Tyranids vs Necrons taktiikoita tarvitaan.

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
Gondori
Viestit: 53
Liittynyt: To 09.01.2003 21:11
Paikkakunta: Hankasalmi

Tyranids vs Necrons taktiikoita tarvitaan.

Viesti Kirjoittaja Gondori »

Joo eli miten mä pärjäisin Tyranideillä Necroneja vastaa??

Mitä kannattas ostaa Hivelle jos otan sen peliin ym.??
DarkStalker
Viestit: 55
Liittynyt: Ti 01.10.2002 19:41
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja DarkStalker »

Necroneilla on yleensä melko vähän AP2 kamaa, joten Hive Styrankit ja Carnit ovat hyviä niitä vastaan, varsinkin jos niille antaa 2+ saven (suositeltavaa). Carnit ja Styrankit aseistaisin kahdella scything talons setillä, jotta saataisiin aikaan mahdollisimman paljon hyökkäyksiä. Bio-plasma attackin voi ottaa, mutta sitä vastaan saa normaalit savet, joten siitä ei ole hirveästi hyötyä. Ampuma-aseista ei ole paljoakaan hyötyä, sillä missään ei ole AP3 tai vähemmän.

Old One Eye on mielestäni ehdoton Necroneita vastaan, jos pelataan 1500-pisteen armeijoilla, sillä regenerate on loistava ominaisuus. Jos se siis sattuu ottamaan woundin ampumisesta, niin ensivuorolla se on regeneroitu. D6+1 attack vuorossa on myös hyvä asia, melko epävarma kylläkin, mutta onnistuessa äärimmäisen tappava.

Gaunteista ei ole äärimmäistä hyötyä, sillä tavallisella necronwarriorilla on 3+ save ja 4+ "I`ll be back". Hormagaunteista on itseasiassa vain se hyöty, että ne sitovat vastustajan lähitaisteluun jo toisella vuorolla. Valitettavasti hormiksia ei yleensä ole hirveästi jäljellä lähikseen päästäessä :cry: . Ja vaikka 20 hormista pääsisikin lähikseen, keskimäärin 1-2 Necronia kuolee lopullisesti ottaen huomioon "I´ll be back"-säännön.

Jos epäilet, että Necroneilla on Monoliitti, niin kannattaa ottaa Hive Tyrantille/Tyranteille Warp Blast, joka osuessaan saattaa tuhota sen (suuremmalla latauksella siis).

Yhteenvetoni on siis se, että kannattaa ottaa Hive Tyrant tai pari ja antaa niille 2+ save joko Warp Fieldillä tai mutatoimalla (jos sallittua) ja Carni ja Old One Eye (olettaen armeijan olevan 1500pts. tai vähemmän maksava). Hormagauntteja on hyvä löytyä n. 2 squadia. Lictorit voivat myös olla käytännöllisiä. Kolmanneksi Heavy Supportiksi ottaisin joko toisen Carnin(kolmannen, jos Old One Eye lasketaan mukaan) tai 3 Biovorea. Kolmen biovoren keskitys voi tehdä melkohyvää jälkeä Necronien rintamassa :D. Kaikkea ei kuitenkaan voi saada...
Jos mutaatiot ovat sallittuja, niin ottaisin ehdottomasti Tyranteille/Tyrantille siivet ja Gaunteille Hive Noden. Näin Gauntit pärjäisivät yksinään LD 10:llä ja Tyrantit lentäisivät.

Taktiikka olisi yksinkertainen: "PÄÄLLE JA KOVAA!" Hormagauntit etunenässä ja hitaammat takaa. Necron Warriorit olisi hyvä hoidella nopeasti, sillä tämän jälkeen on Phase Out lähellä. Ja kun se tapahtuu tulee kaikki pisteet kotiin :wink: .

