"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Ja ei sitä tiedä millaista kamaa saa vieläpä sille smaster champalle :)
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

Loppuu se ininä ja avautuminen!
Yleinen mielipide Helffeistä on näköjään täällä se, että oma armeijasi on aseistettu veitsellä, kun helfit tulee Leopard 2A4 matsiin. Koviahan ne on, mutta kun kaikilla armeijoilla on ne heikkoudet edelleen. Juu Helffit mättää nyt kovaa lähiksessä, mutta ainoastaan ne eliitit, keihäitten iskemät 16 WS4 S3 iskua paljon kiinnostaa monia lähisyksiköitä joilta löytyy joko T, tai AS, tai molempia tarpeeksi. Ja sitten ne eliitit kyllä ne edelleen ampumista ja magiaa kuuntelee ja tarpeeksi heikennettyn blokin saa edelleen hengiltä, kun ei ne Helfit mitään kestä. Ja mikä parasta nämä muutokset tekevät helffeistä niin pirun kalliita, että jos joskus satuit näkemään jopa neljän yksikön helffilistan (Helkkaristi yksiköitä muuten.), niin kiitos kaikkien buustien ja GW:n yleisen "Nostetaan kaiken hyvän hintaa" -linjan, niin nyt helffit pääsevät mukaan jopa kolmella yksiköllä, ei ne helffitkään sitä kestä kun kylkeen/selkään tullaan, joka on helppoa, kun vastustajalla on enemmän yksiköitä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
Avatar
Synnin niittäjä
Viestit: 529
Liittynyt: Ti 27.04.2004 16:02
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Synnin niittäjä »

Jep, itsekkin tuossa hetken pyörittelin vuoroin kynää ja vuoroin noppia.
Sitten tulin siihen tulokseen että kyllä ne Chosen-/Graalin ritarit ajavat vieläkin ihan kaikista helffeistä suoraan edestäpäin läpi.
Se siitä ylivoimaisuudesta...
(Ja jos joku sanoo että nuo ovat epätavallinen näky kentällä, niin...)

Eli, kyllähän näillä uusilla helffeillä edelleenkin ajetaan pöytää lähes miten huvittaa. Ainoa ero on ettei enään mennä yhtä helposti täysrankatusta jalkablokista suoraan edestä läpi.
Mikä vahinko, joutuu hieman katsomaan miten oikein pikku-ukkojaan juoksuttaa.

Heikkouden syynä on jo edelläkin mainittu joukkojen kallis hinta, sillä tämähän näkyy armeijan koossa.
Ampuminen sattuu vanhaan malliin ja yhdistelmärynnäköt niittävät suippokorvia kuin viikate heinää, etenkin jos sattuu olemaan kärryjä matkassa saavat haltiat hetken pohtia kuinka mahtavia he nyt uuden ilmestymisensä jälkeen olivatkaan (paperia ;)).

Siis itsehän olen helffi-pelaaja ja osa uudistuksista on ihan kelvollisia. Oma pelityylini ei tule kuitenkaan muuttumaan, olenhan tähänkin asti käyttänyt kahta keihäsblokkia ja vapaavalintaista eliittiryhmää (SM/WL) joita tuetaan muutamalla kärryllä/ratsuväellä.
Lohikäärmeitä taas olen aina karttanut, hintavia ja hyvin riskialttiita kun ovat. Vielä kun ei se ratsastaja ole tehty juurikaan pahvia vahvemmasta materiaalista niin tippuu sekin hyvin herkästi satulastaan.

Ja loppuun vielä, ainahan ne Welffit nämä uudet Helffit raiskaa. Kyse on vain siitä mistä suunnasta...
Pesis kirjoitti:Työmotivaatiota Rommellin sanoista: "Sweat saves blood, blood saves lives, and brains save both."
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Mutta, kuten sanoin, Elffien ei enää tarvitse luottaa tuommoisiin homeisiin 20 hengen blokkeihin, pärjäävät pienemmilläkin. Ei niitä pääse enää flankkaamaan. Lue uusimman WD:n battle report(kolmen tonnin), jossa Helffit mättää O&G:n maahan melkein kahden tuhannen victory pointsin erolla.


