...kersantti pippuri kirjoitti: Exterminatus ei tuhoa orkkijuuria.
Mistäs noin päättelet?
...kersantti pippuri kirjoitti: Exterminatus ei tuhoa orkkijuuria.
Ja varmana tuhoaa, siinähän menee koko planeetan kamara uuteen uskoon.kersantti pippuri kirjoitti:Exterminatus ei tuhoa orkkijuuria.DakkaDakka kirjoitti:Kyllähän se IG on mobiilimpi, mutta kun örkit tekevät edes pienen sissihyökkäyksen romuuntunesta Space Hulkistaan, koko planeetta on sen jälkeen sodassa, jonka orkit todennäköisesti voittavat. Örkkejä kuolee paljon, mutta aina syntyy viisi tilalle orkkijuurista. Ainoa keino lopettaa tälläinen sota planeetassa on exterminatus tahi kyseisten
orkkisporejen etsiminen ja tuhoaminen, mitkä ovat teoreettisesti mahdottomia löytää kokonaan. Aina joku pesäke jää henkiin ja sota jatkuu...
Epäilen vahvasti että tyranideja on paljon enemmän kuin örkkejä ja ovat jo noilla tähän asti tulleilla iskuillaan saaneet aikaan valtavaa tuhoa.meny kirjoitti:Örkit muuttuvat siinä vaiheessa suureksi uhkaksi kenelle vaan, kun ne lopettavat toistensa tappamisen ja kohdistavat voimansa muita vastaan. Syy: niitä on vann niin paljon.Xenon kirjoitti:No kyllähän Örkkejä saattaa määrällisesti olla enemmän galaxissa, kuin kaartilaisia. Mutta IG:n laivasto on huomattavasti luotettavampi ja mobiilimpi kuin örkkien vastaava. Ig saa miehensä taisteluun melko paljon todenäköisemmin ja nopeammin kuin örkit, jotka vaan puolisokkona seilaa planeetalta toiseen. Mutta kyllähän niitä on ollut taisteluita, joissa örkkejä on ollut enemmän, ja taisteluita joissa kaartilaisa on ollut enemmän.DaBandito kirjoitti:Kysyisin millä perusteella IG outnumberoi örkit? Enkä muutenkaan ole kuullut IG ryhmistä, veteraanien lisäksi jotka käyttäisivät haulikoita. Ja örkit osaavat myös ampua takaisin. Aika nopeasti se 2000 mosuria muuttuu 1000:ksi se taas 500:ksi ja sitten juostaankin pakoon ja kovaa.Xenon kirjoitti: No mitäpä ne örkit tekee kun niitä haulikoilla varustautuneita IG:itä on se 2 000 ampumassa. Kyllä siinä alkaa örkki jos toinenkin kaatumaan.. Taistelussa ig kuitenkin todenäköisesti outnumberoi örkit aika nätisti. Enkä näe syytä edelleenkään miksi örkit eivät voisi ottaa lämää haulikosta. Voihan se olla yleistapaus että ne eivät haavoitu, mutta niinhän se on pelissäkin. Kyllä ne saa savet, mutta kyllä örkin voi tappaa vaikka haarukalla kun tökkää sen oikeaan paikkaan.
No tähän sitten pitää ottaa kaikki seikat huomioon, IG:llä on tykistö, kunnon laivasto, armoured companyita, titaani legioonia. Eihän örkit loppujen lopuksi kovin suuri uhka ole imperiumille. Ainakaan verrattuna nideihin.
Kannatan tuota teoriaa. Örkkien haavatkin usein hoidetaan niin että päälle niitataan/pultataan suoraan lihaan metallilevy tai muu paikka. Örkin fysiologia kestää sen hyvin ja prosessissa örkki vain kovenee. Eli luulen että monet Mega-Armourit on yksinkertaisesti pultattu kiinni örkkiin kokonaan tai osittain. Lisäbonuksena tulee se että kukaan toinen örkki ei vahingossa pölli armouria jos nykyinen kantaja vaikka taintuu tai vakavasti haavoittuu taistelussa. Tuo on örkkien mielestä oleellista, etenkin jos armourin kantajalla tai tribellä on mitään tekemistä Death Skulls klaanin kanssa. :)Zaraki Kenpachi kirjoitti:tai sitten yksinkertaisesti sitä ei saa päältä kuin leikkaamalla.
