"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

SM CP...

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

SM CP...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

Elikkäs pitäis tehä juustonen lista jolla pestä kaverit alas sellai että hyö kyllästyy 40K:hon ja palaa FaBaan... Että olen ilkeä hahaha, no listaan sit:

5Xnormia
-Lascannon
=90
5Xnormia
-lascannon
-plasma gun
=100
5Xnormia
-Plasma cannon
-Plasma gun
=105
5Xnormia
-plasma cannon
-plasma gun
=105

Eli siis ammutaan vain kaikki alas... Melko ovelaa...

TOimiiko? Vastassa IG, Chaos, DA, BA ja BT
Viimeksi muokannut abcdefg, La 26.01.2008 00:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
2
Avatar
samppuliini
Viestit: 1056
Liittynyt: To 26.01.2006 16:31
Paikkakunta: Riihimäki

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja samppuliini »

Äääh en usko että toimii. Jos vastustajalla on jotain nopeaa+lähistelevää, olut kuollut, esim. blood angelien death company. Mieluummin vaikka pari liikkuvaa normi squadia kahdella speciaali aseella ja fisti aspalla+tulituki ryhmä.
Warhammer 40k 5.th edition Tyranids W/25 D/11 L/14

Playing Warhammer is just like making love. It's usually done on a table and afterwards you always feel great shame.
Avatar
Kurimus
Viestit: 1487
Liittynyt: Pe 22.08.2003 17:48
Paikkakunta: Sastamala

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja Kurimus »

Jos tuo jonkun saa kyllästymään niin sinut. Samantien voit kehitellä automaattisen nopanheittäjän ja mennä nukkumaan pelin ajaksi. Jos armeija ei osaa todellakaan yhtään mitään muuta kuin istua ja ampua, niin on sillä kyllä järjettömän tylsä pelata.

Eikä tuo edes toimi. Kukaan ei osaa lähistellä pätkän vertaa, ja kaikki aseet on suunniteltu tankin ja mariinintappoon. Entäs jos IG tuokin kentälle pelkkää jalkaväkeä, mukanaan enemmän raskaita aseita kuin sinulla. Turpaan tulee. Tai mikä tahansa muu vastustajasi tuo vaikkapa lähisteleviä moporyhmiä. Ne tulevat turbobuustilla nenäsi eteen 3+ invun kanssa, kestävät riittävästi tulta selvitäkseen seuraavaan kiekkaan ja tulevat vetämään fistillä nekkuun. Toimii assault squadeillakin jos ne saa coveriin tai piiloon.

Hauskoja pelejä ;)
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
Aeur
Viestit: 64
Liittynyt: Ti 04.12.2007 19:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja Aeur »

Lind The ChessMaster kirjoitti:Elikkäs pitäis tehä juustonen lista jolla pestä kaverit alas sellai että hyö kyllästyy 40K:hon ja palaa FaBaan...
Tuota menoa pääset pelaamaan ihan yksinäsi. Onneksi nuo tylsät stand and shoot listasi eivät toimi 40k:ssa toisin kuin FB:ssä.

Otsikossakin on muuten typo. Tarkoitat varmaankin CP.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

No tuo lista onkin suunniteltu sellaseks että sillä hakataan sellasii vastuksii mitä nyt sattuu löytymään ja mitään 222Xmodelin IG armyy ei oo vastassa ja silläkin on rajoitetut ukot mitä löytyy...

Ja väitättekö että ei toimi vai? Oikein pelattuna toinen ehkä pääsee assaultoimaan yhteen yksikköön mutta ei siitä "overrunnita" seuraavaan ja sit läsähtää. Eli mihin tartteen melee-voimaa ja jos sit taas otan sankarin Hyppyrepulla + assault sguadin niin kaikilta löytyy sama lista... Ja sekö ois kivaa?

Ja BP voi ihan hyvin ollakkin tuo CP :P

Aeur: jos väität ettei toimi niin otetaan matsi!
2
Avatar
pstj
Viestit: 180
Liittynyt: Ti 20.01.2004 15:08
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja pstj »

Yhden ihmeen listalla saatat voittaa sen yhden pelin jos vastustaja ei tiedä mitä odottaa. Seuraava peli muuttuukin jo mahdottomaksi jos et itse jousta.
Jos et asuisi noin kaukana voisin haastaa listasi milloin vain Space wolfeillani, enkä antaisi mariineillesi kovin kaksista ennustetta.
Ei se siitä.
Aeur
Viestit: 64
Liittynyt: Ti 04.12.2007 19:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja Aeur »

Lind The ChessMaster kirjoitti:Aeur: jos väität ettei toimi niin otetaan matsi!
Vaikka voittaisinkin, ei tuo taida olla ihan sellainen lista jota vastaan on mukava pelata.
Avatar
Kurimus
Viestit: 1487
Liittynyt: Pe 22.08.2003 17:48
Paikkakunta: Sastamala

Re: SM BP...

Viesti Kirjoittaja Kurimus »

Lind The ChessMaster kirjoitti:Oikein pelattuna toinen ehkä pääsee assaultoimaan yhteen yksikköön mutta ei siitä "overrunnita" seuraavaan ja sit läsähtää.
Patrolleissa näkyvät pienet assaultryhmät ei kyllä todennäköisesti tuhoa yhtä ryhmää vielä chargevuorolla, vaan vasta seuraavalla. Ja sitten sitä hypätäänkin seuraavaan ryhmään, ja taas seuraavaan. Tai jos sattuvatkin tuhoamaan, Consolidatella saattaa hyvinkin päästä sen verran suojaan että yksikkö selviää seuraavalle kiekalle. Vai aiotko pitää ryhmäsi ihan keskellä aukeaa tämän välttämiseksi, jolloin vihun aseet pääsevät jauhamaan niitä ilman coverin apua? Tai kävikö mielessä mahdollisuus että vihu pääseekin kiinni kahdella yksiköllä? Sitten se tulivoima ei vaan riitä molempien tuhoamiseen vaikka jäisivätkin aukealle.

