Eli mitä mieltä olette Flash gitzeistä.
Listasin tähän omia mielipiteitäni:
+ Ovat nobbeja. Eli kestävät jonkinlaista rankaisua (varsinkin painboylla) ja pärjäävät myös lähistelyssä
+ Käteviä niittaamaan tavallista kestävämpiä vastustajia
+ Konvertoiminen
+ Voivat olla Space marine tappajia....
- .... jos vain onnistuvat heittämään oikean ap:n
- Kalliita (5 ukkoa maksaa 125pts ilman ylennyksiä, eli maksat 5 shotista Bs5:lla ja D6 ap:lla, samalla hinnalla saa 20 shoota ja 2 bigshootaa, jotka ampuvat 40 S4 shottia + 6 S5 shottia)
- Eivät saa transporttia (paitsi Looted wagonin mutta sitten yksikkö veisi 2 HS paikkaa)
Pelillisesti en oikein pidä näistä koska ne maksavat paljon ja selvää roolia ei ole. Kyllähän noita Flash gitzejä pystyy parantaa ostamalla ylennyksiä mutta samalla hinta nousee. Ajattelin kuitenkin hankkia Flasheja, koska näitten kovertoiminen vaikuttaa hauskalta :D
Mielipiteitä Flash Gitzeistä
- Currynator
- Viestit: 1074
- Liittynyt: Ke 16.08.2006 16:41
- Paikkakunta: Kotka
- P. Ruuhijärvi
- Viestit: 1498
- Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
- Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.
Re: Mielipiteitä Flash Gitzeistä
Flash Gitzit ovat kuin IG:n Stormareita. Enemmän peltiä iholla ja tujumpaa DAKKAa olalla. Ovat hyviä myös lähiksessä jos tarvis vaatii. Ase on aika arvaamaton, mutta sehän poistetaan 'Blastalla' ja 'More Dakkalla'. Omassa armeijassani pistäisin raskaan jälkaväen lahtaajaksi ja kyllähän nuo Commandereitakin kaataisi. Hintaa on, mutta maksaa itsensä luultavasti takaisin hyvin panssaroitua jalkaväkeä vastaan.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
Re: Mielipiteitä Flash Gitzeistä
Ne on kyllä sellaista kuraa että en suosittele. Paperilla ne on varmasti kiva kivaa, mutta ei peli tilanteessa. Ne ensinnäkin hakisi tulta itseensä ja kuolisi nopeasti kentältä pois (ellei niille jostain päätä ottaa kuljetus peliä), niillä kun on 4+ save ja korkeintaan 5+ invu. Vielä kun lisätään lipputangottomuus. Ja ne ei osu mihinkään 10 ryhmälläkään vaikka olis assa 2 vs. pistemäärä. Mobo nobit on halvempia ja parempia kaikessa suhteessakin.
40K Kaaos deemonit lista 1500pts W=3 D=1 L=0
40K Tonnipojat "2 prinssiä+Oblit" lista 1000-1750pts W=9 D=3 L=4
40K Necronit 1500pts W=2 D=1 L=1
40K Tonnipojat "2 prinssiä+Oblit" lista 1000-1750pts W=9 D=3 L=4
40K Necronit 1500pts W=2 D=1 L=1