Niin ja, High Magicissa on nyt fortune is ficklen tilalla loitsu millä saapi yksiköistä stubborneja, niin ei ne bretitkään sitten saa swordmastereita murrettua.

Mitä tulee kysymykseen eliittiyksikköjen heikentämisestä ennen kimppuun hyökimistä, niin ainahan tuo pätee kaikkien armeijoiden kanssa, ei se mikään Elffien "heikkous" ole.

Toki, nyt on mahdollista tehdä kyllä entistä pienempi armeija, jos vanhaan tapaan ottaa neljä itemeillä topattua characteria.

Kannattaa katsoa noita kahta esimerkkiarmeijaa, jotka on WD:ssa. Toisessa on kolme yksikköä, kaksi bolttista ja kaksi characteria(kummallakin lohikäärme).
Tässä siis täyteen pumpattu eliittiarmeija jolla helppo hävitä.

Toisessa taas neljä yksikköä, kaksi bolttista, kolme White Lion chariottia ja kolme characteria!
Nuo chariotit ovat eliittiyksiköitä, kuten myös tämän esimerkkiarmeijan kaksi White Lions -yksikköä. Siinä on viisi erittäin kovaa eliittiunittia, ja päälle pakolliset coret sekä klassinen bolttisduo. Plus maagilordi, battle standard bearer, ja ärhäkkä special character!

Characterit ovat erittäin riisuttuja, kummallakin vain yksi maaginen härpäke, Korhilista en tiedä. Tällä tavoin on saatu aikaan pirun pelottavannäköinen armeija, jota vastaan minun viherpiipertäjäni eivät uskaltaisi lähteä, kuin raskaassa fanaatikkolastissa ja sotakoneiden pommituksen siivittämänä. Flankkaamiset sun muut saisin unohtaa, sellainen ei Helffejä vastaan onnistu kuin kaikkein raskaimmalta ratsuväeltä.

Muutenkin High Elffeillä pääpaino on nyt siirtynyt vahvasti yksiköiden suuntaan, kun ennen ne characterit olivat heikkojen elffiryhmien ainoa lohduke.
Tämä on hyvä asia, peukut ylös sille!
Viimeksi muokannut Mithrandir, La 03.11.2007 21:52. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja MakeH »

uusi teclis on tosin maailman kovin spessu mikä on tavallaan ikävää, pitää melkein itsekkin testata sitä laudalla vaikka spessuja olen koittanut karttaa.
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Swordmasterit on edelleenki ne jätkät jotka ammutaan/eivät kerkeä koskaan lähikseen koska niitä vältellään. White Lionit sentään kestää ampumista ja lyö isommalla palalla ja on stubborn.

Itse kelasin listaa jossa on 20 x 4 spearia, kolme boltteria, kotka, dragon prinssit standard of sorceryllä ja muusikolla, teclis ja rullakuski.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Niin, mutta sittenhän vihollinen välttelee myöskin White Lioneita..?

Eli minkäs kimppuun se yksikkönsä laittaa menemään, kun mikään kohde ei houkuta paitsi bolttikset ja jousiampujat, ja elffien cavalryn kimppuun ei kuitenkaan pääse?

Eiväthän nuo herranen aika ole mitään Kääpiöitä, kyllä Elffit combattiin menevät jos niin vaan päättävät!


Kyllä ne Grail Knightit varmasti Swordmastereista läpi turskahtavat kun tilannetta simuloidaan laskimella. Itse pitäisin sitä elffien loitsua, joka antaa omalle ryhmälle 5+ ward saven, ja sitä toista joka tekee niistä stubbornin, aika ovelina tilanteen tasoittajana.

Jos siis oletetaan että Brettien lance/ Kaaoksen chosenit pääsevät elffilinjaan koskemattomina, niin oletetaan samointein että elffeillä on tuo wardi ja stubborn päällä, white lioneilla vaikka pelkästään wardi.

