"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pink horrors

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Avatar
incarna
Viestit: 168
Liittynyt: Ke 21.06.2006 10:02
Paikkakunta: Helsinki

Pink horrors

Viesti Kirjoittaja incarna »

Niin, olen tekemässä puhdasta Tzeentchin listaa ja käytännössä ainut yksikkö joka pärjäisi jotenkuten lähistelyssä olisi pink horrorit. Tästä sitten kysyisin jos jollain on kokemusta horroreista niin minkälaista taktiikkaa käytätte ja onko niistä lähistelemään (tietenkin mukana on se heraldi 4+ wardin antajana vai pitäisikö käyttää samantapaista taktiikkaa kuin esim. skinkeillä puhallusputkien kanssa ja luottaa siihen, että saa tiputettua yksiköt ennen kuin ne pääsee sohimaan viereen.

Jakakaa kokemuksia ja mielipiteitä, kiitos.
-Salamurhaaja tietää elämän arvon,usein jopa pennin tarkkuudella.
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pink horrors

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

niin kuin muillakin jalkaväellä, tappoihin ei voi luottaa ja läpi pitää mennä riveillä ja ylivoimalla luottaen 4+ saveen(herkun kanssa). Horroit ovat kuitenkin älyttömän kalliita kestämään klosiksessa, kun isot blokit maksaa maltaita(pisteissä ja rahassa). tosin kyllä vihu ottaa osumaa valopalloista ensin.
Avatar
Raaka-Arska
Viestit: 283
Liittynyt: Ke 03.01.2007 09:27
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pink horrors

Viesti Kirjoittaja Raaka-Arska »

Yhdelle Horror-porukalle voi aina vaihtaa Championin tilalle Changelingin joka voi suojella yksikköä hyvin yhdeltä kovalta mättäjältä. Kun otus voi vaihtaa stattirivinsä yksikköä päin rynnänneen Bloodthirsterin tms. kanssa niin vastustajaa ei juuri naurata. Tappojahan Horrorit tai Tzeenchin heraldit eivät juuri saa aikaan, joten niin kuin Isompi Arska tuossa jo sanoikin staattisen reson varassa mennään.

Jos moraali sallii yhden poikkeuksen puhtaaseen Tzeentch-listaan, niin ota yhteen Horror porukkaan mukaan Skulltaker. Se liikkuu samalla vauhdilla kuin Horrorit eikä sitä lasketa Khornen heraldiksi joten saat sen kauhujen mukaan. Siinä on lordi-tason mättäjä hero-paikan hinnalla joka pitää taatusti kaikki lohikäärmeet ja vastaavat poissa Horrorien kimpusta. Figusta voi varmasti muokata hieman Tzeenchimäisemmän halutessaan.
We're so loud you wanna die
Go forth and amplify
Here come the Noise Marines


(From 'Noise Marines' by D-Rok)
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: Pink horrors

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Siis jos on Tzeench lista ajatuksissa niin mukana on varmaan Lord of Change ja Flamareita. Kaiken bolttauksen jälkeekin nekin osaa hyvin taistella. Vaikka LoCi on maagiksi tarkoitettu, niin mättääkin se osaa joten kuten kun vastustajan unitteja on pehmennetty magialla. Flamerit taas S5 ja A2 avulla tappaa talossa ja puutarhassa, vaikka omaavat vain Ws2. Kuitenki näiden ampuminen on niin hyvää että vain varmat tapot korkkaisi näillä, jos lähitappelu on jotenki parempaa kuin ampuminen siinä tilanteessa. Horroreiltahan ei löydy muuta hyvää kun staattinen reso, kuitenki se yhdessä fearin kanssa mahdollistaa monen voittotilanteen jos saat vaikka Lokin kylkeen.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
incarna
Viestit: 168
Liittynyt: Ke 21.06.2006 10:02
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pink horrors

Viesti Kirjoittaja incarna »

Kiitos vastausksista, voisin ajatella tuota Changelingia tai Skulltakeria 1000p armeijaan ja Lord of Changea sitten 2000:n. Tietenkin otan flamereita, eihän Tzeentchin lista ilman niitä pärjää :)
-Salamurhaaja tietää elämän arvon,usein jopa pennin tarkkuudella.
Avatar
Foo bar
Viestit: 730
Liittynyt: Pe 05.01.2007 19:10

Re: Pink horrors

Viesti Kirjoittaja Foo bar »

Horrorit on kyl aika surullisia kavereita, jos joku tulee niitä isolla mailalla huitomaan. Listasta riippuen voisi pelata joko kolmea 10:n horrorin blokkia ilman komentoa tai sitten kahta pientä ja yhtä isoa "käsikähmä/iso pultti"-blokkia lipulla, joka tarvitsee sen lokin/flamerit avuksi, ettei tule koti-ikävä liian aikaisin.
Be Optimistic! All The People You Hate Will Eventually Die.

Sometimes it doesn't matter how retarded you are!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”