"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Sigmar

Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Sigmar

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Tuli tässä taas piirrettyä jotain pitkästä aikaa. Tuleehan sitä aina jotain töherrettyä muutenkin mutta niitä ei kehtaa laittaa esille minnekään.

Suurin innoittaja tuossa työssä on ollut Conan ja sain tuossa jouluna kirjan Conan the phenomenon, joka käsittelee aihetta melko laajasti. Mukana on tietysti paljon Frank Frazettan maalaamia kuvia. Oma työni onkin varmaan jonkinlainen Frazetta pastissi. Toivottavasti ei ainakaan parodia. Siinä on kuitenkin yritetty saada esim. mittasuhteet oikeiksi lueskelemalla kaikkia mahdollisia ohjeita. Nekin saattavat kyllä vaihdella hieman ohjeista riippuen.


http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fiku ... sigmar.jpg

PS. Saa toki kommentoidakin, vaikka täällä osastolla onkin ilmeisesti vähän hiljaisempaa.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
IRiaD
Peliporukkavalvoja
Viestit: 4008
Liittynyt: Ti 26.09.2006 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Sigmar

Viesti Kirjoittaja IRiaD »

Kouluun menossa, lyhyesti.

Kasvot mahtavat, Ghal Maraz päästä hiukan liian pieni, kädet pienentyvät kyynärpäistä aika radikaalisti.

Mukavaa jälkeä.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Avatar
hyytsi
Viestit: 123
Liittynyt: To 23.08.2007 17:36
Paikkakunta: Suomen helsinki

Re: Sigmar

Viesti Kirjoittaja hyytsi »

Laitetaapa jotain pientä kommenttia.

Asento on tönäkkä, mutta sopii tuonlaiseen perusfantsu-tyyliin. Eniten tuo kaipaa elävyyttä. Kaveri seisoo keskellä ei mitään, jaloissa kuollut jannu. Tyyppi kuuluu keskelle taistelukenttää, ympärillä satoja kuolleita, tulitappuraa ja sodanhajua ilmassa. Taustalle ei tarvitse tunkea tuhatta hahmoa taistelemaan, mutta edes jotain millä tuoda työhön enemmän henkeä.

Anatomiasta en tiedä paljoakaan, mutta nännit ovat hieman turhan sivuilla. Olkapäistä napaan vedetyt viivat osoittavat nännin paikan rinnassa. Vasarassa perspektiivi kusee hieman kun alkaa kunnolla katsomaan, mutta ei se työstä esille pomppaa.

Parasta on jannun kasvot sekä hiukset. Asennetta isolla A:lla. Tykkään kanssa todella paljon vasarasta sekä sen koristeista.
en tunne kipua
Sanere
Viestit: 4
Liittynyt: Ma 14.01.2008 16:11

Re: Sigmar

Viesti Kirjoittaja Sanere »

Ilme on aivan mahtava. Sen sanon. Mutta tukalla olisi voinut leikkiä tuulessa niiin paljon enemmän, nyt se on vain sen näköinen kuin se olisi nostettu yhdestä kohtaa lakalla ulospäin. :D Myös vatsalihasten muoto ja asento tökkivät, ja olisin odottanut enemmän kärsivällisyyttä "lannevaatteen" yksityiskohtien suhteen. Kuitenkin kokonaisuus on pienistä lapsuksista huolimatta vaikuttava ja tunnelman täydellisyys on vain hiuskarvan päässä. Lisää näitä.
Älä minulta kysy, olen vain naisena täällä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Piirrustukset ja maalaukset”