"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Khemiri

Kerppu
Viestit: 187
Liittynyt: Ma 06.02.2006 20:09
Paikkakunta: Kotka

Khemiri

Viesti Kirjoittaja Kerppu »

Heips. Löysin kaapin siivouksen yhteydessä viime kesänä printatun Living Rulebook 4.0. Luin sen ja innostuin valtavasti. Eli olisin aloittelemassa BB Khemirillä, eli kaikenlaiset vinkit, neuvot ja ohjeet olisivat tervetulleita.

(BTW, tänne Specialist Gamesin Blood Bowliin voisi linkittää sen "alotetaan Blood Bowl, vai mikä se oli... :D )
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Olen nyt pelannut Khemrillä viisi matsia, joten miksikään asiantuntijaksi minua ei voi sanoa, mutta pari juttua olen netistä opiskellut ja pelikentiltä oppinut.

-4 muumiota on joukkueen ydin, kukaan muu ei saa big guy tasoisia mättäjiä ilman näiden haittoja (loner, bone head, wild animal etc.). Neljä näitä pohjalle.
-Osta kaikki tarvitsemasi re-rollit heti, 140 000 on aivan liian suolainen hinta maksaa myöhemmin. 2-4 on riittävä määrä, riippuen pelityylistä ja omasta riskienhallinasta.
-Oman vuoron pitäisi toimia näin: Ensiksi, suojaa pallo. Toiseksi, lyö ja toimi kaikilla muumioilla, mahdollisuuksien mukaan. Kolmanneksi, lyö kaikilla muillakin. Neljänneksi, pelaa palloa ja muista pallon tuplavarmistus.
-Käytä kaikkia mahdollisia keinoja poistaaksesi viholliset kentältä. Kolmen nopan blokkeja muumioilla, skellujen fouleja isoilla avuilla, kaikki keinot käyttöön. Kaikki muut joukkueet pelaavat palloa paremmin kuin sinä, paras tapa tasoittaa tilannetta on harventaa rivejä vauhdilla ja marssia sitten pallon kanssa maaliin ilman vastustusta.
-Kaiken muun mennessä oiekin, et silti voi luottaa pallopeliisi. Joskus on käynyt niin että Thro-Ra on neljä vuoroa yrittänyt nostaa palloa tuloksettomasti, puhutaan siis kahdeksasta 4+ heitosta. Joskus ei vain toimi.

Toivottavasti noista oli apua, lisää tietoa voi kaivaa fumblesta.

-Ville
Galleriaan pääsee tästä.
Kerppu
Viestit: 187
Liittynyt: Ma 06.02.2006 20:09
Paikkakunta: Kotka

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Kerppu »

Noh, nykyisinhän ei ole enää noita muumioita, mutta Tomb Guardianit hoitanevat saman asian...

EDIT: Tuli mieleen, että onko tällä joukkueella mahdollisuuksia pärjätä, kun pallon pelaaminen ei oikeen toimi. Olen 2 peliä pelannut, dwarffeija ja norseja vastaan, ja molemmat olen hävinnyt rankkareilla, mutta kivaa on ollut :D
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Jos Tomb Guardianeilla tarkoitit Rules review 2007:aa, ne Khemrin muutokset ovat vielä experimental asteella. Itse en ole niillä pelannut, voin kuvitella että muumiot pelaavat tuossa vähän eri tavalla.
Galleriaan pääsee tästä.
Kerppu
Viestit: 187
Liittynyt: Ma 06.02.2006 20:09
Paikkakunta: Kotka

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Kerppu »

Joo tarkoitin. Taidan itsekin käyttää muumioita Tomb Guardianien sijaan. Mutta entä se pärjääminen? :D
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Olen nyt pelannut pelannut Thrice-Blessed of Amen-Ra:llani seitsemän ottelua(yksi harjoitusmatsi ja 6 liigamatsia), joista voittanut 3, tasureita 2 ja häviöitä 2. 43% voittotahti on siis mahdollinen ja uskon taitavien pelaajien pärjäävän paljon paremminkin. Khemri on kuitenkin kaikesta huolimatta samaan aikaan aika varma joukkue (turpaanvedossa) ja hyvinkin arvaamaton (pallonkäsittelyssä). Joskus vaan tulee tappioita ja se on hyväksyttävä, pallon pelaaminen on niin paljon "huterien" noppien varassa (turpaan vetämiseen verrattuna) että joskus vaan ei onnistu.

