"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Crystania kirjoitti:Kivaa oli ja onnittelut loistavasta turnauksen järjestämisestä.
Sellainen kaipuu vain, että olisiko mahdollista enää saada niitä kierroksen voittoja tänne esille?
Ordo Aboensis kirjoitti:Ohessa lopulliset tulokset, tarkempi taulukko ilmestyy Ordon kotisivuille lähipäivinä.
Avatar
banzgo
Viestit: 1820
Liittynyt: Pe 22.04.2005 20:02
Paikkakunta: Espoo

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja banzgo »

Juu kiitos vaan järjestäjille, kivaa oli. Sijoitus ei tosin ollut häävi, mutta en sen sitä uskonutkaan olevan neljän pelin kokemuksella.
Avatar
Finet
Viestit: 1344
Liittynyt: To 13.02.2003 08:34
Paikkakunta: Turku

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Finet »

Oli kyllä taas laatua. Ihan mukavaa välillä pelata pienempiäkin pelejä.
Skenaariot oli hyviä, paitsi se tupla-vp skenu oli vähän nihkee. Mut ehkä en vaan osannu. Örkit suoritti kuitenkin ittensä puoliväliin eli olen ihan tyytyväinen. Hero failas, mutta Squig Hopperit ja Savage Boarit oli ihan hullui.

Aika tuhtii optimointii oli useimmissa listoissa. Organit ja Wraithit sun muut oli kelvanneet.
BTW, mulle jäi semmoinen käsitys ettei Skavenit ois saaneet rättäreitä. Kun se on kuitenkin unit upgrade? Tai kahta, jos se olis counts assannut sotakoneeksi?

Heikki ja kaikki muut, thanks.
Hepta
Viestit: 204
Liittynyt: Ti 28.03.2006 21:40
Paikkakunta: Turku

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Hepta »

Kiitos Heikille mainion turnauksen järjestämisestä ja vastapelaajille mukavista peleistä! Oli myös hienoa, että Turun ulkopuoleltakin jaksettiin innostua paikan päälle pienempiä pelejä pelailemaan.

Ulkoilutin rottia ensimmäisen kerran turnauskäytössä ja pelit sujuivat hyvin. 113 modelia ja jämerä magic phase toivat turnauksen ykkössijan. Pidin turnauksen aikana kirjaa peleistä, joten saatan kirjoittaa jonkinlaisen turnausraportin lähipäivinä.
Finet kirjoitti: BTW, mulle jäi semmoinen käsitys ettei Skavenit ois saaneet rättäreitä. Kun se on kuitenkin unit upgrade? Tai kahta, jos se olis counts assannut sotakoneeksi?
Skaven rulebook kirjoitti: After that [deployment] they are free to move as they [weapon teams] will, and counts as a separate unit for the rest of the game (including for counting victory points).
Tuon mukaan en pitänyt ratlingeja yksikön upgradena vaan erillisenä yksikkönä, jonka saa vain tietyillä ehdoilla. Asia tuli esiin ensimmäisen kierroksen aikana ja tuomari oli asiassa samoilla linjoilla. Kuitenkin ratlingit ovat sääntöteknisesti lähempänä empiren detachmentteja kuin esimerkiksi nettereitä tai fanaatikkoja, jotka taas selvästi ovat osa yksikköä. War machineita weapon teamit eivät ole.
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Kiitokset Heikille ja vastapelureille myös omasta takaa.
Samsson kirjoitti: juustoiset Helffit.
No olipa tosi "juustoa" näissä pikkupeleissä. :)
Avatar
Ordo Aboensis
Peliporukkavalvoja
Viestit: 933
Liittynyt: To 25.01.2007 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Ordo Aboensis »

Mukava kuulla että viihdyitte, siksi näitä tapahtumia järjestetään. Odottakaa siis lisää jatkossakin.