Menee hyödyttömäksi spekulonniksi koko homma, jep.
Avatar
Synnin niittäjä
Viestit: 529
Liittynyt: Ti 27.04.2004 16:02
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Synnin niittäjä »

Mithrandir kirjoitti:Mutta, kuten sanoin, Elffien ei enää tarvitse luottaa tuommoisiin homeisiin 20 hengen blokkeihin, pärjäävät pienemmilläkin. Ei niitä pääse enää flankkaamaan. Lue uusimman WD:n battle report(kolmen tonnin), jossa Helffit mättää O&G:n maahan melkein kahden tuhannen victory pointsin erolla.
"Normaali" pelien koko on 2000pts ja O&G-lista oli äärimmäisen heikosti rakennettu kun katsotaan ketä vastaan oikein pelataan.
(Jos et usko, niin miksi moinen määrä Ngobboja? Nehän pelkäävät Helffejä! Ja jos kerran niitä piti olla niin oisivat ottaneet kunnolla arsuja.)
Tosin sen myönnän että selasin taisteluraportin arviolta seitsemässä sekuntissa, mutta oli sekin aivan liikaa.
Mitä tulee kysymykseen eliittiyksikköjen heikentämisestä ennen kimppuun hyökimistä, niin ainahan tuo pätee kaikkien armeijoiden kanssa, ei se mikään Elffien "heikkous" ole.
T3 on.
Niin ja, High Magicissa on nyt fortune is ficklen tilalla loitsu millä saapi yksiköistä stubborneja, niin ei ne bretitkään sitten saa swordmastereita murrettua.
No ammutaan Trebuchetilla... Ja kyllä vieläkin ne Graalin ritarit pesee noilla edelleenkin pyykkyiä, usko pois.
Lisäksi koska taiat ovat yleisessä tiedossa, osataan ne rullat säästää oikeasti merkittäviä loitsuja varten...
Ja jos tuo on heitetty noihin onnistuneesti niin tuskin niiden kimppuun hyökätään päättömästi.
Toisessa taas neljä yksikköä, kaksi bolttista, kolme White Lion chariottia ja kolme characteria!
Nuo chariotit ovat eliittiyksiköitä, kuten myös tämän esimerkkiarmeijan kaksi White Lions -yksikköä. Siinä on viisi erittäin kovaa eliittiunittia, ja päälle pakolliset coret sekä klassinen bolttisduo. Plus maagilordi, battle standard bearer, ja ärhäkkä special character!
Ihan tyylikäs armeija se taisi olla, tosin spessuja ei edelleenkään tueta. (Olisivat tunkeneet ne jonnekkin minne aurinko ei paista ja laskeneet arsut 9pts:n ja pistäneet ellyriaanit Coreen.)

Siis eihän noilla voittaminen mitenkään mahdotonta ole, mutteivät ne mitään jumalia ole.
Tykki tahi katapultti, sattuu se noita silti, etenkin nuo leijonakärryt tulevat olemaan tykistön lempikohteita. Mutta toki tavallinen muskettirivistökin riittää ajamaan tuollaiset hiekkoon happeen.

Edit:
Kyllä ne Grail Knightit varmasti Swordmastereista läpi turskahtavat kun tilannetta simuloidaan laskimella. Itse pitäisin sitä elffien loitsua, joka antaa omalle ryhmälle 5+ ward saven, ja sitä toista joka tekee niistä stubbornin, aika ovelina tilanteen tasoittajana.
Kyllä se tullaan edelleenkin näkemään kentällä. Muista kuitenkin että Grailit saavat myös wardinsa. Sitten jos keulaan jymähtäminen vuoroksi aiheuttaisi pelon kylkeen hyökkäämisestä jättäisi varmaan moni rynnäkkönsä odottamaan seuraavaa vuoroa ja liikkuisi uuteen asemaan.
Kyllähän se Brettipelaaja (tai ihan kuka tahansa muukin) tietää, että SM:in on heitetty stubborn, jolloin hyökkäystä pohditaan tavallista huolellisemmin.
Pesis kirjoitti:Työmotivaatiota Rommellin sanoista: "Sweat saves blood, blood saves lives, and brains save both."
Mithrandir
Viestit: 2490
Liittynyt: Su 16.05.2004 21:47
Paikkakunta: Kajaani

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Mithrandir »

