"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikke »

1999p. High Elves

Noble Thelion: great weapon, Reaver Bow, heavy armour, Mask of the Merlord 147p.
(Menee toiseen spearyksikköön)

Mage Elan: level 2, Ring of Fury, Silver Wand 185p.
(Menee todennäköisesti White Lioneihin)

Mage Ilan: level 2, Jewel of the Dusk, the Gem of Courage, Dispel Scroll 180p.
(Menee toiseen speariyksikköön)

20 Spearmen: spears, shields, light armours, hand weapons, full command, War Banner 225p.
(Spearit muodostaa armeijan keskustan ja asettuvat ison master blokin sivuille)

20 Spearmen: spears, shields, light armours, hand weapons, full command 205p.

Bolt Thrower: 2 crew with light armours & hand weapons 100p.
(Jokainen armeija tarvii tukitulta)

Bolt Thrower: 2 crew with light armours & hand weapons 100p.

14 Sword Masters: great weapons, heavy armours, hand weapons, full command, Banner of Sorcery, Skeinsliver 315p.
(Armeijan keskimmäinen yksikkö ja kova luu)

7 White Lions: great weapons, heavy armours, lion cloaks, hand weapons, guardian 117p.
(Yrittävät käyttää metsiä hyväkseen ja päästä vihollisen kimppuun)

6 Silver Helms: lances, heavy armours, shields, hand weapons, barded elven steeds, standard 154p.
(Aina on kiva hakea koukkua sivusta, korvaisin vaikka heti prinsseillä, jos olisi figut)

7 Sword Masters: great weapons, heavy armours, hand weapons, standard bearer, Banner of Ellyrion, bladelord 144p.
(Menee armeijan sivustalle toisen speariyksikön tueksi, voi mennä lippunsa avulla pahoihinkin paikkoihin)

7 Sword Masters: great weapons, heavy armours, hand weapons, bladelord with Talisman of Loec 127p.
(Toisen sivustan masterit sankarin metsästystalismaanilla)

Total: 1999
Models: 88
Power Dice: 7+d3
Dispel Dice: 4

Turnauksessa vastaan voi puolienjaon vuoksi sattua vain pahoja tai neutraaleita armeijoita. Tämä lista luottaa siihen aika paljon. Listan magia ja ampuminen riittää suurinta osaa pahisarmeijoita vastaan oikein loistavasti. Vihollinen joutuu siis todennäköisesti hyökkäämään pitkää, vaikeasti flankattavaa, riviäni vastaan. Armeijan taistelutehon pitäisi laskennallisesti riittää valtaosassa tilanteista. Suurimmat ongelmat aiheuttavat todennäköisesti dark elfit ja ampuma/taikapainotteiset örkit. Muut armeijat pitäisi pystyä annihiloimaan tulella ja taistelulla. 7 taistelevaa yksikköä ei ole huonosti. Parannusehdotuksia otetaan vastaan.
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

Itse pelaisin kyllä mielummin bösbi arkkimaagi comboa. Esim. lvl4+ring of fury+ 2xscroll+wand ja bsb+halberd+shield+barded steed+radiant gem of hoeth.

Kotkat tarvitset mielestäni ehdottomasti listaan eli yhdestä seiskamiekkamiehistä saat pisteet. Gunline todennäköisesti tekee aika pahaa jälkeä listaasi. Ammunta DE ja WE myös. Itse en pelaisi leijonia ilman bösbiä. Muutenkin vaihtaisin vielä yhden 7-masterin leijoniin.

ehdotettu lvl4
ehdotettu bösbi

2x20 FC spear ja 1 warbanner

2x7 lions with guardian + ehkä jotain maagista champoille
14 swordmasteria FC+banner of sorcery
helmit (mielummin DP:t ja mielummin pari sekä banner of ellyrion)
1 reavers jos kolme rbt:ä

2-3xrbt
1-2xeagle
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Huoh. Edelliselle kirjoittajalle tiedoksi: Kyseessä on siis 1999 pisteen turnaus, ei 2000. "Pahikset" eivät juuri harrasta gunlineja.