Örkkien codexsissa sanottiin niin, en nyt muista sivunumeroa mutta niin siinä sanottiin.Hartman kirjoitti:...kersantti pippuri kirjoitti: Exterminatus ei tuhoa orkkijuuria.
Mistäs noin päättelet?
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
mun mokaDakkaDakka kirjoitti:''These spores are dispersed far and wide by the wind, which makes the eradication of the greenskin presence from a contaminated warzone impossible to effect with anything short of the cleansing firestorm of exterminatus''
Elikkäs mikä tahansa Exterminatusta pienempi toimenpide ei voi tuhota vihernahkojen olemusta Sota-alueella/Planeetalla. Joten se Exterminatus olisi ainoa vaihtoehto tuhota orkkien sporet.
Oberon_ kirjoitti:No se on voivoi sitten. Paskan möivät, mitäs läksit, kikkeliskokkelis.
Ei ihan näinkään. Ottaen huomioon, että jos "järjestyneet" örkit saadan hakattua nopeasti, niin nämä uudet örkit taantuvat Feral örkkien tasolle, koska kokeneita örkkejä ei ole opettamassa kaikkia asioita (Kyllä niiden örkkienkin täytyy joitain asioita oppia, ei se kaikki pysy geneettisessä muistissa.), jolloin ne eivät ole ihan niin vaarallisia kuin normaalisti. Lisäksi varustusta ei löydy enää niin helposta uusille pojille, jolloin ne joutuvat heittelemään niitä käpyjä kaartin tankkeihin.DakkaDakka kirjoitti:Örkkejä kuolee paljon, mutta aina syntyy viisi tilalle orkkijuurista. Ainoa keino lopettaa tälläinen sota planeetassa on exterminatus tahi kyseisten orkkisporejen etsiminen ja tuhoaminen, mitkä ovat teoreettisesti mahdottomia löytää kokonaan. Aina joku pesäke jää henkiin ja sota jatkuu...
Ei kyllä ihan näinkään. Kyllähän ne syntyessään ovat villejä Wildboyzeja, jotka metsästävät ja tutkivat alueitaan. Myöhemmin ne muodostavat yhteiskuntia, joissa taas opitaan käyttämään aseita ja käyttämään luontaisia kykyjään, eirdboyz, mekboyz jne jne... mutta kun täysin sivilisoitunut orkkikansa on planeetalla, Opin kiertokulku on jo käyty, elikkäs niitä orkkeja tulee tasaista tahtia yhtä sivistyneinä kuin ennenkin, ja vaikka yksi tälläinen 'kaupunki' onkin tuhottu, on vielä kymmeniä sivistyneitä yhdyskuntia ja heimoja jäljellä. Onhan tuo nyt mahdollista, varsinkin tuolla Armageddon-planeetalla, missä melkein kaikki planeetan örkit olivat vyöryttämässä Imperiumin mahtia. Kuitenkin 'oddsit' ovat aika pieniä.Half-breed kirjoitti:Ei ihan näinkään. Ottaen huomioon, että jos "järjestyneet" örkit saadan hakattua nopeasti, niin nämä uudet örkit taantuvat Feral örkkien tasolle, koska kokeneita örkkejä ei ole opettamassa kaikkia asioita (Kyllä niiden örkkienkin täytyy joitain asioita oppia, ei se kaikki pysy geneettisessä muistissa.), jolloin ne eivät ole ihan niin vaarallisia kuin normaalisti. Lisäksi varustusta ei löydy enää niin helposta uusille pojille, jolloin ne joutuvat heittelemään niitä käpyjä kaartin tankkeihin.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
Ja planeetan asevoimathan lepäävät laakereillaan ja antavat uusien örkkiyhteiskuntien muodostua täysin rauhassa ja saada tekniikkaa käsiinsä, niinhän?DakkaDakka kirjoitti: Ei kyllä ihan näinkään. Kyllähän ne syntyessään ovat villejä Wildboyzeja, jotka metsästävät ja tutkivat alueitaan. Myöhemmin ne muodostavat yhteiskuntia, joissa taas opitaan käyttämään aseita ja käyttämään luontaisia kykyjään, eirdboyz, mekboyz jne jne... mutta kun täysin sivilisoitunut orkkikansa on planeetalla, Opin kiertokulku on jo käyty, elikkäs niitä orkkeja tulee tasaista tahtia yhtä sivistyneinä kuin ennenkin, ja vaikka yksi tälläinen 'kaupunki' onkin tuhottu, on vielä kymmeniä sivistyneitä yhdyskuntia ja heimoja jäljellä. Onhan tuo nyt mahdollista, varsinkin tuolla Armageddon-planeetalla, missä melkein kaikki planeetan örkit olivat vyöryttämässä Imperiumin mahtia. Kuitenkin 'oddsit' ovat aika pieniä.