Synnin niittäjä kirjoitti:
Mithrandir kirjoitti:Mutta, kuten sanoin, Elffien ei enää tarvitse luottaa tuommoisiin homeisiin 20 hengen blokkeihin, pärjäävät pienemmilläkin. Ei niitä pääse enää flankkaamaan. Lue uusimman WD:n battle report(kolmen tonnin), jossa Helffit mättää O&G:n maahan melkein kahden tuhannen victory Siinä on viisi erittäin kovaa eliittiunittia, ja päälle pakolliset coret sekä klassinen bolttisduo. Plus maagilordi, battle standard bearer, ja ärhäkkä special character!
Yhdistit nyt kirjoituksestani kahta täysin eri asiaa käsittelevää kohtaa, muutenkin katkeaa tuossa yksi lause kesken. Vahinko? (( Edit: ah, samanlaista editointisohellusta näyttäisi kummallakin olevan. :) ))

Kumpaakaan niistä kahdesta WD:n esimerkkiarmeijasta ei käytetty battle reportissa. Battle Reportin armeijoita en analysoinut lainkaan, Battle Reportit ovat muutenkin lähempänä showpainia kuin turnauspelejä. Tarkoitin lähinnä, että Helffeille saa väännettyä tuollaisen armeijan joka venyy mukavan leveäksi, täten estäen flankkaamista.

Se nyt on jokaisen oma asia, miten kavereiden kanssa pelaa, ja miten pelaa virallisissa turnauksissa. Kyllä sen Korhilin hinnalla takuulla lohkeaa varsin pätevä commanderkin, hällä väliä.

Se armeija jokatapauksessa vaikutti erittäin kovalta, ja kun White Lion charioteilla on epäilemättä kaikista pelin charioteista kovin iskuvoima, niin kyllä niitä tullaan kavahtamaan.

Mitäs tämä muuten on, että chariotit kuitataan aina kommentilla "kyllä ne tykeillä hoituu", kun pelin armeijoista ainoastaan kahdella, kolmella on tykkejä(sama asia katapulttien kanssa)?
Muilla joudutaan kohdistamaan vähintään kaksi bolttista vuorossa chariottia kohden, sen neutralisoimiseksi. Joillakin ei ole tätäkään, ja 16" charge meinaa lisäksi sitä, että on yksi vuoro aikaa hoitaa ne chariotit pois, kaksi vuoroa oikein hyvällä tuurilla.

Joten, kolmesta chariotista jää aivan väkisinkin jäljelle jellonaa hyökymään vaikka lohikäärmeprinssien kanssa jonkun onnettoman eliittiyksikön päälle(Itse en kestäisi tuollaista chargea edes Kääpiöilläni, ellei kyseessä olisi Hammererit lordi Imusieneni kanssa).

Tähän asti on siis tullut todettua, että Trebuchetit/Grudge Throwerit/Rock Lobbat on jees Helffejä vastaan. Ketäs vastaan eivät olisi?

Tykeillä pärjää kans, kyllä ruuti ja rauta haltian kaataa(mikä sopii loistavasti niiden taustatarinaankin, väistyvät maailmasta vähitellen teknologian ajaessa jousen ja magian ohi) mutta näitä ei löydy kuin parilta armeijalta.

Millä eliittiryhmälläsi lähtisit Helffien eliittiryhmiä vastaan jos pelaat armeijalla jolla ei ampumista kauheasti ole? Lähtisitkö ollenkaan, pyrkisitkö minor victoryyn pakittamalla kauhuissasi nurkkaan ja loitsimalla parista Helffiryhmästä puolet pois?

Onko nyt niin että Korkeahaltiat ovat mutatoituneet sellaiseksi kauhistukseksi, että niille ei pärjääkään enää kuin matkan päästä?