Itse listasta: Odotan innolla jos törmätään, rehti turpiinvetokilpailu!
Mikä ei tapa, ärsyttää!
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

No otetaanpa sitten uudestaan, kun ei kummemmin ole 1999 pts listoja nähnyt. Pahiksia vastaan ottaisin varmaan amulet of lightin, gem of couragen ja lion bannerin. Skeinsilverillä ei varmaan oikein tee mitään. Jollei ammuntaa löydy vastustajalta niin, sitten masterit on oiva valinta. Fear/terror on kyllä ongelma. Jotain seuraavanlaista voisin kokeilla pahiksia vastaaan.

2xlvl2 mage
heppanoble starlancella ja enc.shieldillä/amulet of loec (kärryn tuhoaja)

10 archers (maagisuojat)
10 archers

20 PG with FC and warbanner (alasin)
14 WL with FC and lion banner and amulet of light (vasara)
14 SM with FC, gem of courage and sorcery banner (vasara)
2x5 SH (flankkerit)

0-2xrbt
0-2xeagle
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

Fear ja Terror on aika pieni ongelma näin "pienessä" pelissä! Kun ei niitä hero paikkoja viitsitä tuhlata dragoniin tai johonkin vastaavaan! Tuo lista minkä Mikke teki, on vaan parempi, kuin tuo Pistolgrippumpin tekemä! Swordmasterit on vaan kovia (ja pirun hianoja (tämä siis minun mielipiteeni)). Ja vissiin nuo Masterit vielä toimiikin noin? Hyvältä näyttäs. Eiku onnea turneeseen!
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Tänään tuli pelattua 1500p. peli Bretonniaa vastaan uusilla helfeillä. Tiukan väännön jälkeen saavutettu tasuri laittoi hieman miettimään.
Huomasin, että tuollaisella 7 masterin blokilla voi olla ongelmaa heavy cavalryn kanssa, jos noppa pyörii vähänkään huonommin. White lionit pärjää oletusarvoisesti tällaisessa tilanteessa vielä huonommin. Tästä syystä en ainakaan ota lioneja enempää. Maagit ja boltikset oli kopioitu tästä listasta ja söi leijonanosan vihollisesta, jolla ei ollu mitään laittaa vastaan. Spearmanit eivät pärjänneet knighteille, mutta se oli oletettavaa, enkä halua tuomita niitä vielä yhden pelin perusteella. Reaver bow oli pop, mutta johtaja jätti taistelussa hieman kylmäksi. Pitäisikö sittenkin korvata starlance+heppa noblella, joka menee helmeihin?

Archereista on menneisyydestä niin paljon ristiriitaisia kokemuksia (ovat joskus hyviä, joskus ei. Itse haen varmoja suorittajia, jotka ovat yleensä tehokkaita), että en taida uskaltaa niihin pisteitä hassata. Ja listassa on kantavana ideana vahva lähistely, osittain myös turnauksen skenaarioiden vuoksi. Vähät ampujat ovat kustannustehokkaita, eivätkä vie juuri tilaa linjassa. Kärryä olen miettinyt. Kannattaisiko? Mistä pisteet?
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

Kärry kannattaa aina! Pisteet noista leijonista. Lopuilla pisteillä lisää samuraita!
PistolGripPump
Viestit: 391
Liittynyt: Ma 05.03.2007 08:34

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja PistolGripPump »

Joops, masterit on kyllä kovia, mutta ne sulaa ammuntaan. Siksi kannattaa olla arsuja ampumaan vihollisen s3/s4 ammuntaa. Saa halvalla samalla coren pois. Leijonilla on se woodsman ominaisuus jolla saa härnättyä marssin estäjiä metsässä (scouts/waywatchers). Lisäksi ne kestää paremmin ammuntaa lion cloakilla. Mutta jollei ammuntaa ole vastassa niin valinta on aika selvä sm:n ja leijonien välillä. Onhan kuitenkin tk:lla jonkunlainen s3 ammunta.

