Glade Riders vai Guards?
Glade Riders vai Guards?
Eli kyseessä on 500pts peli ja siihen nyt mietin että 10 Glade Guardia vai 5 Glade Rideria? Muu armeija koostuu dryadi pomosta, dryadeista ja wild ridereista...
-Sami
Et silleen... Jos en ole oikeassa olen väärässä.
Et silleen... Jos en ole oikeassa olen väärässä.
- Half-breed
- Viestit: 10351
- Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
- Paikkakunta: Turku
Re: Glade Riders vai Guards?
No sinulla on jo fast cavalryä listassasi, joten Glade riderseja et oikeastaan tarvitse, mutta niitä ottamalla saisit erittäin mobiilin armeijan. Itse suosittelen ottamaan Riderseja, sillä tällöin armeijasi on erittäin mobiili ja tällöin vastustajan pitää pelata sinun ehdoillasi.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Re: Glade Riders vai Guards?
Mä ehdottaisin puolestaan gladeguardeja. Ne ovat kuitenkin todella hyviä ampumaan, ja se olisi yksi elementti lisää armeijaan - jossa nyt on jo ratsuväkeä ja lähitaisteluun pyrkivää jalkaväkeä.
-
General Eurond
- Viestit: 57
- Liittynyt: Su 17.06.2007 17:03
Re: Glade Riders vai Guards?
Ja kun otetaan huomioon, että ne on pelin parhaat ampujat, niin suosittelen.Lassek kirjoitti:Mä ehdottaisin puolestaan gladeguardeja. Ne ovat kuitenkin todella hyviä ampumaan, ja se olisi yksi elementti lisää armeijaan - jossa nyt on jo ratsuväkeä ja lähitaisteluun pyrkivää jalkaväkeä.
Minulla on haltian aistit.
Minulla on Kurnouksen voimat.
Minulla on Ihsan viisaus.
Minulla on Lorenin suojelus.
Enkä vieläkään ole täydellinen.
Minulla on Kurnouksen voimat.
Minulla on Ihsan viisaus.
Minulla on Lorenin suojelus.
Enkä vieläkään ole täydellinen.
Re: Glade Riders vai Guards?
Glade guardit ehdottomasti. Laittaisin guardit itseasiassa dryadienkin edelle kovuus kilpailussa.
- Amazing Slug
- Viestit: 4112
- Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
- Paikkakunta: Espoo
Re: Glade Riders vai Guards?
Glade Guard = Rape Guard. Ne vaan raiskaa kaiken eikä niille voi yhtään mitään ilman yli kahden sadan pisteen ritarijyriä. Ottaisin 5-6 uniittia 2000 pisteen listaan, jos haluaisin voittaa.
Re: Glade Riders vai Guards?
On näilläkin heikkoutensa. Loppujen lopuksi ne ovat vain haltioita, joiden ampumisella oikeasti tekee jotain. Lyhyen kantaman s4-nuolet toki pitävät fast-cavalrya kaukana, mutta kaiken maailman maan alta pompaavat gorgerit ja minerit ovat aika suolaisia näitä vastaan omatessaan sen joko hyvän t:n, monta woundia, tai molemmat. Myös Kaaoksen slaanseshi-spawnien luulisi ehtivän taisteluun asti hengissä näiden tulituksesta ja lähimätössähän nämä haltiat kaatuvat, kuin heinä. Tämän lisäksi kääpiöiden gyrot liekkeineen ja kaikki mahdollinen muu lentävä, joka kestää menee näistä läpi heittämällä.Amazing Slug kirjoitti:Glade Guard = Rape Guard. Ne vaan raiskaa kaiken eikä niille voi yhtään mitään ilman yli kahden sadan pisteen ritarijyriä. Ottaisin 5-6 uniittia 2000 pisteen listaan, jos haluaisin voittaa.
Mutta mitä aiheeseen tulee, toki ottaisin itse mieluummin mannunvartioita, kuin ratsastajia. Omassa listassa pidän aina kahta glade guard ryhmää. Näiden keskitetty tulitus on nimen omaan sitä kaivattua tulivoimaa, jolla saa heikennettyä suurempiakin blokkeja sopivan kokoisiksi dryadeille ja tanssijoille, puumiehestä puhumattakaan. Toki ratsastajat lisäävät armeijan mobiilisuutta ja ovat jossain määrin monikäyttöisempiä, mutta ainakin minulle se 20+ nuolta armeijassa on sen verran pidetty vakio, että mieluummin tuhlaan ne120 pistettä kymmeneen, kuin viiteen nuoleen, silläkin varjolla että liikkuvuus hieman laskee.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.