"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Witchunters crusaders-blogi

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Ruispöllö
Viestit: 533
Liittynyt: Su 16.04.2006 17:41
Paikkakunta: Pylkönmäki

Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Ruispöllö »

Ideana on koota moderni ristiretki-inkvisitioarmeija. Samaan blogiin tulee myöhemmin kuvia Dark Angeleista, jotka ovat liittolaisia.

Kuvia:
Battle sisters ryhmä:
http://s60.photobucket.com/albums/h24/G ... CN3297.jpg

Canoness:
http://s60.photobucket.com/albums/h24/G ... CN3298.jpg

Eversori:
http://s60.photobucket.com/albums/h24/G ... CN3299.jpg

Wip Exorcisti:
http://s60.photobucket.com/albums/h24/G ... CN3300.jpg

Sama toisesta kulmasta:
http://s60.photobucket.com/albums/h24/G ... CN3301.jpg

Comments, please.
Löytyy.
Avatar
Ruispöllö
Viestit: 533
Liittynyt: Su 16.04.2006 17:41
Paikkakunta: Pylkönmäki

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Ruispöllö »

Kommentteja?
Löytyy.
Henzka
Viestit: 8
Liittynyt: Su 19.08.2007 19:58
Paikkakunta: Tampere

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Henzka »

Hyvältä alulta vaikuttaa. Väriteema on aika räikeä, erottuu ainakin pelikentältä :D "Ristiretkeläiset tulloo!"

Vissiin kaikki maalipinnat ovat aika flättejä, mutta enpä tiedä, kyllä tuollaisinakin ihan hyvin menevät.
Paitsi jos johonkin koskisin, niin noihin metalliosiin. Jokin ruskea washi/inkkaus tekisi terää, saisi metalleihin hieman syvyyttä.
Eksorkisti on tosi hienon näköinen, varsinkin nuo ikonit on kivoja.
Ps. Onko tuo kultainen hahmo tuon Exorcistin päällä tosiaan trumpettiin puhaltava pikkuenkeli?
Avatar
Ruispöllö
Viestit: 533
Liittynyt: Su 16.04.2006 17:41
Paikkakunta: Pylkönmäki

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Ruispöllö »

Pitäisikö siis Battle Sisterien haarniskoja inkata tai washata ruskealla? Tuo kultainen hahmo on torveen puhaltava enkeli ja onkin tosi kultainen, koska maalasin siihen kolme kerrosta shining goldia.
Löytyy.
Henzka
Viestit: 8
Liittynyt: Su 19.08.2007 19:58
Paikkakunta: Tampere

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Henzka »

Itseasiassa tarkoitin näitä kulta-yms hopeaosia. En siis haarniskoja.
Avatar
Goblinoid
Viestit: 791
Liittynyt: La 25.03.2006 21:22
Paikkakunta: Oulu, Suomen Innsmouth

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Goblinoid »

Tuo Exorcisti on hieno, haluan nähdä sen valmiina, jahka se valmistuu.

Mutta ukkoja voisi hiukan parantaa. Ensinnäkin, kannattaa laittaa pensselin kärkeen hiukan vähemmän maalia, näin pinnat eivät näytä kovin paksulta. Joissakin osissa näkyy myös pohjamaalia.. Suosittelen maalaamaan Eversorin kallon hiukan vaaleammaksi, kenties bleached bonella, että näyttää enemmän pääkallolta. Ja vielä yksi neuvo, haighlaitteja enemmän kehiin, niin tulee enemmän säväkkyyttä ;) Mutta kyllä se siitä!
Mukana Sotavasaran foorumeilla jo kymmenen vuoden ajan.
Pikku-Mo
Viestit: 113
Liittynyt: Ke 03.10.2007 15:53

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Pikku-Mo »

Figujen pinta paikoitellen hiukka flättiä, mutta kyllä se siitä kun alkaa enemmän maalailemaan figuja. Metalliosista olen samaa mieltä muiden kanssa, hiukka washia tekisi aika paljon.

Dark Angelit ei voi muuten muuten olla allyina WH-armeijassa, mutta WH:t voivat olla DA-armeijassa, eli varsinaisen armeijan (=sen minkä joukoilla on "pääpaino") pitää olla DA, WH-armeijan allyina voi olla vaan vanillamariineja tai Codex-Guardia. Jos sen nyt tarpeeksi epäselvästi ilmaisin.
Avatar
Juige
Viestit: 220
Liittynyt: Ma 15.01.2007 16:22
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja Juige »

Kyllähän nuiden panssarillekkin pieni washi 50/50 seoksella ruskeaa ja punaista inkkiä kävisi. Ennemmin lähtisin noita kultaosia drybrushailemaan ihan vaan esim mithril silver+shinig gold seoksella. Jos washailee ruskealla kultaa niin se alkaa nopeasti näyttämään pronssilta.
Joissain oppaissa on kultaa washailtu vihreällä/purppuralla, ei kyllä ole tullut itse kokeiltua mutta kait se toimii. Sitten voisit blacklinejä kokeilla, reilu mustan ja veden seos ja sitten vaan ohuella pensselillä vetelemään viivoja esim moottorisaha siskon olkasuojuksen ja tuon happiletku härdellin väliin, periaatteessa aina kun on vähän korkeampi kohta tai muutenvain tulee erivärillä niin siihen juureen/reunaan blacklineä vaan, yksityiskohdat erottuvat paremmin ja lopputulos on vähän siistimmän näköinen.

Siinä vähän omien kokemusten perusteella vinkkiä, rohkeasti vaan kokeilemaan niin kyllä siitä hyvä tulee.
Avatar
The fanatic
Viestit: 157
Liittynyt: La 28.04.2007 16:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Witchunters crusaders-blogi

Viesti Kirjoittaja The fanatic »

Baset ovat aika tylsiä, maalaa baseen pari kerrosta lisää ruskeaa ja laita hiekkaa ja ruohoa/ jotain sellaista, koska mielestäni pelkkä maali on aika tylsä. Mutta kyllä näitä figuja kehtaa pelipöydällä näytellä, maalaus on paikoittain aika flattia.
http://s4.fi.gladiatus.com/game/c.php?uid=26458 Tää on oikeasti hyvä peli. Kannattaa kokeilla. Ottakaa tai jättäkää.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”