Tärkeintä khemrillä pelaamisessa on ennenkaikkea suunnitelma ja sen melko orjallinen noudattaminen. Esimerkiksi 2-1 voiton hallitseminen on tärkeää. Tätä sovelletaan erityisesti nopeita ja ketteriä joukkueita vastaan, kuten skaveneita ja haltioita vastaan. Anna vastustajan hyökätä ja pakota tämä tekemään nopea 0-1 maali, mm. foulaamalla ja kohdistamalla väkivalta arvokkaisiin pelaajiin. Murjo niin paljon kuin pystyt. Tämän jälkeen sinulla on nyt 6 vuoroa aikaa tehdä 1-1 tasoitus, vartioi palloa kuitenkin vahvasti koko ajan. Toisella puoliajalla hyökkäät taas ja ideaalitapauksessa teet viimeisellä vuorollasi 2-1 voittomaalin. Normaalisti toisella puoliajalla kentällä ei pitäisi enää olla montaa vastustajaa. Jos suunnitelma kusee, 1-1 tasuri on aina hyvä, näiden varmistaminen on tärkeää. Khemri palkitsee ennenkaikkea varovaista pelaamista, ei rohkeaa ryntäilyä pallon perään.
Viimeksi muokannut Rejector, Su 25.05.2008 01:27. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Galleriaan pääsee tästä.
Kerppu
Viestit: 187
Liittynyt: Ma 06.02.2006 20:09
Paikkakunta: Kotka

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja Kerppu »

Joo, kiitos erittäin hyvästä vastauksesta! Taidat olla ainoa Khemiri asiantuntia täällä sotussa... :D
Millaista taktiikkaa kannattaisi soveltaa hitaita ja kovaa iskeviä joukkueita (kääpiöt) vastaan. Olen niitä vastaan aivan helisemässä, kun luurangot eivät saa suojeltua muumioita, enkä saa kääpiöitä ulos edes kolmen nopan blokeilla...

Tänne Blood Bowlin keskusteluun voitaisi perustaa sellainen "peräänkuulutetaan taktiikoita" keskustelu... En viitsi kyllä itse avata, kun mun nimissä on kaksi kolmesta uusimmasta viestistä... ;)
niblebitzer
Chaosboyz Crew
Viestit: 722
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:55
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi

Re: Khemiri

Viesti Kirjoittaja niblebitzer »

Kölle kirjoitti:Millaista taktiikkaa kannattaisi soveltaa hitaita ja kovaa iskeviä joukkueita (kääpiöt) vastaan. Olen niitä vastaan aivan helisemässä, kun luurangot eivät saa suojeltua muumioita, enkä saa kääpiöitä ulos edes kolmen nopan blokeilla...
Neljä muumiota pysäyttää muut kääpiöt, paitsi slayerit. Yksi muumio vaatii kolme kääpiötä yhden nopan tönäisyyn, neljällä saa kaksi, mutta se on jo älytöntä hordausta. Vähemmälläkin saa töniä, mutta siinä ottaa jo turhia riskejä.

Khemrin vahvuutta täytyy pelata toisin ja käyttää muumioita kääpiöiden sitomiseen ja jättää niillä lyöminen vähemmälle. Kääpiöt eivät kuitenkaan väistele niin suurin uhka tulisi slayerien suunnalta tai riskien ottamisella. Blitzien ensisijainen kohde on slayerit ja siten, että slayeriä pääsisi lyömään sen päälle muumiolla, jos lopputulos ei muuten kelpaa. Muumioiden mighty blow on kuitenkin paras mahdollisuus poistaa slayeri vahvuudesta. Jos se ei ole mahdollista niin slayeri kannattaa sitoa luurangolla. Pelin kannalta tärkeintä on vain sitoa mahdollisimman monta miestä muumioilla, loput tähtää slayerien estämiseen ja pallon kiikuttamiseen maaliin.
Kölle kirjoitti:Tänne Blood Bowlin keskusteluun voitaisi perustaa sellainen "peräänkuulutetaan taktiikoita" keskustelu... En viitsi kyllä itse avata, kun mun nimissä on kaksi kolmesta uusimmasta viestistä... ;)
Olisihan se ihan hyvä topic.
- The number of people watching you is directly proportional to the stupidity of your action.

http://lunatix.epixx.org/
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Blood Bowl”