Vanilla-marsu codexista löytyy kohta jossa lukee techmarinen olevan independent character. Vastaavaa kohtaa yritin löytää DA codeksista vaan en löytänyt. Onko GWn pojilla tapahtunut kömmähdys ja moinen on unohdettu vai onko techmarine DA codexin mukaan omillaan oleva jalkapartiomies?
Ja jatkokysymys, siis jos moinen on vielä IC, hänet siis voinee liittää terminator squadiin?
Ja servitorista, servoarm antaa yhden ylimääräisen S8 & I1 hyökkäyksen. Mutta tällä kun on jo ccw, eikös sen kuuluisi saada 2A armilla?
Techmarine
Techmarine
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Re: Techmarine
Vastaavaa sääntöä ei ole ei myöskään ole uudessa BA-codexissa, joten ilmeisesti tuo muutos on sitten tehty ihan tarkoituksellisesti. Tai no eihän sitä voi koskaan tietää... IC-sääntöä ei kuitenkaan mistää löydy, ja FAQ:ssa ei ole tähän korjauksia, joten ei kai niillä sitä sitten ole.Remington kirjoitti:Vanilla-marsu codexista löytyy kohta jossa lukee techmarinen olevan independent character. Vastaavaa kohtaa yritin löytää DA codeksista vaan en löytänyt. Onko GWn pojilla tapahtunut kömmähdys ja moinen on unohdettu vai onko techmarine DA codexin mukaan omillaan oleva jalkapartiomies?
Ilmeisesti sitten Vanillalla ja BT:llä voi, mutta DA:lla ja BA:lla ei voi.Remington kirjoitti: Ja jatkokysymys, siis jos moinen on vielä IC, hänet siis voinee liittää terminator squadiin?
Enpä usko, että servo-armin tuomaa ylimääräistä lisähyökkäystä voi combottaa ccw:n kanssa. Ainakaan en ole kenenkään vielä nähnyt käyttävän Techmarinea niin, että se löisi kaksi kertaa power weaponilla, ja sitten käyttäisi pistooliaan servo-armin kanssa, ja löisi sillä kahdesti. Jos tuolle nyt pitäisi jotain sääntöpohjaa etsiä, niin servo-armia ei taida olla missään määritelty edes aseeksi (paitsi fluffissa), joten se taida täyttää sääntökirjan Two Weapons -kappaleen kriteerejä.Remington kirjoitti: Ja servitorista, servoarm antaa yhden ylimääräisen S8 & I1 hyökkäyksen. Mutta tällä kun on jo ccw, eikös sen kuuluisi saada 2A armilla?
Eli minusta servitorit lyövät yhdet hyökkäyset ccw:llään, ja sitten perästä yhdet hyökkäykset servo-armillaan.
Phil Kelly says "No!"
- Guardsniper
- Viestit: 1509
- Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Techmarine
Oon kuullu, että DA:lla ja BA:lla on ihan tarkoituksella jätetty pois se IC sääntö. Jos olis IC niin kyllä vois liittää(, jopa ilman terminator haarniskaa).Remington kirjoitti:Vanilla-marsu codexista löytyy kohta jossa lukee techmarinen olevan independent character. Vastaavaa kohtaa yritin löytää DA codeksista vaan en löytänyt. Onko GWn pojilla tapahtunut kömmähdys ja moinen on unohdettu vai onko techmarine DA codexin mukaan omillaan oleva jalkapartiomies?
Ja jatkokysymys, siis jos moinen on vielä IC, hänet siis voinee liittää terminator squadiin?
Ja servitorista, servoarm antaa yhden ylimääräisen S8 & I1 hyökkäyksen. Mutta tällä kun on jo ccw, eikös sen kuuluisi saada 2A armilla?
Servo käsvarsi on ihan vaan erikoislyönti (ei siis ase), vähän niinkuin callidus assassinin "myrkky veitset". Toista servo arm attackia ei saa edes chargessa. Ainoa tapa miten voi saada kaks servo arm lyöntiä on käsittääkseni servo harness, joka siis sisältää kaksi armia.
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
YV tavoittaa.
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Techmarine
Enkelipojilla techmarinea on muutenkin virtaviivaistettu. Mennyttä ovat wargear-optiot ja muu hauskuus, joilla teknomariinien olemassaoloa aikaisemmin puolustettiin. No, ainakaan Enkelten kanssa ei tarvitse arpoa, saako full servo harnessin kanssa käyttää hyppyreppua tai prätkää. Olisin kirjoittanut paremman codexin.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Re: Techmarine
Kiitoksia vastanneille.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
at me. I am the Devil." -Charles Remington-