"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Scouttien MURHAAMINEN

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
c0mmy
Viestit: 266
Liittynyt: Ke 07.08.2002 18:54
Paikkakunta: Tampere

Scouttien MURHAAMINEN

Viesti Kirjoittaja c0mmy »

Eli siis noi pirulliset scoutit ovat olleet riesana monissa matseissa ... Tiedättekö mitään hyvää keinoa tuhota niitä ? Pelaan örkeillä eli vaikeeta on sellasia MURHATA.
waaagh
Viestit: 78
Liittynyt: La 30.11.2002 22:21

Re: Scouttien MURHAAMINEN

Viesti Kirjoittaja waaagh »

Comissar kirjoitti:Eli siis noi pirulliset scoutit ovat olleet riesana monissa matseissa ... Tiedättekö mitään hyvää keinoa tuhota niitä ? Pelaan örkeillä eli vaikeeta on sellasia MURHATA.
Ei oo muuta kokemusta scouteista, muuta kun, että kaveri hyökkäs gutter runnereilla possupoikien flankkiin, mutta gutterit sai kyllä isän kädestä ja lujaa
Ostan Night Goblineita, Fanaticeja, Orc/Savage orc / black orc boyzeja, rock lobba yms..
Northen
Viestit: 260
Liittynyt: Ke 22.05.2002 23:55

Re: Scouttien MURHAAMINEN

Viesti Kirjoittaja Northen »

Mä en örkeillä pelaa, mulla on dwarffit ja niillä on kivaa ampua organ gunilla tai gyrokopterilla scoutteja.

Örkeillä vois olla jotkut magig missilet/muut taiat tai joku possulla oleva heeros aika kova sana
Toivo on vain ensimmäinen askel tiellä keittiöön
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Omilla kääpiöilläni ei ole oikein muuta keinoja kuin tykin grape shot ja se on erittäin huono tapa, onneksi ne eivät kuitenkaan höäiritse meidän marssimistamme.

Muilla (siis niillä joilla on magiaa) jotkut magic misslie taiat voisivat olla toimivia. Myöskin jonkin asteinen chargetus kimppuun (vaikka fast cavalryllä tai omilla skirmishereillä) voi häiritä niitä.
c0mmy
Viestit: 266
Liittynyt: Ke 07.08.2002 18:54
Paikkakunta: Tampere

.....

Viesti Kirjoittaja c0mmy »

Siis jos ne ovat vaikke metsän sisällä voiko niitä ampua magic missilellä tai jousilla ?
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Kyllä voi jos ne näkee. Metsästä saa kuitenkin suojaa, ja myös skirmish-muodostelma pitää ne hyvin hengissä, mutta silti kai yrittäisin vaan ampua niitä.
Phil Kelly says "No!"
Northen
Viestit: 260
Liittynyt: Ke 22.05.2002 23:55

Re: .....

Viesti Kirjoittaja Northen »

Comissar kirjoitti:Siis jos ne ovat vaikke metsän sisällä voiko niitä ampua magic missilellä tai jousilla ?
Voit, jos ne on maksimissaan 2" (ammutaessa missile weaponeilla -1 osumiseen soft coverista) päässä metsän reunasta, jos on enemmän niin sulla ei oo LOSsia niihin mutta ei myöskään niillä suhun.
Toivo on vain ensimmäinen askel tiellä keittiöön
c0mmy
Viestit: 266
Liittynyt: Ke 07.08.2002 18:54
Paikkakunta: Tampere

........

Viesti Kirjoittaja c0mmy »

Okei... kiitti
Kultru
Viestit: 22
Liittynyt: Ti 19.11.2002 19:56
Paikkakunta: Tampere

Re: .....

Viesti Kirjoittaja Kultru »

Upeetan kirjoitti:
Comissar kirjoitti:Siis jos ne ovat vaikke metsän sisällä voiko niitä ampua magic missilellä tai jousilla ?
Voit, jos ne on maksimissaan 2" (ammutaessa missile weaponeilla -1 osumiseen soft coverista) päässä metsän reunasta, jos on enemmän niin sulla ei oo LOSsia niihin mutta ei myöskään niillä suhun.
Tähänkin on tietenkin poikkeus, nimittäin Wood Elf Waywatchers jotkä näkevät 4" metsän sisällä.
(i.e. eli jos ovat esim. 3" sisällä metsässä, sinulla ei ole LOSia niihin, mutta niillä on sinuun.)
Mutta ne ovatkin Wood Elfejä. *grumble*
Kultru, the Goblin King
The Rain
Viestit: 205
Liittynyt: To 05.09.2002 18:27
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja The Rain »

Itsekkin pelaan örkeillä eikä ole tullut vastaan scoutteja mutta voisiko toimia että suojaat kuten sanottiin fastcavalrylla selustaa (boarit pieksee aika varmasti scoutit kuin lohari) ellei ne scoutit ny ole takana ettei voi suojaa selustaa.

Tai sitten laita savageorckejä suojelemaan muita joukkoja varusta ne jousilla voisivat ihan hyvin pitää suojaa koska niillähän on frenzy 1+a ja jos sä ny saat tapettuu pari tyyppiä hyvällä tsäkällä jousilla :) .
Bigfinga
Viestit: 60
Liittynyt: To 23.05.2002 08:10
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Bigfinga »

Grottos kirjoitti:Tai sitten laita savageorckejä suojelemaan muita joukkoja varusta ne jousilla voisivat ihan hyvin pitää suojaa koska niillähän on frenzy 1+a ja jos sä ny saat tapettuu pari tyyppiä hyvällä tsäkällä jousilla :) .
Siis frenzyjä missile trooppeja?? :roll: Onko järkeä tuhlata (2-3pts/äijä?), että niille saa jouset, joilla ne ei ammu ketään muita kuin omiaan? Jos jousiäijiä haluaa niin kannattaa ottaa mieluummin sitten error boyzeja ja käyttää savageja siihen mihin ne on tehty, elikkäs HtH:n! :wink:
Avatar
VonLexuza
Viestit: 196
Liittynyt: To 19.12.2002 20:38
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja VonLexuza »

Juu-u! Itsekkin pelaan örkeillä ja minulla on sama onkelma.
Mutta, lähinnä tulee shamaanit mieleen taioillaan. Voisi toimiakkin, taidanpas kokeilla seuraavassa pelissäni!

