"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

ww2 kysymyksiä

"Peli perustuu tositapahtumiin." Kaikki ns. oikeasta elämästä aiheensa ammentavat pelit maailmamme historiasta.
Avatar
Liskis
Viestit: 180
Liittynyt: La 10.02.2007 12:08
Paikkakunta: Forssa

ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Liskis »

moikka !
mistä saa säännöt tähän peliin ?
entä armeijalistat ?
jos joku tietää linkin missä olis sääntöjä/armeijalistoja
niin olisiko niin ystävällinen etää laittaisi sen/ne tähän topiciin.
kiitos jo etu käteen
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Mitään peliä nimeltä "ww2" ei ole olemassa. Tarkenna kysymystä ja sano pelin nimi, niin auttaminen on helpompaa. 2. maailmansodasta on tehty kymmeniä figupelejä, joten kannattaa kertoa, mitä itse tarkoittaa.
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
Avatar
fho
Viestit: 542
Liittynyt: Ti 01.08.2006 16:35
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja fho »

WWII aikakauteen sijoittuvia pelejä on useita ja pelejä pelataan useissa eri mittakaavoissa.

28mm mittakaavassa pelit ovat yleensä ryhmätason pelejä. Joka tarkoittaa että pääset alkuun varsin pienellä määrällä ukkoja. Pelillisesti malliarmeija koostuu esimerkiksi parista jalkaväkiryhmästä, jota tukee ehkä yksi tankki. Ohessa yksi opas 28mm WWII pelaamisesta. Hyvä ehkä myös sisäistää mitä tarkoitetaan ryhmällä tai komppanialla.

Pienemmissä mittakaavoissa (2mm, 6mm, 10mm, 15mm, 1:72) saat aikaiseksi komppaniatason tai isompia armeijoita pöydälle. Komppaniatasolla sinulla on jalkaväkijoukkueita, panssarijoukkueita ja muuta tukevaa tykistöä tai lentokoneita. Pienten mitakaavojen etu on myös että ukot ovat halvempia, varsinkin jos ostaa muovisia 1:72.

Esimerkkipelejä:
- Flames of War, jota saa esim Fantasiapeleistä. Aihetta on käsitelty esim tuossa ketjussa.
- Blitzkrieg Commander, josta löytyy myös Cold War Commander. Jota saa Suomesta esim Sotataidosta.
- Lisää on tuossa ketjussa eri peleistä.
Gravity is a myth, the Earth sucks too
Avatar
Liskis
Viestit: 180
Liittynyt: La 10.02.2007 12:08
Paikkakunta: Forssa

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Liskis »

Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Netistä googlettamalla nuo itsekin aikoinaan löysin. Sen verran täytyy sanoa muutama peli pelanneena, että eivät kovin kummoiset säännöt olleet. Pelit olivat nuilla aika tylsiä ja siksi siirryimmekin omassa peliporukassa Babtism of Fireen, jonka sääntökirjaa Sotataitokin myy. Babtism vaatii aavistuksen verran vähemmän figuja, kuin tuo, mutta on varmaan näistä tunnetuimmista ww2 peleistä mittakaavallaan tuota lähinnä. Jos ww2 pelejä meinaa pelata, niin tuo on kokeilemistani systeemeistä ehdottomasti huonoin.
"Concrete is heavy ; iron is hard - but the grass will prevail."
-Edward Abbey
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

Jos ilmaissääntöjä kaivataan, niin täältä löytyy niihin linkkejä:

http://www.freewargamesrules.co.uk/index.php/Main/WW2

Laatu ja tyyli voi vaihdella aika lailla pelistä toiseen.

Griefbringer
b_v
Viestit: 25
Liittynyt: La 20.09.2003 13:31

Re: ww2 kysymyksiä

Viesti Kirjoittaja b_v »

Pelasin hiljattain ensimmäiset pari peliä Too Far Lardiesin säännöillä I aint been shot, Mum (http://www.toofatlardies.co.uk/IABSM.html). Säännöt vaikuttivat ihan lupaavilta, mutta täytenee pelata vielä enemmän, että näkee jääkö tämä porukkaan vakiosysteemiksi.

BV
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Historialliset miniatyyripelit”