"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kaaosmariini -> mariini

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
rapalA
Viestit: 203
Liittynyt: Su 14.12.2003 19:22
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja rapalA »

40k:n maailmassa petturin sielu päätyy aika moiseen myllytykseen warpissa. Inkvisiittio ja Pyha Kirkko saavat petturit katuamaan tekojaan yleensä uhkaamalla heitä tällä kuolemanjälkeisellä kurimuksella (keskiajan katolinen kirkko, anyone?). Erilaiset rangaistukset, kuten Penitent engineen kytkeminen ovat keinoja saada Keisarin armahdus, ja näin välttyä tuonpuoleisen kärsimykseltä. Engineen kytkettynä kerettiläinen pystyy tekemään jotain Imperiumin hyväksi, ja "ansaitsee" armahduksensa. Ja sitten kuolee, kuten KAIKKI kerettiläiset.

Toinen hyvä esimerkki ovat Schaeffer's Last Chancers. Kyseisen everstin joukkueeseen päätyneet hyvittävät syntinsä osallistumalla itsemurhaiskuihin. Jos selviää iskusta, päätyy seuraavaan. Hommaa jatketaan aina niin kauan kunnes henki lähtee. Kun se nirri sitten lopulta lähtee, ovat he saaneet "armahduksensa".
Onward, my plastic comrades!
- Colonel Putiputi in 537th Battle against Abaddon the Despoiler
Avatar
Proxima
Viestit: 145
Liittynyt: Ke 17.10.2007 20:53
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja Proxima »

Kyllähän niitä mariineja armahdetaan. Keisarihan on armahtanut jopa kokonaisen chapterin kun olivat hypänneet kaaokseen ja takaisin. Ja chapterihan oli Lamenters, otti ne kyllä aika pahasti turpaansa, mutta ainaki on lojaaleja taasen.
So it was in the beginning; so ever it shall be.
Avatar
Hartman
Viestit: 806
Liittynyt: Su 18.03.2007 18:57
Paikkakunta: Riihimäki/Oulu

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja Hartman »

ProXiMa kirjoitti:Kyllähän niitä mariineja armahdetaan. Keisarihan on armahtanut jopa kokonaisen chapterin kun olivat hypänneet kaaokseen ja takaisin. Ja chapterihan oli Lamenters, otti ne kyllä aika pahasti turpaansa, mutta ainaki on lojaaleja taasen.
Lamenterseja ei kyllä mielestäni tulisi verrata kaaosmariineihin. Nämä kyllä saatin jotenkin keploteltua Huronin kapinaan mukaan, mutta kaaoksella ei välttämättä ollut mitään tekemistä asian kanssa. Eikä ollut välttämättä edes Huronin poppoon tapauksessa alun perin.
Kuten joskus taisin jo mainita, niin se että mariini ryhtyy kapinaan ylempiä auktoritettejaan vastaan, ei tarkoita sitä, että tämä olisi kaaoksenpalvoja. Tällainen saatetaan vielä armahtaa. Kaaosta palvovaa mariinia EI armahdeta. Ikinä. Aamen.
Avatar
Half-breed
Viestit: 10351
Liittynyt: Ma 01.03.2004 11:11
Paikkakunta: Turku

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja Half-breed »

ProXiMa kirjoitti:Kyllähän niitä mariineja armahdetaan. Keisarihan on armahtanut jopa kokonaisen chapterin kun olivat hypänneet kaaokseen ja takaisin. Ja chapterihan oli Lamenters, otti ne kyllä aika pahasti turpaansa, mutta ainaki on lojaaleja taasen.
Tästä oli jo pariin otteeseen keskustelua ketjussa ja tuloksena oli:
humppatoukka tämän ketjun toisella sivulla kirjoitti:Nämä kyseiset mokanneet mariinit puolustivat lähinnä aluettaan ja joutuivat enemmän tai vähemmän petoksen kohteeksi. Kaikki heistä palvoivat myöskin edelleen keisaria sekä vihasivat kaaosta.
Eli varsinaista käännytystä ei missään vaiheessa tapahtunut, ristiretki julistettiin enemmänkin kurinpitotoimenpiteenä.
2014 bänniä jo yhteensä ~3,5 kuukautta. Yrittäkää pistää paremmaksi.
wallied
Viestit: 10
Liittynyt: Ma 10.09.2007 19:13

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja wallied »

Apocalypse kirjoitti:Terve

Uutta Dark angel codexia on tullut tutkittua. Siellä on paljon infoa muunmuassa pimeiden enkeleiden suurimmasta salaisuudesta. Salaisuushan on että suuri osa legioonasta kääntyi kaaokseen ja heistä tuli ns. Fallen angeleita. Dark angeleiden elämäntyöhän on jahdata näitä pettureita ja samalla yrittää löytää itse Lion el Johnsonin kadonneen ja murtuneen miekan jonka Cypher varasti Johnsonin mysteerisen katoamisen jälkeen.

Sitten asiaan. Codexissa on paljon näyttöä siitä että Interrogator chaplainit ja librarianit yrittävät käännyttää löydettyjä fallen angeleita takaisin keisariin. Codexissa mainitaankin että joitain harvoja on saatu katumaan. Jos ei kadu niin sitten vaan laaki päähän.

Grimaldukselta tuli nyt vähän väärää tietoa. Ainakin Pimeiden enkeleiden kohdalla.