Toivottavasti tästä sai edes jonkinlaista vinkkiä...
Avatar
Chade
Viestit: 929
Liittynyt: Ma 03.06.2002 20:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Chade »

Darkstalkerhan sen sanoi... Necroneilla on kyllä usein massoittain tulivoimaa joilla gauntit putoavat kuin hyttyset, mutta Tyrantteja ja Carneja vastaan Necronit ovat pulassa. Jos vastustajasi käyttää C'Tania, niin sitä kannattaa välttää, sillä se voi jopa tappaa edellä mainittuja lähitaistelussa, ja vieläpä ilman suurempaa päänvaivaa.
"Söpö sixpackmonsteri!" -kauneinta mitä Nightbringeristä on koskaan sanottu
swiftwind
Viestit: 447
Liittynyt: Ke 11.12.2002 23:15
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja swiftwind »

Chade kirjoitti: Jos vastustajasi käyttää C'Tania, niin sitä kannattaa välttää, sillä se voi jopa tappaa edellä mainittuja lähitaistelussa, ja vieläpä ilman suurempaa päänvaivaa.
Laskeskeltiin noita joskus, 2 boostatulla hyvi tyrantilla on ihan hyvät mahdollisuudet listiä Nightbringer. Se on se implant attack..

S8 spitti extra sizellä ja bioplasmalla on kanssa ihan kiva.

Toinen hivesi tosin todennäköisesti kaatuu.
ornatkur
Viestit: 556
Liittynyt: Su 26.01.2003 11:29
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja ornatkur »

Necroneilla ei käsittääkseni ole Blast- aseita,ja jos on niin vähän, niinpä ehkä kannattaisi hyökätä tiiviissä porukassa, jossa Ripperit ja muut vähemmän tör... tärkeät yksiköt joiden kaatuminen ei vaikuta juuri mitään ovat edessä, ja tärkeysjärjestyksessä niin että Tyrantit ja Carnit ovat viimeisinä, jos necronit aikovat tappaa kovimmat tyypit ensin, he saavat lähitaistelijat kimppuunsa, ja jos etummaiset, niin takana olevat pääsevät lähitaisteluun, ja jos carnifex tulee kaksilla scyttä talon pareilla lähitaisteluun niin ei paljonkaan paina tuo necroneiden itsekorjaus sydemi.
I'm back.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

On niillä ruoska (particle whip monolithissa)
Avatar
Pikku
Viestit: 1432
Liittynyt: Su 28.07.2002 21:32
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Pikku »

no kannattaa otta kyllä tosiaan niitä isoja mörköjä joilla on hyvä save iso strena ja ei anna saveja... niillä ne necronit tippuu... Gauntteja (jos ne pääsee perille saakka) käytetään eniten tulittavien yksiköiden kimppuun esim destroyereiden... Ja sitten vaan isoilla möröillä pilkkomaan necronia :) Sen ainoan kerran kun necroneilla nidejä vastaan pelasin niin se peli taisi kestää 4 vuoroa jonka jälkeen kaikki nidit oli putsattu ja 3 warrioria kuollut :)
Joensuun Pöytäpeliyhdistys
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

warriorithan eivät taida saada wbb:tä genestealereitä vastaan?
kyllä necit lähitaistelussa kaatuu,siitä ei huolta ole,(en ole tyriksillä pelaillut,mutta olen vastassa ollut,ja necroneita vastaan on taisteltu vielä enemmän).itse ottaisin fast a:han ravenereitä ja myös eliittiä(sitten kun necroneitten isot pyssyt on hoideltu ,isot möröt hallitsee! :wink: )
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

mikki kirjoitti:warriorithan eivät taida saada wbb:tä genestealereitä vastaan?
Saavat ne, paitsi rending claw -kuutosia vastaan (yllättävää kyllä sitä kuutosta ei ikinä tule heitettyä rending claweilla).
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Sano se kaverilleni joka tiputtaa falconini/ wave serpenttini aina kun sattuu sinne päin lictorillaan huitovan... Kappas kutonen, kutonen, kutonen, kutonen...
Puolijohdediodi
Viestit: 320
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:53
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Puolijohdediodi »

jamopower kirjoitti:Sano se kaverilleni joka tiputtaa falconini/ wave serpenttini aina kun sattuu sinne päin lictorillaan huitovan... Kappas kutonen, kutonen, kutonen, kutonen...
lictorin strenghti nyt riittää niitten pudottamiseen muutenkin, nolompaa se on jos joku vaivainen warriori tai gene sen pistelee.. :)
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

no tarvitsee se silti kutosta osumiseen ja kutosta vahingoittamiseen.
Mets^
Viestit: 267
Liittynyt: Ke 20.11.2002 18:24
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Mets^ »