Et tainnut käsittää ihan vieläkään. Kun kunnollinen orkkisivilisaatio on planeetalla syntynyt, ei vastasyntyneellä orkilla mene kuin pari hassua kuukautta oppia sitä mikä kestäisi feral orkilta vuosia. Sitten jos nyt kuitenkin Imperiumi lakkaa lepäämästä laakereillaan, ja aikoo tuhota kaikki sivistyneet linnoitukset, kaupungit, heimot, noh...kaikki sivistyksen keskukset yleensä, niin kyseisen iskun pitää olla massiiviven suuri, täsmällisesti ajoitettu ( Ei ole helppoa massiivisella skaalalla) ja vielä maasta käsin ( Mekkien viisastuessa he kansoittavat kokonaisia asteroideja joihinka sitten asennetaa törkeän paljon aseita ja muuta härdelliä. Toki jos pari laivanhylkyä havaitaan, niin niillekin tehdään sama juttu. Kaiken kaikkiaan tällaisen hyökkäyksen mahdollisuudet alentaa orkkian sivistystasoa edes marginaallisesti ovat törkeän pienet.Hartman kirjoitti:Ja planeetan asevoimathan lepäävät laakereillaan ja antavat uusien örkkiyhteiskuntien muodostua täysin rauhassa ja saada tekniikkaa käsiinsä, niinhän?DakkaDakka kirjoitti: Ei kyllä ihan näinkään. Kyllähän ne syntyessään ovat villejä Wildboyzeja, jotka metsästävät ja tutkivat alueitaan. Myöhemmin ne muodostavat yhteiskuntia, joissa taas opitaan käyttämään aseita ja käyttämään luontaisia kykyjään, eirdboyz, mekboyz jne jne... mutta kun täysin sivilisoitunut orkkikansa on planeetalla, Opin kiertokulku on jo käyty, elikkäs niitä orkkeja tulee tasaista tahtia yhtä sivistyneinä kuin ennenkin, ja vaikka yksi tälläinen 'kaupunki' onkin tuhottu, on vielä kymmeniä sivistyneitä yhdyskuntia ja heimoja jäljellä. Onhan tuo nyt mahdollista, varsinkin tuolla Armageddon-planeetalla, missä melkein kaikki planeetan örkit olivat vyöryttämässä Imperiumin mahtia. Kuitenkin 'oddsit' ovat aika pieniä.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
Sinultakin meni pointti ohi, sillä nyt puhuttiin siitä, että Örkit iskisivät päätään seinään Keisarillisten planeetalla ja sitten menisivät sinne metsiin/vuorille piiloon. Imperiumi tekisi tällöin niitä "Etsi-ja-puhdista" -tehtäviä ja poistaisi ne sivistyneet örkit sieltä pois kouluttamasta uusia syntyviä ja örkkien olisi näitä vaikeampi estää, kun keisarillisten hallussa se planeetta on, eikä örkkien. Tällöin ne örkit taantuisivat pikkuhiljaa Feralien tasolle, kun alkaa se sivistys kadota niiden piiristä.DakkaDakka kirjoitti:Et tainnut käsittää ihan vieläkään.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
Hartman kirjoitti: Yhdestoista käsky:
"Sinun ei ole nöyhtää & pelimecanicaa toisiinsa sotceman. "
Ehkä. Eipä tuotakaan varmaksi tiedä. Saattaahan ihmisillä käydä pulla.Hammarist kirjoitti:...
GW:n nettisivut kirjoitti:"You can kill em, crush 'em, bomb 'em and burn 'em, but getting rid of Orks is never that easy. Even as they die they give off spores that are carried upon the winds like pollen. These occasionally fall in the wild areas where their adversaries might ignore."