Molemmat ottaa jonkun verran turpaan t5 kärryiltä (esim.omassa 2k delffilistassa on 3 ja hydra juuri tätä varten). Eli ne kannattaa koittaa ottaa pois heti. Tuo starlance-noble on oiva keino siihen. Sillä omassa listassa ei kuitenkaan paljon viitsi heitellä kamikaze hyökkäyksiä, kun se on kenuna. Keihäsmiehet omasta mielestäni toimii parhaiten, kun gw-hero on siellä mäiskimässä. Muuten ne taitaa ottaa turpiin vähänkin kovemmalta porukalta.
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

Mutta kun tämä ei ole 2K lista! Ja luulen että vastassa ei ole juurikaan ampumista!
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

PistolGripPump kirjoitti:Joops, masterit on kyllä kovia, mutta ne sulaa ammuntaan. Siksi kannattaa olla arsuja ampumaan vihollisen s3/s4 ammuntaa. Saa halvalla samalla coren pois. Leijonilla on se woodsman ominaisuus jolla saa härnättyä marssin estäjiä metsässä (scouts/waywatchers). Lisäksi ne kestää paremmin ammuntaa lion cloakilla. Mutta jollei ammuntaa ole vastassa niin valinta on aika selvä sm:n ja leijonien välillä. Onhan kuitenkin tk:lla jonkunlainen s3 ammunta.
Tk on hyvispuoli GW:n listauksessa ja turnaukseen on tainnut ilmoittautua vasta pari DE pelaajaa, joten ampuminen ei tule olemaan ongelmana...

@Mikke: Miten luulisit pärjääväsi Tzeentchin petolaumaa vastaan?
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Petoja vastaan olen pärjännyt vaihtelevasti vanhalla listalla. Niissä on niin paljon variaatiota, ettei yhdenpitävää taktiikkaa niitä vastaan ole. Mennään tilanteen mukaan. Ensin lyöminen antaa aika kivasti höpöä jotain koiria ja herdejä vastaan. Joten uskoisin pärjääväni ihan hyvin, jos en annihiloidu magiaan.
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Rizky »

PistolGripPump kirjoitti:. Mutta jollei ammuntaa ole vastassa niin valinta on aika selvä sm:n ja leijonien välillä.
Niin mutta harmi vaan että kun ei itse voi valita katsos niitä vastustajia tai päättää kesken turnauksen pelien välillä kumpaa ottaa. Ja ei se nyt mikään ihan selvät juttu ole. Leijonat kaatavat paljon paremmin cavalrya, esim liskojen cavalry ja metsässä kulku taas saattaa joskus pelastaa päivän. Swordmasterit vetävät paremmin turpaan blokkeja kylläkin koska attackeja on enemmän ja ovat aika kestäviä itseasiassa charactereitakin vastaan kun WS on niinkin korkea.
Molemmat ottaa jonkun verran turpaan t5 kärryiltä (esim.omassa 2k delffilistassa on 3 ja hydra juuri tätä varten). Eli ne kannattaa koittaa ottaa pois heti. Tuo starlance-noble on oiva keino siihen. Sillä omassa listassa ei kuitenkaan paljon viitsi heitellä kamikaze hyökkäyksiä, kun se on kenuna. Keihäsmiehet omasta mielestäni toimii parhaiten, kun gw-hero on siellä mäiskimässä. Muuten ne taitaa ottaa turpiin vähänkin kovemmalta porukalta.
No eipä ole kovin hyvä idea juosta 85pojon kärryjen perässä kalliilla charrulla etenkään pelissä jossa hero slotit ovat näinkin ahtaat
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: 1999p. Helfejä Kuopion turnaukseen

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

aika pahan näkönen armeija kun on noin helvetisti leveitä yksikköjä, terrorilla pitää päästä eka tätä nakertamaan, mutta sitä näissä peleissä ei hirveesti tuu näkemään...
tätä armeijaa ei ainakaa flänkitä, paitsi jollain RAFilla...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”