Jep, eli taas vähän uudenlaista listaa teki mieli rakennella ja mahdollisesti jopa lähiaikoina kokeilla. Prätkät ja juustoKappalainen tungettuna oman listani perusrunkoon. Kommentteja, muutosehdotuksia tai muita vastaavia otetaan vastaan.
1496/1500 Space Marines
"Never Despair!" "...We Stand Alone"
HQ
- Master of Sanctity = 231 pts.
Bike
Rosarius
Crozius Arcanum
Thunderhammer
Artificer Armor
Adamantine Mantle
Terminator Honours
- Master = 96 pts.
Power Weapon
Bolt Pistol
Purity Seals
ELITE
- 5 x Terminator Squad = 240 pts.
Sergeant
2 x Assault Cannon
TROOPS
- 2 x 5 Tactical Squad = 200 pts.
2 x Sergeant
2 x Lascannon
2 x Plasmagun
- 5 x Scout Squad = 90 pts.
Sergeant
5 x Sniper Rifle
FAST ATTACK
- 3 x Bikers = 181 pts.
Sergeant
2 x Meltagun
Attack Bike, Multimelta
HEAVY SUPPORT
- Predator Annihilator = 153 pts.
Lascannons
Extra Armour
Smoke Launchers
- Whirlwind = 105 pts.
Extra Armour
Hunter-Killer Missile
- 8 x Devastator Squad = 200 pts.
Sergeant
4 x Missile Launcher
SM 1500pts.
SM 1500pts.
Viimeksi muokannut Gane, To 28.06.2007 23:38. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: SM 1500pts.
Whirlwindiltä extra-armour ja Hunter killer ohjus pois, sinä et ole viemässä sitä missään tapauksessa ammuttavaksi, joten kummatkin ovat hyödyttömiä. Kappalaisen varustus on turhan kova IMO, manteli ja haarniska pois, sillä lisäsavella ei tee paljoa ja 4+ invu suojaa tarpeeksi. Säästyneillä pisteillä Bikereihin lisää miehiä, sillä nyt nuo erikoisaseet tippuvat turhan helposti. Muuten oikein mukavannäköinen lista.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: SM 1500pts.
Whirlwindin kanssa olet kyllä oikeassa, pistettävä harkintaan noiden pudotus. Kappalaisesta olen taas hieman erimieltä. Maksaahan herra nyt aika paljon, mutta ilman manttelia ja panssaria hän on kovin haavoittuvainen ja tuskin maksaa itseään takaisin. Prätkäjengissä taas halusin pitää yhteispisteet matalana ja panssarintorjuntaan kokoonpano kykenee pyörän menetykselläkin. Pyörät ovat lähinnä ovat pieni härnäävä, ja silti tehokas iskuryhmä raskasta kalustoa vastaan.Half-breed kirjoitti:Whirlwindiltä extra-armour ja Hunter killer ohjus pois, sinä et ole viemässä sitä missään tapauksessa ammuttavaksi, joten kummatkin ovat hyödyttömiä. Kappalaisen varustus on turhan kova IMO, manteli ja haarniska pois, sillä lisäsavella ei tee paljoa ja 4+ invu suojaa tarpeeksi. Säästyneillä pisteillä Bikereihin lisää miehiä, sillä nyt nuo erikoisaseet tippuvat turhan helposti. Muuten oikein mukavannäköinen lista.
Re: SM 1500pts.
Omasta kokemuksesta voin sanoa että ne pyörät ei tee mitään muuta kun suojaa kappalaista.Hyvällä tuurilla pääsevät tukemaan tätä assaulttiin.Ajelet vaan niillä kappalaisen edellä niin kappalaista ei voi ampua ja tällöinen niitä kaikkia kalliita varusteita ei tarvita.Jos ovat vielä hengissä kun mentää assaulttiin niin kappalainen joinaa niihin ja litanies of hate paukkuu.Tosin onhan noilla meltoilla kiva ammuskella jos ovat hengissä.
Antti_94 kirjoitti:
Ja jos 10 tauta juoksee rivissä niin ei iigeet voi väistää sitä potkua. Muutama ainakin vahingoittuu / kuolee siitä ja sitten alkaa vaan hakata miekoilla!
Ja jos 10 tauta juoksee rivissä niin ei iigeet voi väistää sitä potkua. Muutama ainakin vahingoittuu / kuolee siitä ja sitten alkaa vaan hakata miekoilla!
- samppuliini
- Viestit: 1056
- Liittynyt: To 26.01.2006 16:31
- Paikkakunta: Riihimäki
Re: SM 1500pts.
Kappaliasella pitäisi näkyä mopo? Tai pisteet on laskettu väärin. Frag kranaatteja et enään saa, koska jos tuo on mopolla, niin kaikki 100pts wargearia on jo käytetty. Ei saa mennä edes yhtä pistettä yli edes tollaisella "juusto" kappalaisella. Itsekin tätä harmittelen ettei frageja enään saa, kun peluutan itsekin samanlaista sota pappia.
Warhammer 40k 5.th edition Tyranids W/25 D/11 L/14
Playing Warhammer is just like making love. It's usually done on a table and afterwards you always feel great shame.
Playing Warhammer is just like making love. It's usually done on a table and afterwards you always feel great shame.
Re: SM 1500pts.
Äh, totta. Korjattu.samppuliini kirjoitti:Kappaliasella pitäisi näkyä mopo? Tai pisteet on laskettu väärin. Frag kranaatteja et enään saa, koska jos tuo on mopolla, niin kaikki 100pts wargearia on jo käytetty. Ei saa mennä edes yhtä pistettä yli edes tollaisella "juusto" kappalaisella. Itsekin tätä harmittelen ettei frageja enään saa, kun peluutan itsekin samanlaista sota pappia.