Täydelliset tulokset löytyvät osoitteesta http://www.ordoaboensis.net/liitteet/fb ... 130408.pdf

Ratling gunit eivät sääntöteknisesti ole sotakoneita eivätkä yksikköupgradeja, kuten Aki jo totesikin. Jos olisin ajatellut asiaa etukäteen, olisin saattanut rajoittaa niitä erityisellä säännöllä, mutta kaikkea ei valitettavasti osaa ennakoida. Toisaalta nykysääntöjen valossa niiden poisampumisen olisi luullut olevan helpompaa. Tuskinpa nämä yksin mahdollistivat rottien voiton.
Avatar
Crystania
Viestit: 1726
Liittynyt: Ke 17.05.2006 21:05
Paikkakunta: Riihimäki

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Crystania »

Ratling gunit eivät sääntöteknisesti ole sotakoneita eivätkä yksikköupgradeja, kuten Aki jo totesikin. Jos olisin ajatellut asiaa etukäteen, olisin saattanut rajoittaa niitä erityisellä säännöllä, mutta kaikkea ei valitettavasti osaa ennakoida. Toisaalta nykysääntöjen valossa niiden poisampumisen olisi luullut olevan helpompaa. Tuskinpa nämä yksin mahdollistivat rottien voiton.
Täytyy vielä sanoa jotain ^^
Skaven armeija jota vastaan marssin heti ensimmäisessä pelissä, kun katsoin vain figuja tiesin hävinneen. Tältä tuntumalta lähdin puolustus kannalle ja yritin vain saada mahdollisimman paljon pisteitä ja enemmänkin olisi tullut jos olisin lopussa sittenkin juossut vampire herolla karkuun enkä combattiin mukaan jonka seurauksena jäin avotulelle combat voiton jälkeen.
Skaven armeija oli voitettavana myös, mutta katsoin parhaakseni tyytyä sittenkin vain perääntymään tätä vastaan. Tältä pohjalta ajattelin jos en häviä ekaa peliä täysin olisi mahollisuudet nousta vielä toiseksi, mutta 4:ksi jäätiin ja oltiin tyytyväisiä. Kiitos kaikille jotka kohtasivat Legion Of Crystania armeijani ^^.

PS: Tulkaa riksuun turnaukseen niin näätte sen täysissä voimissa >8)
Avatar
TheEmu
Viestit: 4557
Liittynyt: Su 15.10.2006 22:48
Paikkakunta: Turku

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja TheEmu »

Kiitokset munki puolesta järjestäjille ja osallistujille.

Mulla oli tosiaan se mauton wraithi-yksikkö. Eipä noilla tarvinnu osata pelata että pärjäs, viis peliä alla VCllä ennen turnausta ja hyvin meni. Ens kerralla jos tän kokoista turnausta tulee ni kannattaa miettiä jotain pisterajaa yksittäiselle yksikölle ehkä?
"Dear Game Designer. Rock is cheese. Paper is fine.

Regards, Scissors. "
Miiks
Viestit: 128
Liittynyt: Ma 24.01.2005 16:11

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Miiks »

Kiitoksia vaan turnauksesta, hauskaa oli ja jos vastaavanlainen joskus järjestetään, niin voin jo ilmoittautua siihen.
TheEmu kirjoitti:Ens kerralla jos tän kokoista turnausta tulee ni kannattaa miettiä jotain pisterajaa yksittäiselle yksikölle ehkä?
Tällanen olis kyllä ihan fiksua, moni kun ei noille wraitheille mitään voinut.
Lisäksi jälkiviisastelisin tolla characteri rajotuksella. Jos (charrujen) lukumäärää rajotetaan, niin rajotetaan määrä kaikille samaksi, ei pisteillä, vaan kylmästi määrällä. Pisteillä rajoittaminen ei ole tasapuolista kaikille.
Osku
Peliporukkavalvoja
Viestit: 532
Liittynyt: Ke 25.12.2002 20:16
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: 750p FB turnaus Turussa 13.4.2008

Viesti Kirjoittaja Osku »

Toisaalta myöskään määrällä rajoittaminen ei ole reilua kaikille. Toiset charrut on vaan kovempia ja toiset kilpailee määrällä. Eri asia sitten pitäisikö maagien määrää rajoittaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”