"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Grabba Stik

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
S@mpyl@
Viestit: 74
Liittynyt: Ke 26.04.2006 14:40
Paikkakunta: Oulu

Grabba Stik

Viesti Kirjoittaja S@mpyl@ »

Eli mietin että laitainko tolle slaverille (jolla 20 grottii) Grabba Stikin. Katsoin joitain armeijamalleja ja huomasin neuvoja missä kannatettiin choppaa. Mietin pistänkö chopan vai grappa stikin, ja mitä taktiikoita näillä voisi hyödyntää?
Mitä sen väliin laittaisikaan?
Avatar
Saunis
Viestit: 340
Liittynyt: Su 29.01.2006 18:28
Paikkakunta: Oulu

Re: Grabba Stik

Viesti Kirjoittaja Saunis »

Stikki on tässä uudemmassa edikassa aivan turha, että otappa se choppa (vaikka tikku on kieltämättä tyylikäs)

Ja muista ottaa squighound kanssa
"Viimeisin vierailu: To 25.12.2012 16:47"
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Re: Grabba Stik

Viesti Kirjoittaja daider »

Kerrotaanpa vielä miksi näin. 3 editionissa, jonka aikainen Ork codexi on, modeli sai lyödä kaikki iskunsa vain jos oli kiinni vihollisessa, muut taisteluun osallistuvat heittelivät kiviä sieltä selän takaa. Muutama ase (grappa stik esim) sallivat täydet hyökkäykset erikoissääntöineen myös takarivistä. 4. editionissa kaikki lyövät aina täysillä, joten grappa stikin kaltaiset kivat aseet menettivät käyttökelpoisuutensa.

Pidä vain modelilla se tikku (sillähän voi olla tulevassa codexissa vaikka mitä etuja), se käy ihan hyvin choppasta.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
S@mpyl@
Viestit: 74
Liittynyt: Ke 26.04.2006 14:40
Paikkakunta: Oulu

Re: Grabba Stik

Viesti Kirjoittaja S@mpyl@ »

Meinasin käyttää tota grabba stikkiä chopan tilasta (eli käytän tota grabbaa choppana). Ja kyllä se
aika näyttävä on sen kanssa. oon irrottanu ton squiqhoundin warbossin kädestä ja se on omalla basella.
Mitä sen väliin laittaisikaan?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”