Minusta tämä vaikuttaa äkkiseltään katsottuna olevan näin. Palataan asiaan sitten kun kaikilla on todellista kokemusta näiden hullujen tonttujen pöytätavoista.
Kyllä se tullaan edelleenkin näkemään kentällä. Muista kuitenkin että Grailit saavat myös wardinsa. Sitten jos keulaan jymähtäminen vuoroksi aiheuttaisi pelon kylkeen hyökkäämisestä jättäisi varmaan moni rynnäkkönsä odottamaan seuraavaa vuoroa ja liikkuisi uuteen asemaan.
Kyllähän se Brettipelaaja (tai ihan kuka tahansa muukin) tietää, että SM:in on heitetty stubborn, jolloin hyökkäystä pohditaan tavallista huolellisemmin
Tästä vielä, että ei siellä mitään Helffiryhmää ole kylkeen kärkkymässä, ei niitä nyt niin paljon ole ympäriinsä tanssahtelemassa siellä niittysellä. Ennemminkin, jos jämähdät siihen Sword Masterien keulaan Grail Knighteillasi, niin sitten tulet häviämään myöhemmät roundit niille combatissa aivan varmasti. ;)
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Synnin niittäjä kirjoitti: ja pistäneet ellyriaanit Coreen.)
Hah ja sepä olisikin ollut hyvä idea ;P (minulle tosin kävisi). Jos ellyrianit olisivat corea niin silloin helffeille saisi edellee full cavalry armeijjan boostien kera tosin cavalry ei ASF säännöstä yhtäpaljon hyödy kuin jalkaväki johtuen siitä että lyö vain sillä s3:lla jouduttuaan chargetuksi.

Tähän väliin kysymys. Mitä ottaisin coreen uudessa edikassa? 2 arsut? Seaguardeja? Tai se halvin vaihtoehto 2x10 spearia (voivat myös tehdä jotain kun ei niitä viitsi chargea halvalla tai tuhlata ampumista)?
Avatar
Synnin niittäjä
Viestit: 529
Liittynyt: Ti 27.04.2004 16:02
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Synnin niittäjä »

Rizky kirjoitti:
Synnin niittäjä kirjoitti: ja pistäneet ellyriaanit Coreen.)
Hah ja sepä olisikin ollut hyvä idea ;P (minulle tosin kävisi). Jos ellyrianit olisivat corea niin silloin helffeille saisi edellee full cavalry armeijjan boostien kera tosin cavalry ei ASF säännöstä yhtäpaljon hyödy kuin jalkaväki johtuen siitä että lyö vain sillä s3:lla jouduttuaan chargetuksi.
Kun Coresta kerran jotain viedään pois, eli nyt helmit, niin voisi olettaa että sinne tuodaan jotain muuta tilalle.
Enhän minä ole ikinä peluuttanut full cavalrya, koska se ei sovi omaan näkemykseen Helf-armeijasta.
Tosin pitäisi tällä listalla olla mahdollisuus siihen niille, joita se kiinnostaa.
Tähän väliin kysymys. Mitä ottaisin coreen uudessa edikassa? 2 arsut? Seaguardeja? Tai se halvin vaihtoehto 2x10 spearia (voivat myös tehdä jotain kun ei niitä viitsi chargea halvalla tai tuhlata ampumista)?
Siis, minkälaisen armeijan haluaa rakentaa? :P
2x10 Arsua kuulostaa edelleen ihan pätevältä ratkaisulta jos halvalla haluaa noista päästä.
Itse tosin aion edelleen käyttä 2x20/2x21 keihästä ja 10xarsua.
Pesis kirjoitti:Työmotivaatiota Rommellin sanoista: "Sweat saves blood, blood saves lives, and brains save both."
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Mithrandir kirjoitti:O__________o

Miksi?

Oliko näistä pakko näin hyviä tehdä?

Kertokaapa, onko näillä enää yhtään heikkouksia, muita kuin huono kestävyys ampumista vastaan?

Niin, ja WD hehkuttaa että white lioneille on chariotissa aseidensa kanssa S6, pitääköhän tämä paikkansa vai ovatko pojat unohtaneet että GW antaa mounted -tyypeille vain +1 strenghtiin? Jos kyseessä on vaan ase joka antaa +2 strenghtiin, niin mie en kyllä ala ennää.

Ihan tarpeeksi härskiltä nuo Swordmasterit S5 2A :eineen kuulostavat, always strikes firstin kanssa.. ja takuulla ainakin jalkaisin olevat White Lionit iskevät S6 great weaponeillaan aina ensin. Spear Elffitkin entistä halvempia ja always strikes firstillä 20 hengen blokista lentää 16 attackia vihollisen nassuun, koita nyt sitten voittaa tuollaisia.

*YYYYYRRRRRJÖ*

Kyllä nyt kaikki High Elf -pelaajat hierovat tyytyväisenä rasvaisilla käsillään ihramahaansa, irstaasti hymyillen. Paskiaiset.
Paha hieroa ihramahaa kun en omista, ja käsissäkin on vain pikaliimaa, ei rasvaa. Irstaasti hymyilen vain lohikäärmeille ja paskiainen kyllä olen, ei sillä mitään mutta...