Sanoisin että yhdessä tilanteessa tuo toimii ja tuo lähes varman voiton: Jos pelaatte surullisenkuuluisaa "Puokin lentokenttää" (nähty Lahti Fanaticeissa) vastaavalla pöydällä jolla ei ole ainuttakaan maastopalasta. Ja pelaat nimenomaan vähälukuisia marineja vastaan. Vaan onko se nyt hauskaa taas.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

5 assault mariinia hakkaa helposti 5 tactikaalia. Niiltä löytyy 15 A assaultissa + mahdollinen furious charge ja kun kolme ukkoa kuolee nii se on LD7 se mitä joutuu käyttämään saati sit se 2:1 modifier että kyllä siinä murtuu ja helposti.

Seuraavaks sit 500 CP:
Chaplain a'la jump pack and bolt pistol (term.honourit ois hyvä mut pointit menee tiukille) =106
5XTactical
-Plasma cannon =95
5Xtactical
-plasma cannon =95
5XAssault sguad
-power weapon =120
Land speeder
-assault cannon =80

Elikkäs nyt n vähän monipuolisempi ja tätä vastaan pitäisi olla jo mukava pelata. Mitäs mieltä ootte?
2
Avatar
pstj
Viestit: 180
Liittynyt: Ti 20.01.2004 15:08
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja pstj »

Olisihan tuota vastaan hauska pelata, koska se on ehkä vielä helpompi päihitttää.
Assaulttipuoli menee aika hukkaan jos kyseessä on vain 1 ryhmä, tactikaalit ei paljoa tee ilman raskasta asetta ja 1 speederi tippuu tarvittaessa vaikkka boltereilla.
Ei se siitä.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

Sie taiat pelata sit tuurilla jos aattelit että se speeder saadaan alas bolttereilla. Taktikaaleilta löytyy kyllä heavy weapon. Ja kuis nii menee muka hukkaa ku on vaa yks assaultoija? Sillähän mennään läpi lähes kaikesta näin pienessä pelissä.

Ja ainahan voidaan ajatella että meltagun tuhoaa AINA sen lands raiderin jne..., 10 mariinia kuolevat 10 lasguniin jne...
2
Aeur
Viestit: 64
Liittynyt: Ti 04.12.2007 19:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja Aeur »

Lind The ChessMaster kirjoitti:Sie taiat pelata sit tuurilla jos aattelit että se speeder saadaan alas bolttereilla.
Älä koskaan aliarvio bolttereita. Monesti on armor 10 koneet ihan perusboltilla mennyt.
Dark Servant
Viestit: 627
Liittynyt: Su 04.11.2007 12:13
Paikkakunta: Joensuu

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja Dark Servant »

Minä ihmettelen, miten olet saanut power weaponin assault squadiin ilman terminator honoursia kessulle.
"Victory or Death! Or if we're lucky, both."
Avatar
The Warmaster
Viestit: 948
Liittynyt: Pe 02.02.2007 18:52
Paikkakunta: Turku

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja The Warmaster »

Lind The ChessMaster kirjoitti: 5XAssault sguad
-power weapon =120
Kuten jo sanottu, Terminator Honours power weaponin ostamiseen puuttuu.
abcdefg
Viestit: 1747
Liittynyt: Ke 27.12.2006 18:40
Paikkakunta: Kempele

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja abcdefg »

Joo... En ollut kattonut tuota kovin tarkasti ja kyllä sen terminator hanurin tarttee.
2
Aeur
Viestit: 64
Liittynyt: Ti 04.12.2007 19:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja Aeur »

Tiputtaisin toisen Tactical Squadin ja pisteillä ostaisin toiselle squadille plasma gunin ja vahvistaisin assault squadia. Viidellä assault mariinilla kun ei kauheasti iskutehoa ole ja ne kuitenkin ottavat vielä tulta ennen rynnäkköä. Ei se Plasma Cannon mikään jumal-ase ole vaikka alkuun siltä vaikuttaakin.
Viimeksi muokannut Aeur, Su 27.01.2008 10:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Easterling
Viestit: 604
Liittynyt: Ti 25.10.2005 21:16

Viesti Kirjoittaja Easterling »

Ja oikeastiko meinaat tehdä 40k listan sen takia että saat kaverit käännytettyä takaisin FaBa:an? Sen sijaan voisit käydä figukaupoissa, kerhoissa tai muissa vastaavissa pelaamassa 40k:ta. Jos teet powerplay listoja, niin kaverisi tuskin reagoivat siihen vaihtamalla peliä vaan vaihtamalla pelikaveria, usko pois.
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Re: SM CP...

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Keskustelua siivottu raskaalla kädellä. Nyt ollaan taasen aiheessa ilman ylimääräistä kädenvääntöä, ja siinä olisi myös hyvä pysyä.

Jatkossa Lindin ei tarvitse hermostua ja kiroilla, Warmasterin ei tarvitse käyttäjämoderoida, ja Aeurin ei tarvitse heittää vettä myllyyn siinä määrin, että jatkot väärään suuntaan ovat taatut.
Phil Kelly says "No!"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”