Eli nämä örkkiinfestaatiot jäävät yleensä huomaamatta tai niitä pidetään liian pienenä uhkana että jaksettaisiin vaivautua.Feral Orks army list kirjoitti:"At first these are small in number and are of little threat to the planet's inhabitants"
Mutta mikäli ne pidetään vastaisuudessa pieninä, ei niistä koidu suurta haittaa planeetan asukkaille. Ihmiskunta on kuitenkin vääntänyt örkkien kanssa kättä niin kauan, että niiden hävittäminen on jo tullut monin paikoin suhteellisen tutuksi. Örkkiruumiit voi esim. polttaa, jolloin itiöt eivät pääse leviämään hallitsemattomasti.Hammarist kirjoitti:Kyllä, sillä niistä kehittyy hiljalleen örkkiyhteiskunta, joka alkaa väistämättä sotimaan planeetan muita asukkaita vastaan. Ja koska kaikki örkit levittävät niitä itiöitä koko ajan, kerran infektoitunut planeetta kärsii toistuvista sodista hamaan ikuisuuteen tai exterminatukseen asti.
Tällä perustelen tuota kommenttiani, ja siinä sanotaan aika selvästi miten örkit leviävät. Jotta planeetta saataisiin puhdistettua, kaikki örkkilajin edustajat (=Orkoid species) eli Gretchinit, Snotlingit, Squigit ja kaiken maailman juuret täytyisi tuhota yhtä aikaa, ja se täytyisi tehdä liekinheittimellä tjs, sillä ampuminen ei luonnollisesti tuhoa noita sporeja = siemeniä. Ei siis tarvitsisi jäädä kuin yksi Snotling johonkin kivenkoloon tai jokin ruohonjuuri maan alle henkiin, eikä senkään tarvitsisi kuin kuolla levittääkseen uusia sporeja.Codex: Orks kirjoitti:The Ork reproduces by the disperal of spores that settle and mature over time. An Ork's demise triggers a mass release of spores that can develop into dozens of cocoons. Though these cocoons may hatch Gretchin. Snotlings or just simple fungi depending on conditions, a good number will mature into fully-grown Orks after a short gestation period. These spores are dispersed far and wide by the wind, witch makes eredication of the greenskin presence from a contaminated warzone impossible to effect with anything short of the cleansing firestorm of Exterminatus.
Hartman kirjoitti: Yhdestoista käsky:
"Sinun ei ole nöyhtää & pelimecanicaa toisiinsa sotceman. "
Ja tässä "sodassa" vastapuolina olisivat käpyjä/kiviä heittelevät, hädintuskin sivistyneet örkit, ja laserkivääreillä, liekinheittimillä ja tankeilla varustetut, koulutetut ihmissotilaat. "Sota" koostuisi lähinnä pikkuisista kahakoista siellä täällä, eikä se todennäköisesti tapahtuisi lähellä asutuskeskuksia. On totta, ettei öröjä luultavasti koskaan saataisi täysin häädetyksi, mutta mitään suurta uhkaa niistä tuskin pääsisi enää syntymään (paitsi mikäli hommat menevät ihan munilleen ja öröjen annetaan kasvaa rauhassa). Nämä villit, ympäriinsä hajonneet örkit eivät sitäpaitsi kasvaisi läheskään niihin voimakkaiksi, kuin niiden järjestäytyneemmät serkut. Tämä on fakta: mitä enemmän samalla alueella asuu örkkejä, sitä suurempia ja agressiivisempia niistä tulee, mutta ilmiö toimii myös päinvastaiseen suuntaan. Tarkistakaa vaikka wanhasta örö´dexistä.Hammarist kirjoitti: Sehän on ihan hyvä konsti, mutta niitä ei veroteta kuin puutarhuri rikkaruohoja, vaan sotimalla, ja juuri siitä tilastahan tässä nämä planeetan X asukkaat tahtoisivat päästä. Eli hankalaksi menee.
Niitä itiöitä täytyy laskeutua samalle alueelle riittävä määrä. Yksinäisestä örkki-itiöstä ei kasva muuta kuin pari sientä, lähteenä taas wanha örö´dexi.Hammarist kirjoitti:Ei siis tarvitsisi jäädä kuin yksi Snotling johonkin kivenkoloon tai jokin ruohonjuuri maan alle henkiin, eikä senkään tarvitsisi kuin kuolla levittääkseen uusia sporeja.