"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Yhetee ice weapons

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Shamppa
Viestit: 128
Liittynyt: Su 25.02.2007 14:53
Paikkakunta: Espoo

Yhetee ice weapons

Viesti Kirjoittaja Shamppa »

Eli nämähän antavat magical atackit kunnes tulee jtn tulta päälle, lueskelin näiden sääntöja ja silmiin pisti monikko. Esim. Yheteiden Weapons & Armour kohdassa lukee Yhetee ice weapons.
Ja eikös tuossa ole kyse vain yhdestä hyypästä elikkä monikkoa ei voi mielestäni perustella sillä että ei koko joukko voi yhdesä yhtä asetta käyttää. Joten kysymykseni on siis lasketaanko Yhetee ice weaponit 2 handwepaksi? eli sais sen +1A
Avatar
Tyranni
Viestit: 789
Liittynyt: To 05.10.2006 15:36
Paikkakunta: Naantali

Re: Yhetee ice weapons

Viesti Kirjoittaja Tyranni »

Shamppa kirjoitti:Eli nämähän antavat magical atackit kunnes tulee jtn tulta päälle, lueskelin näiden sääntöja ja silmiin pisti monikko. Esim. Yheteiden Weapons & Armour kohdassa lukee Yhetee ice weapons.
Ja eikös tuossa ole kyse vain yhdestä hyypästä elikkä monikkoa ei voi mielestäni perustella sillä että ei koko joukko voi yhdesä yhtä asetta käyttää. Joten kysymykseni on siis lasketaanko Yhetee ice weaponit 2 handwepaksi? eli sais sen +1A
Gw:n Faqissa luki ettei saa, kun kuulemma kaikilla figuilla ei ole 2 jääpalasta kädessään...
"I Speak Spanish to God, Italian to Women, French to Men, and German to My Horse"
- Charles V
http://fi4.gloryoffellowland.com/?ref_a=asdius
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: Yhetee ice weapons

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Ja armeijalistassa pitäisi lukea että additional hand weapons, jotta saisi sen toisen iskun... Mitä fluffi sanoo, on eri kuin mitä säännöt sanoo...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Re: Yhetee ice weapons

Viesti Kirjoittaja daider »

Todennäkisesti "ice weapons" monikko viittaa aseiden eri tyyppeihin. Figuillahan on käsissään miekkaa, kirvestä, nuijaa jne. Eli riippumatta siitä mitä jeti-figu heiluttaa, sen hyökkäyksiin vaikuttaa ice weapon sääntö.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Yhetee ice weapons

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Kahdeksi hand weaponiksi lasketaan vain ne aseet, joien sanotaan olevan "two hand weapons" tai "counts as two hand weapons". Jeteillä ei ole yhtäkään hand weaponiksi luokiteltavaa asetta.

Huomaa, että vaikka hahmolla olisi kuinka monta yhden käden asetta, lisähyökkäyksen saa vain kahdesta tai useammasta hand weaponista.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”