Eipä örkeillä ole oikein muuta keinoa, kerran hyökkäsin Possuvaunullani pieneen joukkoon Gutter Runnereita ja impact hiteillä tapoin kaikki! Se oli mukavaa se, vaikka kyllähän siinä omat hienot vaunut menivätkin.
Kuitenkin kokemuksen arvoinen kokemus! :P
Tor
Viestit: 90
Liittynyt: Ke 05.02.2003 18:48

Viesti Kirjoittaja Tor »

varmaan örkeillä paras tapa peitota scoutit on magia... ei kyllä tuu mieleen heti mitään muuta...

toki jättiläisen terrori ois kans aika hyvä, eikä se paljoa nuolista välittäis...
Armageddon
Viestit: 586
Liittynyt: Ti 18.06.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Armageddon »

Siis scoutit ja waywatcherit ignorataan jos mahdollista. Ne on liian kalliita voittaakseen jonkun pelin ja jos lähtee itse niiden perään niin omat yksiköt harhailevatkin sitten koko pelin ajan eivätkä välttämättä hanki tarpeeksi pisteitä.

Tosin ne on inhottavia mm. savage örkkien frenzyn ja night gobbo fanaatikkojen kannalta...
jamopower kirjoitti:Myöskin jonkin asteinen chargetus kimppuun (vaikka fast cavalryllä tai omilla skirmishereillä) voi häiritä niitä.
Ja mainittakoon, että örkeillä ei ole skirmishereitä. :wink:
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Eikö örkeillä olisi skirmishereitä? Kuvittelisi seka härdellin olevan luontainen liikkumistapa vihernahoille.
Avatar
Tyrisalthan
Viestit: 859
Liittynyt: Pe 08.11.2002 11:58
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tyrisalthan »

Ota sudenratsastajia. Niille vaikka vielä jouset. Nopea liike takaa pikaisen lähimeleen, ja jos ne menee pois chargausnäkökentästä, voit jahdata ne näkyviin ja vielä ampua.
Innokkuus korvaa pätevyyden
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

samapa tuo fast cavalryä niillä on. Ja olivathan savage orcit ennen skirmishereitä.
Avatar
VonLexuza
Viestit: 196
Liittynyt: To 19.12.2002 20:38
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja VonLexuza »

Enpä tiedä, että olisiko örkeille sittenkään luontaista jos heillä olisi skirmishereitä. Skirmish-sotilaathan periaatteessa ovat sotilaita, jotka pystyvät taistelemaan ilman suurempaa massavoimaa. Tekisivät kaikki taktisesti tärkeät työt.

Kuten esim. Gutter Runnerit. Hekin ovat salamurhaajakokelaita(?). Tai sitten Empiren Huntsmenit, he ovat metsästäjiä ja hiipivät salaa pusikoissa. ;)

Tekevät siis kaiken "yllätysosuuden" taisteluissa. Tosin olisihan se jännää, jos olisi pieniä joukkoja Black Orc'ja hiiviskelemässä joka puolella.. Mutta sitten taas tulee nämä pelilliset esteet tielle, tasa paino alkaisi järkkymään. Ei kiva. Syyttäkäämme tästä Games Workshoppia jälleen! ;)

Mutta, jotta tämä topicci ei menisi taas Offin puolelle, niin jatketaan.

Enpä tiedä olisiko Fast Cavalry sittenkään se oikea vaihtoehto. Gutter Runnerit lymyävät puskissa ja sinun pitäisi sinne mennä niillä ratsujoukoillasi, etkä pääse koittamaan mitään Flank-taktiikoitasi?

Ehkä se sankari ratsulla olisi paras keino estää näitä kahakoitsijoita?
Pitää mennä testaamaan seuraavassa pelissä. :)
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Loitsut, jotka eivät ole magic missileitä (forked lightning, uranon's thunderbolt, comet of casandora, flames of the phoenix, ...) eivät tarvitse LoSia kohteeseen, eli niillä tappaa piilossa olevatkin scoutit. Yleensä scout-porukat eivät ole kovin isoja, niin että D6 S4 osumaakin tekee yleensä riittävästi pahaa, että ottavat panic testin.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
High Elffi
Viestit: 68
Liittynyt: Pe 11.04.2003 20:30

Viesti Kirjoittaja High Elffi »

kaverini def jpoka pelaa kääpiöillä suhtautuu shadow warrioreihini niin, että joko a) yrittää tappaa ne gyrökopterilla
tai b) antaa niitten tehä mitä lystäävät, ei niitä koskaan saa muitten kuin varsijousi miesten kimppuun, eikä 6 shad warriorilla kehtaa mennä tappeleen 20 kääpä soturia vastaan, yleensä ne vaan viivästyttää kääpä Vars. jous. miesten laukauksia 1-loppu pelin ajan.
Ylä puolella oleva teksti ei ole välttämättä paikkansa pitävää. Tulkitkaa sitä miten haluatte, mutta lainaaminen omalla vastuulla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”