"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

2000 pts wood elves

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Drak »

LORDS

Highborn-566 pts
Sword of Might, Helm of the Hunt, Stone of the Crystal Mere, Annoyance of Netlings, shield, light armour, Dragon

Perus dragonlord

HEROES

Spellsinger-140 pts
2 rullaa

Scroll caddy

Noble-134 pts
BSB, Hail of Doom Arrow, Elven steed

Joku heitti, että bösbi ois kova juttu, menee wild ridereihin

CORE

Glade Guard-120 pts
10 Glade guard

Glade Guard-120 pts
10 Glade guard

Glade Guard-120 pts
10 Glade guard

Dryads-96 pts
8 Dryads

SPECIAL

Wardancers-151 pts
8 Wardancers, musician

Wardancers-151 pts
8 Wardancers, musician

Wild Riders-130 pts
5 wild riders

RARE

Treeman-285 pts

TOTAL:2013 pts

Pisteitä vähän liikaa käytetty mistä pois?
Viimeksi muokannut Drak, La 07.06.2008 14:12. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
SkiJay
Viestit: 50
Liittynyt: Ma 05.05.2008 21:32

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja SkiJay »

Näyttää ihan hyvältä, ota kuitenkin spear pois Highbornilta sillä hänellä on jo Sword of Might:p
Myös ottaisin toisesta wardancer ryhmästä musicianin pois ja wild ridereiltä champpionin jolloin saisit kuudennen riderin. Myös Wild Riderit ilman standard + warbanneria hieman arveluttaa, se +2cr jo valmiiksi on kuitenkin niin mukava. Tuollakin listalla jo toki mennään!
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Drak »

Mistäs ottaisin pois että saisi tungettua sen Warbannerin tuonne wilduihin?
Eorl Nuori
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 12.03.2007 16:28
Paikkakunta: Kangasala

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Eorl Nuori »

Warp-Rider kirjoitti:Mistäs ottaisin pois että saisi tungettua sen Warbannerin tuonne wilduihin?
Minun ehdotukseni on yksi Wardancer ja lordisi spear (jota se ei btw saa käyttää).
SkiJay
Viestit: 50
Liittynyt: Ma 05.05.2008 21:32

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja SkiJay »

Hm, no esimerkiksi kun sinulla on jo 2x 8 wardancerin ryhmää niin voisit ottaa pois toisen dryadi ryhmän, kyllähän kolmen skirmisher CC ryhmän luulisi riittävän. Ja sitten ensimmäiseksi lisäät sen kuudennen wild riderin sinne warbannerin kera.

Näin sinulle jää vielä 47 pistettä ylimääräistä, jotka voit sijoittaa esimerkiksi kolmeen gladeguardiín + musicianiin.
Toinen vaihtoehto olisi että otat yhden wardancerin pois toisesta ryhmästä ja lisäät branchwraithin dryadien avuksi, eihän siitä toki paljon apua ole ilman mg leveliä ja spitejä mutta varteenotettava vaihtoehto tuokin.

Ps. Eorl, spear on jo nähtävästi poistettu pisteistä, se vain näkyy olevan vielä mukana listassa.
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Drak »

Muokkasin listaa aika radikaalisti. 2 puumiestä on aina yhtä mauton, mutta toimiikos armeijassa muut asiat kuin ne ja dragon?
SkiJay
Viestit: 50
Liittynyt: Ma 05.05.2008 21:32

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja SkiJay »

Tehokkaan näköinen lista aina vaan. Mutta vain yksi spellsinger ilman nopeaa magenmetsästäjä yksikköä 2k pelissä saattaa kostautua kalliisti, sillä 3dd ja 2 rullaa ei kovin pitkälle pötki.
Myös dragonisi kaveriksi tarvitsisi ehkä ryhmän wild ridereitä, sillä kun muu armeijasi liikkuu sitä 10" per vuoro, voi dragonille tulla tukavat oltavat.

