17.03.2007 21:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja dwarffer »

joo..Kiitos kommenteista ja olen jokusen 3,5 kuukautta harrastanut
:D
skunkki
Viestit: 39
Liittynyt: Ke 20.06.2007 21:22
Paikkakunta: jääli

Re: fb örkki ja ogre blogi

Viesti Kirjoittaja skunkki »

hienoi nuo ukot mut ogre on hieman vaisun näkönen (ei millää pahalla) muute hyvii
jääliläiset rulaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”