Rune kirjoitti:Todella onnistunut teos. War Altareita on tullut nähtyä Warhammer-Empiren puolella yksi jos toinenkin, eivätkä suomalaisten versiot jää varjoon. Erittäin nappiin mennyt konversio, ja siitä täydet propsit. Lisäksi suurmies on hienon näköinen. Itsekin ostin samaisen figun joskus joskus, mutten saanut siitä oikeammin mitään jännempää aikaiseksi lopulta. Pitäisi myydä mokoma pois. Peleissä en itse laitteesta suuremmin välittäisi, mutta nappeja on ihan kiva aina katsella.
Warhammer-Empirestä on itsekin tullut katseltua erilaisia versioita alttarista ja yksi tekijä joka sai minut rakentamaan alttarin thronesta oli, ettei kukaan näyttänyt käyttäneen sitä vielä aikaisemmin.
Rune kirjoitti: Hevoset ovat hieman tympeän oloiset, tai vähintäänkin tylsähköt. Muuten koristeellisessa, kalliin oloisessa ja tyylikkäässä vaunukokonaisuudessa lattean oloiset bardingit ja pelkistetyt juhdat näyttävät vähän orvoilta. Bardingeihin saisi lisää muotoja ja korsteita esim. asentamalla kilpiä tai muuta kohoheraldiikkaa panssareihin, tai vaihtoehtoisesti maalaamalla jotain freehandin tynkää sinne tänne.
Bardingeista näyttää kertyvän hiukan enemmänkin kommenttia. Niihin voisi kyllä harkita jotain. Pitänee käydä empire osat läpi ja katsoa jos löytyisi jotain sopivaa. Freehandit tietty mahdollisuus myös, ehkäpä jotain samantyylistä kuviointia kuin empiren uusien charru figujen bardingeissa.
Rune kirjoitti:Lisäksi olen aina ihmetellyt yksin seisaaltaan ratsastavia arch lectoreita. Jos nämä keskittyvät mesoamiseen, huutelemiseen, virsien veisaamiseen ja tappelemiseen, kuka ohjaa hevosia? Eivät nekään pyhällä hengellä osaa oikeaan suuntaan ratsastaa. Sellainen pimeän oloinen ja epämääräinen kaapuun sonnustautunut nyytti kyyhöttämässä jossain päin vaunua ohjakset käsissään olisi tosi kiva yksityiskohta, mutta tietty figun ja tilan puuttuminen voinee osoittautua ongelmaksi. Näin kuitenkin aina ajatuksena hauska.
Sääntöjen kannaltahan kärry ilmeisesti jatkaa matkaansa vaikka lehtori kuolisikin, eli sinänsä ylimääräinen ohjaaja olisi realismin nimeen ihan näppärä lisä. En kuitenkaan oikein keksi miten sellaisen omaan kärryyni sijoittaisin, kirja vie kaiken tilan rattaiden etualalta. Eri asia sitten ovatkin ne flagelanttien vetämät versiot.
Rune kirjoitti:Hienoa työtä joka tapauksessa. Mitä kaikkea muuta armeijaasi kuuluu?
Kiitoksia vain. Armeija tosiaan tällä hetkellä rakentelu vaiheilla, joten vähän sitä sun tätä on pelikentällä tullut pyöriteltyä. Yleensä mukana on suhteellisen monipuolinen kokoonpano. Pari rykmenttiä jalkaväkeä on vakio, swrodmenejä, great swordeja ja flagelantteja. Ritareita 2 unittia, vaihtelevasti ampujia ja koneita, stankkiakin on tullut testailtua. Charru linjamassa tosiaan alttari ja sen lisänä BSB, maagi ja ylimääräinen warrior priesti. Peagsus capteeni myös tekeillä, muttei kentälle ole vielä ehtinyt. Kaikesta tuosta varmaan kuvia jahka ne hitaasti, mutta suhteellisen varmasti valmistuvat.
Rune kirjoitti:Runedit\\ Joo, ja henkilökohtaisesti en liiemmin välitä tuosta figuun kuuluvasta rautaisesta sädekehästä, vai mikä halo liekään. Omastani veistelin pois.
Itsekkin samaa mietin, mutta päädyin lopulta jättämään sen paikalleen. Tuntui sopivan koristeelliseen tyyliin jota itse alttarikin edustaa.
Jotain parantelun varaa tuntunee kai olevan, ainakin niiden hevosten osalta. Täytynee katsella jos asiaan tekisi korjausta.