"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Muutama figu viime ajoilta

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Cuchulainn
Viestit: 59
Liittynyt: To 06.02.2003 02:05
Paikkakunta: Dublin
Viesti:

Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Cuchulainn »

Tässäpä muutama maalaamani figu viime ajoilta - ensimmäisenä Boromir:
Kuva
Koetin tällä pysyä aika lähellä elokuvan väriteemaa, joten ei ole mitään kovin ihmeellistä tässä. Lisää kuvia löytyy täältä.

Seuraavana Onental the Smuggler, jolla osallistuin Arcane Miniaturesin kisaan, mutta ilman menestystä (onnea vielä kerran Gorkiporkille toisesta sijasta):
Kuva
Lisää kuvia täältä.

Ja viimeisenä Feylhin the Savage, jossa koetin hakea jotain hieman normista poikkeavaa ja scifi-vaikkutteisempaa:
Kuva
Lisää kuvia täältä.

Kaikki mahdolliset kommentit ja kritiikit ovat tervetulleita ;)
Count the bodies like sheep, to the rhythm of the war drums...
Lay your head down, sleep, to the rhythm of the war drums...
Avatar
Dwümer
Viestit: 46
Liittynyt: Ma 20.08.2007 16:48
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Dwümer »

Nättejä on jokainen. Boromorissa onnistunein kohta on mielestäni tuo musta takki, siinä on melkein parasta mustaa mitä olen nähnyt. Sen verran vaikeaa musta on maalata, että ihmettelen tuota tulosta.
viitsitkö paljastaa miten sen olet tehnyt? Lähinnä mitä harmaata siinä olet käyttänyt?

Yleensä ottaen kaikissa noissa on iho ja metallit ovat onnistuneet kiitettävästi.

Onentalin vihreä hameviittatsydeemi on loistavasti maalattu myös.

Ainoa mikä häiritsee on tuon vikan kuvan tossa viikatteen tyylisessä aseessa se veri. Se ei oikeen näytä vaan silmään niin hyvältä ois parempi jos se ei ois noin pisteittäin. Nyt näyttää lähinnä että joku on roiskinu puolukkahilloa siihen terään. Jos lyömäkanttiin lisäisit hieman verta ja tekisit siitä tasaisemman se näyttäisi vallan hyvältä.

Kaikin puolin todella hienoja ovat kaikki, nostan hattua.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

Onentalin viitta on kaunis (voiko noin sano edes vaatteista?), mutta katseessa on jotain vikaa ku näyttää nii hitsin oudolta!Boromirin vaatteet onnistuivat hyvin ja tuon naikkosen kepin päässä oleva härpäke (se ylhäällä oleva) näyttää kauhealta =) Jos mie nään heikko värinäkö) nii maalaus on siinä joissain paikoin turhan paksua ja katse häiritsee siinäkin figussa (ite en ikinä maalaa pupilleja xD), mutta muuten kaikki muu on hienoa!!

Monenneksi sijoituit?
2
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Haa! Se Onental the Smuggler oli tosiaan sinun työsi. Epäilinkin sellaista kun näin sen. Ei muille kai kerrottu noista sijoituksista kun niitä ei varmaan edes järjestelty millekään sijoille. Itse pidin tuota kuitenkin uhkana top kolmoseen pääsemiselle ja kyllä se huolestutti.

Tuo vihreä hame on kyllä mukavan mattapintainen ja tasainen, mutta se kaipaisi ehkä hieman vaaleampia korostuksia ja/tai kenties hieman tummempaa varjostusta. Kun nyt se on minusta ehkä turhankin tasaisen näköinen (ainakin kuvassa). Tuo ruskea panssari/takki on minusta tässä mielessä paremmin onnistunut, tai näyttää ainakin kuvassa paremmalta. Oikeastaan muutenkin yläkroppa on minusta paremmin onnistunut, paitsi että noi jaloissa olevat nauhat näyttävät varsin kivoilta. Mutta kuten sanoin, kyllä tuo oli minusta varteenotettava vastus ja hieno figu noin yleisesti.

Porukan onnistunein on minusta kuitenkin tuo Boromir. Tuo musta takki on oikein hyvä ja siinä korostukset ovat maltilliset mutta tuovat silti hyvin esiin noita takin muotoja, Musta on tosiaan hieman hankala, joten hyvä suoritus siinäkin mielessä. Myös miekka on oikein kaunis ja metallisen oloinen. Tuo kilpikin on siinä mielessä helvetin hyvä, että tavallaan siinä on aika maltillinen tuo ylä- ja alaosan välinen kontrasti, mutta silti se ei näytä tylsän tasaiselta. Jos GW:n tuotteet olisivat kelvanneet kisaan, niin tuossa olisikin ollut paha vastus.

Kaikista figuista voisi sanoa sen, että ihonväri on oikein hyvä ja kasvot näyttävät kaikissa oikein onnistuneilta.

