Samaa mieltä, pelipöytä oltava pieni lentokenttä ja figuja muutama laukullinen, jos sekään riittää. Puhumattakaan miten kauan tuon kokoluokan pelit kestävät. Warmaster ja Epic hoitavat homman paljon tyylikkäämmin ja paremmin. Tietysti loistava rahasampo myydä pelaajille jotain kolmen jättiläisen paketteja ja banebladeja.tneva82 kirjoitti:Apocalypse 40k puolen lisäosa. Miten se riittäisi eri pelille? Vai oliko apocalypsessä säännöt faballekkin samaan syssyyn? (ei en ole lukenut apocalypsea. Jos haluan isoja taisteluja kaivan epicin esiin. Isot taistelut vaativat joko isomman pelipöydän tai pienemmät figut ollakseen järkeviä).Bartholen kirjoitti: Myös mietityttää tuo ihmeen "10k-faba". Eikö Apocalypse jo riitä?
GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
Olekkos suunnittelutiimin jäsen, vai kuinka olet noin varma asiasta?Ratovaari kirjoitti:No kaikesta päätellen epätasaisuutta saadaan mariinien kohdalla korjattua combat squadeilla, mutta vaikeutta/järjettömyyttä/yksinkertaisuutta ei saada kyllä korjattua.Hartman kirjoitti:Ja sitten sitä valitetaan sääntöjen epätasaisuudesta/järjettömyydestä/yksinkertaisuudesta/vaikeudesta/mistä lie. Tuntuvat vaan nämä lausunnot olevan hienoisessa ristiriidassa sen kanssa, ettei uudistuminenkaan kelpaa...Bartholen kirjoitti:No voe helevetti tätä GW:tä. Mikä ihmeen kiire nillä on pukata uusi edikka 40k:ta messiin, kun viimeisinkin tuli reilu 4 vuotta sitten.
- P. Ruuhijärvi
- Viestit: 1498
- Liittynyt: Ke 06.02.2008 20:16
- Paikkakunta: Tulii mänii Jämsän välii.
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
Kyllä joskus ottaa päähän, kun marsuilija pelaa kiiltävillä 5. edikan figuilla/armeijalistoilla/Säännöillä, kun tälläinen orkkipelaaja hinkkaa ankeaa 4.edikan ware-codexia. Miksei GeeWee vaan tekisi joka toinen/kolmas vuosi uuden sääntökirjan ja Codexit? Jos tätä tahtia mennään, niin saan 7.Edikan codexin, kun marsut möllöttää jo kymmenennellä.
Ilfierno kirjoitti: Sun pelkästä viestistä tietää kuka sen kirjottaa, ei tarvi nimeä katsoa. Sen verran omaperäisellä tavalla kommentoit.![]()
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
En ole, mutta minulla on hyvin syvä uskomus siihen että combad squadit tulevat kaikille mariineille, koska ne tulivat Dark Angeleille ja Blood Angeleillekkin.Hartman kirjoitti:Olekkos suunnittelutiimin jäsen, vai kuinka olet noin varma asiasta?Ratovaari kirjoitti:No kaikesta päätellen epätasaisuutta saadaan mariinien kohdalla korjattua combat squadeilla, mutta vaikeutta/järjettömyyttä/yksinkertaisuutta ei saada kyllä korjattua.Hartman kirjoitti:Ja sitten sitä valitetaan sääntöjen epätasaisuudesta/järjettömyydestä/yksinkertaisuudesta/vaikeudesta/mistä lie. Tuntuvat vaan nämä lausunnot olevan hienoisessa ristiriidassa sen kanssa, ettei uudistuminenkaan kelpaa...Bartholen kirjoitti:No voe helevetti tätä GW:tä. Mikä ihmeen kiire nillä on pukata uusi edikka 40k:ta messiin, kun viimeisinkin tuli reilu 4 vuotta sitten.
(mahtaakohan kaaoksella olla combad squadit? En ole tutustunut asiaan vaikka uutta kaaosta vastaan olen pelannutkin useammin kuin uusia örkkejä tai nykyisiä mariineita vastaan).
Hammerheart kirjoitti: Ota mallia vaikka Gorkiporkista, Exocowboysta tai Ratovaarista.
