"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1500 pts Ultramarines

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Tällästä listaa oon ajatellut, tosin annhillaattorii ei vielä ole. Mutta ei muutakuin asiaan.

HQ: Master 75 pts Total: 121 pts
+Artificer armor 20 pts
+Frag grenade 1 pt
+Terminator honour 15 pts
+Power weapon 10 pts

Chaplain reclusiarch 85 pts total: 122
+Jump pack 20 pts
+Krak grenade 2 pts
+terminator honour 15 pts

Elites:
Veteran squad 1 90 pts Total: 165 pts 5 figua
+frag grenades 5 pts
+Power fist 25 pts
+Pair of lightng claws 30 pts
+Power weapon 15 pts

Veteran squad 2 ( Apocalypse veteraanit) 90 pts Total:175 pts 5 figua
+Terminator honour 15 pts
+frag grenades 5 pts
+power fist 2 50 pts
+power weapon 15 pts

Dreadnought 105 pts Total: 105 (125) pts
+Twinlinked lascannons 20 pts (vaihtoehtoinen assaultcannonin kanssa)
+Closecombat wpn (free)

Troops: Tacktikal squad 1 75 pts 5 figua Total: 165 pts
+ Transport Razorback: Twinlinked lascannon 90 pts

Tacktikal squad 2 150 pts 10 figua total:216 pts
+flamer 6 pts
+Misslelaunca 10 pts
+Transport Rhino 50 pts

Scout squad 1 65 pts 5 figua Total: 70 pts
+Heavy bolter 5 pts

Scout squad 2 65 pts 5 figua total: 90 pts
+ Sniper rifles 5 25 pts

Fast attack:

Assault squad 1 110 pts 5 figua total: 140 pts
+frag grenades 5 pts
+ Plasmapistol 5 pts
+ power fist 25 pts
+ combat shield 5 pts
+ krak grenades 6 pts

Heavy support:

Predator annhillator 120 pts total: 130 pts
+heavy bolters 10 pts



Tämmmönen tässä. Kritiikkiä ja muuta tällästä, kiitos.
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

MISSall launcherin heittäisin tactical squad kakkosesta tactical squad ykköseen. Veteraaneja on turhan paljon ja turhan pienissä ryhmissä. Jonkin lainen kulkupeli veteraaneilla vois olla asiaa.

Masterin (tai ainakin sen artificer armourin) heittäisin warppiin. Samoin kappalaisen krak kranaatit (ostaisit vaikka bolt pistoolin ja frag kranaatit ni olis enemmän hyötyä).

Dredille ja predalle laittaisin extra armourit. Normi scout ryhmästä laittaisin heavy bolterin snipu ryhmään ja heittäisin normi scoutit (joko) warppiin (tai lihakilviksi ko. snipu ryhmään). Assault squadin combat shieldikin on melkoinen turhake (pois pisteitä syömästä).
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Kappalaisella on bolt pistol, mutta pitääkö se erikseen ostaa sille (pitää) ja mulla ei oo ylimääräsii frag kranaatteja, pitääkö niiden ees näkyä sillä. Veteraaneja ei saa yhteen squadiin. Ellei Rhinoon saa laitettua kahta viiden hengen squadia. Mislle launcherista ei ole hyötyä ykkös tqaktikaaleille, mutta flamerista olisi mielestäni. Masterin artificer armor on must! Eikö combatshieldiin sisälly bolt pistol(apocalypsepeleissä joku sanoi näin)?
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Jipe kirjoitti:...frag kranaatteja, pitääkö niiden ees näkyä sillä.)?
Joo kyllä niiden "pitäis" näkyä, mutta ei kukaan oikeasti ala valittamaan, ettei kappalainen ole WSIWYGgi jos sillä ei näy kaikki frag kranaatit ym. sälä (kannattaa kuitenkin mainita näkymättömistä frageista tai näyttää oma lista vastustajalle ennen peliä).
Jipe kirjoitti:Veteraaneja ei saa yhteen squadiin. Ellei Rhinoon saa laitettua kahta viiden hengen squadia.
Täh? Siis meinasin, että ottaisit esim. 8 veteraania (huom. yksi ryhmä) näille kivat aseet (itse päätät) ja pakkaat rhinoon (kuljettaa sen 10 marsua). Niin ja selkeyden vuoksi sanottakoon, ettei perus 40k:ssa ole yhtään transporttia mihin menee useampi kuin yksi ryhmä (ainakaan vielä).
Jipe kirjoitti:Mislle launcherista ei ole hyötyä ykkös tqaktikaaleille, mutta flamerista olisi mielestäni.
Jälleen... täh? Ykkös takki on pieni (5 marsua), kakkos takki on iso (10 marsua) => Voisin kuvitella, että takki ryhmä 1 toimis tulitukena missilen kanssa (vähän niin kuin "sataset") ja, että takki ryhmä 2 menis rhinollaan lähelle vihua ja fleikkais ja/tai assaultois.
Jipe kirjoitti:Masterin artificer armor on must!)?
Nooh suosittelen jättämään masterin kokonaan pois jos noin on... vitsi vitsi. Saathan sitä (armouria) käyttää jos tykkäät (tai vaikket tykkäis, mikä minä olen sanomaan), mutta IMO melko turha (paitsi biker komentajalla).
Jipe kirjoitti:Eikö combatshieldiin sisälly bolt pistol(apocalypsepeleissä joku sanoi näin)?
Ööh ei varsinaisesti. On totta, että combat shieldiä, bolt pislaa ja close combat weaponia voi käyttää yhdessä ja assault squadin kersantilla on bolt pisla valmiina (eli ihan laillinen kombo (pisla + kilpi + nyrkki) on kyseessä), mutta se ei poista sitä tosiaisaa, että combat shield vaan on antamaansa hyötyyn nähden melko kallis (turhake).
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Guardsniper kirjoitti:
Jipe kirjoitti:...frag kranaatteja, pitääkö niiden ees näkyä sillä.)?
Joo kyllä niiden "pitäis" näkyä, mutta ei kukaan oikeasti ala valittamaan, ettei kappalainen ole WSIWYGgi jos sillä ei näy kaikki frag kranaatit ym. sälä (kannattaa kuitenkin mainita näkymättömistä frageista tai näyttää oma lista vastustajalle ennen peliä).
Virhe. On totta, että figuilla pitää näkyä kamat, mutta kranaatteja ei sentään tarvitse näkyä, joten näkymättömät kranut ovat okei.