Tuollakin listalla voit toki koittaa miltä se tuntuu, mutta täydellinen se ei ihan vielä ole.
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

en kyllä maagille muuta rihkamaa ottaisi kun noi rullat, glamourweave on kuitenkin melko turha, koska ei pitäsi tulla sellaisia tilanteita missä wardin pitäisi auttaa... sekä itp:stä tuskin on hyötyä, ei pelkää mutta ei voi myöskään fleeata
Aco
Viestit: 2211
Liittynyt: La 13.03.2004 20:24
Paikkakunta: Helsinki

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Aco »

BSB:tä lista huutaa jos kerran tälle linjalle on lähdetty. Wildikset ja dryadit voisi olla pop, en usko että 2 yksikköä tanssijoita se paras ratkaisu ainoiksi lähisteleviksi yksiköiksi isojen monsujen kavereina. Annoyance of Netlings loharilla on aika jeppis, suosittelen. Ja welffirullakuskilla on vain yksi oikea hinta: 140.
lojuu kuin kotka, ampuu kuin eläintarha
SkiJay
Viestit: 50
Liittynyt: Ma 05.05.2008 21:32

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja SkiJay »

Loppujen lopuksi suosittelisin kokonaan toisen treemanin poistamista, koska dragonisi + treemanit vievät yli 50% pisteistä, ei se oikein toimi. Jos kyseessä olisi 2250 lista niin tilanne olisi toinen.
Mutta tosiaan, ota treemani pois, laita kuuden WR yksikkö warbannerilla, ota pois GG ja WD muusikot ja glamourweave. Laita Lordille HoDAn tilalle se Acon neuvoma netlings, ota Noble HoDAlla ja laita hänet toisen WD yksikön kanssa GWn ja LAn kera. Sitten lopuilla 50 pisteellä voisit listaan ottaa Great Eaglen, jolle löytyy varmasti monenmoistakin käyttöä pelissä.

E: "ota Noble HoDAlla" tarkoitin että vaihda BsB sellaiseksi:p (ja kyllä, bösbi vaatii asyendi's banen tai muun vastaavan voidakseen ampua HoDAn sillä bsb vie normaali bowin pois)
Viimeksi muokannut SkiJay, Ma 09.06.2008 11:42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Drak
Viestit: 1581
Liittynyt: Su 16.04.2006 16:15
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Drak »

Muokkasin listaa kommenttien perusteella. Ajattelin, että jos ottaisi 1 rape guard yksikön pois ja ottaisi yhet dryadit tilalle, tällöin saataisi ylijäämäpisteetkin pois. Toimisiko?
Avatar
Vile
Viestit: 818
Liittynyt: Pe 03.09.2004 18:20
Paikkakunta: örkki luola

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Vile »

Tolle bsb:lle kannattaa ottaa joku maaginen jousi, jos se haluaa hodan ampua. Lippumiehellähän ei longbowia taskussa ole.
wanhan liiton örkki pomo
Avatar
Tuhis
Viestit: 314
Liittynyt: Ma 06.08.2007 23:18
Paikkakunta: Espoo

Re: 2000 pts wood elves

Viesti Kirjoittaja Tuhis »

Vile kirjoitti:Tolle bsb:lle kannattaa ottaa joku maaginen jousi, jos se haluaa hodan ampua. Lippumiehellähän ei longbowia taskussa ole.
Jeps. Kannattaa saman tien heittää se bösbi menemään, et kuitenkaan saa liittyä sillä wilduihin, bösbi kun ei ole forest spirit. Sitäpaitsi neljä characteria on 2000 pojossa welffeillä liikaa. Eli bösbi pois ja tilalle waywatchereita. HoDA:n voi heittää loharilordille jos tarve tulee, sieltä se on parempi ampua.
Alle kirjoitus on yhdys sana.
BOOM!
Marathon!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”