Inise vielä pikkuisen enemmän niin jotakin voisi naurattaakin. Lasketaanpa nyt hieman kuinka paljon vahinkoa esim. se kuudentoista attackin spearblokki tekee vahinkoa normaalille örkkiyksikölle: kilvet, chopat, 25 nappia ja FC.

Elffit iskee ekaksi, osuu 3+, kuudestatoista iskusta 10.666... osuu, 3,555... woundaa ja 1,777 pääsee saveista läpi. Onnittelut, tienasit itsellesi kaksi tappoa, 12 pistettä etkä edes vienyt rankkia. Sitten vihernahat...

4 attackia takaisin, kaksi osuu, 1,3 woundaa ja 1,1 menee savesta läpi. Tapoit yhden. Mutta mutta..

Örkeillä on outnumber, 3 rankkia, standard ja tappo. Elffeillä 3 rankkia, standard ja kaksi tappoa. Tasan meni. Eivät ne nyt niin saamarin ylivoimasia ole että niistä ihan itkemään pitää ruveta. Ai niin, unohdinkin mainita että örkkien champpa iskee kaksi iskuaan WS nelosella ja strena vitosella. Hupsista...
Niin, hinnatkin unohtuivat. Örkkiblokki maksoi 185pts ja Elffiblokki 205pts. Ja tämä siis ihannetilanteessa blokki vs. blokki, jollaista pelikentällä ei kauhean usein näe.

Ja ei, vaikka et ole sitä vielä ehkä sisäistänyt, niin Swordmasterit eivät muodosta 90% Suurhaltioista. Ammupa serraista kerran yhdellä Empiren Handgunner- yksiköllä (10 nappia) ja katso miten käy.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Mithrandir kirjoitti:ja elffien cavalryn kimppuun ei kuitenkaan pääse
Miten niin? Kahdeksan movementtihan niillä nykyään on kun ithilmar armouria ei enää ole. Nehän voi tietty paeta chargesta, mutta...
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Tulikohan swordmastereille joku uusi sääntö sen tilalle että aina lyövät ini järjestyksessä gw:illä
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Rizky kirjoitti:Tulikohan swordmastereille joku uusi sääntö sen tilalle että aina lyövät ini järjestyksessä gw:illä
Terve.


Ne lyä ekana... ;)
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Sworsdmastereilla on varmaan kivaa jos vastaan tulisi Alttari + 2 Steam Tankkia. Impactit kun on voitto heihin.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Oberon_ kirjoitti:
Rizky kirjoitti:Tulikohan swordmastereille joku uusi sääntö sen tilalle että aina lyövät ini järjestyksessä gw:illä
Terve.


Ne lyä ekana... ;)
No siis tarkotin et ei niil oo mitää enemmä ku muil elffeil :p ku ennen oli kummiski se sääntö ni nyt ei ole mitään enempää
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja MakeH »

lisättiin niille hyökkäys ja on niillä ws6, eli ei niitä ihan tuuliajolle jätetty 0o
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Olis tullu vaa se et -1 to hit ampumises s4 tai pienemmil ;)
kanitsia
Viestit: 279
Liittynyt: Pe 16.04.2004 09:57
Paikkakunta: Kuopio

Re: YÄäääää!!!! ((uudet High Elffit)

Viesti Kirjoittaja kanitsia »

Olen jo jonkin aikaa näitä huhuja selaillut, mutta en ole vielä huomannut kenenkään puhuvan helffien psygologisesta puolesta mitään, eli ovatko nämä saaneet mitään jännää estämään paniikkia/fearia/terroria?
Jos eivät, niin mitä hyödyttää maksaa mansikoita eliittijalkaväestä, kun tarpeeksi iso yksikkö zombeja ajaa ne karkuun?

Onhan niillä LD se kasi tai kymppi, mutta tämäkin pettää useammin kuin pitäisi, varsinkin täys-fear armeijaa vastaan. Siksi Psykoimmuniteettia olisi tarvittu, mutta en ole sellaisesta kuullut. Onko joku muu?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”