Muutoin suosittelen kuuntelemaan Guardsniperin neuvoja, sillä hän on täysin oikeassa. Lisäksi jos haluat jotkut yksiköt lähikseen, niin kannattaa aseistaa ne siihen sopiviksi ja laittaa lihaa ympärille ottamaan osumaa ja tuomaan lisävoimaa.
Sitten tuo Combat shield. Ei siinä ei tule automaattisesti mukana pistoolia, joten ellei hahmolle saa sitä pistoolia ilmaiseksi, niin joudut ostamaan sen Armorystä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Joo-o. Mutta jos laittaisi Razorbackin ja ehkä myös Rhinon veteraaneille, ja laittaisi missalaunchan ykkös takkiin, ja sieltä yks poika kakkos takkiin, niin kuulostaisiko hyvälle. Ja krakit pois kaikilta paitsi assaultmarsuilta. Mutta eikö Lascannonit ole hyviä tuhoamaan esim carnifexejä, Tyranteja ynnä muita tollasii ärsyttävii mörköjä. Koska jos dreadnought ja Razorback sekä tuleva Predator käyttää Lascannoneita, niin luulisi sillä kaatuvan ainakin carnifexi ja tyrant (niistä on ollut haittaa mulle peleissä). Combat shieldin voisin heittää hormagaunteille ja laittaa sille vaikka tavallisen Chainswordin, ja Commanderille olisiko Meltagun hyvä? Se olisi aika ilkeä peli tyrkyille.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Lascannon puree todella hyvin kaikkeen, kunhan ne eivät tule liian monen kaverin kanssa, joten kyllä isoja mörköjä ja tankkeja sillä saa tapettua hyvin. Veteraanit kannattaa laittaa yhteen ryhmään, niin toimivat paremmin ja säästät samalla pisteitä. Lisäksi Razorback on parempi antamaan tulitukea, kuin viemään marsuja klosikseen (Haluat ampua, joten liikut hitaasti. Haluat lähikseen nopeasti, niin et ammu.) Ja meltagunia ei kenellekkään charrulle saa, ellet ota combi-meltaa.

Tee vain ihan uusi lista sillä se helpottaa meidän haukkum...kommentointia ja saat helpommin listan kuntoon.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Jipe
Viestit: 518
Liittynyt: La 09.06.2007 16:34
Paikkakunta: Khiisalami

Re: 1500 pts Ultramarines

Viesti Kirjoittaja Jipe »

Joo. Uuden listan teen sitten kunhan olen saanut ukkojen varusteet valmiiks (Misslelauncher ykköseen, kilpi poijes assaultkersantilta, veteraanit yhteen sakkiin) . Muuten, eihän noilla varusteilla olevia veteraaneja saa yhteen squadiin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”