Täytyy käydä kopioimassa itselleen muistiin noita kaavoja ja tutkiä mitä värejä olet käyttänyt :D.

EDIT: hoksasimpa sitten katsoa tuosta smugglerista kuvia myös takaa... Hmmmm. hame on kyllä jotenkin onnistuneempi juuri tuolta takaa, tai sitten se johtuu jotenkin valaistuksesta kun kuva on otettu tjs. Mutta pitää ehkä vähän muuttaa mielipidettä tuosta figun alaosasta. Onhan se sittenkin aika hyvä sieltäkin.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Cuchulainn
Viestit: 59
Liittynyt: To 06.02.2003 02:05
Paikkakunta: Dublin
Viesti:

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Cuchulainn »

Dwümer kirjoitti:Boromorissa onnistunein kohta on mielestäni tuo musta takki, siinä on melkein parasta mustaa mitä olen nähnyt. Sen verran vaikeaa musta on maalata, että ihmettelen tuota tulosta.
viitsitkö paljastaa miten sen olet tehnyt? Lähinnä mitä harmaata siinä olet käyttänyt?
Highlightit tuossa Boromirin takissa on tehty sekoittamalla hieman punaista - tais olla Red Gore - mustaan, ja sitten lisäämällä asteittain lisää Bleached Bonea siihen, kunnes lopulta on puhdasta Bleached Bonea, erittäin laimeana sekoituksena kuitenkin. Itse olen havainnut tämän toimivan aika hyvin, kunhan ei käytä liikaa punaista.
Gorkiporki kirjoitti:Tuo vihreä hame on kyllä mukavan mattapintainen ja tasainen, mutta se kaipaisi ehkä hieman vaaleampia korostuksia ja/tai kenties hieman tummempaa varjostusta. Kun nyt se on minusta ehkä turhankin tasaisen näköinen (ainakin kuvassa).
Juu, siinä mielessä toi etukuva ei ole paras mahdollinen, koska figu on hieman etukenossa, ja sen takia taas kaapu jäisi väkisin hieman varjoon - tästä syystä maalasin korostukset maltillisemmin etuosassa kuin takaosassa.

Kiitoksia kommenteista ;)
Count the bodies like sheep, to the rhythm of the war drums...
Lay your head down, sleep, to the rhythm of the war drums...
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Day »

Kaikki ovat oikein miellyttäviä katsella, mutta hassua kyllä, mielestäni baset ovat ehkä parhaiten onnistuineita osia. ;) Tykkään hillityistä maastobaseista ja etenkin tuon Onentalin muokattu viistoalusta on oikein kiva.

Uskoisin kyllä, että kuvat eivät oikein näytä samoilta kuin figut livenä, kun monet kivat yksityiskohdat ovat tosi hillittyjä. Etenkin Feylthin the savagen kasvot ovat todella hienot ja hillitysti toteutetut, varsinkin silmät ovat todella hieno yksityiskohta. Näissä on hyvin paljon eroja vuoden 2003-2004 figuihisi, jotka olivat todellista tekniikkailotulitusta; paletti on muuttunut mielestäni maanläheisemmäksi ja figuista on tullut monilla tapaa elävämpiä, kun kasvot ja hiukset ovat saaneet enemmän huomiota.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Re: Muutama figu viime ajoilta

Viesti Kirjoittaja Matti »

Kiva nähdä sultakin nappeja.

Jos lähtisin ensin kitisemään vaikka kuvien laadusta. Valaistus, tausta, asettelu yms. näyttäisivät olevan kohdillaan, mutta tarkennuksessa on ongelmia, koska figuissa tulee sumeaa oloa. Esim. [urlhttp://www.diarmaidwarren.com/Pages/gallery/07onental_fi.shtml]Tässä[/url] kuvassa tuo etummainen miekka alkaa olla sumea ja samaten taaemmainen jalka. Tähän auttaa aukon koon muuttaminen, olikohan suurempaan päin, jolloin kuva pysyy tarkkana suuremmillakin syvyysvaihteluilla. Vertauksena muotokuvia otettaessa kuuleman mukaan käytetään pientä aukkoa, jotta henkilö olisi tarkkana mutta tausta sumeana, maisema kuvauksissa taas suurta aukkoa, jotta kaikki mahdollinen olisi tarkkaa. Aukkoa säätämällä kuitenkin homma ratkeaa, ainakin mulle näin yks kaveri opetti. :) Ongelma ei ole mielestäni siinä, että kamera olisi tarkennettu liian eteen/taakse nyt, koska kuten tuosta Onentalin sivukuvasta näkyy, niin sumeutta esiintyy niin edessä kuin takanakin ja keskellä on tarkkaa. Tästä figusi mielestäni kärsivät melkoisestikin, koska esim. Onentalin kasvot näyttävät minusta edestäkin kohtuu sumeilta ja terävyyttä puuttuu. Voi johtua maalauksestakin, mutta silloin maalaukseen pitäisi saada taas lisää särmää. :)

Jos sitten jotain figuistakin kommentoisi.