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
Ei ole kaamoksella combat squadeja. Tässä nykyedikassa vaan yksinkertaisesti mättää se, että hinnat ovat yleisesti päin mäntyä. Lascannon mariineille maksaa 15pts, kaartille 25pts? Mariinin bs on 4, ja kaartin 3, joten mariini hyötyy tästä vieläpä enemmän kuin se ig squadi. Mikä logiikka tässä on? No ok, voihan tässä hieman oloaan parantaa ja vedota fluffiin, mutta ei se tee pelistä sen toimivampaa. Ei se combat squad sääntö nyt niin paljon tasottaisi tätä hommaa, mutta ainakin tulisi hienompia matseja kun joku saattaisi oikeasti ottaa sen 10 mariinin squadin.Ratovaari kirjoitti: En ole, mutta minulla on hyvin syvä uskomus siihen että combad squadit tulevat kaikille mariineille, koska ne tulivat Dark Angeleille ja Blood Angeleillekkin.
(mahtaakohan kaaoksella olla combad squadit? En ole tutustunut asiaan vaikka uutta kaaosta vastaan olen pelannutkin useammin kuin uusia örkkejä tai nykyisiä mariineita vastaan).
Mutta uutta edikkaa vaan sisään, ei tätä enää jaksa. "Yatzy, is like playing 40k, but only with four dice" ;)
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
No buuhuu.. Pelaahan nytkin moni 3. edikan codexeilla 4. edikkaa. Itseä risoo kun pelaan WH:lla ja Kroot merceillä. Saa nähdä kuinka monta vuotta saan odottaa uutta 'dexia siskoille ja krooteille pitää varmaan kyhätä joku tee-se-itsari päivitys.DakkaDakka kirjoitti:Kyllä joskus ottaa päähän, kun marsuilija pelaa kiiltävillä 5. edikan figuilla/armeijalistoilla/Säännöillä, kun tälläinen orkkipelaaja hinkkaa ankeaa 4.edikan ware-codexia. Miksei GeeWee vaan tekisi joka toinen/kolmas vuosi uuden sääntökirjan ja Codexit? Jos tätä tahtia mennään, niin saan 7.Edikan codexin, kun marsut möllöttää jo kymmenennellä.
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
En tarkoittanut combat squadeja, vaan tuota juttua tulevien sääntöjen paskuudesta...Ratovaari kirjoitti:En ole, mutta minulla on hyvin syvä uskomus siihen että combad squadit tulevat kaikille mariineille, koska ne tulivat Dark Angeleille ja Blood Angeleillekkin.Hartman kirjoitti:Olekkos suunnittelutiimin jäsen, vai kuinka olet noin varma asiasta?Ratovaari kirjoitti:No kaikesta päätellen epätasaisuutta saadaan mariinien kohdalla korjattua combat squadeilla, mutta vaikeutta/järjettömyyttä/yksinkertaisuutta ei saada kyllä korjattua.Hartman kirjoitti: Ja sitten sitä valitetaan sääntöjen epätasaisuudesta/järjettömyydestä/yksinkertaisuudesta/vaikeudesta/mistä lie. Tuntuvat vaan nämä lausunnot olevan hienoisessa ristiriidassa sen kanssa, ettei uudistuminenkaan kelpaa...
(mahtaakohan kaaoksella olla combad squadit? En ole tutustunut asiaan vaikka uutta kaaosta vastaan olen pelannutkin useammin kuin uusia örkkejä tai nykyisiä mariineita vastaan).
Re: GW:n julkaisuaikataulu vuodelle 2008
No mutta tuohan (ymmärtääkseni?) suunniteltiin juuri 5ediä silmälläpitäen, eli en näkisi siinäkään valittamisen aihetta.DakkaDakka kirjoitti:Kyllä joskus ottaa päähän, kun marsuilija pelaa kiiltävillä 5. edikan figuilla/armeijalistoilla/Säännöillä, kun tälläinen orkkipelaaja hinkkaa ankeaa 4.edikan ware-codexia. Miksei GeeWee vaan tekisi joka toinen/kolmas vuosi uuden sääntökirjan ja Codexit? Jos tätä tahtia mennään, niin saan 7.Edikan codexin, kun marsut möllöttää jo kymmenennellä.