Toivottavasti viestistäni oli edes vähän apua.
Tarkennetaanpas nyt. Cypher joka tuon miekan pölli on toki monesti vangittu, mutta hän on joka kerralla myös karannut. Hän on myös tavannut Abaddonin henkilökohtaisesti. Jotkut spekuloivat hänen matkaavan kohti Terraa ja haluavan ensinnäkin korjata miekan ja sitten antaa sen keisarille lahjaksi, jotta tämä antaisi hänelle anteeksi. Ei ole muuten fakta sekään, että kyseinen miekka on El'Johnsonin miekka.

Petturuuden aloittaja Lutherkin on edelleen hengissä ja säilössä Dark Angeleiden fortress monasteryssä. Mumisee Johnsonin tulevan vielä antamaan anteeksi. Isopomo Azraelille tämä kertoi kyseisen päivän olevan lähellä.

Johnson ei oikeastaan ole kateissa. Venttaa vain Rockin(DA:iden fortress monastery) uumenissa Watchers in the darkin(Ne pienet ukkelit, joista yksi kantaa Azraelin kypärää) kanssa aikaa, jolloin tätä taas tarvitaan.

Siinä vähän taustoja, ja sitten itse asiaan. Fallenit nimenomaan halutaan saada tunnustamaan syntinsä. Jos tunnustaa on palkkio anteeksianto ja nopea kuolema. Jos ei tunnusta, niin Chaplain Asmodain sanoin "It is my sacred duty to save your soul from the Dark Gods of Chaos, and I will save your soul, even if you die in the process."

Asmodai muuten on huhutusti historian paras kiduttajakappalainen, tosin ei kovin menestyksekäs. Siinä missä menestyksekkäimmät ovat saaneet tunnustuksia 12 pintaan, on Asmodai saanut vain kaksi. Hänen huhutaan voivan pitää uhrinsa elossa viikkoja, jotka hän käyttää kidutukseen. Tämän takia monet mielummin kuolevat kuin kohtaavat Asmodain.

Ja kyllä, kaiken tämän löytää Lexicasta.
LaGas
Viestit: 566
Liittynyt: Ke 06.06.2007 17:43
Paikkakunta: Siellä minne valo ei tule paistamaan.....

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja LaGas »

wallied kirjoitti:Ja kyllä, kaiken tämän löytää Lexicasta.
Mutta silti on aina paljon mukavampi lukea selvää, SELVÄÄ, suomea, jota nelitoist' vuotiastkin ymmärtää. Ja kun täällä asiat on tiivistettynä pieneksi nipuksi, on lukeminen huomattavasti mukavampaa, kuin sanakirjan kanssa pänttääminen lexicanumista.
O'Snobba kirjoitti:Älkää liittykö avatarvastarintaan!Se aiheuttaa vain kaaosta ja sekasortoa: Olemme oppineet tuntemaan toisemme vain kuvien perusteella.Kun ne vaihdetaan, emme tiedä kuka helkkari on Drakojan tai DBB!
Avatar
saukki
Viestit: 48
Liittynyt: To 22.12.2005 20:10
Paikkakunta: Tampere

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja saukki »

niin mutta tietysti on näitä jotka ei suostu kumpaankaan ei kaaokseen eikä keisariin... ja lopputulos on 'vetinmoinen sotku... kuten voidaan lukea soul drinkers omnibuksesta ja siitä yhestä ylimääräisestä kirjasta...
ajattelen siis olen mutta mikä tekee oliasta ajattelian joka ajattelee olemistaan ajatteliana
Avatar
Ice Warrior
Viestit: 209
Liittynyt: La 24.06.2006 17:31
Paikkakunta: Oulu

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja Ice Warrior »

rapalA kirjoitti:Toinen hyvä esimerkki ovat Schaeffer's Last Chancers. Kyseisen everstin joukkueeseen päätyneet hyvittävät syntinsä osallistumalla itsemurhaiskuihin. Jos selviää iskusta, päätyy seuraavaan. Hommaa jatketaan aina niin kauan kunnes henki lähtee. Kun se nirri sitten lopulta lähtee, ovat he saaneet "armahduksensa".
Voisin lisätä tohon vähäisen. Eli Schaeffer valitsee hirveästi solttuja,(1500-8000) jotka hän kokee hyväksi johonkin itsemurha tehtävään. Sitten johtaa heitä taistelusta toiseen, jossa kuolee valtavasti porukkaa. Lopulta kun hän arvelee että oikean lainen porukka on koossa(7-20) heidät lähetetään tehtävään johon heidät on alunperin valittu. Siitä selviävät saavat virallisen armahduksen rangaistuslegioonasta ja kaikki rikokset pyyhitään.
joitakin tehtäviä oli... Ääh jonkun tau komentajan salamurhaaminen, puolustus linnakkeen räjäyttäminen ja armageddonilla petturi kaartilaisten komentajan murhaaminen ja jotain saman tyylisiä tehtäviä.
lähde: Last changers kirjasarja
From this day to the ending of the world,
But we in it shall be remembered,
We few, we happy few, we band of brothers.
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother;
Avatar
Stormtrooper
Viestit: 386
Liittynyt: Su 06.01.2008 14:33
Paikkakunta: Espoo, sivistyksen viimeinen etuvartio

Re: Kaaosmariini -> mariini

Viesti Kirjoittaja Stormtrooper »

Ice Warrior kirjoitti:ja armageddonilla petturi kaartilaisten komentajan murhaaminen
Kyseessä ei ole kuka tahansa vaan itse Herman von Strab. Toisen ja kolmannen sodan suuri antisankari.
Why the hell my auspex looks like it's playing tetris?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”