"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Piranha

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Sinisentalonnale
Viestit: 1
Liittynyt: To 16.03.2006 19:00
Paikkakunta: Lahti

Piranha

Viesti Kirjoittaja Sinisentalonnale »

Eli kannattaako näitä ostaa vai onko täysin turhia?
Pretty smart, eh?
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Piranha

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Ovat nopeita, tulivoimaisia Fusion blasterin kanssa ja saavat vietyä Seeker missilet nopeasti sinne missä niitä tarvitaan ja näitä esiintyy aina Taun listoissa. Eivät ole siis huonoja.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Hammer_p1ru
Viestit: 163
Liittynyt: To 31.08.2006 20:27
Paikkakunta: vantaa

Re: Piranha

Viesti Kirjoittaja Hammer_p1ru »

Melko kestäviä, (verratessa esim. mariinien land speederiin), minigunien kanssa murhaa kevyelle jalkaväelle ja saavat paljon ilmaisia droneja. Mikä voisi olla kivempaa? Ainiin, ja jos vastustaja ampuu, se on aina pois hammerheadeista.

eviledit: Hitto, puoli-hengitys (half-breed) ehti ensin!
DaBandito kirjoitti:Grim dark 2k here we come.
Avatar
Azured
Viestit: 420
Liittynyt: Ma 27.09.2004 17:59
Paikkakunta: Tarokeen

Re: Piranha

Viesti Kirjoittaja Azured »

Staattisessa ampuja-armeijassa tuovat nopeutta kaapata objectiveja yms.
Mobiilimmassa armeijassa ovat iskukykyinen (joskin vaurioherkkä) extranyrkki.
Tuhannessa pisteessä en käytä, mutta 1500:ssa on jo pari näitä kuljettamassa Seekereitä reunoja pitkin kylkilaukauksia ja muuta mukavaa pahantekoa varten.
"Where is this Emperor now, when you have need of him, human?"
-Shas'la T'au Kais, Fire Warrior
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Re: Piranha

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

Ainakin yksi olisi hyvä olla. Ovat niin käteviä viimmeisen vuoron objectiven nappaajia. Tulivoimaa kannattaa hakea muista yksiköistä.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Fast valintoja ei tule Tau armeijassa pahemmin käytettyä eli tämä on hyvä sijoitus sinne eikä vie slotti paikkoja muualta. Samoin ilmaisia droneja ei pidä koskaan vähätellä. Parhaillaan toimivat pienenä ryhmänä, jossa on useita näitä yhdessä eikä siten että liikutat yksittäistä jossain laidalla. Kolme näitä tekee nopeasti selvää vihollisen takalinjoissa kyykkivistä tulitukiryhmistä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”