Kerran kaverin lictori puotti dredin, defilerin ja rhinon. Se on jo jotain. :)
Hellbender
Viestit: 495
Liittynyt: Ke 31.07.2002 10:54
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hellbender »

Kannattaa myös ottaa huomioon, että lordin varusteilla necronit yleensä saavat wbb:n vaikka olisivat kuolleet instant deathiin tai suojan ignoroivaan aseeseen.
Lisäksi ne pirulaiset häviävät kun olet päässyt assaulttaamaan niitä ja seuraavalla kierroksella oletkin riekaleina :?
Tyhmä on se necronpelaaja, joka ei niitä käytä tai sangen reilu :) Vastaan ei sellaisia ole vielä tähän mennessä tullut :roll:

Edelliset huomioon ottaen kannattaa pyrkiä assaultoimaan aina kahta unittia kerrallaan, etteivät ne livahda käsistä :D
"Miehet rakastavat pelejä, ja sota on raaka, tappava peli - mutta peli kuitenkin, ja paras mitä on" - William Broyles
Avatar
Ahneman
Viestit: 166
Liittynyt: Pe 16.08.2002 22:15
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ahneman »

Miks sä oiken tollasta kysyt Tyranideillä ei voi hävitä (paitsi minä kyllä voin) oli vastassa sitten Necronit, Mariinit tai IG ne voittaa aina!...kai
Pahoittelen kirjoitusvirheitäni.
Zyder
Viestit: 174
Liittynyt: Ke 03.07.2002 21:51
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Zyder »

Ahneman kirjoitti:Miks sä oiken tollasta kysyt Tyranideillä ei voi hävitä (paitsi minä kyllä voin) oli vastassa sitten Necronit, Mariinit tai IG ne voittaa aina!...kai
Mikään tiimi eii oo noin ylivoimainen! Tietääkseni...
"I will not let this Republic that has stood for 1000 years be split in two. My negotiations will not fail"
Jediritari Lenin
Viestit: 28
Liittynyt: Ke 14.08.2002 17:03

Viesti Kirjoittaja Jediritari Lenin »

Ahneman kirjoitti:Miks sä oiken tollasta kysyt Tyranideillä ei voi hävitä (paitsi minä kyllä voin) oli vastassa sitten Necronit, Mariinit tai IG ne voittaa aina!...kai
Voi niillä hävitä ja yleensä häviääkin ainakin minä.

Mut palatakseni asiaan 5 TMC tekee hyvää jälkeä Necroneille. Todistettu on. Monoliittikin tippu tosi helposti jollain 3 vuorolla ensin ammuttiin alas carnin venomilla (immobiliced) ja sit vaa meleeseen mättämään sitä carnilla ja POKS!
I cry when I´m done killing.
Avatar
Sopuli
Viestit: 1596
Liittynyt: Ti 01.04.2003 17:45
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Sopuli »

itse pelaan necroneilla joten neuoisin tuhoamaan kaiken raskaasti ampuvan sitten homma sujuu kuin rasvattu.
Viimeksi muokannut Sopuli, Su 04.05.2003 17:26. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Väitän et Samu voitti vaan siks et se osaa pelaa, on ollu WTC:s ja on mukava tyyppi
-HP
Blöö
Viestit: 768
Liittynyt: Ti 18.02.2003 20:51

Viesti Kirjoittaja Blöö »

sopuli kirjoitti:itse pelaan necroneilla joten neuoisin tuhoamaan kaiken ampuvan sitten homma sujuu kuin rasvattu.
Eihän niillä ole paljon muita kun ampuvia, vai olenko väärässä?
Avatar
Grotsky
Viestit: 296
Liittynyt: La 18.01.2003 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grotsky »

Kyllä niillä on scarabit :D .
Tosin jos kirja ei avaudu, kannattaa ensin kokeilla ottaa suojamuovi pois.
- The Captain
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”