Boromir
Hyvinhän tuo on maalattu ja etenkin hihojen kultakuviot, sekä takin musta herättää ihailua. Lopputulos ei kuitenkaan ole paras mahdollinen, koska tässä iskee silmille GWn figun puutteet ja mielenkiinnottomuus. Kirjoitat sivuillasi maalanneesi figun vertailukohta mielessäsi. Oletan, että vertailukohta oli elokuvassa, eikä GWn oma. Jotta oltaisiin päästy lähemmäksi Boromiria, niin ei olisi pitänyt tyytyä pelkkään väriteemaan, vaan figua olisi pitänyt konvertoida suurentamalla figua, kuten muutamatkin henkilöt tekevät nyt mariineiden kanssa. Jos tuon onnistuisi tekemään fiksusti, niin voisi saadakin varsin näppärän näköisen työn aikaiseksi, jossa oltaisiin päästy lähemmäksi esikuvaa ja osoittaisi erinomaisuuttaan sillä, että huomauttaa alkup. figun puutteet kokosuhteissa. Eli yhteenvetona: Maalaus erinomaista, kuten tavallistakin, mutta figunvalinnassa olisi pitänyt mennä ennemminkin Andrean tms. suuntaan tai sitten konvertoida, jos haluaa tehdä elokuvan hahmoa kuvaavan työn, muuten vaikutelma voi jäädä puolittaiseksi.

Onental
Itsekin arvasin, että tämä olisi työsi Arcaneminiaturesin skabassa, johon itse en saanut mitään aikaiseksi. Kovasti pidän figun silmistä. Tässä kuvassa ei näy täysin, mutta kuvittelenko vain, vai onko iirikset rajattu, mutta sen sijaan alaluomen ja silmämunan rajaus on saatettu jopa jättää tekemättä (tai sitten se on kovin hienovarainen ja pieni)? Joka tapauksessa toimii erinomaisesti. Kuvasta kitisinkin jo aivan alussa, joten siitä ei enempää. Figussa parhaita osia ovat ruskeat ja silmät. Teräkset ovat varsin näppärästi, mutta parempaakin on sinulta nähty. Näistä puuttuu terävyyttä ja särmää. Vihreä hame on todella pehmeästi maalattu, siitä ei juuri moittimista itsessään, kenties sävyvaihtelut tosin olisivat voineet olla suurempia ja varjoissa olisi voinut olla pientä lisää sävyvaihteluissa... tumman ruskeaa? Jotain lisämielenkiintoa siihen kaipaisin, en vain oikein tiedä mitä. Freehandit ovat kiva lisä, mutta nähdessäni työn ensi kertaa ne iskivät kasvoille negatiivisessa mielessä. Näyttäisi siltä, ettei valkonen ole ollut täysin peittävää ja tulos on läiskikästä, mikä heikentää freehandien sävyvaihteluiden merkitystä hameen muotojen mukana. Freehandit oli hyvä idea, mutta olisin kaivannut niitä vahvempina siis ja tasaisemmin peittävinä - mutta tietystikin korostettuina hameen muotojen mukaisesti.

Feylhin
Viimeisenä se työ, josta pidin selkeästi eniten. Tässä olet mielestäni onnistunut upeasti ja figuun on tuotu paljon lisää luonnetta pelkällä maalauksella. Tässä on onnistuttu siis hakemaan uusi näkökulma lähestyä figua ja se toimii. Hienoa. Tämän figun katseesta pidän vieläkin enemmän kuin Onentalin katseesta. Okei, onhan tuo silmä hiusten kätköissä omituisen näköinen, mutta ei siihen keskity katse niin paljoa kuin paremmin esillä olevaan silmään mikä on erittäin onnistunut. Ihan en ymmärrä, miksei Coca-colaa voinut käyttää, vaan piti laittaa Coma-cola, mutta kyllähän tuokin toimii. Coca-cola olisi kuitenkin minusta toiminut paremmin, kun kerta fontissa ja liinan värissä on siihen yhtäläisyyttä. Hiukset ovat muuten oikein kivat, mutta kenties tuo kaljun ja hiusten raja päälaella on turhan raju. Ihan ei mennä siihen, että näyttäisivät hiukset olevan ennemminkin kypärä/tupee, mutta lähellä ollaan. Luulen, että tässä tuo toimii erinomaisesti, ettei kaljuun ole muuten maalattu yhtään sänkeä. Hyvä ratkaisu. Veriroiskeita onkin täällä kritisoitu jo, joten niitä en sen kummemin kommentoi. Alusta on oikein toimiva ja tukee figun imagea hyvin. Hieno työ. Tykkään.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”