Muistaako kukaan Mighty Empires -peliä?

Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Muistaako kukaan Mighty Empires -peliä?

Viesti Kirjoittaja behemoth »

GW:llä oli takavuosina (siis aikoinaan 80- ja 90- lukujen taitteessa?) markkinoilla peli nimeltä Mighty Empires. Vieläkö joltain vanhemmalta pelaajalta se löytyy.

Haluaisin nimittäin verrata hieman sen sääntömekaniikkaa itse juuri Saksasta hankkimaani Empires -nimiseen figupeliin.

Empires on 15mm figuilla pelattava taktiikkapeli, jossa pääpaino on provinssien valtaamisessa, kylien rakentamisessa ja armeijan strategisessa liikuttelussa kartalla (heksakartta).

Peli on tehty 2001 ja sillä on "isoveli" pelikin, nimeltä Demonworld (joka taasen on julkaistu jo 1994). Demonworld keskittyy massataisteluihin GW:n vanhan Space Marines -systeemin tapaisesti, kun taas Empiresissä pääpaino on valtakunnan yleisellä kehittämisellä.
Avatar
Pahvi
Viestit: 368
Liittynyt: Pe 22.11.2002 21:11
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pahvi »

Pistin sulle postia...
Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja behemoth »

Kiitokset Pahville.

Enpä tullut ajatelleeksi, että tämä peli on jäänyt elämään ja että siitä oikein vielä kehitetäänkin.

Jep. Aivan eri peleistä kuitenkin on kysymys. Empires -pelissä tuo taustan Fluffi on kutakuinkin suoraan whfb:stä, joten muitakin yhtäläisyyksiä olisi saattanut olla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut”