"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

BB: Skaven-tiimin aloitus

Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

BB: Skaven-tiimin aloitus

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Hyvissä ajoin aloitettu valmistautuminen liigan seuraavaan kauteen kertoo joko nykyisen tiimin kohtaamasta epäluottamuksesta tai innostumisesta uuteen tiimiin. Jossain määrin kumpikin pitää paikkansa. Tämä kausi ja edellinen on tullut pelattua Norsella ilman suurempaa menestystä. Toisalta lukuisat pelit wood elffeillä aiemmin ovat johtaneet turhaan hätäilyyn Norsella. Pitäisi uskoa etteivät ne ole yhtä nopeita ja ketteriä kuin haltiat.

Kuitenkin vierailun Puokin Porvoon liikkeessä ja poimin kainaloon laatikollisen klaanirottia. Aikomuksena kasata uusi uljas BB-tiimi näistä. Innolla figujen kimppuun ja ensimmäiset rotat ovat kasaantuneet pienillä konversioilla höystettynä. Figujen kasaaminen ja maalaaminen on oma projektinsa, mutta tiiminmuodostus on oma maailmansa. Pelikokemusta skaveneilta ei ole kuin muutamasta pelistä toisella puolen pöytää.

Liigassa on ollut käytössä 1,1 miljoonaa aloitukseen ja oletan saman linjan jatkuvan ensi kaudellakin. Ohessa ajatukseni rahojen hyödyntämisestä:

1 x Thrower
2 x blitzer
3 x runner
7 x linerat
yhteensä 13 pelaajaa eli pari vararottaa

lisäksi apo, 3RR ja 3FF.

Heittäjän preferoin runnerin sijaan, koska AG3+Pass+Sure hands on sikäli parempi kuin AG4, että ei tarvitse käyttää re-rolleja niihin toimintoihin, mitkä ovat heittäjälle tärkeitä.

2 blitzeriä tuo Block-taitoa kentälle ja toimivat keihäänkärkenä, kun tarvitsee avata reittiä tai hakea vastustajan pallonkantajaa.

3 runneria jakaa maalintekovastuuta ja vihollisen on vaikeampi luoda huolellinen puolustus jokaisen ympärille. M9 yhdistettynä yhteen hand-offiin ja/tai quick passiin antaa mahdollisuuden tarvittaessa siirtää palloa hyvinkin pitkiä matkoja.

Apo huolehtii kärkipelaajien terveydestä ja auttaa potkimaan loukkaantneita linjureita päähän.

3RR voi olla yliampuvaa ja 2 olisi parempi määrä, koska heittäjällä on kyvyt tukenaan sekä runnereilla Dodge. Re-rollit jäävät siis kiinniottamiseen ja tärkeiden blokkien loppuunsaattamiseen.

3FF on oikeastaan ylijäämien käyttämistä FF:ään. LRB5:ssä FF:n hankkiminen alussa ei ole enään niin oleellista kuin ennen. Pelkän FAME:n takia ei viitsi kuluttaa liikaa rahaa FF:ään.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Re: BB: Skaven-tiimin aloitus

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Ottaisin linjarotan ja yhden FF:n tilalle neljännen re-rollin. Vaikka hyökkäyksessä et niitä tarvitse nimeksikään, ovat ne puolustuksessa elintärkeitä, koska mahdollistavat vähän riskimpienkin peliliikkeiden yrittämisen, esim. vapaaksi lyödyn pallon poimiminen zonelta, useammat go for itit (gutter runnereilla pallon/heittäjän viereen takakentälle) ja satunnaiset 1d blokit ja dodget muillakin kuin runnereilla.

12 pelaajaa on kuitenkin ihan hyvä määrä alkuun, etenkin kun on apo. Uusia linjarottia saa kuitenkin ostettua nopsaan, toisin kuin re-rolleja.

-Roope
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: BB: Skaven-tiimin aloitus

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Ei hassumpi idea ja ei tullut mieleenkään. Liigassa ollut vielä käytössä rahapalkkiot, jos ottelun jälkeen kirjoittaa otteluraportin sekä lähettää rosterin komissaarille. Nämä yhdessä auttavat uusien linjureiden hankkimisessa, joten varamiesten kohdalla voi hyvinkin säästellä.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Blood Bowl”