"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

raltig gun vai thrower?

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
karvinen295
Viestit: 62
Liittynyt: Pe 23.03.2007 17:51
Paikkakunta: Noormarkku

raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja karvinen295 »

kysymys kuuluu:
kumpi on parempi (mielipidettä kysytään) raltig gun vai warfirethrower?
millaseen tilanteesaan suosittelette käyttää kumpaakin
Avatar
Stifler
Viestit: 592
Liittynyt: Ke 29.08.2007 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja Stifler »

Riippuu tietenki siit ketä vast pelaa.Jos pelaa vaik wood elfei vastaa nii tietenki warpfire thrower
Kirjoittaja Drakojan » To 03.09.2009 17:48

Se on trolli, ei siitä kannata välittää.
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

High elves 1 kirjoitti:Riippuu tietenki siit ketä vast pelaa.Jos pelaa vaik wood elfei vastaa nii tietenki warpfire thrower
Nojaa, skirmisher-statuksen takia ei sinne lätyn alle kauhean montaa mene. Itse suosisin Ratling Gunia, sekin strena tekee kivasti lämää, on maaginen (dryadit eivät ilmeisesti saa tätä vastaan savea) ja se tekee autohittejä. Yhdellä onnistuneella satsilla saa telottua kokonaisen yksikön.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
karvinen295
Viestit: 62
Liittynyt: Pe 23.03.2007 17:51
Paikkakunta: Noormarkku

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja karvinen295 »

tarviiko war fire thrower BS tairaltig gun??
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Vähän panostusta siihen kirjoitukseen, jooko? Mutta kuitenkin, kumpikaan ei vaadi BS:ää osumiseen. Rgun saa yleensä enempi laakeja, aina saman kantaman päähän, tarpeeksi hyvällä strenalla, ja on halvempi+varmempi (niin kauan kun ei käy ahneeksi).
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Sir_Jarkko
Viestit: 201
Liittynyt: Pe 09.09.2005 21:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja Sir_Jarkko »

Täytyyhän toki ottaa huomioon Warppilieskarin koomisimmat misfiret mitä Fantasy Battlessa taitaa löytyä. Mikä olisikaan ihanampaa kun ensimmäistä kertaa käyttäessäsi sitä, se posahtaa suoraan rottablokkisi vieressä, juoksee paniikissa bullien nenän eteen tai alkaa juoksenteleaan palavana ympäriinsä vain tuhotakseen kallisarvoisen rottaogreykskkösi ;). Rättärihän toimii, mutta lieskari on "pelimiehen" valinta.
"From the blizzards under northern sky I hail!"
Avatar
karvinen295
Viestit: 62
Liittynyt: Pe 23.03.2007 17:51
Paikkakunta: Noormarkku

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja karvinen295 »

vielä yksi lisä kysymys miten hoidetaan heittimellä stand and shoot?
Avatar
Justus
Viestit: 239
Liittynyt: To 06.05.2004 14:52
Paikkakunta: Turku

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja Justus »

karvinen295 kirjoitti:vielä yksi lisä kysymys miten hoidetaan heittimellä stand and shoot?
Sanotaan siellä Armybookissa sivulla 28 misfire taulukon alapuolella
Skaven Armybook page 28 kirjoitti:-fire the weapon as soon as the charge is declared, before the enemy moves.
Yögobbo
Viestit: 649
Liittynyt: Su 06.10.2002 15:08
Paikkakunta: Raisio

Re: raltig gun vai thrower?

Viesti Kirjoittaja Yögobbo »

karvinen295 kirjoitti:kysymys kuuluu:
kumpi on parempi (mielipidettä kysytään) raltig gun vai warfirethrower?
millaseen tilanteesaan suosittelette käyttää kumpaakin
Jostain syystä minulla on käsitys, että useimmat Ratling gunin puolustajat eivät ole kokeilleet Warpfire throweria misfiren pelossa, tai sitten ampuvat sillä liian kauas (tai lähelle) ja kehuvat sitten Ratlin gunin maasta taivaisiin. Saatan tietysti olla väärässäkin.

Muutaman vuoden ajan asiaa pohtineena ja myös peleissä molempia aseita testanneena voisin kiteyttää lyhyesti, että Ratling gun on luotettavampi kun taas Warpfire thrower on tuhovoimaisempi. Ratling gun myös kantaa hieman kauemmas. Jos Warpfire throwerilla ampuu, kun vihollisyksikkö on siinä 8-10 tuuman päässä, niin misfire on lähes ainoa asia, joka voi estää osumisen. Peleissä olen havainnut, että flame templaten alle mahtuu modeleita yllättävän paljon, ja vaikka osaan osuu vain 4+:lla, niin kymmenen hittiä on melko keskitasoa. jos Ratling gunilla tavoittelee kymmentä hittiä, niin yleensä pitää heittää ainakin kolmea noppaa, jolloin aseen kehuttu luotettavuus kärsii. Lisäksi Warpfire throwerin isompi Strength (ja eräissä tilanteissa myös d3 woundia) nostaa sen tuhovoimaa. Myöskään ei sovi unohtaa erikoissääntöä, että yksikin tappo pakottaa Panic-testin. Sopivalla aseen suuntauksella voi saada muutaman osuman pariin yksikköön, jolloin teet kahdelle yksikölle panic-testin.
Ratling gunin luotettavuus on melko itsestäänselvyys, yhdellä nopalla ei voi misfirata, kahdella todennäköisyys misfireen on sama kuin muilla sotakoneilla, mutta misfiren vaikutus on jo tiedossa kun päätät, heitätkö toista noppaa. Kolmannen tai useamman nopan heittäminen nostaa misfiren todennäköisyyttä suuremmaksi, mutta edelleen mahdolliset misfire-tulokset ovat pelaajan tiedossa etukäteen.

Tässä oli siis pohdintoja vain sääntöjen valossa. Lisäksi jotkut suosivat jompaa kumpaa asetta muista syistä: itse esimerkiksi pidän liekinheitintä sopivampana fantasiamaailmaan kuin konekivääriä, ja muutenkin epäluotettavuudestaanhan Skavenit nimenomaan tunnetaan. Tosin nämä ovat vain oma mielipiteitäni ja yleensä kuitenkin käytän molempia aseita.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”